Lista e deputetėve, nė bazė tė rezultatit tė 2011-s
Publikuar më 13.10.2012 | 14:09

Luis Tanushi 

-Si e pritėt statusin meqė ėshtė dritė jeshile, por me kushte?

Ne e kemi pritur pa befasi. E kemi ditur se KE propozonte marrjen e statusit kandidat pėr Shqipėrinė. E kemi ditur sepse kemi pasur edhe njė problematikė qė kishte tė bėnte me komunikimin politik nė Shqipėri. Kemi marrė atė qė kemi merituar.

 Pėr herė tė parė ka njė precedent qė merret me kushte?

Tė gjithė proceset qė ky vend ka kaluar kanė qenė tė lidhur me bashkėpunimin e mazhorancės me opozitėn. Ne nuk mund tė bėjmė edhe qeverinė, edhe opozitėn. Kemi aq meritė sa kemi pasur, por angazhimet e palės tjetėr ne nuk mund t’i marrim pėrsipėr. Pyetja qė shtrohet ėshtė se cilat ishin angazhimet e nėntorit dhe pse nuk u morėn mė para? Fakti tregon se do ta merrnim statusit nėse marrėveshje do tė ishte nėnshkruar mė parė. 

Deri nė dhjetor kur mblidhet komiteti, a do tė jemi gati tė plotėsohen tė gjithė kriteret? 

Tė tria kushtet janė tė lidhura mazhorancė- opozitė. Mbetemi me shpresė deri nė ēastin e fundit qė tė plotėsojmė kėto tre kushte dhe janė plotėsisht tė arritshme. Ne nuk kemi diferenca politike, ideologjike. Janė tre ēėshtje tė thjeshta, ligji pėr Gjykatėn e Lartė, Nėpunėsin Civil dhe Rregullorja e Kuvendit. Rregullorja e Kuvendit ėshtė lehtėsisht e kalueshme.

 Z.Rama tha qė ne do tė tėrhiqemi... 

Po dhe nuk e mbajti fjalėn. E vetmja pikė qė ka mbetur pezull ėshtė kėrkesa absurde e PS-sė qė lideri i mazhorancės nė parlament tė ketė kohė tė njėjtė dhe mundėsi tė njėjtė me liderin e opozitės.

 Po ēėshtja e Fierit?

Ēėshtja e Fierit ėshtė njė artificė, nuk ėshtė njė ēėshtje qė ka shumė rėndėsi pėr PS-nė, por ėshtė zgjedhur njė manovėr qė tė mbajė pezull. 

A ka ndonjė ndjeshmėri politike dhe ligjore pėr tė pėrndjekurit?

Nėse flasim pėr ndjeshmėri, kam keqardhje pėr ēdo shqiptar. Ne nuk jemi njė vend i pasur qė mund tė garantojmė ato kontribute asaj shtrese qė i meriton tė gjitha. Lidhur me grevėn, ata vėrtet janė ishtė pėrndjekur politik, por janė kundėrshtar politik. Ata 20 persona kanė qenė vėrtet ishtė pėrndjekur, por politika nuk mund tė negociojė mbi ligjin. 

Me ndėrmjetėsimin e ndėrkombėtarėve kanė kryer njė takim me presidentin… 

Ēdo aktor i brendshėm dhe i jashtėm ėshtė i mirėpritur pėr t’i bindur qė tė lėnė grevėn.

 Ēfarė mund tė pėrfitojė PS nga kjo grevė?

PS-sė i intereson qė tė pėrndjekurit politik kanė probleme me PD-nė. PS sot iu dha lekėt e spitalit. Ju tha digjuni ju se spitalin ose arkivolin jua paguaj unė.

Si e shihni konstituimin me vonesė tė KQZ-sė?

Nuk e bėmė pėr shkak tė paranojave tė Edi Ramės. Ēfarė lexoj unė te votimi i djeshėm? Pėrsėri parandjenjėn e humbjes dhe pėrsėri frikėn nga dėshtimi. Nė PS thonė qė Rama e ka frikė Berishėn. Por, Sali Berisha ka dobėsitė e tij tė dhe nuk ėshtė kaq i suksesshėm. Nuk ėshtė gjeni, nuk ėshtė ekstra-tokėsor. 

Ku do tė jetė Arben Ristani?

Arben Ristani ėshtė njė zyrtar shumė i respektuar qė do t’i bėnte nder ēdo institucioni. Ēdo forcė politike do tė ishte e nderuar qė ta kishte Arben Ristani si njė resurs tė vetin duke pėrfshirė edhe PS-nė. 

Zoti Ristani do tė jetė nė zgjedhjet e PD-sė nė 2013-n?

Jo unė nuk mund ta them kėtė. Se ku do tė jetė ai nesėr nė zgjedhjet e 2013 apo pas zgjedhjeve, unė nuk mund ta them. 

Si do ta vlerėsoni kontributin e deputetėve aktualė dhe mbi ēfarė baze do tė hartohet lista e re?

Ēdo parti ka filtrat e saj dhe filtrat janė forumet. Forumet e PD-sė funksionojnė pėr mrekulli edhe pėr listat e ardhshme zgjedhore. Listat e ardhshme do tė kenė nė thelb kontributin e gjithsecilit. Unė kam vlerėsim maksimal pėr tė gjithė deputetėt e PD-sė, por do tė ketė edhe ripėrtėritje. 

 

Do tė niseni edhe nga rezultatet e 2011-s? 

Sigurisht sepse zgjedhjet do tė jenė si referencė. 

Po aleancat?

Nuk kemi arsye sepse ne kemi edhe 8 muaj pėr tė konsumuar njė marrėveshje tė arritur 3 vjet mė parė. PD do tė ketė koalicion mė tė madh se katėr vjet mė parė. 

Do tė jeni me LSI-nė?

Ėshtė shumė herėt pėr tė folur. 

 


Videot e fundit
1 Komente
Pa Emër
hani e pini sa te keni salen....."se sa te mban dhalla te mban e dhe sala"....

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
9 + 4 =
Zbulohen fotot e shtėpisė sė shkrumbuar tė Balotellit
"Daily Mail" ka publikuar fotot e shėpisė sė vjetėr tė Mario Balotellit, e cila u dogj pasi futbollisti ndezi fishekzjarre brenda. Mėsohet se Balotelli e dogji shtėpinė nė vitin 2011 duke i vėnė fishekzjarre. Siē shihet nga fotot, dėmet e shkaktuara nga flakėt ishin tė mėdha.  Sipas "Daily Mail",
"Kam 32 fėmijė, por dua tė kem 50"
Presidenti Recep Tayyip Erdogan vazhdimisht ka inkurajuar familjet turke qė tė kenė tė paktėn tre fėmijė, por njė baba nga Hatay ka bėrė “hatanė”. Halit Tekin ka 32 fėmijė nga katėr gratė e tij. Por pėr atė nuk janė mjaftueshėm pasi qėllimi i tij ėshtė tė ketė 50 fėmijė. Ai u martua pėr herė tė pa
Majk Tajson: Kur isha fėmijė mė kanė dhunuar seksualisht
Kampioni i botės nė boks, Majk Tajson, ka ēuditur opinionin publik pasi ka deklaruar se kur ishte fėmijė ėshtė rrėmbyer dhe dhunuar seksualisht nė Bruklin. Nė njė intervistė pėr “Opie Radio” nė Nju Jork, ish-boksieri tha se kur ishte shtatė vjeē u rrėmbye nė njė rrugė nė Nju Jork nga njė plak. “Ai