Greqia rrezikon tė humbė etninė nė Shqipėri
Publikuar më 21.02.2013 | 16:31

Qeveria greke ka marrė vendimin pėr t’u hequr pensionin tė moshuarve tė minoritetit grek tė cilėt jetojnė nė Shqipėri. Pensioni prej 300 euro nė muaj shihej si shpėrblim pėr ruajtjen e identitetit grek tė zonave tė veēanta nė jug tė Shqipėrisė.

Minoriteti ka protestuar pėr njė vendim tė tillė duke thėnė se tashmė nuk do tė ruhet trashėgimia, shkruan gazeta greke "Kathimerini". “Pas largimit masiv tė tė rinjve dhe fėmijėve nė drejtim tė Greqisė, pėrgjegjėsia pėr tė ruajtur etninė greke i mbeti gjeneratės sė vjetėr”, thotė presidenti i Omonias, Andreas Zarbalas. 

Nė njė komunikatė pėr shtyp tė lėshuar nga Omonia thuhet se rritja e nacionalizmit dhe presioni mbi grekėt e “Epirit tė Veriut” nuk do tė dėmtojnė vetėm dinjitetin e tyre por edhe do tė vėnė nė rrezik fatal ekzistencėn e tyre.

Prezenca e minoritetit grek nė Shqipėri ėshtė ulur qė pas vitit 1991 pavarėsisht pėrpjekjes sė shtetit grek pėr tė trajtuar me njė pension prej 300 eurosh tė moshuarit qė nuk braktisėn shtėpitė e trashėguara. Kjo kategori gjithashtu merr njė pension prej 30-40 eurosh edhe nga shteti shqiptar.

Pas pėrfshirjes sė Greqisė nga kriza financiare kėto pensione u shkurtuan pėrpara se tė hiqeshin tėrėsisht. Si rezultat i kėsaj qindra njerėz tė moshuar nga Dropulli i Sipėrm, Himara dhe Saranda janė pa tė ardhura. Nė kėtė situatė atyre do t’u duhet tė zhvendosen nė Greqi apo tė shesin pronat. Largimi drejtė Greqisė do tė ulė ndjeshėm prezencėn e minoritetit. Mediet greke thonė se ky pension jepej pėr interes kombėtar dhe nuk duhet hequr.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: F.S./


Videot e fundit
17 Komente
beni
mbaruan parate mbaroi dashuria...le ti japi janullatosi ketyre dhe atyre
Nik,
Jemi shum dakort per Dropullin dhe disa fshatra ne Sarand,edhe perse ne fund pguan Greqia me leket e europes.Edhe perse me vjen keq per vellezerit Himarjot sepse me ato pensioni rregullonin ekonomin,me e keqja esht kur diskutohet per te mbijetuar nuk do te thot qe nje pjes e popullsis na del me flamujt grek kur i njohim me rrenj e dhemball siē dhe himarojtet na njohin ne.Shteti pak fashist si ai i greqis kete taktiken e minoritetit e ka luajtur qe nga koha qe perfitoj kur Ali Pash Tepelena u dha mundesin te krijonin gjimanzin dhe shoqerit ne Janine.Faji esht i yni,kur nuk kane as te mbathura per by,,, si greqi kete moment si ka mundesi qe ushtrojn presion ndaj Shqiperis ?Kerkojn te vendosin monumente ushtaresh,jo kurre,perpara hiqni ligjin e luftes dhe njihni gjenocidin kunder qytetareve ēam(shqiptar)dhe shtetaseve grek.Rrac e pak,,kuptueshme.
nga amerika
Regjistrimi i popullesise mbaroi. Le ta kuptojne tradhetaret se i huaji te perdor sa i duhesh e pastaj te le ne rruge.

Redaksia e Shekullit: Po pse na merzitni me kesi lajmesh? ha,ha,ha

Per tere ju grekomanet kujtoni vargjet

PO KU KA SI TI MOJ SHQIPERIA IME....
spiro milo
Te nderuar muslyman te pandreqshem shqipfoles gege. Ka disa vite qe mardhenjet Tirana Athine (zyrtaret) jane bere njesh per te mos patur mundesine qe te formohet Federata Epiriote. Ata kane interesat e tyre ekonomike, private, per te sunduar, dhe sic tregoi dhe Greqia, i ka lene ne balte vellezerit e tyre ne Epirin e Veriut. Por kjo nuk duhet thene se mbaroi filmi, perkundrazi filmi fillon me fort, bile brenda ne zemer te shqiperise, e cila rrezikon per here te trete, skenarin e darjes. Mund qe rrufeja kete vit te bjere ne Albanostan, per ta ndare, mesin nga Tirana, tja bashkojne Kosove, me iliriades, per te formuar nje Dardani te Ibrahim rrugoves, keni edhe flamurin me yllin me 6 cepa. keni edhe himnin, pra e keni gati. nga ana tjeter, nje hap eshte deklarata per Epirin, fillimisht toskeria me vorio epiriotet do te behet nje federate pastaj do i bashkohet jugu Janina. Por meqense e keni inatin edhe me Himaren, ajo mund ti shkeputet shqiperise e pavarur, dhe e pavarur do ti qendroje edhe Epirit. Prandaj kush ka vjedhur toka, eshte i destinuar ti humbase. Per camer, kudeset Turqia, pasi ne 1997, moren bocet dhe fluturuan per ne Turqi, nuk duronin tdot labet qe u bashkuan me greket e epirit, e thote dhe Gazidede, spirituali juaj ne parlament. |Pra korraker te dashur beni durim.
matabashkim
Kur popujt "Turqe Ballkanik" mbetin pa Buke! Therasin Patriotizmin e Semure(Ky eshte nje Kancere qe nuk Sherohet pa nje Terapin time) Te dashur Pacijent Nacijonaliste largohuni nga Urejta!!!shikoni te dashuroni se mbeten shume Gra dhe Vajeza Beqare.Se une Gjyshi Bashkim 52 Vjece nuk kam fuqi ti Perballoje me "Dashuri"Te ka Lali Shpirte,,te ka Lali Xhane
Pa Emër
Po nje te drejte te tyre kerkojne fundja,po ne nuk dime c'kerkojme!!!
hormova
o matabashkim dhe ti o spiro milo,a i keni me eshtrat e baballareve more?!se ato te gjysherve i keni ngrene me kohe parat..apo ka thene janulla qe do tu jape para me!hajde se do gjeni eshtrat e gopit qe ju dhjeu ne hormove more dobicat e qenit...a u qifsha vrromat mu ne bythe.ikni o djema se u japen priftat greke para nashi....vetem tja tusni kembanen..
euzon
SPIRO MILO MOS JE NGA ATA TE EYP GREK DHE SHOKET E VAVILIS QE FLINI ME ENDRRA PER GREQINE E MADHE. DE DASHUR BENI DURIM... ATE QE NUK ARRITET NE 1997 NUK KENI PER TA ARRITUR KURRE.. RROFTE SHQIPERIA.
euzon
SPIRO MILO MOS JE NGA ATA TE EYP GREK DHE SHOKET E VAVILIS QE FLINI ME ENDRRA PER GREQINE E MADHE. DE DASHUR BENI DURIM... ATE QE NUK ARRITET NE 1997 NUK KENI PER TA ARRITUR KURRE.. RROFTE SHQIPERIA.
kosova e shqiptaris
@@@@spirdho milo,ti leh per greqin dhe greket tradit kan ne BARK TE KALIT TE HYJN,,se na KOSOVA kemi me nxjerr QAMERIN MARTIRE,per fe myslimane nuk lufton SHQIPTARI ,,por per trojet qe na i la i PARI ,kot e ki millosheviqi grek,sot KOSOVA te djeg o rraca greko shoveniste ,ti leh se qeni qe leh veq gur han ne trup,,RRNOFT QAMERIA
Shqiperia Etnike
Ne regjistrimin e fundit te popullates, rezultoi se ne Shqiperi ka vetem 0.87% grek. Sipas mendimit tim paska ende shume grek ne Shqiperi. Sa per qeshtje humane ne duhet te pranojm vetem 0.02% grek ne Shqiperi e hiq me shume!.
RROFT SHQIPERIA ETNIKE ! ! !
Pa Emër
o spiro te gjithe e kane kolitin ne zorren e trashe kurse ti e paske ne koke :)))))
lugina
spiro - milo do tju zere nami dhe kohe pas kohe do tju ndahet ai shtet bythe greqia si kemi me ndajt edhe ne kte shtet fashist serbine kho se nuk ju duron kjo toke Shqiptare juve ardhacakeve sllav nga rusija, se nga Danubi e deri ne Korfuz edhe Zoti mer fryme Shqip se per te tjerat dihet..Do te migroni perseri per sllaveri ne Moscowi
lugina
u dha ndihma u shit Greqia,shkuan korfuzat mbeti perseri Albania ik moe spiro-milo se puna juaj mbet per tu gdhire
PRIFT GRREK (SALCICE NGRENES )
Sa kam qesh me ty o spiro (tourkofagos ) qe je bere si ai kullufi qe i tha nastradinit,a fluturon gomari,po i tha nastradini,por duhet nje budalle si ty qe ta besoje.Po ik o korrak greqie se do ta cajne marmiden shqiptaret,po te gjeten.Ishalla ju shqyen ne katersh turku,qe te vini nga semaforet shqiptare,e te beni,ate qe dini te beni,,,dylberin
PRIFT GRREK (SALCICE NGRENES )
Sa kam qesh me ty o spiro (tourkofagos ) qe je bere si ai kullufi qe i tha nastradinit,a fluturon gomari,po i tha nastradini,por duhet nje budalle si ty qe ta besoje.Po ik o korrak greqie se do ta cajne marmiden shqiptaret,po te gjeten.Ishalla ju shqyen ne katersh turku,qe te vini nga semaforet shqiptare,e te beni,ate qe dini te beni,,,dylberin
Lala
O Spiro Milo muti, po shko eche ty me greket jete ne p... Nenes. Mos e perzi fene dhe kombin. Mos na e felliq gjakn me te te grekit.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 6 =
Sėmundja pėr tė cilėn femrat rrallė flasin
Miliona gra nė botė vuajnė nė heshtje nga njė sėmundje e dhimbshme, pasi kanė turp tė kėrkojnė ndihmė. Paralajmėrimi vjen nga gjinekologia Geetha Venkat, e cila thotė se shumė gra vuajnė nga vaginizmi, njė sėmundje e zakonshme, por qė rrallė diskutohet.  Ky ērregullim, i cili bėn qė muskujt vaginal
Daēiē i kėndon sėrish Ramės, "O sole mio"
Shefi i diplomacisė serbe, Ivica Daēiē ka mbajtur sėrish njė “mini-koncert”, nė mbrėmjen ceremoniale pėr pjesėmarrėsit e samitit Kinezo-Ballkanik. Sipas portalit “Blic”, nė darkėn ceremoniale pėr tė ftuarit e samitit, qė u zhvillua mbrėmjen e sė martės,  Daēiē kėndoi sėrish kėngėn “O sole mio”. Tė
Kopshti zoologjik drogon luanin, qė vizitorėt tė bėjnė foto (VIDEO)
ARGJENTINĖ- Njė kopsht zoologjik ėshtė nėn hetim dhe rrezikon tė mbyllet pas disa fotografive qė janė publikuar nga vizitorėt e tij. Fotografitė tregojnė vizitorėt brenda kafazit tė luanėve, tigrave apo arinjve, nė njė kohė qė kjo ėshtė e ndaluar. Kopshti zoologjik “Lujan” nė Buenos Aires, Argjent