Eskorta, Berisha ia kalon Nanos pėr truproja
  • Nano do tė mbahet mend si kryeministri qė shtoi ndjeshėm numrin e bodygyard-ėve.
  • Meksi: “Kisha dy truproja”, Bufi dy, Fino: “Kisha pak shoqėrues”, Nano kishte 24, Berisha me ligj ka 24, por mund tė ketė 129.
Publikuar më 18.08.2012 | 13:11

Nga Lindita Ēela

- Sa tė kėrcėnuar janė drejtuesit e lartė tė shtetit shqiptar? Nėse shikon aktivitetet ku ata janė prezent, mund tė nxjerrėsh konkluzionin e gabuar se jeta e tyre ėshtė “e kėrcėnuar”. Njė shpurė e madhe gardistėsh shoqėrojnė ēdo lėvizje tė tyre. Kur ata kalojnė, bllokohet qarkullimi e nuk janė tė pakta rastet kur nuk funksionojnė as aparatet celularė nė ceremonitė zyrtare. Kohėt e fundit kryeministri i vendit ka rritur ndjeshėm masat e sigurisė. Nė bazė tė ligjit, kryeministri duhet tė ruhet nga 24 efektivė tė gardės, ndėrkaq opozita deklaron se numri i punonjėsve qė ruan jetėn e Berishės nė aktivitete ėshtė 129. Zėra tė tjerė, thonė se janė 49 efektivė tė Gardės qė janė 24 orė nėn shėrbimin e kryeministri tė vendit. Njė kosto jo pak e vogėl, duke ditur se buxhetit tė shtetit nė kėtė kohė krize. Bodyguard-ėt e kryeministrave Ylli Bufi, pėr aq pak kohė sa ishte kryeministėr i Qeverisė sė Stabilitetit, ėshtė shoqėruar nga dy efektivė tė Gardės. Edhe pse atėherė nuk kishte ligj tė qartė qė pėrcaktonte mėnyrėn dhe kushtet e sigurimit tė jetės sė personaliteteve tė larta tė shtetit shqiptar, ėshtė fakt se numri i rojeve tė drejtuesve tė shtetit ishte i pakėt. Edhe kryeministri pasardhės, Aleksandėr Meksi, ka patur dy gardistė qė e shoqėronin atė nė tė gjitha aktivitetet. “Kisha dy truproja dhe nė shtėpi njė ushtar pėr ēdo turn”- thotė ish kryeministri Aleksandėr Meksi, i pyetur nga gazeta Shekulli. Kėshtu, nė vitet 1992 deri nė fillim tė 1997- s, kur ra qeveria e tij, Meksi ėshtė ruajtur vetėm nga dy gardistė dhe njė ushtar qė bėnte roje nė shtėpinė e tij. Por, situata do tė ndryshojė krejtėsisht, kur Fatos Nano vjen nė krye tė qeverisė. Nė historinė e Gardės sė Republikės, Nano do tė mbahet mend si kryeministri qė i rriti privilegjet vetes dhe qė shtoi ndjeshėm numrin e bodygyard-ėve. Me njė vendim qeverie Fatos Nano vendosi qė edhe pasi tė linte detyrėn, nė cilėsinė e ish kryeministrit, tė kishte 5 truproja personale qė do ta shoqėronin atė nė tė gjitha lėvizjet qė kryen gjatė ditės, brenda dhe jashtė vendit. Ndėrkohė qė, po me vendim qeverie, numri i efektivėve tė gardės nė dispozicion tė kryeministrit ishte 24. Ligjėrisht, kėtė shifėr duhet tė ketė edhe kryeministri aktual Sali Berisha. Por, pamjet filmike dhe denoncimet e bėra nga opozita tregojnė krejt tė kundėrtėn. Kryeministri, jo vetėm qė ėshtė i rrethuar nga njė numėr
shumė mė i madh bodyguard-ėsh, por shtėpia e tij mbahet nėn kontroll 24 orė. E gjithė rruga ėshtė nėn patrullimin e rreptė tė Gardės sė Republikės, megjithėse godina ku ka apartamentin kryeministri ėshtė vetėm njė nga dhjetėra godina aty rrotull. Gardistėt janė tė armatosur dhe sa herė qė kryeministri apo anėtarėt e familjes sė tij hyjnė dhe dalin nga ndėrtesa, ata dalin nė rrugė duke kontrolluar tė gjithė perimetrin pėrreth. Por masat pėr ruajtjen e Berishės nuk pėrfundojnė tek rruga “Mustafa Matohiti”, ato shtrihen deri nė selinė e Qeverisė. Me vendim tė Policisė Rrugore ėshtė i ndaluar parkimi, edhe nė rrugėn “Papa Gjon Pali II”. Nga kryqėzimi i rrugės “Mustafa Matohiti” e deri tek kryqėzimi i rrugės “Ismail Qemali” nuk lejohet mė parkimi i makinave. Edhe nė krahun e shtėpisė sė  kreministrit kanė vendosur disa pengesa tė Policisė Rrugore qė ndalojnė makinat tė qėndrojnė aty. Numri i rojeve tė kreut tė qeverisė ndryshon sipas rastit. Njė dokument qė mban datėn 7 mars 2012, qė flet pėr sigurinė personale tė kryeministrit Berisha, saktėson se nė dispozicion tė tij janė 129 punonjės tė gardės. 24 oficerė dhe 85 nėnoficerė, tė gjithė anėtarė tė Njėsisė sė Parė, Njėsisė sė Dytė, Njėsisė sė Tretė, Njėsisė Speciale dhe Sektorit tė Analizės. Kėta ju shtohen grupeve tė shoqėrimit personal tė kryeministrit, sa herė qė ka aktivitete zyrtare. Deri mė tani Garda e Republikės qė merret me sigurinė e kreut tė qeverisė dhe Policia e Shtetit nuk kanė bėrė publik asnjė kėrcėnim tė mundshėm ndaj kryeministrit dhe anėtarėve tė qeverisė.

Numri i shoqėruesve

1 - Presidenti 24
2 – Kryetari i Kuvendit 14
3 – Kryeministri 24
4 – Kryetari i Gjykatės Kushtetuese 3
5 – Zv/kryeministri 9
6 – Ministri i Rendit Publik 9
7 – Zv/kryetarėt e Kuvendit 3
8 – Anėtarėt e Kėshillit tė Ministrave 3
9 – Kryetari i Gjykatės sė Lartė 3
10 – Prokurori i Pėrgjithshėm 9
11 – Kryetari i SHISH 3
12 – Kryetari i KLSH 3
13 – Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė 3
14 – Avokati i Popullit 3
15 – Kryetari i KQZ 3
16 – Kryetari i partisė mė tė madhe tė mazhorancės 3
17 – Kryetari i partisė mė tė madhe tė opozites 3
18 – Kryetari i Bashkisė sė Tiranės 3
19 – Ish-Presidenti 4
20 – Ish-Kryeministri 4
21 – Ish-Kryetari i Kuvendit 2
22 – Ish-Kryetari i Gjykatės Kushtetuese 2
23 – Ish-Kryetari i Gjykatės sė Lartė 2
24 – Ish-Prokurori i Pėrgjithshėm 2
25 – Ish-Ministri i Rendit Publik 2
26 – Ish-Kryetari i SHISH 2

Opinion

Arben Cuko

Shtimi trefish
i rojeve, i pamotivuar


Asnjėherė drejtuesit e lartė tė shtetit shqiptar nuk janė marrė nėn mbrotje nga njė numėr kaq i lartė punonjėsish tė Gardės. Njė fakt tė tillė e konfirmon pėr gazetėn “Shekulli”, deputeti Arben Ēuko, i cili prej disa vitesh ka  drejtuar Gardėn e Republikės. Sipas Ēukos, rastet kur njė drejtuesi tė lartė tė shtetit i shtohet numri i rojeve qė e vėzhgojnė dhe e shoqėrojnė nė tė gjitha veprimtaritė e tij, ėshtė kur ekzistojnė informacione pėr rreziqe ndaj tij apo dhe kur nė vend nuk ka rend dhe siguri. “Fakti qė Kryeministri Sali Berisha ka trefishuar numrin e rojeve qė e shoqėrojnė nė ēdo aktivitet, madje mbajnė nėn mbikėqyrje edhe rrugėn kur ai kalon, tregon se atij i ėshtė futur frika nė palcė, ose ėshtė njė megaloman qė abuzon edhe me paratė e taksapaguesve shqiptarė, sepse ēdo efektiv i gardės ka njė kosto pėr buxhetin e shtetit. Me gjithė shifrat alarmante tė krimit nė vend unė nuk mund tė them se Shqipėria ka aq nivel tė ulėt tė sigurisė sa qė tė justifikojė ekzistencėn e njė numri tė madh tė shoqėruesve tė drejtuesve tė lartė e shtetit. Krahasuar me tėrė vitet e pluralizmit, mund tė them se Berisha do tė mbahet mend si kryeministri qė ka numrin mė tė madh tė rojeve.”-thotė Arben Ēuko. Sipas tij, kostoja e njė efektivi tė Gardės qė ėshtė nė shėrbim tė drejtuesve tė lartė tė shtetit, pėrllogaritet nė 1 milion lekė tė vjetra nė muaj, pa pėrmendur kėtu privilegjet e tjera qė ai i gėzon me ligj. “Njė drejtues i lartė i shtetit mund tė shtojė numrin e tij tė shoqėruesve vetėm kur ekzistojnė informacione tė sakta pėr rrezikun qė i kanoset, por me sa ne dimė, kjo nuk ėshtė arsye pėr kryeministrin shqiptar”. -tha Ēuko, i cili e krahason sjelljen e kryeministrit me atė tė Putinit.

Fino: “Truprojat e
shumta, imazh
negativ pėr sigurinė”

Ish-kryeministri rrėfen se si ka lėvizur nė
1997 me njė numėr tė kufizuar truprojash

Ai ka shkuar nga jugu nė veri tė Shqipėrisė, atėherė kur kėrciste kallashnikovi dhe bandat kontrollonin shumė territore, por mbahet mend si kryeministri me trupėn mė tė vogėl tė rojeve. Bashkim Fino, edhe sot e kėsaj dite nuk di tė thotė me saktėsi se sa ka qenė numri i shoqėruesve tė tij nė vitin 1997, atėherė kur u zgjodh kryeministėr i qeverisė sė Pajtimit Kombėtar. Gjithsesi, ėshtė e sigurt se numri i djemve qė “mbronin” kryeministrin nė ato kohė trazirash, ishte shumė mė i vogėl se truprojat qė
mbikėqyrin e shoqėrojnė sot drejtuesit mė tė lartė tė shtetit. “Saktėsisht nuk e mbaj mėnd numrin e tyre, por kanė qenė tė paktė, edhe pse bėhej fjalė pėr vitin 1997. Sigurisht qė truprojat janė tė rėndėsishėm pėr garantimin e jetės sė drejtuesve tė lartė tė shtetit, por pasja e njė numri tė madh mė duket kėrkesė shumė e ekzagjeruar. Veē kėsaj, ėshtė njė tregues qė dėshmon se siguria nė vend ėshtė tejet minimale”-tha dje pėr “Shekullin” Bashkim Fino. Ish kryeministri, megjithėse vlerėson punėn e punonjėsve tė Gardės, thotė se nuk janė ata qė mbrojnė jetėn e politikanėve. “Unė isha njė njeri i zgjedhur me vullnetin e tė gjithė palėve dhe isha i mirėpritur nė popull ndaj dhe kudo qė kam lėvizur, aso kohe nė tė gjithė Shqipėrinė, nuk ka qenė
asnjėherė problem siguria ime. Nuk jam ndjerė kurrė i kėrcėnuar edhe pse vendi kishte probleme tė rėnda me sigurinė”-vijon mė tej rrėfimin e tij, Fino. Sipas tij, drejtuesit e lartė tė shtetit shqiptar nuk duhet tė kenė njė numėr tė madh shoqėruesish, kjo jo vetėm pėr faktin qė mbajtja e tyre, 24 orė nėn shėrbimin e personaliteteve ka njė kosto ekonomike,
por pėrcjell dhe imazhe negative nė publik. “Nėse ne shohim njė kryeministėr tė shoqėruar nga njė numėr i madh punonjėsish tė Gardės, krijojmė ndjesinė e pasigurisė nė vend. Unė mendoj se me gjithė problemet qė ka sot rendi, kjo sa i pėrket numrit tė lartė tė vrasjeve dhe ngjarjeve qė kanė ndodhur kohėt e fundit, sėrish gjendja nuk ėshtė aq e rėndė sa tė justifikonte kėtė prezencė tė oficerėve tė Gardės nė shėrbimin e drejtuesve tė lartė tė shtetit. Pėr mua ėshtė absolutisht e gabuar.”-tha dje ish-kryeministri Bashkim Fino.

Ligji pėr
ruajtjen e
VIP-ėve

Ligji, qė sanksionon ruajtjen e personaliteteve tė larta shtetėrore, VIP-ėve, tė huaj ose vendės, si dhe ruajtjen e objekteve tė rėndėsisė sė veēantė, zbatohet nė vend nga Garda e Republikės. Kjo e fundit ka pėr detyrė tė sigurojė
ruajtjen dhe shoqėrimin e Presidentit tė Republikės, Kryeministrin, kryetarin e Kuvendit dhe familjet respektive pėr dy tė fundit. Sakaq, ruajtje duhet tė sigurohet edhe pėr personalitetet e huaja qė vizitojnė Shqipėrinė dhe qė janė tė tė njėjtit rang me personalitetet nė vend. Po kėshtu, Garda ofron kėtė shėrbim pėr kryetarin e Gjykatės Kushtetuese, zėvendėskryetarėt e Kuvendit, anėtarėt e Kėshillit tė Ministrave, kryetarin e Gjykatės sė Lartė, Prokurorin e Pėrgjithshėm, kryetarin e SHISH-it, kryetarin e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, guvernatorin e Bankės sė Shqipėrisė, Avokatin e Popullit,
kryetarin e KQZ-sė dhe njė sėrė njerėzish me status tė caktuar.

Qeveria, 14 milionė dollarė ēdo vit pėr tė ruajtur VIP-ėt

Qeveria parashikon qė tė harxhojė ēdo vit rreth 14 milionė dollarė pėr tė ruajtur personalitetet VIP, vendės apo tė huaj qė vizitojnė Shqipėrinė, deri nė 2014-n. Tė paktėn kėshtu planifikohet nė pėrshkrimin e projektit, qė ka bėrė Ministria e Brendshme dhe qė ka marrė miratimin e qeverisė nė projekt-
dokumentin e “Programit buxhetor 2012-2014”.

Parashikimi pėr 3 vite

Pėr tri vitet e ardhshme, numri i personaliteteve VIP qė do tė merren nė mbrojtje nga Garda e Republikės, e cila ėshtė nė vartėsi tė Ministrisė sė Brendshme, ėshtė statik, 100 persona ēdo vit, pra 300 gjithsej pėr 2012-2014. Por, ndėrkohė qė numri qėndron i pandryshueshėm, fondet qė do tė shkojnė pėr kėtė shėrbim pėsojnė rritje nga viti nė vit. Pėr vitin 2012,
fondi pėr marrjen e shėrbimit tė ruajtjes sė personaliteteve tė larta shtetėrore ėshtė 13.7 milionė dollarė. Pėr vitin 2013, ky fond rritet dhe arrin nė vlerėn 14.4 milionė dollarė, ndėrkohė, qė pėr vitin e fundit tė parashikuar
nė projekt-dokument, niveli i fondit pothuajse kap 15 milionė dollarė.


Videot e fundit
26 Komente
sokol
keshtu eshte kur e di se mbi shpine ke mekate dhe populli do me te heqe qafe 1 minute e me pare
Beni
Po nga kush ruhen keta...?
Pa Emër
Bodiguartet nuk jane te perjetshem.Edhe Nexhmija dikur kishte shume.Por sote jeton e pin kafe ku ka deshire. Ndersa populli i pershendet Dikatoret,po ashtu si dikur Ramizin apo dhe shume te tjere.Sa per Diktatoret,ata nuk kane frike JO. Se jemi mesuar si popull ti pershendesim,dhe per te vrare,vrasim shokun mikun per nje fjale goje.
Zef Kallami
Kjo liste te binde katerciperisht,jemi vertete ne demokraci. Lume kush te rroje qe ta njoh zonje(te reckosun).S.Frasheri. Numri i shoqėruesve 1 - Presidenti 24 2 – Kryetari i Kuvendit 14 3 – Kryeministri 24 4 – Kryetari i Gjykatės Kushtetuese 3 5 – Zv/kryeministri 9 6 – Ministri i Rendit Publik 9 7 – Zv/kryetarėt e Kuvendit 3 8 – Anėtarėt e Kėshillit tė Ministrave 3 9 – Kryetari i Gjykatės sė Lartė 3 10 – Prokurori i Pėrgjithshėm 9 11 – Kryetari i SHISH 3 12 – Kryetari i KLSH 3 13 – Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė 3 14 – Avokati i Popullit 3 15 – Kryetari i KQZ 3 16 – Kryetari i partisė mė tė madhe tė mazhorancės 3 17 – Kryetari i partisė mė tė madhe tė opozites 3 18 – Kryetari i Bashkisė sė Tiranės 3 19 – Ish-Presidenti 4 20 – Ish-Kryeministri 4 21 – Ish-Kryetari i Kuvendit 2 22 – Ish-Kryetari i Gjykatės Kushtetuese 2 23 – Ish-Kryetari i Gjykatės sė Lartė 2 24 – Ish-Prokurori i Pėrgjithshėm 2 25 – Ish-Ministri i Rendit Publik 2 26 – Ish-Kryetari i SHISH 2
Adhamudhi
Adhamudhi spjegon:Ne 'shtetin' e Bathores nuk arrin dot asnje politolog,sociolog apo psikolog te kuptoje se si eshte organizuar,'shteti',sistemi ekonomik e ai shoqeror.Nuk ka burre nene te dalloje shtresat e shoqerise. KUSH JETON NE KETE bJRAK kupton se kemi 3 shtresa shoqerore: -'SALISJANET'(ATLLARET)ku bejne pjese elita e bajrakut nga e majta ne te djathte qe gezojne jo vetem te drejten e 'haremit' por dhe te 'enukeve' per ti ruajtur e bere masazh e deri afrimin e uturakut prej floriri kur rrine me ore te tera nga kapslliku.Ata ne keto 22 vjet nuk kane lene gje pa provuar deri dhe perdhunim me gishta. -'BIZNESMENET'(ĒEĒENET)ose ajo pjese e shoqerise qe arriti te vjedhe diņka nga kockat qe hodhen attllaret e jane te kenaqur me thenjen:''shyqyr qe vdiq babai te hame nje top me hallve'' -'DERDIMENET'(GOMARET)-Ata qe nuk arriten te iknin nga syte kembet e jane o 'krah pune e lire' deri ne vdekje,o punetore miniere o punetore ne 'katran' si thuhet ne perendim ne te zeze .qe bejne sikur jane ne pune e presin te dalin ne pension por qe me pare vdesin. KETO TRE SHTRESA 'PERFAQESOHEN' NGA 140 PARLAMENTARE ,140 BODEgarde,140 FIRST 'LULUSHE',500-600 SHKELZENA ME GRATE E PARA E 200-300 ME GRATE E DYTA.140,SEKRETARE,140,SHOFERE,280'VILA DIMERORE E VERORE,140 'MENAXHIERE' E BANKJERE QE U ADMINISTROJNE PARATE JASHTE SHTETIT. NE 2 MILION ZGJEDHES SHQIPETARE ZGJEDHES PERFSHI DHE TE NDERUAREN GAZETARE INVESTIGATIVE SA ESHTE PROBABILITETI I SEJCILIT TA KETE KETE FAT NE KETE VEND ?PO NUK DINI TE PERGJIGJENI E KENI TE KOTE TE PYESNI 'ZOTIN' SE AI JO VETEM NA KA HARRUAR POR NA KA LENE MALLKIMIN JOZEF JANULLATUSIN DHE RAMAZAN TE PERJETSHEM.Harroheni,'ilirjanet' skane gjak shqipetari.
Zef Kallami
Sa ma shume roje e bodigarde aq ma shume demokraci. Zogu kishte Major Lleshin,ia vrane. Hoxha kishte Sulon dhe ban mire qe na informon me intervista. Berisha ka 24 dhe nen dore 129.Nuk pranon te mbaje 130 sepse kjo zeroja ne fund te vargut te numrave i duket si vorr,supersticiozit.Po as 131 nuk e pranon se nuk asht Gay. Tashti na lind nji problem me te madhin filozof Adem Demaēi. Do kisha deshire kete fond-liste shpenzimesh demokratike t’ia banim peshqesh Mandeles se Ballkanit Adem Demaēit.I cili posa erdhi ne Tirane me 1990, na shiti te mbrendeshmet e trunit te amartizuem duke kritiku vilat dhe rojet byroisteve monist.Me nji stil me te hedhur,larg e larg.-Po pse duheshin gjithe keto roje kur pushteti ishte i popullit. A merr zahmet e na ban edhe nji vizite sote,e kemi te fresket prorosine tend te ēmuar prej Mandelisti. Jam kurioz,Si do ja vishe emrin aktualitetit ne kombinim me bodigardet demokrat dhe demokracine 23 vjeēare.
Mark.uk
Sokol:Kenedy ish presidenti ma popullor ne USA nga te gjith te tjert po u vra ne nendorin e vitit 1963.Manej ti mos u beso shume gazetave.Sepse 50% e tyre jane rrena 50% te pa nevojshme ka than nje plake ne laprake[ hahaha]
Mark.uk
O Fino ju nuk keni kene kryeminister po kryeministaruc.Ty te mbronin bandat e shpetimit kombtare per te ardhur ne pushtet PS.Na thuaj ndonje gje qe nuk e dime,se cfar kemi pare vete me sy nuk ka nevoj per tregimet tuaja.
vullnet
Keshilli Ministrave njofton zyrtarisht se jane 39 per Kryeministrin Kryetaren e Kuvendit Presidentin pra 13 per njeri.Pra nje e dhjeta e asaj qe shkruhet ne artikull.Eshte e nje treta e atyre qe ruanin Nanon Gjinushin etjetj.Pasi keni njerzit tuaj ne garde jepni emerat e tyre pasi Shqiperia eshte e vogel dhe tu besojme
Kosovare
Ministja e jashtme e Zvicrres nuk ka asnje Truproje ajo udhtone me Trene por per dallim nga Keta hajdutet tane ajo esht e ndershme per ata nuk ka nevoje per truproja ndesa keta hajdutet tane ne Kosove dhe Shqiperi kane nevoje per shum truproje se ne supet e tyre bartin shum mekate te Popullit
genti
Fenomeni shqiptar.Normal qe ruhen sepse bejne vetem pislleqe dhe mekate cdo dite.Nje njeri qe eshte i paster nuk pse te ruhet aq shume.Ne vendet perendimore kryeministrat dhe presidenta nganjehere nuk kane fare roje personale kur levizin per punete e tyre jashte orarit te punes..E ci duhen ne fund te fundit?.Nuk kane pse te ruhen.Nuk bejne pislleqe si ata plehrat tane.
dino
O zot,o zot per ata fare VIPASH ahqiptare.Mjere ne per VIP'at qe kemi.
tekniku
Nga se kane frike te gjithe plehrat e mesiperm qe i kane hypur ne zverk shqiptareve.Vriteni qenin ne krye dhe efekti domino do ti mrre me vehte te tjeret.
Rilind
Ore ti pa emer, i lexove kujtimet e Sulo Gradecit, shoqeruesit te E.Hoxhes? Vetem 4-5 veta kishte ai e asnje me shume.
Mr T
Po normal qe do te ruhen se nuk kane lene gje pa be ne at popull. Mu me ka rastisur te kministrin e Irlandes Bertie Ahern te ulet nga makina dhe me celes ne dore te hape deren e zyres se vet. U bera kurioz dhe pyeta disa vendas qe ishin prane meje(ishim ne nje pub duke pire nga nje gote) dhe me thane qe ishte zyra qe kishte si Deputet I asaj zone dhe qe vinte shpesh te takonte elektoratin e tij madje me thane se neqoftese vjen shpesh ktu mud edhe ta takosh duke pire nje gote Guinness . Kete e din mire edhe nipi I Saliut qe edhe ai jeton ne Irlande . Kurse kryetari i bashkise se Londres shkon me biciklete te puna dhe pa garden nga pas. Kurse kto legenat tone dojne nga 3 deri ne 129 roje mas vedit
Mark uk
Ju socialista komentues qe dhate alarmin per rojet e Berishes.Ne kohen e qeverisjes se socialiste nr i rojeve ishte 1969 persona.Kurse sot jan 1377 persona pra 592 me pake.
Pa Emër
Ky Mark uk qenka nje fodull qe nuk e ka shokun.Gjithmon nga b...a flet e komenton.
dardani
Ne historine e botes jane memorizuar njerzite e medhej te cilet i sherbyen popullit te tyre nje nga ata ishte Gandi i Indise i cili u vra si njeri i popullit qe ishte ne sherbim per popull kundra interesave te Anglise, ai nuk e njihte shoqerimin sepse ishte madhor nga Idealet si fisnik i lindur-! Keta brekdhjere si maloku doktor spordhjak i cili pervec krimeve kundra Shqiptareve dhe shitjes se trojave jo qe ka shoqerues te afte por pjesen me te madhe i ka te informacioneve te serbise, nga ish U.D.B per te cilen ky qen edhe sherben prej 30 vjetesh!
fino
jo 129,por12 mije e nenteqinde edhe ti ke qene dhe je nje nga ata qe e mbron,sigurisht per miqesi por edhe pse ke porosi nga G.
shqiptari
Diagnoza "Skizofreni" dhe " Kleoptomani" mjafton..
Zonja Lirie Berisha eshte Mjeke..ajo e njefe me mire te shoqin e saje,dhe me te drejte nuk ka cfare ti beje.As me Terapi Farmacautike.
Mark.uk
Ju pa emer:Edhe atyre te shtepis se femijes pa emer nuk i lene.Mesazhet qe merr nga b...a e te tjerve te befshin mire.Gezohem se do gjesh pune sa te doni.
pa te fare
po nga vetja kush do i ruaj pushtetaret tane?! na e shpifen njemije here. 100 vjet pavaresi per te patur 129 vete qe i ruajne. palo shtet
Zef Kallami
Pa Emėr! Andej,nga e ke konstatue edhe ti vete,Markuku,ka laringun.Ndaj stonon me te gjithe komkentuesit.
FILOZOFI
Populli, nuk e di nė fakt se kush ėshtė Sali Berisha tamam dhe, mund tė thuhet lirisht se qė prej vpas nviteve 1990, nė Shqipėri nuk ka POPULL TAMAM PO, KA "KOPE ME DY KĖMBĖ" se, po t'kish pasur POPULL TĖ VĖRTETĖ, Saliu dhe edhe aq shumė e shumė TJERĖ NĖ SHQIPĖRI s'do kishin pasur kund vend AS NĖ BIRĖ MIUT!?! Megjithatė, Saliu RUHET SHUMĖ se, AI e di mirė se kush ĖSHTĖ NĖ FAKT ndonėse ende, tamam, nuk e di POPULLI-KAFSHĖ E POPULLI LLAĒMI!?!
FILOZOFI
Populli, nuk e di nė fakt se kush ėshtė Sali Berisha tamam dhe, mund tė thuhet lirisht se qė prej pas nviteve 1990, nė Shqipėri nuk ka POPULL TAMAM PO, KA "KOPE ME DY KĖMBĖ" se, po t'kish pasur POPULL TĖ VĖRTETĖ, Saliu dhe, edhe aq shumė e shumė TJERĖ NĖ SHQIPĖRI s'do kishin pasur kund vend AS NĖ BIRĖ TĖ MIUT!?! Megjithatė, Saliu RUHET SHUMĖ se, AI e di mirė se kush ĖSHTĖ NĖ FAKT ndonėse ende, tamam, nuk e di POPULLI-KAFSHĖ E POPULLI LLAĒMI!?!
Specia
Kot paguhen te gjithe ato shoqerues se nuk bie rrufeja ne hale se ai qe e ka ndare mendje jo te kete 24 shoqerues por te kete 240 ja kaloron ate nene ku ta kete.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
1 + 4 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do