Berisha: Rėndėsia e Pavarėsisė sė Kosovės, pas luftėrave tė Skėnderbeut
Publikuar më 17.02.2013 | 12:18

Kryeministri i vendit, Sali Berisha i ka uruar tė gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen  5-vjetorin e shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės. Berisha i ka shprehur urimet e tij nėpėrmjet rrjetit social “Facebook”, ku ka thėnė se ēlirimi i Kosovės, ėshtė faqja mė e ndritur e pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr lirinė dhe dinjitetin e tyre, qė nga luftėrat e Skėnderbeut deri nė ditėt e sotme.  

“Sot, mbare kombi shqiptar feston 5- vjetorin e Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės. Nė kėtė 5-vjetor, kombi shqiptar pėrulet me nderimin mė tė madh para veprės, arkitektit tė Pavarėsisė sė Kosovės, Presidentit Ibrahim Rugova, sakrificės sublime tė kryeheroit tė kombit tonė, Adem Jashari e mijėra e mijėra luftėtarėve tė lirisė qė ranė pėr t’u bėrė tė pavdekshėm pėr ēlirimin e Kosovės”, u shpreh kryeministri i vendit. 

Berisha ndėr tė tjera ka shprehur  nė emėr tė shqiptarėve ka shprehur mirėnjohjen mė tė thellė ndaj SHBA, Presidentit Bill Clinton dhe Presidentit Xhorxh Bush si dhe ndaj Aleancės sė Atlantikut tė Veriut, qė luajtėn rol kryesor nė ēlirimin e Kosovės.

“Sot, ne shqiptaret shprehim mirėnjohjen mė tė thellė ndaj SHBA, Presidentit Bill Clinton dhe Presidentit Xhorxh Bush si dhe ndaj Aleancės sė Atlantikut tė Veriut, qė luajtėn rol kryesor nė ēlirimin e Kosovės dhe pavarėsinė e saj. Njė pėrshėndetje vėllazėrore le t’iu dėrgojmė nė kėtė rast tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, udhėheqjes politike tė saj, qė nė 5 vjet pavarėsi kanė shndėrruar Republikėn e Kosovės nė njė faktor tė rėndėsishėm tė paqes, stabilitetit e bashkėpunimit nė rajon. Zoti e bekoftė Kosovėn e pavarur dhe shqiptarėt kudo qė janė”,- pėrfundon urimi i Berishės nė “Facebook”.

/Shekulli Online/ Pėrgatiti: E.L/

 

Videot e fundit
14 Komente
beni
Te kishte qen Skenderbeu,kish me ja u pre kokat, e jo me diskutue Pavarsi!?
al
z.sali pamvaresia e kosoves me ndihmen e padiskutueshme te aleances se natos dhe luften e uck eshte me te vertete ngjarje e madhe por me ben pershtypje qe pas lufterave te skenderbeut nuk permend ngjarjen me te madhe te pamvaresise se shqiperise nga pushuesit turq,pse nuk permend clirimin e sjhqiperise nga pushtuesit nazifashiste. nuk e kuptoj qe per cdo problem ngren kosoven dhe nuk permend shqiperine qe eshte shteti ame. ju mos harroni jeni ktyeminister i shqiperise,me vote e pa vote.rrofte kosova e lire.
Dari
Ne kroniken e ngjarjeve Sali Berisha ne France u rekrutua nga U.D.B ne 1974. Gjate luftes ne ish Jugosllavine nuk kurseu te furnizonte me nafte kriminelin e Ballkanit Miloshevicin! Miloshevicin kurre e pyeten per Shqiperine ai tha ate une e marre me gjuetare. Eshte pikerisht ky gjuetar i njemije prapaskenave kriminale qe pikerisht sot perpara zgjedhjeve te 2013 lakon gjuhen e tradhetarit si nje best seller duke trazuar ne Kosove me fjalet pa rrenje rendesia e pamvaresise se KOsoves pas lufterave te Skenderbeut! Kosova ne zemren e saj ka burra atdhetare dhe nje popull me tradita te forta!Berisha eshte anti-shqiptari me i madh deri me sot!
Nikolaj
Ky pseudo patriot nuk la pa thene kunder Dr.Ibrahim Rugoves dhe luftetareve te Ushtris çlirimntare te Kosoves me etiketime Tradhtar te kombit,Terrorista etj.Nder kohe furnizonte me Nafte Millosheviçin per te sdhtypur Revoltat qe kishin shperthyer ne Jugosllavi.Kur gjith Bota i bene Embargo ky i pa fytyr dhe armik i betuar i çeshtjes Shqipetare u reshtua perkrah Millosheviçit.Ky eshte Sali Drakula qe po i "digjet" bytha per Kombin ton Shqipetar.
Nikolaj
Ky pseudo patriot nuk la pa thene kunder Dr.Ibrahim Rugoves dhe luftetareve te Ushtris çlirimntare te Kosoves me etiketime Tradhtar te kombit,Terrorista etj.Nder kohe furnizonte me Nafte Millosheviçin per te sdhtypur Revoltat qe kishin shperthyer ne Jugosllavi.Kur gjith Bota i bene Embargo ky i pa fytyr dhe armik i betuar i çeshtjes Shqipetare u reshtua perkrah Millosheviçit.Ky eshte Sali Drakula qe po i "digjet" bytha per Kombin ton Shqipetar.
Pa Emër
Mirpo kandari i drejtesise i Berishes ndryshoj me fjalimin e kandarit te drejtesise qe u shpurpurish ne tribunen e Pogradecit(viti 1990) me ligjerata superlative ndaj heroizmit te luftes nacl bile te udhehequr nga R.Alia deri ne Vishograd te ish jugosllavise.Tashti e ndryshon torrlen dhe duhet te lepije Ameriken si ne dashuri per shpullen qe deklaroi diplomati"Mos na detyro te bejme denim publike".Ku gjen rastin dhe shpupurishet per superlativa qe ia ka thene gjumi i nates.Per te shpetuar koken diten.
media
E dini more apo s'e dini? edhe pavaresine e kosoves sala e realizoi.
Pa Emër
AMIN!!!
lemi
Berishe/po tishte gjalle sot Skenderbeu gjuhen shqipe nuk do ta folshim,car Lazarat dhe car Uroshat do te ishin ne Kosove,e ti sigurisht nuk do te ishe kryminister i shiprise.
bond
Po te ishte skenderbeu gjalle ky llumi, lemi domethane, nuk do te ishte ktu me shkrujt. Sali berisha nuk do te ishte kryeminister dhe shqiptaret do te ishin ne europe me shqipen e tyre te bukur.
aida
sai jer shume kontradiktor nuk di cfar flet ke furnizuar me nafte miloshevicin nuk te takon ta zesh ne goje as kosoven e as ameriken aq me teper skender beun .hap rruge ne do te jesh mire ketej e tutje ndryshe do ngaterrohesh me vet vehten.
VL.HAS
Sali Berisha eshte idioti me i harlisur ne SHqiperi . Ky palaqo kur thot se Ibrahim Rugova ishte akitekti i pamvaresise se Kosoves ai me qellim per te ulur vlerat e luftetarve te vertete spekullon hapur , kur dihet se Ibrahimi ,kerkonte republike nene jugosllavine qe ndryshe perkthehet nen Serbine . edhe per sa thote se PAVARSIA E kOSOVES ESHTE NGJARJA ME E MADHE PAS ATYRE TE KOHES SE sKENDERBEUT , PRAP SHTREMERON HISTORINE . PAVARESIA E KOSOVES , TASH ME DIHET , EDHE AJO KA RENDESINE E MADHE , POR ME TE MADHE SE ATE QE U ARRIT NE VLORE NE 1912 JO E JO . Ky njeri qe do u mesoj te tjereve historine ne nje kohe kur ka harruar edhe profesionin e tij , eshte ne interese edhe te Kosoves dhe te krejt shqiptarise qe te mos degjohet me ...
al
o vllezer kosovar nuk e kuptoni qe ai don te perfitoje me ju se ne shqipni ja kan pi langun.kush ndihmoi dhe luftoi ne kosve dhe kush sabotoi qe kurr mos firmosej rrambujeja.kosoven e cliroi populli i kosoves me naton mike dhe e ndihmoi qeveria socialiste e majkos qe ai nuk ka qef me e permend. por shumica e popullit kosovar eshte bind se kush jane miqte dhe kush jane armiqte.
Mark.uk
Mire e ka Berisha se turqit ala nuk kan ikur.Para pake u tha vllezer.Biles mbas 28 nendorit te vitit 1928 ne shqiperin e mesme hoqen flamurin e rekomanduar te turqve dhe ngriten ate turk me gjus hane,bile thoshin duam babeb[pra sulltanin]

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
6 + 9 =
Fotot mė tė pabesueshme tė 2014-ės (FOTO)
Fotografitė mė tė pabesueshme tė vitit 2014 do t’i gjeni nė albumin e mėposhtėm. Ju mund tė shihni personazhe, histori, dhe subjekte qė janė kapur nė momentin e duhur.  Shpėrthimi i vullkanit nė Indoezi qė vrau tė paktėn 15 njerėz, njė sportiste qė ka lindur pa kėmbė, momentet kur kafshėt gjigante
9 fakte qė si dini mbi kolesterolin
Shpesh herė kur lexoni tek njė ushqim nė pėrmbajtjen e tij, qė ka kolesterol, mendoni negativisht pėr tė. Por nė fakt, kolesteroli ėshtė njė substancė qė ndihmon nė prodhimin e hormoneve, vitaminės D, acideve biliare tė nevojshme pėr tė tretur yndyrat. Ja 9 fakte qė nuk i dinit pėr tė: 1.    Edhe p
Gafa e Putinit, quan tė dehur gazetarin me aftėsi tė kufizuara (VIDEO)
Njė gazetar i cili u soll ēuditshėm ndėrsa po merrte nė pyetje Presidentin rus, Vladimir Putin, u ofendua pasi u quajt i dehur, nė njė kohė qė kishte probleme  tė rėnda shėndetėsore. Gazetari u prezantua para Putinit, si Vladimir Mamatov nga gazeta “Reporter” nga qyteti Kirov. Por u desh pak kohė q