Nxėnėsit e pėrkushtuar tė Kur’anit arabisht
  • Ceremonial madhėshtor nė Opera pėr 510 nxėnėsit e medreseve tė Shqipėrisė qė kanė mėsuar Kur'anin arabisht. Certifikohen dhjetė tė dalluarit. I pėrshėndet vetė ministri i Kulturės, Bumēi 
 
Publikuar më 20.01.2013 | 14:52

Janė 510 nxėnės tė medreseve tė Tiranės, Kavajės, Korēės, Cėrrikut e Beratit, qė mėsojnė tė lexojnė Kur’anin nė gjuhėn arabe. Nė fund tė njė semestri, pasi kanė arritur ta lexojnė rrjedhshėm, dhjetė mė tė mirėt certifikohen nė njė aktivitet kushtuar leximit tė librit tė shenjtė tė myslimanėve. Komiteti Mysliman Shqiptar ua bėri kėtė nder tė rinjve nė skenėn kryesore tė Tiranės, nė Teatrin Kombėtar tė Operės dhe Baletit, njė hap mė tej xhamisė sė Et’hem Beut, pas faljes sė tė premtes.

“Kur’ani Famėlartė, udhėrrėfyes pėr njerėzimin” ishte tema qė mblodhi nė sallė prindėr, fėmijė, drejtues medresesh, myftinj, mėsues nga i gjithė vendi, klerikė tė lartė si Kryetari i Komunitetit Mysliman, Haxhi Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, drejtori i fondacionit arsimor e kulturor “SEMA”, Asim Budak. Ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Aldo Bumēi ishte aty, sepse ēėshtjet fetare janė nėn pėrgjegjėsinė institucionale tė dikasterit qė drejton ai. Ceremonia u hap me himnin kombėtar shqiptar, himn tė cilin e kėndoi njė kor vajzash, qė herė pas here drejtonin dorėn pėr lart, andej nga shikon Allahu famėlartė, udhėrrėfyes pėr njerėzimin. Hafizi Enes Hyka, i cili ėshtė njė nga djemtė qė e njeh pėrmendėsh Kur’anin, u ngjit nė skenėn e TOB-it pėr tė pėrcjellė njė pasazh nga libri. Pas Enesit, pasditja vijoi me poezi dhe kėngė fetare.

Drejtori i fondacionit “SEMA”, Asim Budak pėrshėndeti nė gjuhėn shqipe pjesėmarrėsit dhe pėrgėzoi djemtė dhe vajzat e medreseve nė Shqipėri pėr pėrpjekjen e tyre. Fondacioni i drejtuar nga Budak ėshtė themeluar dhe e ka filluar aktivitetin kulturor dhe arsimor qė nė korrik tė vitit 1994. Ky fondacion nė bashkėpunim me Komunitetin Mysliman drejton dhe financon zhvillimin arsimor e kulturor tė medreseve nė Shqipėri. U shfaq njė video-klip, i cili njėlloj si edhe ilahi-tė e kėnduara nga nxėnėsit, tregoi rėndėsinė e leximit tė Kur’anit. “Ne si qenie njerėzore nuk jemi tė vetėmjaftueshėm, prandaj Zoti ka zgjedhur tė komunikojė me ne nėpėrmjet librave. Ai mund tė kishte zgjedhur shumė mėnyra, por zgjodhi fjalėn pėr tė arritur tek ne dhe zemra jonė. Pėr ēdo libėr ka njė herė tė parė, ndėrsa me Kur’anin dhe librat e tjerė qiellorė, Biblėn dhe Torėn nuk ndodh kėshtu. Leximi i tyre mbetet gjithnjė herė e parė”, tha nė fjalėn pėrshėndetėse Ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Aldo Bumēi. Bumēi uroi nxėnėsit e medreseve pėr pėrkushtimin dhe pasionin e tyre nė mėsimin e Kur’anit: “Ju shpreh urimet mė tė pėrzemėrta juve dhe mėsuesve tuaj pėr kėtė fillim tė mbarė, qė shėrben si njė pikėnisje premtuese nė rrugėn tuaj drejt suksesit.”

Pėrkushtimin e “medreseve tona” pėrshėndeti edhe kryetari i Komunitetit Mysliman, Selim Muēa. Pėrkushtimin pėr tė mėsuar nė njė kohė tė shkurtėr leximin rrjedhshėm nė gjuhėn arabe tė librit tė shenjtė. “Zoti i ka atribuar njeriut cilėsinė e mėkėmbėsit tė Tij nė tokė. Pėr ta nderuar edhe mė shumė Ai ka zbritur Kur’anin, si manual orientues e ndihmės pėr ndėrtimin e jetės mbi vlerat e moralit dhe virtytit”, tha Selim Muēa. Njė grup djemsh qė vinin nga Turqia luajtėn muzikė dhe kėnduan ilahi tė zgjedhura, nė turqisht dhe arabisht mė pas. Nxėnėsit Elona Kaēuli dhe Theodhor Tomorri kėnduan pasazhe Kur’ani pėr t’ia lėnė vendin ceremonisė sė certifikimit tė dhjetė nxėnėsve mė tė mirė. Atė moment shikoje prindėr tė cilėt ngr ngriheshin pėr t’i bėrė foto tė dalluarve dhe fėmijė tė cilėt duartrokisnin sa dėgjonin se drejtori i medresesė sė tyre ngrihej pėr tė dorėzuar tre certifikata. Gjatė katėr muajve, nėn drejtimin e mėsuesve, shumė prej tė cilėve ishin tė pranishėm, nxėnėsit mėsuan tė lexojnė pa gabime librin pėrmbyllės tė revelatės hyjnore. Por emrat e kėtyre nxėnėsve nuk u thėrritėn dhe as u lakuan ndonjėherė mė vete gjatė ceremonisė. Sepse mė tė rėndėsishėm se kėta fėmijė ėshtė akti i tyre, pėrkushtimi i tyre nė emėr tė fesė dhe Allahut.

Ishin njė dorė 16-vjeēarėsh, katėr vajza dhe gjashtė djem, nga Tirana dhe nga qytetet e Kavajės, Cėrrikut, Beratit, qė kishin mbėrritur atė mesdrekė nė kryeqytet. Ata qėndronin aty: vajzat tė veshura me funde tė gjatė tė zinj, me bluza tė bardha dhe shami koke me ngjyra tė ndryshme, nė atė kokėn qė shumė pak e ngrinin lart; djemtė veshur me kėmishė bojėqielli dhe pantallona tė zeza, zgjasnin duart pėr tė marrė certifikatėn qė ndoshta kishin kohė qė e prisnin. Certifikatat dhe stimujt pėr nxėnėsit mė tė rinj tė Kur’anit, i shpėrndanė nėnkryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Bujar Spahiu, Myftiu i Tiranės, Ylli Gurra dhe myftinj tė rretheve tė tjera e drejtorė tė medreseve. Nė momentin e certifikimit ministri nuk dukej. Nxėnėsi i medresesė sė Korēės, Xhoni Telku mbylli programin me kėngėn “Rrjedh nė kėngė e ligjėrime”, njė himn tjetėr i shqiptarėve, tė cilėt pak ka qė kanė dalė nga ethet e festimeve pėr 100-vjetorin e Pavarėsisė 

2. Shkolla fetare 

Medresetė dhe shkollat jopublike fetare islame tė ciklit tė ulėt dhe tė mesėm funksionojnė me miratim tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. Nė kėto medrese programi shkollor ėshtė i njėjtė me programet qė zhvillohet nė shkollat publike nė territorin e Shqipėrisė, duke filluar qė nga edukimi fizik a muzikor e deri te matematika. Dallimi mes kėtyre dy shkollave ėshtė disiplina qė ofrohet dhe shtimi i disa lėndėve fetare nė medrese, si Historia e fesė islame, Historia e besimeve tė tjera fetare, Leximi i Kur’anit apo Metodat e interpretimit tė tij. Programi i lėndėve shkencore dhe sociale i tetė medreseve qė ekzistojnė nė Shqipėri, miratohet nga Ministria e Arsimit e Republikės sė Shqipėrisė. Programet mėsimore pėr lėndėt fetare qė zhvillohen nė shkollat fetare islame tė tė gjitha cikleve parauniversitare dhe pėr kurset qė zhvillohen pranė xhamive miratohen nga kryesia e Komunitetit Mysliman tė Shqipėrisė. 

3. Ta mėsosh librin e shenjtė nė gjashtė muaj 

Myftiu i Tiranės, Ylli Gurra thotė se ėshtė rriur ndjeshėm numri i nxėnėsve qė mėsojnė nė tetė medresetė e vendit. "90% e nxėnėsve qė arsimohen nė medrese, fitojnė tė drejtėn pėr arsim tė lartė, dhe jo vetėm nė Shqipėri”, na thotė myftiu. 

Sa i vėshtirė ėshtė mėsimi i Kur’anit? 

Pėr tė mėsuar nevojiten nga tre deri nė gjashtė muaj. Jo tė gjithė fėmijėt janė njėlloj. Kurani ka 6666 fjali, t’i lexosh nuk ėshtė shumė e vėshtirė, por t’i komentosh, t’i interpretosh apo t’i mėsosh pėrmendėsh, ėshtė mė e vėshtirė. 

Sot 510 nxėnės mėsuan tė lexojnė nė arabisht librin e shenjtė tė myslimanėve? Si ėshtė ky numėr nė raport me vjet dhe si pretendoni ju qė tė jetė nė vazhdim?

Vjet nuk kemi organizuar asnjė aktivitet tė kėtij lloji, qė me siguri do ta organizojmė edhe vitin qė vjen. Vjet nuk ka pasur kaq shumė medrese dhe si rezultat ka pasur mė pak nxėnės dhe mė pak lexues tė Kur’anit nė origjinal. Me shtimin e nxėnėsve e pamė tė arsyeshme tė shtojmė edhe medrese. Besoj se vitin tjetėr do tė ketė edhe mė shumė nxėnės, edhe mė shumė interes pėr tė mėsuar tė lexuarit nė arabisht. 

Kurani ekziston nė gjuhėn shqipe, sipas jush, pse ėshtė e rėndėsishme qė nxėnėsit ta mėsojnė arabisht? 

Tė kesh njė Kur’an nė shqip ėshtė njė domosdoshmėri pėr kėdo shqiptar. Ky libėr ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės, por kjo nuk ndikon nė heqjen dorė nga mėsimi i leximit tė tij nė arabisht. Leximi nė origjinal, gjithsesi ėshtė njė ndjesi e veēantė dhe jo vetėm pėr Kur’anin, por pėr kėdo vepėr tjetėr qė ka bėrė njeriu. 

Janė rreth 600 faqe Kur’an. Pėrveē Ernesit qė tashmė ėshtė njė figurė e njohur, a ka tė tjerė tė rinj nė Shqipėri qė e dinė nė pėrmendėsh Kur’anin? 

Po, ka disa, nuk ėshtė vetėm Hafiz Ernesi. Ka disa kohė qė djem dhe vajza, nxėnės tė medreseve kėrkojnė t’i dinė pėrmendėsh vargjet e Kur’anit. Madje ka edhe nga ata qė shprehin dėshirėn qė ta kėndojnė Kur’anin nė shtatė mėnyra tė ndryshme, por kjo ėshtė pėr profesionistėt. 

Sa zbatim gjen Kur’ani nė jetėn e besimtarėve shqiptarė? 

Njerėzit duhet tė njihen, tė njohin Kur’anin, tė njohin njėri-tjetrin. Libri i Kur’anit nuk detyron askėnd dhe nuk obligon askėnd tjetėr qė tė bėhet mysliman dhe tė ndjekė rregullat. Gjithēka varet sipas botės shpirtėrore tė gjithsekujt. Askush nuk mund tė ndėrhyjė nė botėn shpirtėrore tė dikujt tjetėr. Kėtė tė drejtė nuk ta jep Kur’ani. Kėshtu qė, Kur’ani gjen zbatim aq sa shpirti njerėzor dėshiron qė ai tė gjejė zbatim. 

 /Shekulli Print/Luela Myftari/Foto: Franc Zhurda/


Videot e fundit
58 Komente
Bibla
Edhe Bibla me gjithe lendet e tjera neper shkolla pervetesohet shume me mire greqisht,te filloje kjo praktike per gjithe ortodokset.
Pa Emër
na mbyten anadollaket
vlerat po marin jete
me pelqen nje organizim i tille ku feja islame bashke me mesazhin e saj hyjnor po riperterihet perseri ne shqiperi pas dobesimit qe hasi ne periullen e proletariatit komunist. eshte krenari qe te degjosh lajme te tilla per shqiperine ku brezi i ri po shkon dhe po nxitet ne drejtim te vlerave hyjnore. njerezimi ka shume nevoje per keto vlera e sidomos ne kete periulle imperialiste ku jetojme nen te cilen fatkeqesisht ēdo vlere e ka nje equivalente te saj me para pra ēdo gje vleresohet me para ēka e ben shoqerine globale te harroje "vellazerine", "fqinjesine", "shkueshmerine me prinderit", " tolerancen", " dhembshurine per te pafuqishmit", "solidaritetin per fatekeqesite", "......".
BESA nga Amerika
ALLAHU i rujt e i shperbleft keto te ri gezohet toka e qielli kur degjojm ket miresi,mjaft degjojm varferi shpirtnore DROG, ALKOHOL, DHUN,AMORALITET gjith kto perfundimin e kan te keq deri te derdhja e gjakut.Asnjeher nuk gabon ai qe beson ALLAHU e plotfuqishem.
x
ka te drejte torugafagosi per disa gjera keta arabet nuk vijne per kuran po vijne edhe te fusin me zor kulturen e tyre me shami kjo quhet pushtim kulture nuk quhet mesim kurani. ca jane keto vajza te reja te mbulura ku i kane prinder shkerdhata qe genjehen me thes me miell.kjo nuk eshte veshje shqiptare kjo eshte arabe.pthuuu rrace muti edhe na i ka fajin tourgofagosi qe na shan pastaj.i shikoni pamjet vete ska nevoje per komente.
fshatari
Karachi eshte nje qytet ne Pakistan ku ka mbi nje miljon njerez te varur nga droga!cudi!!!!!!
Paul Tedeschini
MESHA dhe mesimi i femijve te besimit katolik ne Shqipni bahet ne gjuhen e bukur shqipe te Heroit kombtar Gjergj Kastriotit-Skenderbeut, i cili luftoi per 25 vjet rresht kundra pushtuesve turq-osman. Ne Kishen katolike shqiptare vazhdojne traditat e mirefillta shqiptare.
Beso
Turp, kur njehsohemi ne me vende si pakistani apo afganistani. Mortja i shpelafte keta " mesuesit"kuranor.
ali demsi
Kto jane ato qe ne nje te ardhme jo te larget do ta kthejn ket vend ne nje Pakistan
Shqiptar
A ju shplaft mortja me keto lajme. Keto lajme duhet te hyjne tek kronika e zeze e Shqiperise. Po kjo eshte nje idiotizem i papare. Mesojne ne arabisht kur nuk dine akoma shqip debilat.Dhe boll me keto lajme se na e neveritet.
po na pushtojn
kjo eshte shum mekat qe sot vrapohet pas kultures arabe
Iliri i rremė
Edhe diēka: Sa bukur e kanė njehsuar Kuranin dhe mumjet islamike me flamurin shqiptar nė sfond! Tė lumtė Shqipėri! Po shkon me ritme tė shpejta drejt islamizmit!
tini
ēka po e perzini fen me arabet ,ajo nuk eshte vetem e tyre ,sikur interneti qe nuk eshte vetem i amerikaneve ,apo futbolli i anglezve ,mos folni palidhje .Allahu i shperblefte keta qe kane mesuar Kuranin...
beso nzot po fol gjuhen shqipe
Per ju disa komentus; kush poju pengon mos me besu Zotit: apo mu lut: Po nje kuptoni duhet lut ngjuhen tende e jo ngjuh te huj,neqoft se jeni Shqiptar duhet te lutesh shqip, nqoft se jeni Arab atere luti arabisht. Se per bes ne dy ( 2 ) Huj mos nguli se po kam frik se po ju behet vrim e madhe..... Respekt per ju redaksi e nderuar
VlonjatiN
Medreset jane bombat e ardhshme qe pergatisin injorantet per te sjell ne shqiperi perēen dhe ligjet e talebaneve.

Me nder minist,, i kultures me gjith respektin qe kam per institucionin ēfar vezhgon? neqoftese keto mumje te gjalla mesojn arabisht atehere shqipja ku shkoj,a e kuptoni se ku po shkojm me kete lloj shkolle ?

Nderhyni sa nuk esht vone dhe te merren masa qe te srtudiohet ne shqip dhe mesuesit te jene te gjith shqiptar ndryshe na mori lumi .
luta
po let ta mesojn abetaren,e kulturen shqiptare,e jo kultura te huaja,po ne shqiptaret e kemi qipin e vigel,edhe arabet luajn me ne
Pa Emër
eshte mrekulli te shohish keso momente ,e sa per komentet e disa grekeve e serbeve nuk ēajm kokek vete perpara
Drenicaku
Sa e merzitshme, Pinguinet mesojn Kurnin, prapa tyre flamuri i Skenderbeut. Sa popull kontradikt e i pa indentitet jemi. Per Kosov e di qe i kemi lare duart po tash pe shoh e Shqiperin e mjer me ket budallellek. Po ta shifte ket Skenderbeu, do qanin eshtrat e tij ne varr.
njona
i marroft Zoti kto majmunka me shami te mlume sikur dreqi ne kutite kerrit na muren ftyren me kultura arabe, tash kom frik se do martohen fmija evllaznive e te motrave ndervete si na arabi , ket kultur e kan ata gabel zoti ju denoft juve per pare e flliqni kulturen ton merrni at arabe , per pak pare shitni ju
Dritoni
Ha po se dine historine popullite te vete e kishe poe mesojne te hujen nuke i ngjohin herojte kombetare ,letersin shqipe ,gjuhen letrare nuke e dine ku jane shtri territoret ilirve e kishe po mesojne arbabizma turpi i KOMBIT po ndodhe jame aqe i mllefosure saqe nuke po mundem te shprehem mose parakaloni para shqipes me dy krena se njollosni edhe keti ministrit qa po i shtin hunte gjithkunde po ka hangere leke per kete pune ky matrapaze aldo bumci qa eshte ky emere e mbiemere shporru ikni nga vendi i shqiponjave o ju qe nuke dini me kone jeni jeni frikacake ju nuke jeni ase per shpi e ase per shtete .RRNOFTE GJERGJE KASTRIOTI
nje i panjoftun
Po Shqiptari ka harrue traditat e veta shqiptare dhe tash mirren edhe me gjahna Arabe,leni keto sende se sjon per ne dhe kqyrne kombin se arabt jan me te poshter se serbet.
Albi
NUK DO LEJOJM KURR QE EKSTREMIZMI TE MBIZOTROJ NE TOKAT SHIPETARE, PER CA LEK PRANOJN KULTUREN ARABE

TE GJITH ATA SHTETAS ARAB QE DOMINOJN NE SHQIPERI DHE KOSOVE DO TE DEPORTOHEN
RROFT SHQIPETARIA PA DALLIM FEJE
RROFT AMERIKA
HALELUJAH
te njejtin problem e kemi edhe ne kosove,me vehabite ,qe na e terbuan vendin dhe dojne ta shkaterrojne TOKEN ILIRE . TOKEN SHQIPTARO-KATOLIKE.
Pa Emër
po ben moral shpirti po ti as nuk e di se me ke e ben koshave te tiranes o k**ve qyl e ke me mire namin e lavires ti se ne europe e ne bote per ate na njofin e kriminela po rri me shif me ke shker**** sot ate bej
gurbetqari
nuk ashte edomosdoshme fyrja e komenteve mirpo besimi n ZOT ALLAHU I SHPERBLEFT e juve t tjereve ju drejtot kah rruga e drejt.
Drejesia
Po mir juve qe fyeni kulturat e popujve tjeré, fyeni njenjat shpirtrore te njeriut, po ju qe mendoni se shpreheni se kinse jeni po aq kombetar, une mund te ju them se ma mirė re jeshė qeni i nje besimtari Islam se te jeshė nipi i Shkive. Nese ju nuk dini se ku i keni dhe kanė keni dajė, ju tregojm se dajot janė milloshat, milivojat, qetnikt, shkau i pa besė.
Albi
TE GJITH ATA SHQIPETAR QE E KAN NE SHPIERT ARABIZMIN TE SHKOJN NE ARABI TE JETOJN SE KOSOVA DHE SHQIPERIA JAN SHTETE SHQIPETARE DHE NEVE DO JETOJM SI MUSLIMAN PA SHAMIA NUK DO LEJOJM QE ARABET TE NA IMPONOJN BARTJEN E SHAMIVE PERSHENDETJE NGA MUSLIMANI JO EKSTREMIST
Dardan kosovari
ja kjo do jete gjenerata e ardshme udheheqese e shqiperis s dedikuar nga turkoarabet e eperkrahur denjesisht nga sali berisha keshtuu ngjyrat e kombit tone do ndryshohen gjuha do na ndryshohet kultura e hamami e ne rrijm duaaarkryq hala akrepat se kan kalue dymbdjetshin se po ta kalojn dymbdjetshim me shqiptari sdo ketepo shqipfolsa turko-arab
sulejmani
o njona si i do ti te dalin me mini si ti apo si shume vajza shqiptare qe i nxjerin ne shesh keto vajza besimtare jane te ndershme dhe ndjekin fjalen e zotit qe thote ne kuran per mbulimin e bukurise qe mos te ngjajne me harbutkat te dalloje nga nga majmun si ti harbuti se do asnjehere te ndershmin
sulejmani
o njona si i do ti te dalin me mini si ti apo si shume vajza shqiptare qe i nxjerin ne shesh keto vajza besimtare jane te ndershme dhe ndjekin fjalen e zotit qe thote ne kuran per mbulimin e bukurise qe mos te ngjajne me harbutkat te dalloje nga nga majmun si ti harbuti se do asnjehere te ndershmin
sulejmani
o njona si i do ti te dalin me mini si ti apo si shume vajza shqiptare qe i nxjerin ne shesh keto vajza besimtare jane te ndershme dhe ndjekin fjalen e zotit qe thote ne kuran per mbulimin e bukurise qe mos te ngjajne me harbutkat te dalloje nga nga majmun si ti harbuti se do asnjehere te ndershmin
skender
Ai lajme qe na ke servue, kuranin arabisht, pune e madhe se e kane mesuar apo lexuar arabisht, pse apo ja shofim hajrin ndojsen ati kurani arabpismilet! per gjdo dite me kuran ne dore tu vra mdes veti prej se ekziston kurani! lesharabi asgje nuk na vyen neve shqiptarve as ne Kosove e as ne shqiperi!
Pa Emër
..mesoni SHQIP o te mjere..,gjuhen edhe HISTORINE E TE PAREVE TANE..!Le te kendojne edhe KURANIN por ne GJUHEN SHQIPE..!..paska qene edhe Bumci..,qe "ONUFRIN-Mikelangelon Shqiptar,"e dhunoi me sqepar"...?!!Mire se vini ne ALBANISTANIN E SULLTANIT SALI..!!
DaVinci
Varferia te ben te mesosh dhe arabisht. Nje cope buke shkembehet per te mesuar muslymance. Sheikeve arabe ti vije turp dhe rend qe manipulojne popullin e varfer. They are brainwashing the youth for a piece of bread. I bet you the youth do not even know the meaning of what they are praying in arabic. Mos bini prej e synymeve fetare. Kush eshte ai humanitar qe te thote kthehu ne mysliman apo ortodoks qe te te jape nje kothere buke. Greku, Arabet, keta nuk jane miqte tane por kthyehesit e njerezve ne fene e tyre sipas interesave te tyre. Beni kujdes.
Pa Emër
Ne medrese shkojne te gjithe ata femije qe vijne nga familje te varfra. Me detyrim mesojne Kuranin dhe pasi pesojne lavazh truri jane gati te bashkohen me ushtrine e talebaneve.
andi
Nuk eshte mencuri te njohesh dhe te cmosh te huajt dhe ta injorosh vetveten. Po, sigurisht, ata qe po krenohen me tiparet e te tjrereve nuk jane shqiptar fare.
dante aligeri
..ku e lam e ku na mbeti ,vaj VATANI e mjere MILETI..!..,-Po shkojme drjt AFGANISTANIT me ne krye TALEBANIN SALI BERISHA...!!!??
Xeni
Hajde arabofila hajde. Kush futet nė dorė tė sauditėve (tė kėtyre perverzėve tė pashoq) nuk ka pėr tė parė dritė me sy.
MYSLIMANJA
URIME PER ARTIKULLIN! GEZOHEM QE LEXOJ NJE INFORMACION TE TILLE. JEMI MBI 50% MYSLIMANE PSE TE MOS JEPEN DHE NGJARJE TE TILLA. HABITEM ME KOMENTUESIT ISLAMAFOBE CESHTE GJITHE KJO URREJTJE KUNDREJT GJYSMES SE SHQIPTAREVE. PO SU PELQEU TE MOS E LEXOJNE AS ARTIKULLIN.
Taulant
Keta anadollaket u mesojne femijeve arabisht dhe i bejne shplarje truri ne nje moshe ende te papjekur dhe kur nuk dine mire ende gjuhen shqipe. Pasojat e ketyre "shkollave" percarese do ti ndjejme me vone shume me teper por do jete vone. Eshte fatkeqesi dhe te vjen keq kur degjon lajme te tilla nga vendi yne qe ne vend te eci para shikon dhe shkon vetem mbrapa.
Maki
Qeta jon hasmi ma i madh i shqiptarit bre fara ju hupt shqiptart jon europjan e jo arap
KERCOVARJA
ALLAHU I RUAJT KTO TE RI TE LUMT PRINDERIT QE RRISIN KTO YJE,ME KET RINI TE KRENOHEMI, E JO ME NARKOMANA E ALKOHOLISTA QE CDO DIT DHUNOJN E VRASIN,ALLAHU NA DREJTOFT NE KET RRUG PLOT DRIT....
Sh
Gjynah per kto vajza te manipuluara, qe behen simbol i prapambetjes per Shqiperine.
Turk apo Grek
Meqenese dhe Bibla origjinale eshte ne gjuhen Greke per rreth dymije vjet,atehere pse mesoni Arabisht te nje besim i ardhur nga pushtuesi?
Si mund te quhet besim paqesor qe beson ne zot,kur vjen si pushtues dhe nuk rrespekton besimin e vendasve shqipetare me besim Orthodoks para Turqise per 1100 vjet Bizant?
Pa Emër
Keto vajza , i shpelafte mortja , e mos u befshin ! Injorante !
pr
Me falni,jepni lajm qe disa te rinj kane mesuar nje gjuhe te huaj?edhe une di anglisht e italisht po nuk dola ne televizor e as me bene artikull.lajm pa kuptim,propagande,kush e di se e kujt.... dhe cbejme ne shqiptaret?grindemi me njeri-tjetrin.majt u grindet o peshq.
Beni
Keto femra duhet te jene lesbike dhe ne shume raste viktima te incestit...
valbona
Bravo nga keta engjej kur nuk te vin e keqja Allahu i bekoft
Pa Emër
Ledi Canada Femrave imorale u ka rene vlera Allahu i ndihmofte femijet tane ne ket rug te drejte se po humbim femijet tane,me avancimin e tepruar BRAVO I QOFTE prinderve te tyre se vec te mira i presin larg droges prostuticionit eshte mire te besosh ne zot
Pa Emër
Ledi Canada Femrave imorale u ka rene vlera Allahu i ndihmofte femijet tane ne ket rug te drejte se po humbim femijet tane,me avancimin e tepruar BRAVO I QOFTE prinderve te tyre se vec te mira i presin larg droges prostuticionit eshte mire te besosh ne zot
Mark.uk
Te pakten nje te mire e ka pas Enveri.Nai hoqi kta njers te mbuluar me ferexhe.Nga nje her me shkon mendja mos jemi ne Arabi.
BLERIMI
URIME!!!...MES GJITHE LLUMIT QE E RRETHON SHQIPERINE TE BEHET ZEMRA MAL KUR SHIKON NJE BREZ TE RI QE RRITET ME KULTURE, TOLERANCE PASTERTI DHE IDEALIZEM. VETEM SUKSESE PAFSHI!!!
kur nuk di mos fol
po shikoj qe shume komentues e kane problem predikimin fetar islam ne gjuhen arabe dhe po ju them se si nje praktikant i silamit ju garantoj se predikimi behet ne gjuhen shqipe dhe vetem disa fraza thuhen ne arabisht e sidomos kur hatibi" oratori" citon versete kuranore apo citime profetike. sa per fene e krishtere origjinali i saj nuk eshte as ne greqisht dhe as ne latinisht porse eshte ne gjuhen qe fliste Musai dhe ?sai " jezusi" dhe fakti qe ata nuk posedojne asnje kopje te origjinalit eshte per te ardhur keq dhe nuk kane aspak pse te behen xheloze me kuranin qe eshte libri me i sakte i trasmetuar qe prej origjines se tij. i bej thirrje fe-perēaresve te mos tregojne brutalitetin dhe naivitetin e tyre kaq haptas se eshte shume poshteruese per ta, gjithashtu i bej thirrje bashkekombesve te mi qe feja islame cenimin e gjuhes, te atdheut, te lirive te njeriut i ka nder gjerat baze te saj dhe ben kategorikisht thirrje per brojtjen e tyre ndaj sa te jemi muslimane mos te shqetesohet dikush se gjoja po na ndrrokan gjuhen ( absurditeti me i kote qe kam degjuar). ishte krishterimi me kryqezatat e tij ai qe impononte me dhune ushtarake krishterimin dhe kulturen e krishtere mbi popujt e tjere ku nder ta bente pjese dhe shqiperia.
Rusoi
Kurani eshte nje liber qe ka lene njerezimin shtate shekuj mbrapa.Kujt i sherben leximi ne gjuhen arabe te kuranit?Mendoje vetem ketyre 510 nxenseve te mendereses.Ne jemi shqipetare qe jetojme ne shqiperi dhe duhet qe predikimet te jene ne gjuhen shqipe dhe jo ne arabisht.Ky eshte anadollizem.Prēemimi qe i behet bibles qe perfaqeson popullsin ortodokse tregon nje ndarje te madhe dhe jo nje bashkejetese midise feve ne vendin ton.Seshpejti shqiperia do behet vend arab ne nje kohe kur mendojme te futemi ne evrope.
FLORA
ALLAHU JU UDHEZOFT TE GJITH JUVE QE JENI KUNDER,JU RUAJT NGA E KEQJA E SHPIRTIT MODERN,GEZOHEM NE SHQIPRI RRITEN YJE ,QE MADHEROJN ALLAHUN FUQIPLOT E DIN SE PSE KEMI ARDHUR NE KET BOT.
Santiago
Albanistani ne Evrope eshte nje aksident gjeografik. Ngjan me shume me Beluxhistanin dhe Afganistanin
Ilir
Nqs pretendojme qe jemi vend demokratik dhe i emancipuar duhet te pranojme cdo zgjedhje qe ben secili per besimin e vet fetar. Te gjithe ata qe komentojne me urrejtje dhe vrer jane vecse injorante qe iu duket vetja "europiane". Edhe ketu ne amerike nuk ka urrejtje te tille per muslimanet. Turp per ata komentatore... Ju lumte vajzave qe edukohen.
vetoni
Jam i interesuar ta bie vajzen edhe djalin qeta mesojn leximin e Kura,nit

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 5 =
Landi bėn tatuazh si Dr. Flori
Ish-anėtari i grupit West Side Family, Landi Hysi, njė nga miqtė mė tė mirė tė Dr. Florit, ka vendosur tė kujtojė pėrjetėsisht mikun e tij,  pėrmes njė tatuazhi nė lėkurė.Ai ka bėrė njė tatuazh tė njėjtė me atė tė Florit, njė top basketbolli me numrin e Michael Jordan, idhullit tė Dr. Florit. Tatuaz
Kap mat burrin me motrėn, ja ē’ju bėn! (FOTO)
Ting Su, 29 vjeē, kapi nė flagrancė burrin e saj me motrėn binjake, dhe vendosi t’i ndjekė ata duke pėrdorur njė program gjurmues nė telefonin e saj. Teksa u afrua pranė bashkėshortit tė saj Cheng, 30 vjeē, pa se ai sė bashku me motrėn binjake ishin lakuriq nė makinėn e tyre nė njė parkim. Tė bef
5 mėnyra pėr tė harruar njė dashuri
Pėrpjekjet pėr tė harruar dikė janė tė vėshtira, sidomos kur bėhet fjalė pėr tė kapėrcyer ndarjen nga njė ish-i dashur, ose tė shohėsh punėn tėnde, nėse i preferuari yt nuk ėshtė i disponueshėm. Emocionet mund tė jenė tė jashtėzakonshme, megjithatė, me kalimin e kohės, mbėshtetja nga miqtė dhe famil