Koalicioni i Berishės me 21 parti politike
   
  • Zbardhet koalicioni i ri i PD-sė. “Ne Jemi Ndryshimi” do tė pėrbėhet nga 21 parti politike 
  • Koalicioni vetėm me njė parti tė majtė, ADS e Gaqo Apostolit, rikthehen Dashamir Shehi me LZHK-n, Nard Ndoka me PDK-n dhe Zef Bushati me ADK-nė
 
Publikuar më 27.01.2013 | 8:22

Partia Demokratike ka zbardhur tashmė numrin dhe emrat e partive qė do tė jenė nė koalicion me tė djathtėn mė 23 qershor. Kėshtu, sipas njė burimi zyrtar nė selinė e PD-sė, nė aleancė me PD-nė do tė jenė 21 parti politike, ku e vetmja parti e cila nuk ka vendosur akoma qė tė hyjė nė koalicion, me kryeministrin Sali Berisha, ėshtė PDIUja. Edhe pse partia e ēamėve ėshtė nė dilemė pėr pėrcaktimin e koalicionit mė me leverdi pėr ta, e vetmja alternativė qė i ngelet tashmė ėshtė PD-ja. Pas deklaratave tė kreut demokrat, Sali Berisha, nė mbledhjen me krerėt ‘blu’ tė gjithė vendit se do tė mente aleanca dhe me parti tė majta, situata nuk ka ndryshuar dhe shumė nė pėrbėrjen e koalicionit tė 2009-s. Tani pėr tani “Aleanca e Ndryshimit” ka bindur vetėm njė parti e majtė, ADS-nė e Gaqo Apostolit, e cila ka qenė nė pėrbėrje tė koalicionit tė djathtė. 

Koalicioni i ri 

Koalicioni i ri i cili do tė quhet Koalicioni “Ne Jemi Ndryshimi”, i njėjtė si slogani i PD-sė i shpallur ditė mė parė nga kryeministri Berisha, do tė pėrbėhet nga 20 parti + PDIU-nė, qė mbetet e papėrcaktuar. Risitė e kėtij koalicioni janė kthimi i PDK-sė dhe ADK-sė, dy parti demokristiane, e para kryesohet nga Nard Ndoka dhe e dyta nga ish pjesėtari i kėsaj partie Zef Bushati. Edhe pse ish ambasadori Zef Bushati dhe ish kreu i PDK-sė, gjatė njė prononcimi pėr media deklaron se nuk do tė jetė thjesht njė parti qė do tė plotėsojė koalicionin e majtė apo tė djathtė, por njė parti me vlera dhe personalitetin e vet, burime brenda selisė ‘blu’ bėjnė me dije se ADK-ja e z. Bushati do tė jetė nė koalicion parazgjedhor me PD-nė dhe aleatėt e vet. Njė tjetėr i rikthyer pas shumė vitesh ėshtė Dashamir Shehi, edhe pse nė nivel lokal ka qenė disa herė me PD-nė, kėsaj radhe LZHK hyn nė koalicion me PD-nė, siē ka thėnė dhe vet, gjatė njė interviste dhėnė pėr gazetėn ‘Shekulli’ kohė mė parė, i detyruar nga kodi zgjedhor. 

Besnikėt 

Partitė besnike tė PD-sė dhe kreut tė saj, Sali Berisha, si PR, Fatmir Mediu, PLL, Ekrem Spahia, AK, Neritan Ceka, LDK, Nikollė Lesi, PBDSH, Arjan Starova, PBK, Adriatik Alimadhi, PBKD, Artur Roshi dhe disa parti tė tjera tė vogla e pėrfaqėsues tė komuniteteve rome dhe minoritare do tė vazhdojnė tė jenė nė koalicion parazgjedhor me demokratėt. Nė dilemė deri mė tani ėshtė kreu i LDK-sė Nikollė Lesi, i cili qė me hyrjen e PDK-sė nė koalicion me Berishėn ka shfaqur shenja xhelozie dhe tėrheqjeje nga koalicioni, duke u parė shpesh herė me ish presidentin dhe Kreun e FRD-sė, Bamir Topi. Gjithsesi nga selia e PD-sė, bėjnė me dije se pėrkreu i liberal demokristianėve Lesi do tė vijojė tė mbėshtesė koalicionin me PD-nė dhe do tė jetė nė fushatė krah pėr krah me Berishėn. 

Takimi me aleatėt 

Kryeministri dhe kreu i demokratėve, Sali Berisha, javėn qė vjen do tė mbledhė tryezėn e aleatėve tė tij ku do tė diskutojė mbi strategjinė dhe taktikėn qė do tė zgjedhin pėr fushatėn e koalicionit. Burime brenda PD-sė, bėjnė me dije se ditėn e mėrkurė mė 29 janar ose tė enjte mė 30 janar, nė varėsi tė axhendės sė kryeministrit Berisha, do tė mblidhet tryeza e krerėve aktual tė koalicionit tė djathtė, ku sipas tė njėjtave burime do tė diskutohen ēėshtje e fushatės, mėnyra e kandidimit tė partive nė zgjedhje, zgjerimi i koalicionit si dhe pesha qė do tė mbajė secila parti politike nė fushatė, edhe pse kjo fushatė tashmė ka filluar pothuajse pėr tė gjitha partitė e mazhorancės. Propozimin e kreut tė PD-sė Berisha pėr zgjerim tė koalicionit dhe me parti tė majta, partitė e tjera si PR, PLL dhe PDK nuk e kanė kundėrshtuar. Pėr Mediun, Ndokėn dhe Spahiun mjafton qė programet e tyre tė pėrafrohen me programin e koalicionit pas zgjedhjeve me qėllim qė tė bashkėqeverisin 

Koalicioni i PD-sė “Ne Jemi Ndryshimi” 1. PD, Partia Demokratike (Sali Berisha)

2. PR, Partia Republikane Shqiptare (Fatmir Mediu) 

3. PLL , Partia Lėvizja e Legalitetit (Ekrem Spahia) 

4. PDIU, Partia pėr Drejtėsi dhe Integrim (Shpetim Idrizi) ? 

5. LZHK, Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar (Dashamir Shehi)

6. PDK, Partia Demokristiane e Shqipėrisė (Nard Ndoka)

 7. LDK, Lidhja Demokristiane e Shqipėrisė (Nikollė Lesi) ? 

8. ADK, Aleanca Demokristiane (Zef Bushati) 

9. PBDSH, Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar (Arjan Starova) 

10. AD, Aleanca Demokratike (Neritan Ceka) 

11. PAA, Partia Agrare Ambientaliste e Shqipėrisė (Lufter Xhuveli) 

12. PBK, Partia Balli Kombėtar (Adriatik Alimadhi) 

13. PBKD, Partia Balli Kombėtar Demokrat (Artur Roshi) 

14. POSH, Partia Ora e Shqipėrisė (Zef Shtjefni) 

15. AMIE, Partia Aleanca e Maqedonasve pėr Integrim Europian 

16. PDRESH, Partia Demokracia e Re Europiane 

17. PDM e Re, Partia e tė Drejtave tė Mohuara e Re 

18. PFA, Partia Forca Albania 

19. ADS, Partia Aleanca pėr Demokraci dhe Solidaritet (Gaqo Apostoli) 

20. PRDSH, Partia e Reformave Demokratike Shqiptare 

21. PKONS, Partia Konservatore Shqiptare 

“Berisha tė mbledhė sa mė shpejtė partitė pėr koalicionin” 

Liberaldemokratėt besojnė nė njė fitore tė tretė tė koalicionit tė qendrės sė djathtė, tė drejtuar nga Partia Demokratike. Kryetari i Bashkimit Liberal Demokrat, Arjan Starova, deklaroi dje se, “pėrtej retorikave tė fryra qė shkėmbehen nė tregun e politikės shqiptare tė javėve tė fundit, liberal demokratėt besojmė fort nė idenė se nė Shqipėri ekzistojnė rrethana tė tilla politike, ekonomike dhe shoqėrore tė cilat flasin qartė pėr mundėsinė e njė fitoreje tė tretė tė koalicionit tė Qendrės sė Djathtė. Mendimi politik opozitar, me gjithė pėrpjekjet e shumta, nė njė masė tė madhe demagogjike, duke luajtur me tė pavėrtetat nuk mund ta fshehė faktin e madh tė pėrparimit tė vendit, dhe tė qėndrueshmėrisė sė treguesve kryesorė tė gjendjes ekonomike dhe shoqėrore, madje nė kushtet e njė krize tė mirėnjohur financiare botėrore, por qė fatmirėsisht kanė filluar tė shfaqen shenjat e para tė daljes prej saj. Bllokimi opozitar i statusit tė vendit kandidat tė Shqipėrisė pėr nė Bashkimin Evropian, nga ana e opozitės nuk e ndihmon as partinė Socialiste, as aleancėn e sforcuar dhe tė kopjuar, qė vjen pas saj pėr t`i shpėtuar njė humbjeje tė tretė radhazi mė 23 qershor. Ndoshta, ky bllokim statusit tė vendit kandidat pėr nė Bashkimin Evropian, e ndihmon kėtė humbje tė sė majtės mė 23 qershor si edhe ndėrgjegjėson mė tej bashkėsinė ndėrkombėtare pėr shkaktarėt e vėrtetė tė kėtij bllokimi”, tha kreu i PBLD-sė. Ai e konsideroi tė domosdoshme organizimin e njė takimi tė partive tė koalicionit tė Qendrės sė Djathtė. Ky takim, sipas kreut tė liberaldemokratėve, nuk kėrkon tė bėjė simetrinė e tryezės politike opozitare, sepse takime tė tillė janė nė traditėn mė tė mire tė sė djathtės shqiptare. “Bashkimi Liberal Demokrat mbėshtet si gjithnjė politikėn e koalicioneve fitimtarė sa mė tė gjerė nė pėrputhje me idealet dhe vizionet e forcave politike tė djathta pa paragjykime tė ēfarėdolloj dhe tė frymėzuar nga nevojat e Shqipėrisė”, tha Starova.  

“Legalistėt nė Kuvend dhe qeveri edhe pas 23 qershorit” 

Kryetari i Partisė Lėvizja e legalitetit, Ekrem Spahia, nėpėrmjet njė interviste pėr gazetėn ‘Shekulli’ ka deklaruar se partia e tij do tė hyjė nė Kuvendin e Shqipėrisė dhe do tė jetė pėrsėri anėtare e qeverisė pas 23 qershorit. Sipas kreut tė legalistėve, Spahia, koalicioni aktual do tė shikojė mundėsinė e futjes nė gjirin e tij edhe parti tė tjera qė ndofta kanė orientim tė majtė, por sipas tij duhet qė programi i tyre tė pėrshtatet me atė tė maxhorancės aktuale. Zėvendėsministri i Mbrojtjes, ėshtė shprehur se ėshtė pro zhvillimit tė tryezave tė partive nė koalicion pasi njė tryezė e tillė do tė bėjė tė mundur hartimin e strategjisė elektorale. Sa i pėrket kėrkesave tė PLL-sė ndaj kreut tė koalicionit nė mazhorancė Berisha, Spahia deklaroi se nuk do tė ketė kėrkesa dhe pretendime pasi njihet tashmė kontributi i partisė sė tij nga PD-ja. 

z. Spahia kush do tė jenė partitė qė do tė pėrfaqėsojnė koalicionin e mazhorancės sė sotme nė zgjedhjet e 23 qershorit? 

Koalicioni do tė pėrbėhet nga parti tė cilat kanė qenė tradicionalisht tė lidhura me Partinė Demokratike, ku ndėr to ėshtė dhe Partia Lėvizja e Legalitetit, parti e cila ka qenė shumė korrekte gjithė kėto kohė me PD-nė. Pas zgjedhjeve parlamentare tė 2009- s nė kėtė koalicion janė afruar dhe disa parti tė tjera, pėrfshi kėtu dhe LSI-nė, sepse elektorati shqiptar e pėrcaktoi me votėn e vet qė tė dy koalicionet tė ishin barazim, pra me numėr tė barabartė deputetėsh 70 me 70. Partia Lėvizja e Legalitetit dhe disa parti tė tjera, qė kanė qenė nė mėnyrė tė vazhdueshme edhe nė kohėn kur PD-ja ishte nė opozitė, por edhe tani nė bashkėqeverisje, besoj se do tė jemi tė gjithė edhe nė kėto zgjedhje nė koalicion me PD-nė. Kryeministri Berisha ka deklaruar ditė mė parė se do afrojmė nė koalicion dhe parti tė majta, ju si e komentoni? Pėr zgjedhjet e ardhshme tė 23 qershorit unė mendoj se do tė pėrfshihen nė koalicion tė gjitha partitė aktuale tė koalicionit qeverisės, duke e lėnė tė hapur mundėsinė pėr tu afruar parti tė cilat do ti pėrshtaten programit tė koalicionit tonė pėr vitet e ardhshme 2013-17, sigurisht do tė shikohet seriozisht pjesėmarrja e kėtyre partive nė koalicion. 

Cili ka qenė kontributi juaj nė kėtė koalicion gjatė kėtyre 8 viteve bashkėqeverisje? 

PLL-ja ka dhėnė kontributin e saj gjatė kėtyre viteve nė mazhorancė, sikurse edhe jep kontributin nė tė gjitha njėsitė vendore qė kontrollohen dhe drejtohen nga legalistėt. Ne kemi pėrkreu faqėsimin tonė nė tė gjitha kėshillat e bashkive dhe komunave tė vendit, drejtojmė kėshilla komunal apo bashkiak, dhe japim kontributin tonė, tashmė tė vlerėsuar dhe nga aleatėt tanė. 

Javėn qė vjen flitet se do tė zhvillohet njė takim i Kryeministrit dhe Kreut tė PD-sė, Sali Berisha, me partitė aleate dhe ku do tė pėrcaktohet dhe koalicioni i ardhėm. Ēfarė do t’i kėrkoni Kryeministrit ju si PLL, cilat do tė jenė kushtet e pėrfaqėsimit nė koalicion? 

Ne kemi insistuar qė tė kemi njė sistem zgjedhor ndryshe nga ky aktuali, njė sistem zgjedhor, proporcional kombėtar, dhe tė bėheshin pėrmirėsime dhe kodit zgjedhor. Por, tashmė jemi pėrballė njė fakti tė kryer ku kemi njė sistem, proporcional rajonal, me kėtė kod ne gjithė praktikat elektorale do ti ndėrtojmė mbi bazėn e kėtij kodi. Duke parė se ku sistem elektoral nuk favorizon partitė qė dalin mė vete por koalicionet, duke pasur parasysh kėtu dhe baraspeshėn qė treguan zgjedhjet parlamentare tė 2009-s dhe ato lokale tė 2013- s, ēdo subjekt politik, parti politike, pothuajse ėshtė i imponuar qė tė rreshtohet nė koalicion. Tė gjitha partitė nė koalicion kanė peshėn e vet. Marrėveshja jonė me PDnė nuk ėshtė e kushtėzuar, pasi prej vitesh kemi patė njė marrėdhėnie korrekte mes nesh dhe kemi qenė tė sinqertė nė kontributet tona nė koalicion. Sa i pėrket takimit, ne jemi tė mbledhur pothuajse nė ēdo kohė pasi jemi pjesė e qeverisė. Por ēdo takim qė zhvillohet pėr tė hartuar taktikat elektorale pėr zgjedhjet e ardhshme do tė jetė nė dobi tė fitores sė zgjedhjeve tė 23 qershorit. 

Nė cilėn zonė do tė pėrqendrohet PLL-ja pėr tė maksimizuar votat? Po ju vet z. Spahia a do tė kandidoni?

Viti 2012-t ka qenė njė vit suksesi pėr PLL-nė, ku kulmin arriti vlerėsimi i figurės sė mbretit Ahmet Zogu, vlerėsimit tė kontributit tė familjes mbretėrore, si dhe gjithė eksponentėve nacionalist tė legalitetit. Ne si PLL, nė zgjedhjet e kaluara lokale kemi marrė njė rezultat rreth 50 mijė vota nė gjithė vendin, tė konvertuara nė kryetarė komunash, kėshillash dhe kėshilltarė. Nė zgjedhjet e ardhshme tė 23 qershorit Partia e Legalitetit synon qė tė jetė njė faktor real nė Parlament por dhe nė qeveri. PLL-ja do tė konkurrojė me listat e veta nė 12 qarqe tė vendit, kėto lista do t`i kryesojnė eksponentėt e partisė por dhe personalitetet mė tė mirė qė janė tė gatshėm tė pėrballen me elektoratin. Jemi nė fazėn e evidentimit tė kandidatėve tė mundshėm qė do tė pėrfaqėsojnė PLL-nė nė zgjedhjet e 23 qershorit.  

/Shekulli Online/Plarent Shehu/


Videot e fundit
28 Komente
Drenica e Kuqe
Edhe sa koalicione anti shqipetare dhe anti Shqiperi u duhen per te qendruar ne pushtetin "shqiptar" qe drejtohet nga nga Tirana dhe kjo e fundit dirigjohet nga Beogradi, Prishtina, Shkupi, Podgorica, Athina etj. qendra anti shqipetare? Drenica e Kuqe
Drenica e Kuqe
Edhe sa koalicione anti shqipetare dhe anti Shqiperi u duhen per te qendruar ne pushtetin "shqiptar" qe drejtohet nga nga Tirana dhe kjo e fundit dirigjohet nga Beogradi, Prishtina, Shkupi, Podgorica, Athina etj. qendra anti shqipetare? Drenica e Kuqe
Aliu nga Selenica
20 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili shqiptarve u hoqi akademin e shkencave dhe me tendence per korrigjimin e historise ka tentuar te heqe faqet e historise thesare te shqkelqyera duke u munduar te vej dore deri dhe tek historia e Skenderbut, tek Ismail Qemali e shume te tjera. Ka pordhosur epopen me te lavdishme te luftes Nc-ēl e plote probleme te tjera. Pra Berisha tenton te vej ne histori ato rryma politike qe i kthyen pushken kualicionit antifashit botrore gjate luftes Naciaonal-ēlirimtare. A ka mekat me te madh sa te tallesh me heroit dhe deshkomet e kombit.? 21. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili pasi kohet e fundit shiti detin ku po te mose ishte PS e shqiperise qe ta denanconte ne gjykaten kushtetuese neve sopt do te kishjim 355 milje det me pake . 355 milje ajre dhe drit me pak dhe 355 milje tok me pak. pra berisha duhet te jape llogari para poullit shqiptar per keto ket histori kaq te rende per popullin shqiptare 22. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE cili e mbushi shqiperin me plehra te evropes.Pa marr parasyshe rreziqet qe i sjell vendit Te gjith keto qe te shkrova me larte duhet te ballafaqohesh me to e pastaju te vlersosh Dhe te thuash vertet se c`fare ndryshimim u solli shqiptarve Sali Berisha.
Aliu nga Selenica
20 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili shqiptarve u hoqi akademin e shkencave dhe me tendence per korrigjimin e historise ka tentuar te heqe faqet e historise thesare te shqkelqyera duke u munduar te vej dore deri dhe tek historia e Skenderbut, tek Ismail Qemali e shume te tjera. Ka pordhosur epopen me te lavdishme te luftes Nc-ēl e plote probleme te tjera. Pra Berisha tenton te vej ne histori ato rryma politike qe i kthyen pushken kualicionit antifashit botrore gjate luftes Naciaonal-ēlirimtare. A ka mekat me te madh sa te tallesh me heroit dhe deshkomet e kombit.? 21. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili pasi kohet e fundit shiti detin ku po te mose ishte PS e shqiperise qe ta denanconte ne gjykaten kushtetuese neve sopt do te kishjim 355 milje det me pake . 355 milje ajre dhe drit me pak dhe 355 milje tok me pak. pra berisha duhet te jape llogari para poullit shqiptar per keto ket histori kaq te rende per popullin shqiptare 22. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE cili e mbushi shqiperin me plehra te evropes.Pa marr parasyshe rreziqet qe i sjell vendit Te gjith keto qe te shkrova me larte duhet te ballafaqohesh me to e pastaju te vlersosh Dhe te thuash vertet se c`fare ndryshimim u solli shqiptarve Sali Berisha.
Aliu nga Selenica
18. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE cili. kur shendetsia shqiptare eshte shkatrruar dhe demtuar totalishte.Populli nuk ka para per ti perballuar problemeve shendetsore. U mbyllen mijra ambulanca ne fshatra, dhjetra qendra shentesore.Sherbimi spitalore u degradua ne nivel shume te ulta, ku hiustorikisht nuk munde te krahasohet kurre me historin 50 –vjeēare te sistemit te kaluiar. 19. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili la shqiperin pa armaten ashqiptare. Jemi i vetmi vende ne bote qe nuk kemi armate. Berisha “mburret” me hyrjen ne Nato. Pore perse vendet e tjra kan ushtri bile edhe te sofistikuar me tekniken ma moderne te kohes ndersa ne shqiptaret duhet te jemi pa armat si ne kohen e turkut ku shqiperia nuk ishte shtet per te mabajtur ushtri.? A ka mekat me te madh se sa djali shqiptar te jet i privuar nga njohja ushtarake..!
Aliu nga Selenica
12 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili kur nxore shqiperin ne shitje.Shqiperia nje evro . Nje shitje e tille nje mashtrim i tille ka krijuar nje mekat te pa pa pare ndonjeher.Ne keto kushte Serbet turravrap me Fazliēin vazhdojne te gelltisin ekonomin shqiptare dhe me vone edhe te realizojne qellimet e tyre te mbrapshta kunder shqiptarve.Ky eshte makati me i madh qe i bere popullit shqiptar. 13. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili Nuk harrohet vjedhja e shqiptarve , me Lule Bashen ne rrugen e kombit. Ne perudhen e berishes lulzoi edhe me shume korrupsioni si rezultat i luftes kunder korrupasioni nga opozita sote jane 4 Ministrat,qe jane te penalizuar ? A nuk eshte mekat te pasurohesh ne kurriz te shqiptarve.? Zoti nuk thot te hash djersen e tjeteri. Ky rezultat beri qe shqiperia te mos afrovet si vende kandida perse.? Se Berisha punoi keq. 14 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili Pasi me daten 21 Janar 2011 ne demonstraten e organizuar vrau 4-ter, veta dhe dy te tjer vdiqen pas demonstrates si rezultar i reflekseve te kesaj ngjarje. Pra Berisha krijoi nje , histori te zeze njelloj si Rexzhep mitrovice qe gjakosi rruget e tiranes me 4 shkurt te viti 1944, pra edhe ky gjakosi bulevardin me 21 Janar si Rexhep Mitrovica. Pra ne histori do te ngelet: “Satrapi Berisha dhe bulevardi i pergjakur.”
Aliu nga Selenica
11. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili kur ,favorizon qarqet atishqiptare Greke, sote pas 20 vjetve demokraci u del para shqiptarve dhe u thot. Ja une ua solla Janullatesin ne shqiperi dhe humba autoqefalin e kishes Ortodoksde shqiptare.? Per kete dualet juve te dashur qytetar qe rezuat diktatorin, me duar tona rrezuam nje diktator dhe sollem nje Tirane.? venjen ne krye te kishes autoqefale shqiptare nje prifte Grek te ēuajtur Janullatasi.i cili kurr nuk ka qendruar ne pozicionin e tije fetar por eshte marre me politik te hapur antishqiptare. Konkretishte. - Ngritja e momerialit te ushtarve grek ne tokat shqiptare. - Dhenjen e 355 milje det Greqise. - Lufta e tije per greqizimin e shqiperise ku hape shkolla greke edhe atje ku nuk ka minoritet,grek. - Regjistrimi i poullsise mbi baz vetdeklarues si dhe rregjistrimi i pasurise se palujtshme te minoritetit grek nga qeveria greke? -Deklarata e Konsullit Grek ku deklaron qe Korrēa eshte Greqi etj. -Para realizove 12 pikat e Mici-Tacesit qe ti dhe qe ne vitin 1992. Pra Berisha sot duhet te jape llogari para qytatarve shqiptar dhe para zotit.-Berisha hoqi dore tersishte nga keresa per zgjidhjen e ēeshtjes ēame. Keto kerkesa per rregjistrim jane hjedhur poshte nga 5-se fuqite e medh qe ne vitin 1919 dhe sot ato po vihen ne zbatim nga nje antishjqiptar qe eshte Berish.
Aliu nga Selenica
9 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili. vrau ne Gerdec.?. Dhe qendrimi i qeverise eshte tejet mashtues, fajtoret jo vetem qe nuk denohen pore edhe behen ministra.? A nuk eshte nje histori mekatare , ku Berisha me Gerdecaret , ku nga ky gjeten vdekjen 26 veta dhe 355 te tjer u plagosen Kata nuk u vran se ishin ne lufte pore u vrane per te perfituar vet dhe oborri qeveritar. shqiperi.? Ndofta kjo te duket pake . 10 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili Ku hoqe ligjin dhe vendose kanunin duke futur ne hasmeri gjysmen e veriut jane i ngujuar mijra femije shqiptare per efekte te gjakmarrjes femijet, nuk shkojn dote ne shkolle. Berisha qellimishte zv/soi ligjin me kanunin kjo nxiti vllavrasjen duke krijuar nje hasmeri te dyfishte ne njeren ane popull i mes veti dhe nga ana tjeter populli me Sali Berishen. Nga dokumetat e shoqates se pajtimit te gjeqeve deri tani vllavrasja ka marre 10 000 viktima. Pjesen me te madhe e ze veriu i shqiperise nga eshte dhe ky kryeminister fallco dhe vendi i tije Tropoja zen vendin e pare. Ky vet eshte nga Veriu e dine mire psikologjin e malsorit perse nxite vllavrasjen? Apo per tu hutuar ata qe te mos kerkoj llogar,
Aliu nga Selenica
6. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili qellimishte e shkatrroj shtetit ne vitin 1997 Ketu Berisha mobilizoi militantet e PD-se dhe nje pjese te anadollakeve ne veri te shqiperise per te sulmuar Jugun e shqiperise ,te cilet u kthyen me turp Dy rrebelime njihen ne Historine te dhembshme, Rrebelimi i Xhafer Deves ne vitin 1943, kunder Jugut dhe i Sali Berishes ne vitin 1997.Po ne vitin 1998, deshi te marre pushtetin me dhumn duke perdorur edhe kufomen e Azem Hajdarit Ky eshte grushti i shtetit dhe berisha krijoi beri mekatin me te madhe duke perdorur edhe kufomen e te ndjerit Azem, per karrigen e tije..? 7 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili me qellime te caktuera e futi vendin tone ne organizaten islamie Berisha po perpiqet te krijoi kushte per talebanet ne shqiperi kjo u vertetua edhe gjate viteve 1992-1997. 8. Ja ēfare ka bere Sali Berisha per shqiptaret i cili Kur bere Shkatrrimi e industrse sone qe u ndertua me mundin dhe djersen tone. Berisha dhe Jozofina e shiti per skrap. Ne se Enveri bente nga nje veper ne ēdo pesvjeēar Saliu dhe Jozofina , vite pas viti qe 20 vjet shkatrroni duke i hequr keto vepra edhe nga harta e shqiperise
Aliu nga Selenica
3. JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili, bere , rrenimin ekonomik nepermes firmave piramidale si dhe renjen e shtetit.Kjoskzimi i qyteteve dhe veēanrishte i Tranes.? Nga kjo renje gjeten vdekjen mijra shqipatr te pa fajshem. Ai u talle me kete popull bashk me Fatos Nanon, kur thoshte: Ti Berish, i veshe Nenat shqiptare me te zeza. Ndersa Berisha Nanos, i thoje :ti je klani zemunit. Dhe tani hani bashke.
4 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili Pasi, para 20 vjeteve mashtroj puntoret , ku ne programin e PD-se ishte berja e minatorve puntor bashkohore po ashtu dhe profesione te tjeraBerisha ua mbylli deren e punes puntoreve duke i flaken ne rruge te madhe . Si u be me minatoret e Burrelit.Ku gjenden sot ata.? Si po hiqet shqiperia nga harta industriel , bujqesore dhe po kthehemi me keqe se ne vitet 1939.
5 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili tentoi te ndryshoj rregjhinmi ne shqiperi, pasi ne forma mashtruese deshi te ndrroje rregjimin duke u shpallur mbret. Ēndodhi me kushtettuten e viti 1995 e cila u hodh poshte me referendum.? Kjo eshte historia prapa krahve
Aliu nga Selenica
.JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE: Tash, 20 vjeet rrjeshte ka vene ne funksionim lufte e re klasore duke zvensuar instruksionin e KQPPSH me ligjit 24/1 dhe per pasoj akoma jo ligjerisht e zbaton kete ligj.? Duke hequr specialistet me te mire nga puna e kjo ne emer te “Demokracise”.? Dhunimi i Demomokracise a munde te konsiderohet politiken njesh.Referoj ngjarjeve ne Tiran.Drejtori Bashkise rrahe punonjesit duke i larguar nga puna me dhune.Pore shifni tani se c`do te ndodhe me Dollapin .? 2 JA KY ESHTE NDRYSHIM QE BERISHA U SJELL SHQIPTARVE i cili ,theue embargon botrore te naftes kunder Serbise Sali Berisha i dha Nafte Serbise , nafte e cila vuri ne levizje maqinerin luftarake te Sllobodan Millosheviēit kunder poullit vlla te Kosoves. Kunder nje populli te pa mbrojtur. . Nafta e Berishes vrau gra ,femij, njerz te pa fajshem. Ne Kosove e Bosnje.Mos harroni luften kunder drejtuesve te UCK-se dhe thirrjet kunder Rambujese.
Aliu nga Selenicaa
JUVE JENI NDRYSHIMI I MJERIMIT DHE I TURPIT TE SHQIPERIS DHE SHQIPTARVE ( Te dashur lexuas dhe komentues .Mos u merziteni nga shkrimi im i gjate pore ky eshte testamenti I Berishes dhe i Partise Demokratike qe do ti shoqeroj gjithmon ne jeten e tyre politike dhe private.). Berisha cdo dite flete me nje slogan teper bajat dhe te turpeshem, ai thote: Ne jemi ndryshimi perpara. Pore a e dine Berisha se c`fare ndryshimi u ka sjelle shqiptarve. Neve po ja kujtojme jo vetem z. Berisha pore edhe atyre sahanlepirsave qe e rrethojne se kush eshte Berisha dhe c`fare ndryshimi u ka sjell shqiperis dhe shqiptarve ne keto 22 vjet.
durrsaku
pune qenshe puna sales dhe kolacionet e tije. po pse do votojme per kto halet ne nuke i mjaftojne ato qe kane vjedhur e vrare vazhdojne te kerkojne akoma.
ADK
Aleanca Demokristiane nuk ka zhvilluar asnje takim dhe asnje negociate me Partine Demokratike. Partia Aleanca Demokristiane nuk ben pjese ne koalicion me Partine Demokratike dhe aleatet e saj. Vendimin per koalicionin do ta marre Kongresi i ADK-se qe do te mbahet me 27 Prill 2013. Cdo informacion tjeter eshte nje spekullim.
EMIGRANTI
HAJDE BERISH HAJDE NA PASKE BA KUALICION E JO MAHI PO CA ASHT KY IDJOTIZEM ME ATE POPULL QE VOTON NE ATE MENYRE PO ZHDUKNI KETO PARTI FANTAZM BAHUNI POPULL ME KULTURE DHE VOTONI 2-3 PARTI DHE CDO 4 VJET NDERRONI KETA QAFIRA SE NE KETE MENYRE SIC PASKA BA VAKI NE SHQIPERI PASKA CDO KATUN NJI PARTI NE PUSHTET PASKA MA SHUM PARTI NE PARLAMENTIN E SHQIPERIS SE KATUNE CA BAHET ATY ME ATE POPULL POPULL BUDALLA PA KARAKTER RROMUJ GJITH JETEN
Mr. G
1. PDK, Partia Demokristiane e Shqipėrisė (Nard Ndoka)

2. LDK, Lidhja Demokristiane e Shqipėrisė (Nikollė Lesi) ?

3. ADK, Aleanca Demokristiane (Zef Bushati)

4. POSH, Partia Ora e Shqipėrisė (Zef Shtjefni)

Shifeni komunitetin katolik ne sa parti eshte ndare, i bie qe cdo familje katolike te kete nje parti. Te gjithe mendjen e kane vetem ne te vjedhur. E kan kthyer Shqiperin e ngrate ne nje placke tregu ku pinjollet e Bajraktarit po i pine gjakun si shushunja. Ja...ja...ja.... kur flasin dhe keta per patriotizem dhe shqiptarizem. E kam thene une, ju jeni vetem tregetar flamujsh .
Fleks
Sidoqofte sllogani:Ne jemi ndryshimi! Perpara!

Eshte nje slogan mjaft i gjetur,ne te dy pjeset e tij.

NE JEMI NDRYSHIMI!

PERPARA!

Sikurse dhe ashtu ka per te ndodhur.

Duke shtuar ketu dhe se LSI e cila tashme eshte kaluar.

Nuk ben budallalleqe adoleshentesh,te eksperimentoje,zbritjen nga nje kale e ndoshta hipjen ne nje kale tjeter.

I Meta e di shume mire shprehjen:

Kush le te vjetren per te rene;di ke le por nuk di ke gjene!
Tani
Ali nga Selenica. Te lumte dora dhe paske pas memorie te forte. Me gjysmat e atyre qe ke shkruar "shoku, zoti, kryeminister, president, komandant i pergjithshem, kryegjykates, princ dhe mbret i Shqiptareve" Sali Psikodiktatori duhet te denohet. Por per fat te keq te Shqiperise si gjithmone e rraskapitur, e tradhtuar, e syrgjynosur dhe me shumicen e popullit tashme te prapambetur sepse kaluan mbi 20 vjet dalja nga kjo lloj diktature parashikohet shume e larget.
Edi_bg
Bravo Ali! te lumte goja! vecse kto sjane te gjitha,jane ene mijera e mijera krime te tjera anti shqiptare e anti popullore qe ka kryer ky kriminel bashke me banden e vete! eshte koha te reflektojme,madje ka shkuar teper vone! asnji tmos flas per demokraci e vlera demokratike sa te jete ky malok ne pushtet! Poshte gita!
Pa Emër
posht komunistat
Pa Emër
posht komunistat e shtypjes errethimit me tela pa buk pa zhvillim pa rrug pa drita vrasje burgje politike interrnime luft klasash te pa fe shkoi i gjith populli deri ne dhenien e shpirtit duke e mbajur vec me uje e buke kallamoqe ibrit e mos me guxue me fol se shkojsh me far e fis ne burg etj etj etj
Pa Emër
RROFT HEROI I KOMBIT Z SALI BERISHA
Vlonjati
Te lumte z.Berisha.Fitore,fitore dhe vetem fitore.Poshte bolsheviket e kuq dhe tradhtaret e kombit shqitare.
Pa Emër
pse sthoni ju qekemi bari e dhi
Pa Emër
e nese BERISHA DO TE FITONTE ZGJEDHJET ME KETE KOALICION KARIERISTASH QE VETE I KA PERZENE NGA P.D., PAS ZGJEDHLEVE DO TE KEMI PARTI TE REJA SI P.SH.AJO E POLLOS,RUSMAJLIT,BODES E.T,J.,SEPSE MINISTRA NUK MUND TI BEJE DOT BERISHA TE GJITHE...
spartaku
Poshte PD-ke dhe kryetari saj sadist Sasli Berisha.Rrofte PS-ste dhe kryetari saj EDI RAMA.Ne 23 qershor Saliu me gjithe kualicionin e tij servila do te turprohen se do fitoje e majta dhe eshte e sigurt.
spartaku
Poshte PD-ke dhe kryetari saj sadist Sasli Berisha.Rrofte PS-ste dhe kryetari saj EDI RAMA.Ne 23 qershor Saliu me gjithe kualicionin e tij servila do te turprohen se do fitoje e majta dhe eshte e sigurt.
spartaku
Poshte PD-ke dhe kryetari saj sadist Sasli Berisha.Rrofte PS-ste dhe kryetari saj EDI RAMA.Ne 23 qershor Saliu me gjithe kualicionin e tij servila do te turprohen se do fitoje e majta dhe eshte e sigurt.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
7 + 4 =
Promovohet libri pėr dashurinė e profetit Muhamed
Nė Sarajevė ėshtė promovuar sot libri "Hazreti Hatixha Kubra", i autores Smaragda Klino, kushtuar Hazreti Hatixhes, bashkėshortes sė parė tė Profetit Muhammed. Ky libėr ėshtė botim i rishikuar dhe i plotėsuar i njė studimi shkencoro-letrar pėr Hazreti Hatixhen dhe dashurinė e saj ndaj Profetit Muham
Sėmundja pėr tė cilėn femrat rrallė flasin
Miliona gra nė botė vuajnė nė heshtje nga njė sėmundje e dhimbshme, pasi kanė turp tė kėrkojnė ndihmė. Paralajmėrimi vjen nga gjinekologia angleze Geetha Venkat, e cila thotė pėr "Mail Online" se shumė gra vuajnė nga vaginizmi, njė sėmundje e zakonshme, por qė rrallė diskutohet.  Ky ērregullim, i c
Daēiē i kėndon sėrish Ramės, "O sole mio"
Shefi i diplomacisė serbe, Ivica Daēiē ka mbajtur sėrish njė “mini-koncert”, nė mbrėmjen ceremoniale pėr pjesėmarrėsit e samitit Kinezo-Ballkanik. Sipas portalit “Blic”, nė darkėn ceremoniale pėr tė ftuarit e samitit, qė u zhvillua mbrėmjen e sė martės,  Daēiē kėndoi sėrish kėngėn “O sole mio”. Tė