Qosja: Hoxha tė paktėn ishte parimor, Berisha pa autoritet
Publikuar më 15.11.2012 | 22:44

Akademiku i mirėnjohur nga Kosova, Rexhep Qosja, deklaron se historia e Shqipėrisė gjatė kėtyre 100 viteve pavarėsi ėshtė njė histori me shumė mundime por mbi tė gjitha mundimin shqiptarėt ia kanė shkaktuar mė shumė vetes.

Qosja duke krahasuar Enver Hoxhėn dhe Sali Berishėn nė synimin e tyre pėr tė ndryshuar historinė tha se “Hoxha donte ta bėnte historinė si tė tashmen. Megjithatė Enver Hoxha ishte parimor nė botėkuptimin e tij. Ky autokrati tjetėr praktikisht sjell njė anarki nė kėrkesat e tij pėr rishkrimin e historisė. Shpresojmė se nuk do tė bėhet siē kėrkon ai”, ėshtė shprehur Qosja pėr emisionin "Fiks Fare".

Sivjet profesor, pas njė muaji, ne do tė festojmė 100 vjetrin e pavarėsisė. Si ju duket historia e Shqipėrisė nė kėto 100 vjet?

Prof Qosja- Historia e Shqipėrisė gjatė kėtyre 100 viteve ėshtė njė histori e dhimbshme. Me shumė mundime qė Shqipėrisė ia kanė krijuar tė huajt Shqipėrisė, por dhe shqiptarėt ia kanė shkaktuar vetvetes. Por historia e Shqipėrisė gjatė kėtyre 100 vjetėve njėkohėsisht ėshtė dhe plot pėrpjekje qė kėto mundime tė parandalohen dhe tė mėnjanohen prej jetės sė saj.

Dy persona kanė tentuar qė tė ndryshojnė historinė e Shqipėrisė. Kėta kanė qenė Enver Hoxha dhe kryeministri i tanishėm zoti Berisha, tė cilėt kanė urdhėruar herė pas here historianėt se si duhet shkruar historia dhe jo ashtu si e ka shkruar historia.

Ajo qė kėrkonte Enver Hoxha si nė shumė vende komuniste nė atė kohė, Enver Hoxha ishte komunist. Komunizmi ėshtė politikė, ideologji, filozofi dhe metodologji. Enver Hoxha donte si njėmendėsi ta bėnte tė ardhmen, por dhe tė kaluarėn. Prandaj ai donte tė bėnte historinė si tė tashmen. Me njė fjalė, Enver Hoxha ishte parimor, konsekuent nė kėtė kėrkesė tė tij. Padyshim se ajo kėrkesė e tij pėr tė rishkruar historinė ashtu si e kėrkonte ai, ka sjell ērregullime, thjeshtėsime, regjime, dobėsi tė mėdha nė historiografinė, por megjithatė Enver Hoxha ishte parimor nė atė botėkuptimin e tij. Ky autokrati tjetėr,Enver Hoxha ishte autokrat me autoritet tė madh, po ky ėshtė njė autokrat pa autoritet. Ky nuk ka parimėsi nė atė qė kėrkon edhe nė atė qė bėn. Ky praktikisht sjell njė anarki nė kėrkesat e tij pėr rishkrimin e historisė dhe nė fusha tė tjera. Fan Noli i madh nė Parlamentin e Shqipėrisė ka folur pėr pesė anarkitė shqiptare: anarkia fetare, anarkia sociale, anarkia morale, anarkia patriotike dhe anarkia e idealeve. Kryeministri i sotėm i Shqipėrisė, autokrati Sali Berisha u shton dhe dy tė tjera, anarkinė politike dhe anarkinė historiografike. Shpresoj tė behet jo ajo qė kėrkon ky.

Si ju duket qė populli ynė do tė ketė udhėheqės tė pėrjetshėm? Po tė kemi parasysh Enver Hoxhėn i cili qėndroi pėr rreth 45 vjet, Sali Berisha 20 vjet. Kjo ėshtė dėshira e vet popullit tonė apo meritė e kėtyre udhėheqėsve qė dalin pėrpara?

Kur ėshtė shpallur Napoleon Bonoparti perandor, intelektuale tė shquar francezė, filozof, shkencėtar kanė thėnė se:Napoloni shpreh dėshirėn francezėve pėr tė qenė tė robėruar. Natyrisht se kjo nuk ishte bash ashtu sepse Franca ėshtė Francė. Franca e asaj kohe me Francėn e kohės sė mėvonshme ka ndryshuar natyrisht shumė. Ne na ngjan sot, jo ajo qė ka ngjarė nė komunizėm, por ngjan ajo qė nuk ngjan nė vende tė tjera. Njė njeri do tė jetė udhėheqės i pėrhershėm dhe e thotė vet se deri kur do tė jetė, deri nė vitin 2000 e ca dhe cakton njė datė tė pafund. Thuhet se mbetja gjatė e njerėzve nė pushtet, mbetja gjatė si Enver Hoxha qė ishte nė kushte tė tjera, si nė tė gjitha vendet komuniste, ku udhėheqėsit mbeteshin gjatė nė pushtet dhe tani qėndrimi gjatė i Sali Berishės nuk flet pėr fuqinė e tyre. Nuk flet nė kėtė rast pėr aftėsitė, fuqinė e kėtij njeriu, flet pėr dobėsitė e tė tjerėve qė kėtė qėndrim tė tij tė gjatė e tolerojnė, e durojnė, pajtohen me tė. Them njė pjesė e popullit shqiptar, e pėrsėris qė po ngjan ajo qė nuk po ngjan nė asnjė vend demokratike jo se jo, por dhe nė as ish-vendet komuniste.

Pra ka meritė dhe populli qė e mban kaq gjatė?

Jo! kjo ėshtė dobėsi e popullit, qė e duron gjatė dhe kjo them unė nuk i bėn nder popullit qė e duron kaq gjatė.

Nga sa dimė ne Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė nuk ju ka bėrė ftesė qė tė merrni pjesė nė njė konferencė shkencore qė bėhet me rastin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė organizon njė konferencė qė e quan solemne me rastin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Nė atė Konferencė shkencore solemne, Akademia e Shkencave nuk mė ka ftuar megjithėse ėshtė kėrkuar prej organit organizues, komisionit zgjedhor, sė paku kėshtu ka shkruar shtypi qė tė jem i ftuar. Kjo nuk mė ka shkaktuar si tė them ndonjė shqetėsim nė asnjė mėnyrė. Unė kam shkruar pėr ata qė e kanė krijuar Shqipėrinė. Shqipėrinė e kanė krijuar rilindėsit e mėdhenj. Kam shkruar tri libra. Pra, tri vėllime ku kam trajtuar jetėn, krijimtarinė, veprimtarinė politike, ideologjinė e tyre, qė ėshtė ideologjia kombėtare shqiptare. Kam shkruar mandej dhe pėr 80-vjetorin e Shqipėrisė dhe pėr 90 vjetorin e Shqipėrisė dhe tani kam shkruar dhe do ta botoj pėr 100 vjetorin e Shqipėrisė. Kam shkruar dhe do ta botoj pėr rolin e Kosovės nė krijimin e Shqipėrisė.

Nuk mė kanė ftuar, sepse Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė, mendoj njė numėr i dukshėm i anėtarėve tė saj, ende nuk kanė krijuar parėsinė politike, shkencore, intelektuale qė duhet ta ketė Akademia me tė gjithė anėtarėt e saj dhe sigurisht nuk mė kanė ftuar pėr shkak se mund tė kenė si shqetėsim se ēfarė mund tė them unė aty qė s’do tė dėgjohet mirė prej qeverisė sė Shqipėrisė, do tė dėgjohej mirė prej pushtetit dhe do tė shqetėsonte organizuesin d.m.th Akademinė e Shkencave. Unė me kėtė rast dua tė falėnderoj tė gjithė ata intelektual, historianė, shkencėtar tė tjerė dhe shoqata tė tjera siē ėshtė Shoqata Labėria, Shoqata e Elbasanit, tė cilat kanė ngritur zėrin kundėr sjelljes sė tillė tė Akademisė, njė sjellje qė ata e kanė quajtur tė papajtueshme me kohėn, me rrethanat, me kushtet, me parimet e demokracisė.

/Top Channel/Shekulli Online/Pėrgatiti: F.S./


Videot e fundit
27 Komente
Pa Emër
Rexhep Qosja per mendimin tim eshte nje lindor i lindur nje majtist i lindur nje intelektuar i formuar por i formuar me ato ide qe vijne nga ato ane qe kan qene ne te kunderten e Kombit tone.I uroj suksese ne punen e TIJ shkencore por atij i ka ikur momenti-duhej te ishte e te pretendonte rol udheheqes ne sistemin e shkuar politik .I nderuar akademik per mendimin tim JU jeni ne oponenc me interesat e KOMBIT.Me rrespekt Sokoli-Itali.
Aliu nga Selenica
Populli shqiptar ka vuajtur edhe nga pushtimet e hueja> Pore te them te verteten po vuan akoma me shume ne kete rregjim te te ashtequajturit demokraci. Thuhet ke liri fjal, liri mendim,i pore kjo liri delakoma me e shtrenjte se sa ne rregjimet ti tjera.|Shro ketu edhe papunsin, kaosin dhe rremujen.Te gjitha keto e kane bere jeten e shqipotasrve shume te merzitshme.
Pa Emër
PO TE JESH QOSE JE I ZGJUAR POR JO TE KESH MBIEMRIN SE KY HORR QE QE ME FAT QE ISH NE KOSOVE SE PO TE ISH ME VERO GEIN DO TA KISH NISUR NE BOTEN TJETER
Pa Emër
PO TE JESH QOSE JE I ZGJUAR POR JO TE KESH MBIEMRIN SE KY HORR QE QE ME FAT QE ISH NE KOSOVE SE PO TE ISH ME VERO GEIN DO TA KISH NISUR NE BOTEN TJETER
Pa Emër
Berisha po te krahasohet mbi aftesit e tija i bie te jet jo ma shume se nji fshatar carape kuq prej Melgushet ku pergjate gjithe rruges nga Melgusha e drejt tregut fshatar ne Shkoder asht i detyruem te ndjek gomarin nga pas,te ngarkuar me fiq qe te mos pesoj rruges ndonji ngacmim mize kali se ia hedh te gjithe fiqet per toke.Qe te mos i dali shpue tregu.E gjithe aftesia e tije asht per ti bere orientimin gomarit plot ngarkese.Rreziku teper i madh asht qe i ka rene per hise ne krye te qeverise dhe po e ban rrupalle shtetin dhe popullin.
Pa Emër
Nje komunist si Qosja natyrisht qe eshte Enverist i thekur kete e dine gjithe Kosovaret.Pyetni ne Kosove sa vlersohet ky fare akademiku
Andre
Kete artikull do e lexojne pjesa me e madhe e shqiptareve,populli i cili ne shume raste ndahet ne militante dhe ne kundershtare.Me ironikja ndodh ne 100 vjetorin e indipendences shqiptare.Rexhep Qosja nuk flet kot,Qosja eshte njeriu qe po i ndez nje drite atij populli te trembur nga vitet ,asaj pjese militante e cila as militantizmin e vet nuk di ta perdore dhe asaj demokracie shqiptare qe ka mbetur drita larg demokracise te vertete.Sali Berisha nuk eshte autokrat,ai eshte simboli i injorances te ketij vendi.Une nuk e shoh vecmas Sali berishen pa poppulin e percare dhe pa militantet e interesave te ngushta te nje shteti qe e kane kthyer ne turp te ballkanit,ne turp te europes.Nuk e shoh as pa ate pjesen e kundershtareve te heshtur qe presin nen hijen e renimit,mrekulli mitologjike.Sali Berisha eshte turpi yne po dhe ne jemi turpi i vendit tone.Keta jemi ne.Le ta marim kete drite qe R.Qosja shperndan pa na pasur borxh ne ,per te miren tone dhe le ta shohim shqiperine ne rrugen e protestes,ne rrugen e fjales dhe votes te lire,ne rrugen e njehesimit te vlerave dhe zhvillimit kombetar dhe nderkombetar.Respekte R.Qosja!
Robert
Ja foli edhe ky orientali qe per fat ja tregoi rrugen i madhi Kadarč,Enveri po ishte parimor...ne vrasjen e intelektualeve dhe shokeve te tij.
tropoja
edhe ty te paska paguar zoti Edi Rama qe te dalesh kunder Saliut hahahha sa per te qeshur pastaj thua qe shkruajtur per 80 edhe 90 e shqiperis ku te la serbi ty o legen qe te shkrush ke qen i detyrum vetem serbisht ,, nejse si ty parazita ka plot edhe qe bejne si te zgjuar ,, rrofte SALI BERISHA
zani
Nje nga intelektualet e vetem shqiptar. Ke qef ti lexosh mendimet e profesorit.
USA 4-8 years max.
Pershtypja e pare qe paten disa gjermane kalimtar ne shqipri shekullin e kaluar ishte se populli shqiptar nuk qante koken per qeveri dhe secili qeverisej sipas deshires se tij. Per kete arsye qeverite jetojne per kohe te gjate dhe abuzojne sa te munden me pushtetin si rezultat i kesaj neglizhence deri sa populli te ndergjegjesohet dhe te kaloje ne ekstrem.
Skender Karaqica,SHBA
Ne oret e kremtimit 100-vjeorit te pavaresise,ne Shqiperi si per inati te djali,po luhen lojerat dhe skandale kunder kauzes sone kombetare.Kjo qe po I ngjan pa asnje arsye akademik Rexhep Qosjes,po na kujton kohen e Kongresit te Manastirit(1908),qe per arsye te shqetesimeve per nivelin intelektual dhe shkencor te Faik Konices,nuk e ftuan ne punimet e Kongresit te Alfabetit!
UKa
More ti klyshi itradhtarit Thaci te kritikosh Dr. Berishen eshte si pak absurde. Dr. Berisha eshte shqiptar e ti je tradhtar.
Gezim
Vogelsia ime shpesh here nuk pajtohet me prof. Qosjen por Ai gjithenje dhe sot ka pasur te drejte flet per diktatorin e vogel, S. Berisha.
Pa Emër
Enveri parimor1? Pėrrrrrrrrrrrr. Ky ka mbaruar.
tana
ky eshte idiot
harry
sa ka punu sali berisha per shqiperin nuk ke punu ti me enverin bashk ,o qyp.
Kushtrimi
ke te "drejte" harry (horri), vertete sa ka punuar Sali Berisha per ta shkatrruar Shqiperine, as greku e serbi nuk kishin arritur.
Prandaj, si punetor i madh qe eshte Sala, pushteti i i tij ende jeton nga shitja e skrapit, nga shitja e mbeturinave e germadhave te kohes se para vitit 1990, si dhe hidrocentraleve qe la pas regjimi i Enver Hoxhes!
Si ore nuk e shihni te verteten ne sy, por shkruani gjera banale t te kota ne linkun e gazetes Shekulli, kur dihet tanime nga i madh e vogel ne Shqiperi se ne ēfare gjendje e solli Berisha dhe gangsteret e tij vendin?
Po ku mund ta kuptoni ju se ēfare kontributi i ka dhene ēeshtjes sone kombetare Akademik Qosja, sidomos nuk e dini ju qe per dallim nga neve shqiptaret nen pushtimin e RSFJ-se se Titos, keni jetuar nen "pushtimin" e Shqiperise se Enver Hoxhes
Zef Kallami
O harri,hor!
Berisha erdhi me thirrjet te shkatrrojme cdo gje komuniste.Vetem rruga e trenit qe iu vodhen shinat nga SDhkodra drejt Hanit te Hotit ne ate koh kushtoi per ti riven jo ma pak se 300.000 $.(Kur $ ishte ne vleren 1800 leke)
Shkatrroi akademin,krijoj analfabetizmin,solli semundje si te reja ashtu dhe ato qe ishin eleminue ne vitet e para te qeverise moniste,shkatrroi kanalizime e beri shqiperine fortele duke shpartalluye sigurimin e shtetit dhe komplet ushtrine.Bani lufte civile ne Vlore dhe gjithe Shqiperine qe ia kalon krimeve te Hoxhes.Ky i paftyre si ka ftyre e kerkon te kremtoj 100 vjetorin e pavarsise ne Vlore.Ndaj kerkon ta festoi ne Tirane.Te gjitha vrasjet qe i beri shokve te vet nga Koci Xoxe e deri tek Mehmet Shehu.Po vertetohen nga arkivat sekrete te shteteve qe i kane sherbyer se ishin te gjithe agjent te tyre.Per Berishen do e marrin vesht brezat qe do vijne.Megjithse,ne e kemi konstatue qe asht agjent dhe tradhetar i thekur i kombit te vet.
Pilo Lala
Rexhep Qosja ka qene i pari ideator dhe konsistent qe Kosova nuk e merr Pamvaresine pa lufte.
Dhe ashtu doli.
Qosja eshte nje nga patriotet me te medhenj Shqiptar ne 50 vjete e fundit.
Ai e ka denoncuar tradhetine, dhe tradhetarin e Kombit Sali Berisha.
Akademia e Shkencave eshte katandisur nje vegel ku mediokret vegjetojne, dhe lahen ne shurren e tyre, dhe ate qe sjell Sali Berisha me urdherin e Beogradit.
raimondi
Profesori eshte plotesisht i sakte

--Enveri ne cdo gje qe bente e bente sipas parimit te tij Komunisto-patriotik

Ndersa Sala nuk ka parime , ai vepron sipas interesit te tij te momentit
ibishi
Ia na u zgjua edhe njehere kufoma per te na dhene ca leksione te bashkim-vellaznimit serbo-sllav, Babai i te cilit esht. Nuk thote me kot populli se: "Ku te dhembe dhembi, te shkon gjuha". Nuk mund te riij pa vjelle vrer per Shqiptaret e per Shqiperin ky fare Qosiēi, por Populli i Kosoves ia ka dhene me kohe nje flakaresh te madhe, por nostalgjia e bashkim-vellaznimit nuk e le rehat.
Ismail
Po vertet je mrkullia madhore shqiptare e mendore . Po fol Akademiku yne i mdh. Ju jeni, sa dy keto akademite e gjymta, qw kane gjymtesi fizike e mendore, Kane edhe gjymtesi politike, sepse mvrawn shuma nga politika, te ciles i kane hyje verberisht ne sherbim. kemi edhe lexues te gjymte mendor. Si disa shkrues ketu.
DETARI@
bravo te qofte ,gjykim i paster !
ibishi
Shuni se po flet akademiku i bashkim-vellazerimi Sllavo-Komunist, e marre malli te shkretin, mos ia veni veshin lereni te flet te ēmallet sadopak... hahaha
Fadili/Ferizaj
sa interesant kur lexon komentet,keta qe shajn sistemin e Enverit,por nuk miren me fakte,kur vdiq Enveri sa borgj kishte shteti shqiptar dhe sa ka sot dhe qfar prodhon sot shteti shqiptar!?.hajna pedofila prostitucion biznismena(tradhtar)drogirasha kriminela etj,kjo eshte prodhimi i shqiperies sot!.enveri e diti saqka kishte mbrend pse i mbylli kufinjet sepse keta te qesin fare.thojke evropa leshoje popullin pse e mbull kurse tash evropa nuk din si ti ndal sepse bejn probleme kat shkojn.
Vogoqinca
Qosja ėsht shėndrruar nė fyes tė vlerave kombėtare,qė nga koha kur populli nuk ja dha as 1% tė votave kur ai kandidoi me nji far partije. Me ni far mnyre populli nuk ja njeh edhe titullin qė e ka fituar nga rexhimi qė ka shtypur shqipėtart.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
9 + 4 =
Kur miku nuk tė lė nė baltė (VIDEO)
Miqėsia e vėrtetė nuk ekziston vetėm mes njerėzve, por atė e e gjejmė edhe tek kafshėt. Nė videon e regjistruar shohim njė moment sa tė pabesueshėm aq edhe shokues. Njė majmun arrin t’i shpėtojė jetėn mikut tė tij, i cili pėsoi njė goditje elektrike. Majmuni humbi ndjenjat pasi ra nė kontakt me n
FOTOLAJM / Kinezet duke pritur Ramėn nė Bulqizė
Njė grup kinezėsh nga brigada e minatorėve nė minierėn e Bulqizės, janė rreshtuar nė pritje tė kryeministrit tė vendit Edi Rama. Kreu i qeverisė shqiptare pritet tė vizitojė minierėn sot, pėr t’u njohur me kushtet e punės sė minatorėve, tė cilėt prej kohėsh e kanė vuajtur mungesėn e sigurisė gjat
Konēita nuk do tė vijė nė Shqipėri
Conchita Wurst, kėngėtari nga Austria, fitues i ēmimit tė parė nė festivalin Eurosong 2014, nuk do tė vijė nė Shqipėri, pėr tė qenė i ftuari VIP, nė festivalin e fundvitit. Lajmin e ka verifikuar drejtori i RTSH-sė, Martin Leka, i cili ka thėnė se Conchita nuk do tė jetė nė Shqipėri, pėr shkak tė a