Sipėrfaqja e diellit e fotografuar nga afėr (video)
Publikuar më 19.10.2012 | 16:22

Nasa ka paraqitur disa foto tė sipėrfaqes sė zjarrtė tė diellit. Nė deklaratėn e dhėnė nga qendra e fluturimit hapėsinor e NASA-s, “Goddard”, nė Maryland tė SHBA-ve bėhet e ditur se sipėrfaqja e Diellit dhe shpėrthimet gjigante regjistrohen me anė tė filtrės sė quajtur Gradian. Filtra Gradian (njėsia e ndryshimit) ndihmon nė shfaqjen nė formėn mė impresionuese dhe tė qartė tė cikleve koronale nė atmosferėn e yllit.

Filtra ndihmon nė shfaqjen e planetit si njė algė  dhe pasqyron kėrcimin mahnitės tė ngjyrave. Ndonjėherė nė pamjet e pėrftuara tė tėrheqin vėmendjen dhe shpėrthimet e fuqishme.  

Me ndihmėn e teknikės gradian shkencėtarėt mund tė kenė mundėsinė e shikimit tė fotografive tė bėra nė kėnde tė ndryshme. Nė fotografitė e zakonshme kėto detaje mund tė shihen me anė tė kėsaj metode. Nėn dritėn e tė dhėnave tė pėrftuara nga SDO, shkencėtarėt mundohen tė kuptojnė lėvizjet e Diellit dhe efektet e tij ndaj Tokės.

Mjeti hapėsinor SDO i hedhur nė hapėsirė nė shkurt tė vitit 2010 planifikohet tė vazhdojė kėrkimet nė Diell edhe pėr 5 vite tė tjera.

/NASA/ Shekulli Online/ Pėrgatiti: E.L/ 

 

Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
7 + 7 =
Jay-Z mohon ndarjen, puth Beyonce-n nė skenė
Reperi i njohur Jay-Z dhe bashkėshorti i kėngėtares me famė botėrore Beyonce, ka mohuar ēdo lloj thashethemi tė pėrhapur kohėt e fundit pėr ndarjen e ēiftit.  Pėr tė hedhur poshtė dyshimet qė janė shpėrndarė, pėr njė ndarje mes ēiftit, Jay-Z ka puthur bashkėshorten e tij Beyonce, live nė koncert, g
Masakėr nė bordellot e Irakut, 29 tė vrarė
Tė paktėn 29 persona kanė janė vrarė nė dy bordello, tė cilat ndodheshin nė kryeqytetin e Irakut, Bagdad.  Mėsohet se njėzet prej viktimave ishin gra. Ngjarja e rėndė ka ndodhur mbrėmjen e sė shtunės nė lagjen Zajuna, ku disa persona qėlluan me breshėri armėsh nė bordello.  Ndėrsa, nė njėrin prej
Papa Franēesku: 2 % e klerit Katolik janė pedofilė
Papa Franēesku ka dhėnė disa tė dhėna tė pabesueshme qė tregojnė se rreth 2 pėr qind tė klerit tė Kishės Katolike janė pedofilė. Nė njė intervistė pėr gazetėn italiane “La Repubblica”, Papa tha se abuzimi ndaj fėmijėve mund tė konsiderohet "lebra" qė ka infektuar Kishėn.  Nė tė njėjtėn intervistė a