Tropojė, firmat e kromit dėmtojnė pyjet
Publikuar më 10.11.2012 | 18:54

TROPOJĖ - Shfrytėzimi pa kriter i vendburimeve tė kromit po  sjell dėmtime gjithnjė e mė tė mėdha tė  masivit pyjor nė rrethin e Tropojės. Dėmet nė masivet pyjore tė rrethit nga  shfrytėzimi i pasurisė minerale kanė ngjallur edhe shqetėsimin e banorėve vendas, pasi po dėmtohen edhe masivet kullosore. "Problemi ėshtė i njohur, nuk mungojnė edhe masat ndėshkuese ndaj firmave private tė kromit, qė sjellin dėmtimin e mjedisit. Por nuk ėshtė bėrė i mundur ndalimi i shfrytėzimit pa kriter tė pasurisė minerare”, thonė burime nga drejtoria e shėrbimit pyjor.
Masat ndėshkuese ndaj firmave qė dėmtojnė pyjet  kanė ardhur nė rritje dhe vetėm  pėr periudhėn janar-tetor tė kėtij viti janė gjobitur mbi 10 subjekte private. Por, pavarėsisht kontrolleve tė vazhdueshme e gjobave tė vendosura, situata pak ka ndryshuar. Nė rrethin e Tropojės me 23 mijė banorė  janė rreth 30 firma tė licencuara pėr shfrytėzim minerali, ndonėse tashmė nė punė janė mė pak se 10, por kanė filluar tė licencohen disa firma tė huaja, pėr tė cilat kontrolli duhet tė jetė i vazhdueshėm. Por, shqetėsim pėrbėn edhe fakti se shumė prej kėtyre firmave janė nė rolin e blerėsit tė mineralit, qė grumbullojnė vetė banorėt qė ndodhen pranė vendburimeve. Tashmė shqetėsim sjellin edhe gėrmimet pėr vendburime tė reja tė kromit nė fondin kullosor, nė pronėsi tė pushtetit vendor, ēka masat nė kėtė drejtim kanė qenė minimale, ndonėse ligjėrisht i administrojnė komunat pyjet dhe kullotat komunale.

/Shekulli Online/Gjon Neēaj/

/Shekulli Online/Gjon Neēaj/


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 5 =
Kush ėshtė ēifti mė i bukur i showbiz-it shqiptar?
Nė rrjetin social "Facebook" ėshtė hapur njė konkurs, ku kėrkohet mendimi i pėrdoruesve pėr ēiftin mė tė bukur tė showbiz-it.  Thirrjes i janė bashkangjitur dhe njė sėrė fotosh tė kėtyre personazheve qė janė pjesė e shtypit rozė dhe televizionit. Aktualisht, nė vend tė parė ndodhet Erion Veliaj d
Stresi provokon policinė
Stresi ėshtė njė nga kėngėtarėt qė nuk provokon vetėm me tekstet e kėngės. Ai shpesh herė ėshtė kthyer nė problematik pėr rendin dhe qetėsinė publike. Stresi ka zgjedhur sėrish tė provokojė policinė me njė foto tė postuar nė Facebook. Ai shihet me njė armė automatike, ndėrsa diēitura e fotos ėsht
Miley Cyrus: Nuk e mohoj drogėn, por lojėn me vetveten!
Nė njė intervistė tė dhėnė pėr emisionin “Sunday Night”, artistja amerikane Miley Cyrus ka pranuar publikisht se, pėrdor lėndė narkotike. Pėrveē kėsaj, Miley ka pranuar se pėr tė, rrezikshmėri mė tė lartė pėrbėjnė rrjetet sociale, madje ajo e ka cilėsuar pėrdorimin e Facebook-ut dhe Instagram-it mė