Plani Urbanistik, nė 17 shtator nisin konsultimet me qytetarėt
Publikuar më 05.09.2012 | 19:13

TIRANĖ - Pas 20 vitesh kryeqyteti i vendit Tirana, do tė mund tė ketė planin e saj tė pėrgjithshėm tė zhvillimit. Pas pėrfundimit tė draft-planit nga ana e Bashkisė sė Tiranės, mė 17 shtator do tė nisin konsultimet nė 11 njėsitė vendore me qytetarėt e Tiranės. Nė njė njoftim pėr mediat, Bashkia e Tiranės bėn tė ditur se takimet, tė cilat do tė startojnė nga njėsia bashkiake nr. 8, do tė pėrfshijnė konsultime edhe me grupet e interesit. Ndėrkaq, Bashkia vlerėson se plani i pėrgjithshėm rregullues ėshtė hartuar nga ekspertėt mė tė njohur vendas.
 
Ja si parashikohet tė jetė Tirana sipas Draft Planit: Ne hartimin e Draft Planit, eshte parashikuar qė gjithė metropoli i Tiranės, nga 850 mijė banorė qė ėshtė sot te kaloje, 1 milionė banorė, ndėrkohė qė vetė qyteti i Tiranės parashikohet qė nga 600 ne 650 mijė qė ėshtė sot, do tė shkojė ne rreth 800 tek 850 mijė banorė Ky Plan ka nė themel tė tij parime tė forta tė respektimit tė pronės private, mjedisit dhe zhvillimit ekonomik. Me kėtė Plan rivendoset hierarkia e strukturės urbane qė nis nga blloku, ku parashikohen 600 tė tillė, kompleksi avancon me lagjet dhe pėrmbyllet me njėsitė administrative.
 
Ndėrkohė, rajoni i Tiranės ėshtė ndarė nė 2000 blloqe. Pėr secilin nga blloqet e Tiranės jane parashikuar sheshe lojrash, terrene sportive, objekte sociale. Qartė pėrcaktohet edhe pasaporta pėr secilin bllok dhe formula e menaxhimit tė pronės. Studimi urbanistik sjell njė vlerėsim tė barabartė tė pronės private, si nė rastet kur ndėrtohet pallat, ashtu edhe kur ėshtė e destinuar pėr lulishte apo pėr rrugė. Fondi ndėrtimor pėrkatės ėshtė llogaritur nė kėtė formė: popullatė, tėrėsia e metrave katrorė pėr frymė banim, qė ka tė nevojshme ēdo banor dhe qė janė norma projektimi, nė fakt tė huazuara edhe nga manualet ndėrkombėtare. Po kėshtu, janė parashikuar edhe institucione publike si shkolla, kopshte e ēerdhe etj.
 
Hapėsirat e gjelbra zėnė njė vend tė rėndėsishėm. Draft Plani parashikon qė tė kete tre parqe periferikė. Parqet lokalė, nė konceptin e Planit do tė rikuperojnė nga funksioni i tyre, siē ėshtė Parku i Liqenit, Parku i Farkės dhe Parku i ri i Paskuqanit nuk do tė arrijnė tė realizojnė plotėsisht funksionin e tyre, nė rast se nuk do tė mbėshteten me parqe periferikė, me parkun e Kasharit, parku Sauk deri nė Stėrmas dhe parkun kombėtar tė Dajtit.

Njėkohėsisht do tė ketė koridore tė reja ekologjike qė shtrihen pėrgjatė Bulevardit tė ri dhe Lumit tė Tiranės, si dhe parashikohet rritja e biodiversitetit nė korridorin e Lanės. Po kėshtu tė gjitha rrugėt qė do tė ndėrtohen dhe rikonstruktohen nė Tiranė do ta kenė tė detyruar tė kenė rrjetin e korsive tė biēikletave.
 
Ky Draft Plan parashikon krijimin e 7 poleve tė zhvillimit tė Tiranės:
 
• Njė pol zhvillimi ėshtė ai qė shtrihet poshtė Stacionit tė Trenit dhe qė merr njė hov tė madh zhvillimi, me zbatimin e projektit tė “Grimshaė Architects”, pėr Bulevardin e ri dhe rehabilitimin e lumit tė Tiranės.
 
• Njė tjetėr pol shtrihet nė zonėn e spitaleve, i cili ka dimension kryesor aktivitetin shėndetėsor, por natyrisht do tė ketė edhe shėrbime tė tjera pėr qytetarėt.
 
• Njė pol tjetėr do tė shtrihet nė qytetin Studenti, me funksion kryesor arsimin, por Plani sugjeron pasurimin e kėsaj zone me shėrbime tė tjera rekreative, sociale dhe administrative, nė mėnyrė qė tė pasurohet dhe forcohet roli i kėtij poli.

• Njė pol i ri, ai jug - perėndimor do tė krijohet rishtas, duke akomoduar shėrbime qė Tirana i ka me mangėsi, kryesisht do tė jenė shėrbimet rekreative dhe sportive.
 
• Njė tjetėr pol ėshtė ai qė shtrihet pėrgjatė Fushės sė Aviacionit, nė tė cilin planifikohen shėrbime biznesi dhe rekreacioni. Gjenerimi i kėtij poli do tė katalizojė dhe rizhvillimin e kėsaj zone, si njė nga zonat mė tė neglizhuara tė qytetit.

• Nė Polin e Kombinatit ėshtė parashikuar dhe akomodimi i disa funksioneve sportive, me sfond olimpik.

• Ndėrsa, poli veri-perėndimor parashikon forcimin e funksionit arsimor tė Kodėr -Kamzės dhe pasurimin e shėrbimeve dhe funksioneve nė kėtė zonė.

Njė vėmendje e veēantė i ėshtė kushtuar rrjetit rrugor dhe transportit. Tirana do tė ketė njė rrjet prej 5 unazash. Unaza 2 ėshtė ajo qė dikur quhej Unaza e Mesme, qė gjithashtu do tė funksionojė me sens unik lėvizjeje, por nė drejtimin e kundėrt tė lėvizjes me Unazėn 1. Unaza 3 ėshtė praktikisht Unaza ekzistuese e qytetit, por qė sugjerohet plotėsimi i saj pėr pjesėn jugore tė qytetit.

Plotėsimi i saj nė pjesėn jugore ėshtė tejet i vėshtirė, nė krijimin e njė gjurme tė plotė, ndaj mund tė pranohet njė ridimensionim i saj, duke komprometuar njė pjesė tė fluksit tė lėvizjes. Unaza 4 ėshtė risi pėr Tiranėn, pasi sot nuk ekziston as si gjurmė nė asnjė prej planeve. Duke qenė se distanca nga Unaza 3 deri te Unaza 5 ėshtė relativisht e madhe, konsiderohet e rėndėsishme qė tė vendoset Unaza 4, nė gjurmėn e sė cilės mund tė shtrihet dhe njė nga linjat e Tramit.

Gjithashtu, njė risi e Planit ėshtė edhe rrjeti i transportit publik. Linja Lindje - Perėndim ėshtė njė nga mė klasiket nė qytetin e Tiranės, ndaj dhe tramvaji do ketė njė linjė tė tillė. Sė dyti, linja Veri - Jug do tė sigurojė shėrbimet e lėvizjes sė gjithė qytetit, drejt aeroportit dhe drejt zonės ekonomike. Linjat e autobuzėve do jenė komplementare me linjat e tramvajit, nė mėnyrė qė tė kapilarizohet mbledhja e flukseve tė lėvizjeve.

Pėr kėtė arsye, nė nivelet e tjera tė Unazave do tė parashikohen linja autobuzėsh. Gjithashtu, me linja autobuzėsh do tė mbulohen disa zona si: Shkoza, Rrapi i Treshit etj. Gjithashtu, parashikohen dhe lėvizjet interurbane. Sistemi i sugjeruar do tė jetė sistem i integruar, qė do tė funksionojė me biletė unike, ndėrsa stacionet e vendosura parashikohen qė tė jenė stacione tė kombinuara tė transportit, autobuz interurban, autobuz urban dhe tramvaj.
 
Ky Plan Urbanistik, pėr 3 muaj do t`i nėnshtrohet njė konsultimi tė gjerė me qytetarė tė Tiranės dhe grupe tė interesit, pėr tė arritur nė produktin qė pėrfaqėson interesin e ēdo qytetari tė Tiranės, pavarėsisht moshės apo prejardhjes.

 


Videot e fundit
9 Komente
F. Barjami
Filloi fushata me shtepi kartoni dhe vizatime per tiranen pas 40 vjet ndertimesh.Kjo pikture ju thote shqipove votoni lulin tu ndertoje tiranen,ndryshe s'kini nje tirane si ne pikture.
detari
Po nuk hoqet xhamite ashtu do ngeleni si kabul anadollake.
emir
po kishat te ngelen po pse vetem per ju kauret eshte e drejta a doni ju te beheni zot ne shqiperi kur myslimane perbejne shumicen po pse xhamia i ka penguar robet cfare mentaliteti qe keni ju greko ortodoxit poshte kauret e grekut rofte shqiperia myslimane proud to be muslim country
oslo
detarit!
leri xhamite se nuk ta kane fajin ato po shiko se injoranca te le prapa.. jo xhamija,sa per dije ne xhami mesohen shume gjera te rendesishme. mes tyre dhe dija.
ajn
nuk i heq dot xhamiat se ia zene vendin gay-sat dhe homot, keshtu qe m[ mire siē ėshtė.
historia e Shqiperise
Si spjegohet?
xhamite jane deshmi e tradhetise se besimit stergjyshor,ndaj ky vend ngelet i mallkuar.Mjere ai qe me tradheton mua tha Jezuesi,turkoshaket hane buken e kristianeve dhe bejne duvane e turkut,me tej gerthasin: E dum Shqiperine si gjithe Evropa,nuk gerthasin e dum si gjithe lindja,ndersa ne turqi nuk shkojne preferojne perendimin,si shpjegohet?
Lani
Bojaxhi per ta lyer perseri Tiranen sipas projektit te ri kemi Edi Ramen.
oslo
historiani te shqiperise!
para kohes se haxhit Qe shume e donit njerezit ishin ne besimin e tyre muslimane dhe katolike dhe jetonin ne vendin e tyre dhe me xhamite dhe kishat. mos i shiko tani keto politikanet qe bejne gay parada,sa per besimet po ti kishim patur gjithmone nuk do te mberrinim ketu ku jemi. por nga qe jemi popull qe hedhim syte vetem nga qeveritarte dhe pak nga Zoti keshtu na behet. me dale rrugeve te EU.. edhe turku do me hy ne EU por nuk ja lepin b..ketyre te EU,kete e bejne vetem qeveritaret tane. ata jane ende te pafe.
bobi
Nuk kisha lexuar ndonjehere idiotizma me te medha. As emrat e arkitekteve nuk ekzistojne. I kane bere vete pronaret projektet. Edhe ato pak blloqe te mira qe kane ngelur ne Tirane si rruga Elbasanit do te ndertohen me mostrat e kunatit.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
6 + 1 =
ALARM! Peshku helmues mbėrrin nė brigjet e Adriatikut
Peshku helmues  me lėkurė tė argjendtė ka mbėrritur nė ujėrat e detit Adriatik.  Alarmi vjen nga Instituti Oqeanografik Spalato. Mediet italiane shkruajnė se ditėt e fundit, peshkatarėt nė Itali kanė kapur njė numėr tė lartė peshqish tė kėtij lloji. Sipas Il matino, Ky peshk ėshtė i rrezikshėm
8-vjeēari qė kėndon teksa bėhet synet (VIDEO)
Ėshtė vetėm 8 vjeē dhe njihet pėr zėrin e tij tė bukur dhe pėr kėndimin e kėngėve patriotike. Mirėpo kėsaj radhe, Lior Hajdari, ka bėrė diēka qė nuk ėshtė parė mė parė.  Ai ka kėnduar teksa po bėhej synet nga mjeku. Liori nuk e ka ndalur kėngėn “Thėrret Prizren, mori Shkodėr”. Madje ai e bėn edhe
Ambientet e QSUT-sė kthehen nė njė kopsht zoologjik
Mace, minj, kope qensh dhe sė fundmi pula, pata dhe gjela deti. Nuk jemi nė ndonjė kopsht zoologjik por nė ambientet e Qendrės Spitalore Universitare Nėnė Tereza. Nė njė zonė spitalore si kjo, duhen ndaluar nė mėnyrė kategorike kafshėt endacake pėr shkak tė sėmundshmėrisė qė ato mund tė pėrhapin.