Topi: PD nė 2013-n, nė opozitė dhe nė krizė
  • Ka pasur tre breza politikanėsh nė PD, dhjetoristėt me themeluesit, brezi i akademikėve dhe i profesionistėve dhe ky i sotmi. Dy PD-tė e para janė nė FRD 
 
Publikuar më 10.12.2012 | 8:20

E hapur pėr ēdo aleat politik, por me theksimin se PS-PD pėrfaqėsojnė njė politikė tė vjetėr dhe pėrgjegjėse pėr tranzicionin. Ish-Presidenti i Republikės, Bamir Topi, shprehet nė intervistėn pėr gazetėn “Shekulli” rreth sfidave tė reja politike qė qėndrojnė pėrpara, tashmė nė rolin e drejtuesit tė njė force tė re politike: Fryma e Re Demokratike. Rivaliteti me PD-nė ėshtė i qartė dhe madje, sipas Topit, lufta politike mes dy forcave verbalisht po zhvillohet nė qendėr, pasi “demokratėt e vėrtetė e dinė qė FRD-ja ėshtė familja e tyre politike”. Pėr mė tepėr qė FRD-ja vjen me pretendimin se qenia e saj do tė imponojė reformimin e PD-sė, apo ikjen e Sali Berishės. 

Z. Topi keni vetėm pak muaj qė jeni shkėputur nga detyra e Presidentit tė Republikės pėr t’iu kthyer politikės aktive me partinė tuaj tė re. Si do ta pėrkufizonit situatėn politike dhe institucionale nė vend tashmė qė jeni mė afėr me njerėzit? 

Nuk ka ndonjė diferencė tė madhe midis gjykimit tim pėr realitetin gjatė funksionit presidencial dhe aktivitetit tė sotėm politik. Unė kam qenė pėrherė nė kontakte me njerėzit dhe vetėm gjatė vitit tė fundit kam zhvilluar vizita nė gjysmėn e rretheve tė vendit. Nė atė periudhė artikulimi zyrtar dhe synimi tė mos pėrfshija nė debate paragjykuese institucionin e kreut tė shtetit dominoi ndjesitė personale, kurse sot, janė kėto tė dytat qė mė lejojnė tė flas mė direkt mbi gjithė problemet pėr tė cilat gjatė pesė viteve kam folur nė komunikim zyrtar me institucionet. Ėshtė e dukshme se ka njė bllokim tė jetės institucionale e politike, ka shumė politikė, por nuk ka produkt, nuk ka qeverisje efektive dhe as projekte zhvillimi, ka ulje tė peshės sė institucioneve kushtetuese dhe dominim tė njė retorike tė njohur konfliktuale, pa asnjė dobi pėr vendin dhe qytetarėt. Gjithashtu ėshtė e dukshme se ka rėnė aureola e shtetit funksional, dhe se njė individ e besnikėt pranė tij kanė marrė tė gjitha pushtetet nėn kontroll, duke shkelmuar parimin kushtetues tė ndarjes dhe balancės sė pushteteve dhe arritjet shumėvjeēare nė formėsimin e institucioneve tė pavarura. Ka njė hendek midis pushtetit dhe qytetarėve, parlamenti ėshtė jashtė funksionit normal demokratik, ekzekutiv dominon ēdo pushtet, korrupsio- ni ėshtė nė nivele alarmante dhe ka vendimmarrje amatoreske pothuajse nė tė gjitha nivelet 

Shkrimin e plotė e gjeni sot nė gazetėn Shekulli

Skerdilajd Zaimi 


Videot e fundit
19 Komente
durrsaku
po ku ishe deri dje ti mre? a nderroni emrat e partive(te grupimeve mafjoze) dhe thoni une do boji kshu ai do boji ashu. ikni more u qini ne bythe ti sala dhe gjithe ju rrace qenesh.
harry
gabohesh o bamir,ti ke shkelur cdo parim,ose ti je i pabese.
Bamka
Or ti Bammir ne Shqiperi ke rradhe do fitoje vetem nje parti.Kjo parti qe do fitoje eshte paria e Camerve e Shpetim Idrizit.Per Salen nuk ka me nevoje se ai e cliroj Kosoven me politiken e tij,tani po u jep shtetesine dhe pashaportat Shqiptare.I ka ngel Vetem Cameria,per kete ka ren dakort me Shpetim Idrizin qe ta clirije Camerine dhe ta bashkoje me Sqiperine keshtu qe votat e demokrateve nga veriu dhe jugu do shkojne per partine e Camerve per Shpetim Idrizin keshtu qe ti o Bamke bashke me ate hurin e gjate te PS do ngeleni me gisht ne goje kete radhe.Planet i ka ber Sala kujt do ja dorezoje pushtetin.Ju me lakej mire beni qe lehni.
ibishi
Ore Top-Top, po fol njehere per vehete ore burre, e per Partine tende, leri te tjeret mos ua ke dertin. Nuk behet politik duke share e ēpife, se populli nuk ha bare, i di, dhe i njeh te gjithe. Merru me vehten dhe jep llogari per shkaterrimin e gjysorit ne vend Ti sebashku me minakun tend Spahiun.
per BAMKA
NUKE KA SHQIPERI PA KOSOVE E CAMERI. HALLALL AI QE KA SHKRUAJTUR ME NEN EMERIN BAMKA. KURSE KY BAMIRI QEKA NJE TOPE I VERTETE.
cukali
tashti se hame me thate,more shoke sepse ne qeveri don me ardhe bamir topi,nji politikan i kalibrit 0,0005 nje njeri qe sa ishte ne pushtet gllaberoj vec toka tashti don pushtet per toka te reja,kush ta jep voten ty o njeri,ke marr me vedi do isha se u prishet ne ^pazar me salen dhe krijove ate shoqat ,merr edhe ina ramen ,dhe e ke te sigurt, pushtetin,por perpara se me marr pushtetin hup ne koder kamez e shiko me dylbi se njaty e ke pushtetin;o ish president oveteriner pulash, se per pula e ban shtetin me ardhe ti
Pa Emër
cohuni o POPULL e rrembejani pasurite,qe nga ky TOPI E DERI RAME BERISHE E SA JANE ME RRALLE POLITIKANE.... COHUNI E RREMBENI AJO QE ESHTE E JUAJA,NGA I PARI QE KA SHUME PER TE LARE HESAPE F NANO,EDI RAMA B TOPI E ME RRALLE... ZGJOHU O MILET ZGJOHU
Pa Emër
bamir magarit i paska pjelle gomari. sa here e shoh kete me kujtohet gamari
Pilo Lala
Bamir ti qenke i fundit qe po e merr vesh qe PD do ngeli ne minorance ne 2013. Ambasadori Amerikan e ka thene hapur qe pu shteti do i kaloje Socialisteve, si forca qe do rilinde Shqiperine. Edhe Evropa ja plasi ne surrat Berishes qe 3 ligjet nuk jane asgje para kushteve te tjera si Korrupsioni, ekonomia, Zgjedhjet.
lili
HAHAHA,A HAHAHAHA o cme bere te qesh me te madhe deri sa dhe veshkat po me dhembin nga e qeshura ,,O Z,Bamka kur thua do te fitoj ,,shpetim idriz cami,,z idrizi u tregua tamam i pabes mori votat e te majtes ,,si deputet i majt,,pastaj e drodhi ,,dhe do ta shikoni sa vota do te marri z idrizi do i marr ja 200 vota apo jo
y
Bamir te pame kuishe ne dtyre,Tepame kur uperule para eshtera te zogut pare ,,ke 22vjet me berishen,kush te beson ty se ke ndryshuare..............
albi
Po si nuk ka turp ky njeri qe flet me kete gjuhe.PD ne opozite thote Bamiri pa piken e turpit dhe pa ju skuqur faqja, po nuk ishte kjo parti qe ju beri nenkryetare per shume vite ,nuk ishte kjo parti qe ju beri President te vendit???Sa turp dhe sa e turpshme eshte qe nje personazh si Bamiri te sillet ne kete mynyre dhe te perdori gjuhen qe perdorin tipa si Taulaniti.Tahiri,Erioni,Shalsi,kunder nje partie qe i ka dhene gjithēka dhe pa te cilen do te ishte askushi.Edhe ne qiellin e shtate te hypesh o Bamir ti nuk behesh kurre Kryeminister se je i pa bese.
BEKIM
eh bamir he bamir;don me u bo dy her nuse...game over..
lili
O BAMKA,,sa per dijeni lexo te lutem cfar thot,,,,LEVIZJA CAME,,, per partin e z idrizi dhe cfar dreitoresh ka vene z idrizi pastaj do e kuptoash se kush do e votoj ,,,idrizin tend,,AJ mbec me shendet o bamke qelellari,,,
tana
hahaha....hahaha.
Pa Emër
o popull ne shqiperi nuk duhet rotacion ,,por rrevulicion,,,
Pa Emër
o popull ne shqiperi nuk duhet rotacion ,,por rrevulicion,,,
faqezinj
Nuk e dija por ky Bamiri ja kalon dhe Cameve.
Pilo Lala
Bamir,
Para se te dalesh te kritikosh Berishen, lere pak te ftohet prapanica, mos kerko karrike menjehere.
Nqse Berisha eshte autori i Gerdecit, ti je avokati i Berishes, baxhanakut, Shkelzenit per tradhetine e procesit Gerdecit.
Ti ke jetuar te pakten 15 vjet prane Berishes, ne do te besojme kur te jetosh 15 vjet larg Berishes.
Por mos harro Pashkon, Imamin e RRulin si u hoqen si kaposha ne 1997 kunder Berishes. Tani i ka futur Berisha ne pantallona, dhe nuk levizin me gjithe eren e qelbur brenda pantallonave. Te imagjinosh qe Berisha eshte plak dhe i leshon pa komande p***et.
Biles Rruli dhe Pashkoja e falenderuan per ndihmen qe i dha Berisha ne perdh***in e vajzes Pashkos.
Ty te ka kerkuar ndihme familja e Remzi Hoxhes, dhe ti i ktheve krahet.
Ti nuk u ndjeve para Berishes deri ne momentin qe ai vendosi te shkarkonte, atehere u bere luan.
Me sa duket fliste b***a jote qe kishte zene ngrohte ne kolltukun e Presidentit, dhe po i ikte kolltuku.
Ti u katandise si Haxhi Lleshi qe shperndaje dekorata per sportiste, artiste.
Per popullin Shqiptar ti je bashkpunetor i Sali Berishes.
Megjithate per pjesen e PD qe nuk kane zgjidhje, ti mund te jesh zgjidhje pak me e mire se Berisha.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 3 =
Promovohet libri pėr dashurinė e profetit Muhamed
Nė Sarajevė ėshtė promovuar sot libri "Hazreti Hatixha Kubra", i autores Smaragda Klino, kushtuar Hazreti Hatixhes, bashkėshortes sė parė tė Profetit Muhammed. Ky libėr ėshtė botim i rishikuar dhe i plotėsuar i njė studimi shkencoro-letrar pėr Hazreti Hatixhen dhe dashurinė e saj ndaj Profetit Muham
Sėmundja pėr tė cilėn femrat rrallė flasin
Miliona gra nė botė vuajnė nė heshtje nga njė sėmundje e dhimbshme, pasi kanė turp tė kėrkojnė ndihmė. Paralajmėrimi vjen nga gjinekologia angleze Geetha Venkat, e cila thotė pėr "Mail Online" se shumė gra vuajnė nga vaginizmi, njė sėmundje e zakonshme, por qė rrallė diskutohet.  Ky ērregullim, i c
Daēiē i kėndon sėrish Ramės, "O sole mio"
Shefi i diplomacisė serbe, Ivica Daēiē ka mbajtur sėrish njė “mini-koncert”, nė mbrėmjen ceremoniale pėr pjesėmarrėsit e samitit Kinezo-Ballkanik. Sipas portalit “Blic”, nė darkėn ceremoniale pėr tė ftuarit e samitit, qė u zhvillua mbrėmjen e sė martės,  Daēiē kėndoi sėrish kėngėn “O sole mio”. Tė