Gjuha kineze, "anglishtja" e re
Publikuar më 13.01.2013 | 15:38

Dong Hongjie/ Pedagogu i gjuhės kineze nė Universitetin e Tiranės

-Gjatė pushimeve tė Krishtlindjeve qė sapo kaluan, bėra turizėm nė Korēė sė bashku me disa miq kinezė. Ne porositėm paraprakisht dhoma nė njė hotel tė madh nė qendėr tė qytetit. Kur u regjistruam nė recepcion, erdhi njė zonjė nė moshė tė mesme dhe pasi mori vesh se jemi kinezė, ajo na pėrshėndeti me buzėqeshje tė dashur: “??!” (N?h?o) Ne u habitėm shumė kur dėgjuam kėtė pėrshėndetje nė gjuhėn kineze, po nė kėtė rast doli pėrpara nesh edhe njė vajzė nja 10 vjeēe, duke na numėruar nė gjuhėn kineze: “???????.....” (Y?, Čr, S?n, Sģ). Nga njė deri nė dhjetė, vajza shqiptoi saktėsisht. Gjatė bisedės, mėsova se kjo zonjė ėshtė pikėrisht pronarja e hotelit dhe vajza ėshtė bija e saj e vogėl. Nėna dhe e bija e pėlqejnė Kinėn dhe kanė shumė dėshirė tė mėsojnė gjuhėn kineze. Zonja tha se nėse do tė ketė ndonjė kurs tė gjuhės kineze nė Korēė, ato patjetėr do tė regjistrohen si dy tė parat. Unė e pyeta zonjėn pse ka entuziazmin e madh nė mėsimin e gjuhės kineze? Ajo m’u pėrgjigj se disa vjet mė parė vizitoi Kinėn, ku i lanė pėrshtypje tė thella kinezėt, punėtorė dhe miqėsorė. Ajo i pėlqen kinezėt dhe dėshiron tė bėjė tregti me kinezėt pėr tė zgjeruar biznesin dhe mė tej, ajo e inkurajon edhe vajzėn e vet tė mėsojė gjuhėn kineze. Duke mė takuar mua,  pedagogun e gjuhės kineze, vajza e zgjuar nuk ka arsye tė humbte rastin e mirė dhe kėshtu, recepcioni i hotelit bėhet tavolina e saj e pėrkohshme pėr tė mėsuar gjuhėn kineze. Ndėrkohė, i mėsova vajzės entuziaste gjuhėn kineze nė vigjiljen e Krishtlindjeve, gjė qė m’i bėn mė tė ngrohta kujtimet e natės sė ftohtė dimėrore nė Korēė. Kjo eksperiencė ėshtė pasqyra e vrullit sė mėsimit tė gjuhės kineze, jo vetėm nė Shqipėri, por edhe nė vende tė tjera evropiane. Nė gazetėn franceze “Le Figaro” u botua njė artikull, ku paraqiten 10 arsyet nė pėrgjigje tė pyetjes “Pse tė mėsoj gjuhėn kineze?”, qė t’i inkurajojė francezėt ta mėsojnė kėtė gjuhė. Franca ėshtė vendi i tretė nė Evropė, pas Britanisė e Gjermanisė, nė numrin e njerėzve qė mėsojnė gjuhėn kineze. Nė vitin 2012 nė Francė, nė shkollat e mesme, numri i nxėnėsve qė mėsojnė gjuhėn kineze arriti nė 33 mijė dhe njėkohėsisht, edhe 16 mijė studentė tė shkollave tė larta dhe 2 mijė nxėnės tė shkollave fillore e mėsojnė kėtė gjuhė nė nivele nė ndryshme. Megjithatė, shumė francezė

bėjnė prapėseprapė pyetjen, “Pėrse do tė mėsoj gjuhėn kineze?” Po, “pėrse do tė mėsoj gjuhėn kineze?” Pėr mėsimin e gjuhės kineze, nuk janė tė ēuditshme dyshime tė llojllojshme: njė pjesė e njerėzve mendojnė se Kina gjendet tepėr larg nga Shqipėria dhe ka mundėsi tė rrallė tė shkojė nė Kinė, prandaj nė krahasim me gjuhėn kineze, ėshtė mė praktike tė mėsojė italishten, anglishten, greqishten, gjermanishten dhe gjuhė tė tjera europiane; tė tjera thonė se gjuha kineze duket e panjohur pėr shqiptarėt, tė cilėt shikojnė qė nga fėmijėria emisionet italiane dhe filma tė Hollivudit, prandaj italishtja dhe anglishtja janė mė tė lehta pėr t’u mėsuar. Pėr kėto dyshime, unė, si pedagog i gjuhės kineze, mund t’u pėrgjigjem njėri pas tjetrit. Lidhur me “vendin e largėt”, mund t’ju tregoj, tė dashur lexues, se distanca gjeografike nuk mbetet mė problemi, sepse me globalizimin nė mbarė botėn, “Toka ėshtė bėrė njė fshat”, ku tė dhėnat ekonomike tė Kinės transmetohen nė Shqipėri ēast pas ēasti, ndėrkohė, edhe ēdo lajm i fundit mbi mineralin e kromit tė Shqipėrisė njihet nga kinezėt shumė shpejt; pėrsa i pėrket “gjuhės sė panjohur”, do t’ju tregoj se tė mėsoni njė gjuhė, qė pėrmban kulturėn pėrkatėse dhe pasqyron mėnyrėn e tė menduarit. Ėshtė sikur tė hapni njė dritare, nėpėrmjet sė cilės, mund tė shikoni botėn nga kėndvėshtrim krejt i ri dhe tė trajtoni probleme me tė menduarin e ndryshėm. Nė pėrgjithėsi, nxėnėsit e njė gjuhe “do tė korrin” jo vetėm kėtė gjuhė. Duke folur pėr mėsimin e gjuhės kineze, ka edhe shumė dyshime tė tjera, por gjitha kėto dyshime mund tė zhduken, pasi tė kuptohet “pėrse?”. “Pėrse do tė mėsoj gjuhėn kineze?” Sepse, gjuha ėshtė mjeti i domosdoshėm gjatė shkėmbimeve midis Shqipėrisė dhe Kinės nė fushat ekonomike e kulturore, qė janė gjithnjė e mė tė shumta. Vitet e fundit, tregut shqiptar i kanė kushtuar gjithnjė e mė shumė rėndėsi ndėrmarrjet kineze. Vetėm nė vitin 2012, mbi 40 grupe tregtare kineze me afro 400 biznesmenė erdhėn nė Shqipėri pėr tė inspektuar mjedisin e  investimeve. Nė Panairin e Teknologjisė dhe Investimeve Kineze, tė zhvilluar nė maj tė vitit 2012, tė dyja vendet arritėn investimet e parashikuara me vlerėn prej 50 milionė dollarėsh. Po kėtė vit, Shqipėria dhe Kina nėnshkruan Memorandumin e Turizmit, qė nėnkupton se qė nga viti 2013 do tė vijnė nė Shqipėri gjithnjė e mė shumė grupet turistike kineze. Prapėseprapė, nė vitin 2012, Shqipėria mori pjesė nė “Bashkėpunimin midis Kinės dhe 16 Vendeve tė Evropės Lindore”, nė bazė tė sė cilit tė dyja palėt do tė kenė bashkėpunim nė shumė objekte politike, ekonomike, kulturore e turistike, si lėshimi i “Kredisė sė posaēme prej 10 miliardė dollarėsh”, krijimi i “Fondit tė investimeve pėr bashkėpunimit Kinė-Evropė Lindore prej 500 milionė dollarėsh”, dėrgimi nė vende tė Evropės Lindore i grupeve tregtare pėr nxitjen e investimeve, formimi i Komitetit Kėshillues pėr ndėrtimin e rrjetit tė komunikacionit Kinė-Evropė Lindore, krijimi i “zonės ekonomike e teknologjike” nga ndėrmarrjet kineze sė bashku me  vendet e Evropės Lindore, dhėnia e bursave pėr studimin nė Kinė me 5 mijė kuota nė 5 vjetėt e ardhshėm etj. Tė gjitha kėto tė dhėna shėnojnė mė shumė vende pune dhe shanse pėrpara nesh...(vijon nesėr)

 


Videot e fundit
9 Komente
James_usa
shqiperia viti 2050 popullsia 10 milion banore kombesia 80% kinez , 20% shqiptar gjuha zyrtare Chinese
Nik,
Shum dakort me ju včllezčr kinez,po tč kishte vazhduar tregčtia me ju sot shqipčria do tč ishte nr 1 nč ballkan,megjithatč nuk čsht kurr von.

Ndčrsa lidhur me mardhčniet tregčtare duhet tč hapim pak syt pčr arsye se gazeta italiane Repubblica dje kishte njč informacion nga shčrbimi sekret se nč itali kinezčt kanč sjell agjensin e rating ku kontrollon gjithēka rreth bankave italiane dhe kanč investuar nč disa qčndra strategjike italiane ,gjithashtu edhe njč gazet franceze kujtonte shtetin francez pčr investimet kineze duke ruajtur pikat strategjike tč ekonomis dhe mos tč shiten.
Pa Emër
nuk ajm kunder influences kineze perendimi ka kohe qe e ben por kombi shqiptar ka nje ngerc me kinen pasi ajo nuk e njeh gjysmen e kombit shqiptar si shtet pra nqs kane ndermend te shtrihen tek ne hapi i pare i mbetet atyre por kam frike se kane me mik serbine dihet qarte se pa miqsi politike ska as mbervajtje ekonomike
Pa Emër
idjotesija e radhes,milingonat nuk flasin gjuhen kineze e jetojne mire.
Pa Emër
JAMES me pelqeve shume sa the(po shume fare sinqerisht) Kurse ai komenti i trete (nga poshte)pa emer qeka rrot karrote.
Pa Emër
sllavet nga azia e kane prejardhjen edhe packa se kemi shekuj qe i kemi fqinj, nuk ja duam te miren njeri-tjetri. imagjino me u dynd kta aziatiket e tjere verdhacuke
leo24
vetem me kete race mos u perzieni, shikoni ?fare kane bere keta me disa vende afrikane te pasura me nafte, kudo ku kane shkelur keta ka lufte civile, u japin arme falas, per te luftuar njeri-tjetrin,per ta patur me te lehte shfrytezimin e tyre
leo24
nga nje popull qe ha ?do gjallese qe jeton ne planet, duke fillur qe nga qente, minjte e macet, nuk pret asgje te mire
cami
DUAM APO JO NE GJUHA KINEZE NE EUROPE ESHTE SHUME E PERHAPUR NE UNIVERSITET ME PRESTIGIOSE. PASTAJ KUSH FLET KETU KODRA MAS BREGUT,E KA NGA INTELEKTI QE MBART.....

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 6 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do