Koreja e Veriut, gati pėr luftė
Publikuar më 14.03.2013 | 21:54

Koreja e Veriut iu kundėrpėrgjigj stėrvitjeve ushtarake tė SHBA-sė dhe Koresė Jugore me shpalljen e njė stėrvitje tė pėrgjithshme pranė kufirit, njė lėvizje rrit mė tej tensionet nė Gadishullit Korean. Disa divizione tė ushtrisė tokėsore, tė mbėshtetur nga flota ajrore dhe ajo detare, simuluan njė kundėrpėrgjigje tė gjerė, tė njė provokimi tė Koresė sė Jugut nė kufi. Stėrvitjet, nė tė cilat morėn pjesė njėkohėsisht mijėra ushtarė, u ndoqėn personalisht nga diktatori Kim Jong-un, i cili nė 11 mars urdhėroi anulimin e armėpushimit qė i dha fund luftės midis dy Koreve nė vitin 1953.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: E.Sh/

 


Videot e fundit
3 Komente
Pa Emër
Ta quash diktator, eshte qendrim politik, dhe nuk i ka hije gazetes suaj....perse nuk quani dhe tonin ashtu?
CAMI
Me bo vaki me shperthy keto kufijte AZIATIK,populli tyre ska nevoje per arme.
Ata te pushtojne vetem tu u turr me vrap.
Ha ha ha ha ha ha ....
Zef Kallami
Shume e drejt vrejtja.
Diktator ose force.Pra diktator do te thot te ushtrosh force.Force ushtron dhe ligji i kujtdo shteti qe te jete.Pa frocen e ligjit apo pa forcen e diktatit nuk mund te paraprije asnji lloje ecje perpara sa do demokratike ta mendojme shtetin.
Shkurt asgje nuk levize pa forcen e ligjit.Atehere pse ta mendojme shprehjen diktature si fenomen negativ.Kur asht i barazvlevfshem me ligjin ne ruajtjen shtetit,qetesise.mesymjen dhe terheqjen per lufte.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 4 =
Parajsa e burgjeve italiane
Pėr shekuj me radhė Italia ka strehuar tė dėnuarit e saj dhe armiqtė politikė nė disa prej ishujve mė tė vegjėl, por edhe mė tė mahnitshėm tė vijės bregdetare. Edhe pse dikur nė kėto burgje mbaheshin kriminelėt mė tė kėrkuar tė vendit, sot kėto ishuj janė destinacioni mė i kėrkuar nga turistėt pėr
Zbuloni nė 5 min nėse jeni mbartės me HIV
Nėse keni kohė qė dyshoni pėr njė infektim tė mundshėm, tashmė, kjo gjė nuk duhet t’ju shqetėsojė mė, pasi falė njė testi tė shpejtė dhe praktik, ju jepet mundėsia tė mėsoni brenda 5 minutave nėse jeni apo jo mbartės tė HIV-it. Njė nga pėrparėsitė e kėtij testi ėshtė kurimi nė kohė i tė prekurve si
Kėshilla pėr njė zemėr tė shėndetshme
Nė njė studim tė publikuar nė “European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation”, u pohua se pirja e duhanit ėshtė treguesi mė i mirė i zhvillimit tė sėmundjeve tė zemrės dhe enėve tė gjakut. Problemet me zemrėn mund tė jenė shkaktarė kryesorė tė vdekjeve nė femra dhe meshkuj. Ja 4