Rusia investon pėr t'u mbrojtur nga kėrcėnimet qė vijnė nga hapėsira
Publikuar më 19.02.2013 | 17:31

Rusia pritet tė investojė 2 miliardė dollarė pėr sigurinė nga kėrcėnimet qė vijnė nga hapėsira. Shkencėtarėt rus kanė paraqitur njė plan qė parashikon ndėrtimin e njė sistemi mbrojtės brenda 10 vjetėve.

Sistemi konsiston nė njė rrejte teleskopėsh robotikė qė do tė monitorojnė hapėsirėn rreth planetit tonė. Disa prej tyre do tė lėshohen nė hapėsirė ndėrsa disa tė tjerė do ta kryejėn kėtė funksion nga sipėrfaqja e Tokės. Plani i ėshtė dorėzuar kreut tė industrisė sė mbrojtjes dhe zv.kryeministri Dmitry Rogozin pritet t’ia paraqesė planin Kryeministrit Dmitry Medvedev

/Shekulli Online/Pėrgatiti: F.S./


Videot e fundit
1 Komente
Pa Emër
Ja,le te krahasojme dy superfuqit:Kryeminister per kryeminister.

Bravo Rusia qe kerkon t'ia kaloje Shqiperise ne mbrojtje nga goditjet kozmike.Po duhet ta dijne mire Rusia se Shqiperin s'ka jo natyre e krijuar nga Zoti.Po s'ka Zot qe e mposht Shqiperine sa te kete ne udheheqje Krieministrin tone legjendar Sali Rame vicidolin,me falni Berishen.Ku cdo fjalim te dites Shqiperine e ben lloj-lloj superfuqie.Pritni sa te informohet nga ky lajm.Po cudira do ndigjoni,ne,ja kemi marre dore e jemi mesuar si fenomen ivecante,i pa arritshem vec kur shperthen,me kusht mbasi te gellihet nga gjumi ku gjen frymezime teper ekstravagante mgra ngrohtesia e bashkejeteses me Lirien,ciken serbe.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
2 + 9 =
Vrasėsi i fotoreporterit mund tė jetė njė repist anglez
Sipas asaj qė deklaron gazeta prestigjioze angleze “The Sun”, vrasėsi i fotoreporterit amerikan James Foley, mund tė jetė repisti nga Londra, 23-vjeēari Abdel-Majed Abdel Bary.  Bary, i cili si repist vetėquhet John, cilėsohet si i dyshuari kryesor pėr vrasjen e tė riut amerikan. Bary sė bashku me
Kunis rrėfen mesazhin qė i dha Robin Williams
Aktorja Mila Kunis ka treguar mesazhin qė Robin Williams i dha asaj, kur ajo ishte njė adoleshente. Kunis 31 vjeē, deklaroi se nė kohėn kur po xhironte serialin “Spektakli i viteve ‘70”, ka takuar pėr herė tė parė aktorin Williams. Ai i dha asaj njė kėshillė qė ajo kurrė nuk e ka harruar. "Mos e h
I mohohet pėr herė tė 8-tė e drejta e fjalės vrasėsit tė Lenon
Autoritetet nė Nju Jork i kanė mohuar tė drejtėn e fjalės pėr herė tė tetė, njeriut i cili qėlloi pėr vdekje kėngėtarin e njohur John Lennon nė vitin 1980.  Mark Chapman u dėnua me 20 vite burg nė vitin 1981, pasi u deklarua fajtor pėr vrasje tė shkallės sė dytė. Chapman, tani 59 vjeē, qėlloi Lenno