Provimi i Shtetit, mbesin 20% e mėsuesve tė rinj
Publikuar më 18.12.2012 | 13:14

Dyzet e njė kandidatė, mėsues tė sapodiplomuar, iu nėnshtruan dje pėr herė tė parė Provimit tė Shtetit. Ata u testuan nė lėndėt e gjuhės dhe letėrsisė shqipe. Pėrpara se t’i nėnshtroheshin kėtij provimi, kandidatėt kanė kryer njė vit stazh pranė Drejtorive Arsimore Rajonale, kusht ky pėr tė marrė licencėn e zhvillimit tė profesionit. Provimi i Shtetit ka pėr qėllim pajisjen e kandidatėve qė i nėnshtrohen testimit, me licencėn e mėsuesit, e cila u krijon mundėsinė tė nisin karrierėn nė institucionet arsimore publike dhe jo publike nė vend. Kjo vetėm nėse kėta kandidatė do tė marrin nota kaluese. “Ky provim shteti lejon tė gjithė mėsuesit e rinj qė tė ushtrojnė profesionin e tyre, nė rast se e pėrfundojnė me sukses. Qė tė kryhet provimi i shtetit ata duhet tė kenė kryer praktikėn profesionale prej njė viti shkollor pranė drejtorive arsimore tė udhėhequr nga mentori pėrkatės i profilit tė tyre”, sqaroi Dorina Rapti, drejtoreshė e arsimit profesional nė MASH.

Provimi i mėsuesve tė rinj pėrmban 70 pėr qind pjesė tė profilit tė tyre pėrkatės si dhe 30 pėr qind njohuri tė formimit tė pėrgjithshėm si zhvillimi i kurrikulės sė arsimit parauniversitar, metodat e mėsimdhėnies dhe mendimi kritik, komunikimin dhe etikėn nė shkollė si dhe drejtshkrimin e gjuhės shqipe e me radhė. Testi ėshtė hartuar nga pedagogė tė fushės sė gjuhės shqipe dhe letėrsisė. “Ky ėshtė njė standard i ri qė synon rritjen e cilėsisė sė pėrgatitjes sė mėsuesve tė rinj. Provimi i shtetit pėr mėsuesit u zhvillua nė mėnyrė dixhitale, ndėrsa pyetjet ishin tė ndėrtuara me alternativa.”

Lidhur me rezultatin e testit tė kryer, drejtori i provimeve tė shtetit Niko Terezi shprehet: “Rezultatet ishin shumė tė larta, 80% kalueshmėria dhe notė mesatare 8 tregon pėr njė testim shumė tė mirė. Nė pėrgjithėsi u ruajt nota qė ata kishin, ndaj dhe mėnyra e hartimit tė pyetjeve dhe sistemi ka nxjerrė atė nivel qė ka secili nga mėsuesit.”

Vlerėsimi i testit u krye me pikė sipas njė skeme tė caktuar. Njė mėsues pėr tė kaluar testin duhet tė merrte 50 pikė nga 100 tė mundshme. Nė provimin e gjuhės dhe letėrsisė shqipe, tė zhvilluar dje, 80 pėr qind tė mėsuesve tė rinj morėn pikė kaluese. Ndėrkohė qė 20 pėr qind e tyre rezultuan mbetės. “Nėse mėsuesit vlerėsohen nėn kufirin minimal, ata duhet ta japin sėrish provimin. Por, dhe nė rast se provimi nuk merret, ēdo kandidat pėr mėsues ka tė drejtė tė japė provimin e shtetit deri nė pesė herė. Ata qė nuk arrijnė tė shpallen kalues nė kėtė provim, aktualisht nuk do tė mund tė aplikojnė pėr vendet e lira tė punės”, u shprehėn specialistėt e testimit. Ata qė mbesin nė Provimin e Shtetit duhet tė marrin parasysh edhe kostot. Kush ngel nė provime do tė ketė gjithmonė barrė nėse do tė rijapė provimin, tarifat e rritura tė provimit.

 

 

 

Test pėr tė mbushur arkėn e shtetit

Ēmimi i kripur i mandatit tė pagesės qė duhet tė paguajnė pėr tė marrė pjesė nė Provimin e Shtetit, ka sjellė pakėnaqėsi te kandidatėt dhe prindėrit e tyre. Pėr tė marrė pjesė nė provim ata kanė paguar 10 mijė lekė tė reja. Po pėrfshirė kėtu edhe shpenzimet e tjera. Gjithsesi ata me pahir kanė paguar. E kanė bėrė pasi nė tė kundėrt, nuk kanė mundėsi pėr tė ushtruar profesionin. Kandidatė por edhe tė afėrm tė tyre e kanė cilėsuar pagesėn si njė formė qė shteti pėrdor pėr tė mbushur arkat e boshatisura. “Karta e Bolonjės nuk e parashikonte kėtė provim. Vajza ime ka kryer nivelin 3-vjeēar bachelor, masterin shkencor si dhe njė vit stazh profesional. Ndėrsa tani na nxjerrin edhe testime. Pėr mua ėshtė i tepėrt dhe pa vlerė. Kjo gjė bėhet vetėm pėr tė mbushur arkat e shtetit”, thotė njėri nga prindėrit qė pret t’i dalė vajza nga provimi. Tė tjerė shprehin mendimin e tyre lidhur me testin, nė pritje tė tė afėrmve tė tyre pėr pėrfundimin e provimit. Alban Karaj ėshtė totalisht kundėr testimit dhe stazhit profesional tė mėsuesve tė rinj. “Kjo reformė ėshtė e padrejtė pėr arsye ekonomike dhe kohore. Me kėtė pushteti po mban nė mėnyrė skllavėrore studentėt, pa marrė parasysh nevojat operative pėr tė realizuar kėtė proces, pa marrė parasysh edhe barrėn e rėndė tė familjarėve tė kėtyre studentėve pėr t’i mbajtur ata me ushqim dhe veshmbathje edhe pas mbarimit tė shkollės.” Por ka edhe nga ata prindėr tė cilėt shprehen tė kėnaqur nga pjesa organizative e provimit. Ata e shohin kėtė provim si njė “sitė” nė tė cilėt duhet tė kalojnė medoemos ata qė mėsojnė brezat e ardhshėm.

 

 

 

Histori njerėzore

 

Nga punonjėse nė spitalin infektiv, tani mėsuese me kohė tė plotė

 

Mėsuesit tė cilėt i nėnshtrohen provimit tė shtetit janė tė moshave tė ndryshme. Ata vijnė nga qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė dhe kanė pėrvojė tė dallueshme pune. Arjana Duka ka udhėtuar nga njė fshat i Elbasanit. Ajo ėshtė 40 vjeē. Dje ajo kaloi testin mė tė rėndėsishėm tė jetės sė saj. Fitoi tė drejtėn pėr tė punuar si mėsuese.

 

Kur e keni nisur universitetin?

Kam gjashtė vite me radhė qė jam ulur nė auditorėt e universitetit. Kam pėrfunduar fillimisht nivelin e parė tė studimeve dhe mė pas kam kryer masterin shkencor.

 

Keni punuar mė parė si mėsuese?

Kam pasur gjithnjė dėshirė tė ushtroj profesionin e mėsueses, por nuk kisha kualifikimin e duhur. Kam mėsuar fort pėr tė arritur deri kėtu, ndaj ndihem shumė e kėnaqur me arritjen time. Punoj tek spitali infektiv i Elbasanit, por gjithnjė kam dashur tė bėhem mėsuese.

 

Si dolėt nė testim?

Kam dalė shumė mirė nė testim. Mora 84 pikė nga 100 gjithsej. Kushtet e testit ishin nėn masa tė rrepta sigurie, ēdo student vėzhgohej nga katėr kamera. Testi kryhej me kompjuter, ndaj nuk kishte asnjė mundėsi manipulimi apo kopjimi.

 

Nė ē’nivel ishte provimi?

Testi ishte i njė niveli mesatar. Nuk mund tė them se pyetjet ishin tė vėshtira. Ishin pyetje qė patjetėr ēdo mėsues i ardhshėm duhet t’i dijė, pasi ka nė dorė fatin e njė brezi.

 

Keni hasur vėshtirėsi?

Pak problem lidhur me metodologjinė pėr materialet e plota tė teksteve tė cilat i kisha vėshtirė t’i gjeja, por asnjė lloj tjetėr vėshtirėsie. Qė nė muajin qershor kemi pasur njė program si dhe fondin e pyetjeve ku disa prej tyre ishin pjesė e testit. Tani vetėm shpresoj tė gjej njė punė ku tė kem mundėsi tė ushtroj zanatin. 

 

Besarta Basha


Videot e fundit
2 Komente
hasani
vallaj ku mos me met ajo msuse qe ka dal me sytjenat sheshit para kalamajve...
Pa Emër
Niveli i pikeve duhet te jete mbi 70% dhe jo 50% ne radhe te pare te testojne keta qe kane hyre meues me pagesa deri ne kater mij euro pastaj te kolohet cdo mesues nepermjet nje testimi te tille dhe pastaj do te themi se eshte bere dicka ne perzgjedhjen e kanditateve per mesues, nuk e di se ku ishte deri tana ministria e arsimit qe nuk ka vendosur kete kriter por ja ka lene matrapazeve ne dore kete pune, dhe statusi civil nuk duhet votuar deri kur e gjithe administrata civile te kaloje nepermjet nje testimi profesional sipas drejtimit te gjithe se cilit ku te marre fund njehere e pergjithmone nepotizmi e paraja per vendet e punes.Kerte gje duhet te garanrtoje cilado parti qe do te marre pushtetin nese kete gje nuk e garantojne atehere perse te shkojme ne te votojme te votojme per te perfituar nje grusht njerezish dhe te na shesin pordhe per kater vjet kjo duhet te marre fund nese duam te ecim perpara,drejt europes se bashkuar.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
3 + 9 =
Putin ka rėnė nė dashuri
Presidenti i Rusisė, Vladimir Putin, ka pranuar se ka rėnė nė dashuri. Gjatė konferencės vjetore pėr gazetarė, njė reportere, duke iu referuar Putinit si “beqari numėr 1 nė Rusi", e ka pyetur atė: "A dashkuroni dikė?" Putini ėshtė pėrgjigjur me “po”, dhe sėrish me "po" u pėrgjigj kur dikush e pyeti
Femra mė VIP e Korēės!
Ajo ėshtė vajza mė e njohur nė tė gjithė qytetin e Korēės! Quhet Jeta dhe tė gjithė e ndalin nė rrugė pėr tė bėrė foto. Arushės Jeta i pėlqen shumė tė jetė nė vende plot njerėz. Ajo ėshtė edhe artiste pasi ka luajtur nė komedinė “Mao Ce Dun”.  Nė verė ajo shėtit buzė Adriatikut nė Durrės, ndėrs
Fullani shfrytėzon lirinė, kafe me Erikun
Tani qė Ardian Fullani nuk ėshtė mė Guvernator i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė parė shpesh nėn shoqėrinė e djalit tė tij. Fullani, i cili fillimisht u arrestua me burg dhe mė pas me arrest shtėpie dhe tashmė po hetohet nė liri me kusht, ėshtė bėrė shumė i afėrt me Erikun. Nga ana tjetėr Eriku, pasi t