Kush i fiton zgjedhjet e vitit 2013?
Publikuar më 25.09.2012 | 11:26

Kur jemi rreth 9 muaj larg nga mbajtja e zgjedhjeve parlamentare, ende nuk kemi asnjė sondazh apo anketė pėr prirjen e votės sė zgjedhėsve shqiptarė. Nė kėto zgjedhje do tė paraqiten pėr herė tė parė dy formacione tė reja politike, Frymė e Re Demokratike dhe Aleanca Kuqezi. Tė dy kėto parti duhet thėnė se deri tani janė pozicionuar nė qendėr, kanė sulmuar mazhorancėn qeverisėse por nuk i kanė bėrė “fresk” opozitės, majde e kanė kritikuar pėr rolin e saj. Si FRD dhe AK kanė pėrjashtuar mundėsinė e hyrjes nė koalicion me Partinė Socialiste.

Nė bazė tė sondazhit tė “Shekulli-t”, kėto dy forca do tė marrin njė rezultat tė kėnaqshėm nė zgjedhjet e vitit 2013. Ēuditėrisht AK - sipas rezultatit me mbi 8 mijė vota - lė pas edhe Partinė Demokratike. “Kuqezinjtė” kanė 1 980 vota kundrejt 1 516 vota tė PD-sė. Por pėrtej rezultatit tė sondazhit, njė rezultati i tillė nė zgjedhje, as qė imagjinohet pasi mjetet e kėtyre dy partive kanė diferenca tė mėdha. Sipas rezultatit tė sondazhit, 31% tė votave do t’i marrė Partia Socialiste, e cila prej tetė vitesh ėshtė nė opozitė. Mė pas vjen AK me 24.4% dhe PD me 18.7%, e mė tej FRD me 7.7%, e cila lė pas LSI-nė me 1.5%, qė prej katėr vitesh bashkėqeveris me PD-nė.

9.8% e personave qė kanė marrė pjesė nė sondazh shprehen se nuk do tė votojnė asnjėrėn nga partitė politike. Nė nuk kemi ofruar mundėsinė “nuk do tė votoj” dhe kjo pėrqindje mund konsiderohet “votė e bardhė” pasi ata kanė zgjedhur opsionin "asnjėrėn". Nė bazė tė sondazhit partitė e tjera marrin njė pėrqindje tė pa konsiderueshme nga 1.1 qė ėshtė PDK-ja e Nard Ndokės deri nė 0.28% qė ėshtė PR-ja e Fatmir Mediut, e cila nė zgjedhjet e kaluara siguroi njė mandat deputeti.

Rezultati i vitit 2009

Zgjedhjet e kaluara parlamentare ishin ndėr mė tė diskutueshmet, kjo edhe pėr faktin se rezultati ishte i ngushtė mes dy koalicioneve tė mėdha. “Ngėrēi” u zgjidh nga pozicionimi i LSI-sė djathtas edhe pse PS-sė pėr muaj me rradhė kėrkoi rinumėrim tė votave me pretendimin se pati parregullsi. Nė bazė tė rezultatit nė rang kombėtar tė shpallur nga KQZ-ja, koalicioni “Aleanca pėr Ndryshim” mori 46.92% tė votave ose 712 745 vota duke siguruar 70 mandate nė parlament. Koalicioni u udhėhoq nga PD me 610 463 vota ose 40.18% tė votave nė rang kombėtar qė u pėrkthyen nė 68 mandate.

Kurse koalicioni opozitar “Bashkimi pėr Ndryshim” mori 688 748 vota ose 45.34% nė rang kombėtar, duke siguruar 66 mandate deputetėsh. PS mori 620 586 vota ose 40.85%, pra 65 deputetė. Nė zgjedhje u paraqiten edhe dy koalicione tė tjera ku vetėm njėri arriti tė siguronte deputetė. “Aleanca Socialiste pėr Integrim” mori 84 407 vota qė i siguruan katėr mandate deputetėsh.

PS ashtu si edhe nė zgjedhjet e vitit 2009 edhe nė sondazh tregohet se ka shumė mė tepėr vota se PD-ja por se kujt do t'i kalojė pushteti kjo nuk ėshtė e sigurt, pasi nė lojė janė edhe shumė parti tė tjera.

AK dhe rasti G99

Nė zgjedhjet e vitit 2009, njė prej partive qė merrte pjesė pėr herė tė parė dhe qė premtonte shumė ishte G99. Megjithėse nė sondazhet ata shkonin deri 5-6%, nė fund rezultoi me 0.86% ose 12 989 vota gjithsej. Edhe AK po shkon drejt zgjedhjeve me shpresė tė madhe, madje kreu i saj, Kreshnik Spahiu, nė njė nga intervistat e dhėnė sė fundmi deklaroi se AK ka arritur 210 mijė anėtarė deri tani. Kjo do tė thotė se AK ėshtė partia me numrin mė tė madh tė anėtarėve nė vend pasi PS, e cila konsiderohet partia me numrin mė tė madh tė anėtarėve, nuk arrin mė shumė se 200 mijė tė tillė.

Shekulli Online

Florenc Stafa

Rezultati (deri nė orėn 12:00)

Nėse zgjedhjet parlamentare do tė mbaheshin sot pėr kė parti do tė votonit?

PS 31.09%  (2,519 vota)  

AK 24.48%  (1,984 vota)  

PD 18.78%  (1,522 vota)  

Asnjėrėn 9.81%  (795 vota)  

FRD 7.76%  (629 vota)  

LSI 1.53%  (124 vota)  

Tjetėr 1.25%  (101 vota)  

PDK 1.14%  (92 vota)  

PDIU 1%  (81 vota)  

PBDNJ 0.84%  (68 vota)  

LZHK 0.77%  (62 vota)  

PSD 0.67%  (54 vota)  

PLL 0.6%  (49 vota)  

PR 0.28%  (23 vota)  

 

Vota totale: 8,103


Videot e fundit
9 Komente
Pa Emër
HAHAHAHAHA Sipas Gazetes Shekulli qe ?sht? pro PS`s jan? kto Rezulatate,po le te votoi populli e do shohni se kush do vjen? ne Maxhoranc.
tetova
bamir topi dhe dhe ajo e ak e kreshnikut dot fitoj nese ato dy partiat hijn ne koalicion de jet shum interesante se kto ps edhe pd kto njerzit nuk duen ti ndijn mo asend skan bo per popullin ne shqipri e asend per popullin shqiptar jasht kufijve une kam familje ne shqiprij ato de votojn bamir topin e disa ak ne
ervinet
shifrat e ketij polli nuk reflektojne aspak spektrin e gjere te votuesve. Ne rradhe te pare kushdo mund te votoje pafundesisht - per cdo klikim brenda shekullit shfaqet nje pop-up i bezdisshem per poll dhe mund te votosh sa here te duash. Pervec kesaj lexuesit online te shekullit mund te kene prirje per disa parti. Matja e vertete e polleve mbetet nje pune e veshtire.
Pa Emër
parti enver jemi gati kurdoher..... 99 perqid ketu do ti marre PS, te tjerat do i ndajne keto partite e tjera, kurse PD do te shkrihet fare. hajde gallat hajde.....
bujari
kush mendoni hajdutat dhe vetem hajdutat do fitojn se vetem hajduta kemi ne te dyja anet si te majtet si te djathtt hajduta pa moral shesin cdo gje per ate karrige te qeverise edhe prapanicen po ju kerkua ketyre te degjeneruarve se moralin e shtepis se tyre se kan per gje sepse skan moral
nje emigrant
Do marri me shume FRD se LSI? AK me shume se PD? Rezultati eshte shume qesharak! Per te pasur nje ide se si do vtojne duhet te dalesh ne rruge(te populli Shqiptar) dhe jo ne internet!
Vėzhguesi F
Te me falni ju te "Shekullit", por keto lloj sondazhesh jane si lodrat e kalamajve. Ketu kompromentohet keq vetja si tifoze partishe dhe jo si medie serioze qe jeni.A e dini se ne sondazhin tuaj online ata qe klikojne ne kompiutera apo lap toper jane jo vetem ata qe do te votojne por dhe kalamaj qe futen per te luajtur ne qendrat e internetit apo neper shtepite e tyre? Ju ma nxirrni AK si force e dyte politike?! Kreshnik Spahiu do ishte mire qe ata qe e ndjekin te mbushin stadiumin kur luan kombetarja dhe jo te merret me politike, se ndryshe ata jane pjese e nacionalizmit ekstrem ballkanik.
Zefi
Simbas hallit. Populli voton te majten sepse shumica jetojne me lista ushqimi nder dyqanet socialprivate.Keto gezojne,edhe fenomenin final vetflijimin.Kjo shtrese furnizon ne menyre te pa vullnetshme,por edhe te vullnetshme mbijetesen nepermjet prostituimit.Krimi ekziston qe nga organet ma te larta deri tek njerzit me ordiner. Krimi ne organet e larta perfaqesohet me krime ndaj Trebickes,R.Hoxhes,21,janarit 14 shtatorit 98,Gerdecit te birit e te dreqit.Gjithe keto viktima i perkasin shtreses,liste dyqaneve. Simbas rrealitetit.Fiton hajduteria profesionale qeveritare me drejtesi e rrapulli.Profesioni me i dobishem, rezultativ per te djathten e Berishes.Ketu perfundon realiteti dhe e gjithe eksperienca e fituar ne vite. Per te ardhmen me 2013.Fundi dalt hajer. I mbete te gjindet nji fallgjuer qe mbasi ti perziejne mire e mire bathet te na tregoi fituesin.
Kosovare
Vėzhguesi F,,, Cfare mendone me ate (nacionalizmit ekstrem ballkanik.) Cfare te pengone ty Nacionalizmi ekstrem Shqiptar i cili realishte nuk egzistone por edhe siku te egzistoje qfare ka te keqe , Kur ne Ballkane ke Nacionalizmin Rraciste ekstren SERBE GREKE Sllavo Maqedoas Kroate etj, Si mendone ti Shqiptaret duhet te jen Lepurusha te Ballkanit perderi sa rrethohen nga Ujqe te eger, Une votova AK edhe pse jame nga Kosova

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 3 =
Fotot mė tė pabesueshme tė 2014-ės (FOTO)
Fotografitė mė tė pabesueshme tė vitit 2014 do t’i gjeni nė albumin e mėposhtėm. Ju mund tė shihni personazhe, histori, dhe subjekte qė janė kapur nė momentin e duhur.  Shpėrthimi i vullkanit nė Indoezi qė vrau tė paktėn 15 njerėz, njė sportiste qė ka lindur pa kėmbė, momentet kur kafshėt gjigante
9 fakte qė si dini mbi kolesterolin
Shpesh herė kur lexoni tek njė ushqim nė pėrmbajtjen e tij, qė ka kolesterol, mendoni negativisht pėr tė. Por nė fakt, kolesteroli ėshtė njė substancė qė ndihmon nė prodhimin e hormoneve, vitaminės D, acideve biliare tė nevojshme pėr tė tretur yndyrat. Ja 9 fakte qė nuk i dinit pėr tė: 1.    Edhe p
Gafa e Putinit, quan tė dehur gazetarin me aftėsi tė kufizuara (VIDEO)
Njė gazetar i cili u soll ēuditshėm ndėrsa po merrte nė pyetje Presidentin rus, Vladimir Putin, u ofendua pasi u quajt i dehur, nė njė kohė qė kishte probleme  tė rėnda shėndetėsore. Gazetari u prezantua para Putinit, si Vladimir Mamatov nga gazeta “Reporter” nga qyteti Kirov. Por u desh pak kohė q