Liberalizimi i vizave, shqiptarėt kanė udhėtuar 40% mė shumė
Publikuar më 18.12.2012 | 16:31

Shqiptarėt kanė udhėtuar 40% mė shumė pas liberalizimit tė vizave nė krahasim me periudhėn para se Bashkimi Evropian tė merrte njė vendim tė tillė. Nga dhjetori i vitit 2010 kur hyrė nė fuqi vendimi i BE-sė, deri nė nėntor 2012, 1.9 milionė shqiptarė kanė udhėtuar drejtė vendeve tė zonės Shengen. 

“Nga dita e fillimit tė lėvizjes pa viza, deri mė sot rezulton se afėrsisht 1.9 milionė shtetas shqiptarė kanė pėrdorur pasaporta biometrike pėr tė qarkulluar jashtė vendit. Kurse dinamika e lėvizjes nga Republika e Shqipėrisė ėshtė mbi 11.5 milionė shtetas shqiptarė qė kanė dalė dhe kanė hyrė nė Shqipėri, nga dita e liberalizimit tė vizave deri nė fund tė muajit nėntor”, ka deklaruar Ministri i Punėve tė Brendshme, Flamur Noka.

Vendet tė cilat kanė pasur probleme me shqiptarėt pas liberalizmit tė vizave kanė qenė Belgjika, Suedia dhe Luksemburgu, ku njė numėr i madh qytetarėsh paraqitėn kėrkesė pėr azil.

Gjatė vitit 2009, nė Shqipėri janė kthyer nga vendet e Bashkimit Evropian 64 073 shqiptarė me qėndrim ilegal. Kurse gjatė vitit 2010, thuajse njė vit para liberalizimit tė vizave, kjo shifėr ishte 51 885 persona. Nė vitin e parė, pas liberalizimit tė vizave, nė vitin 2011 u kthyen 14 189 shtetas dhe gjatė vitit 2012, deri nė fund tė muajit nėntor janė kthyer 9 173 shtetas.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: F.S./


Videot e fundit
2 Komente
Pa Emër
Nuk e kuptoj perse shqiptaret vine ne Belgjike. Une do preferoja Hollanden.
baca
kjo eshte nje nga demet qe i beri Saliu shqiptarve.ishim mire kur ishim keq.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
6 + 4 =
Tentoi ta pėrkėdhelė, tigri i shkėput krahun (VIDEO)
Njė ngjarje e rėndė ndodhi nė njė kopsht zoologjik nė Paranas tė Brazilit, ku njė 11-vjeēar u kafshua nga njė tigėr. 11-vjeēari futi dorėn brenda hekurave tė kafazit tė tigrit, pėr tė pėrkėdhelur kafshėn, por ngjarja nuk shkoi siē pritej. Tigri e sulmoi dhe i kafshoi njėrin krah djalit. I riu u dė
Zv/kryeministri rus tallet me Obamėn
Zėvendėskryeministri rus, Dmitry Rogozin ka postuar njė foto nė rrjetin e tij social Twitter, me tė cilėn 'tallet' me presidentin e SHBA-ve, Barack Obamėn. Nė foto duken presidenti i SHBA-ve Obama i cili mban nė dorė njė qenush, dhe presidentin e Rusisė, Putin i cili mban nė dorė njė leopard. Duke
Cameron kritikohet pėr bastisjen e shtėpisė sė shqiptarėve (FOTO)
David Cameron ėshtė kritikuar pasi ka pozuar pėr fotografėt nė shtėpinė e disa personave tė dyshuar pėr vepra penale tė emigracionit, si pjesė e njė marifeti qė tregon rezistencėn e koalicionit nė lidhje me hyrjet e paligjshme nė vend.  Kryeministri ėshtė fotografuar nė njė ambient qė duket tė ketė