Minuta e fundit
Ja cili ėshtė kuptimi i tatuazheve tė yjeve tė botėrorit (Foto). Ky botėror ėshtė cilėsuar si botėrori i surprizave, me mė shumė gola apo edhe zhgėnjime se ēdo botėror tjetėr. Por ky botėror do tė mbahet mend edhe pėr njė numėr tatuazhesh nga mė tė ndryshmit. Tatuazhi i Mauricio Pinillas nė kurriz, lojtarit tė Kilit, simbolizon momentin e lavdisė, i titulluar nd...Lexoni me shume
Shekulli
23:35
Kush ia "vodhi" shfaqjen yllit Kim Kardashian? (Video). Kendall Jenner ka qenė princesha e pistės sė modės, ndėrsa motra e saj, Kim Kardashian dukej shumė e vogėl afėr tė motrės. Kim Kardashian, edhe pse e veshur elegante nė emisionin e Valentinos, nuk arriti tė ishte nė fokus tė kėsaj shfaqjeje nė Paris. Pasanikja kishte veshur njė veshje ngjyrė leopa...Lexoni me shume
Shekulli
23:34
Rama: 11 mln $ mė shumė tė ardhura nga Albpetrol nė krahasim me njė vit mė parė. Kryeministri, Edi Rama i ka cilėsuar tė dhėnat e fundit qė vijnė nga aktiviteti financiar i Albpetrol si “rrėqethėse”. Duke krahasuar shifrat me 6 muaj mė parė del se tė ardhurat janė rritur me 63% ose nė shifra 11 milionė dollarė mė shumė nė arkėn e shtetit. "Nė 300 ditė, Albpetroli kaloi nga ...Lexoni me shume
Shekulli
23:15
Ja pse nuk mund tė kujtojmė fėmijėrinė tonė. Nė kujtesėn tuaj, mund tė keni ruajtur kujtime fotografike kur keni qenė tė vegjėl, ndoshta njė moment tė vogėl, por pėrsėri sado qė tė pėrpiqeni nuk mund tė mbani mend fėmijėrinė tuaj me detaje. Shkencėtarėt e kanė zbuluar se pse. Sipas shkencėtarėve kur qeliza tė reja krijohen nė trurin e njeri...Lexoni me shume
Shekulli
23:04
Apple porosit njė numėr rekord tė njėsive iPhone 6. Kėtė vit Apple do tė ketė kėrkesa tė mėdha pėr iPhone. Ky ėshtė parashikimi i analistėve dhe kjo pėr arsye se dy modelet e reja tė iPhone priten tė vijnė me ekrane mė tė mėdhenj. Njė raport i publikuar tė mėrkurėn nė Tajvan thekson se Apple ka porositur njė numėr rekord tė njėsive tė iPhone 6. Kė...Lexoni me shume
Shekulli
23:02
Qyteti mė i shtrenjtė nė botė ėshtė njėkohėsisht edhe mė i varfėri. Varfėria e skajshme, trafiku i njerėzve dhe krimi nuk janė karakteristikat bazė tė njė qyteti tė kushtueshėm. Megjithatė, kėto fjalė pėrdoren nė mėnyrė tė shpeshtė pėr tė pėrshkruar Luanda-n, i cili ėshtė quajtur qyteti mė i shtrenjtė nė botė pėr tė dytin vit radhazi, sipas anketės mbi kostot e jete...Lexoni me shume
Shekulli
22:37
Maqedonia, notė proteste Shqipėrisė dhe Kosovės: Po dėmtohet fqinjėsia e mirė. Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Maqedonisė i ka dėrguar njė notė proteste Tiranės dhe Prishtinės zyrtare nėpėrmjet ambasadorėve tė vendeve pėrkatėse. Nota e protestės ėshtė dėrguar pėr arsye tė deklaratave nga zyrtarė tė Shqipėrisė dhe Kosovės, lidhur me protestat e dhunshme, tė or...Lexoni me shume
Shekulli
22:02
Gjermanėt ngushėllojnė brazilianėt pėr humbjen. Pas lajmit se lojtarėt gjermanė ishin kėshilluar nga trajneri i tyre pėr tė mos tallur brazilianėt pėr eleminimin nga Kupa e Botės, duket se lojtarėt gjermanė janė solidarizuar me humbjen e tyre. Futbollisti i Gjermanisė Mesut Ozil, shprehu mbėshtetjen e tij pėr njė nga tifozat mė tė trishtuar pėr ...Lexoni me shume
Shekulli
21:53
Rita Ora si Marilyn Monroe nė fushatėn e Cavallit. Kėngėtarja shqiptare Rita Ora ėshtė bėrė pjesė e fushatės mė tė re publicitare tė Roberto Cavalli-t, duke rikthyer ikonėn e bukurisė dhe sensualitetit, Marilyn Monroe. Ajo ka realizuar njė set fotografish me veshjet  e Roberto Cavalli-t, vjeshtė-dimėr 2015, ku ajo vjen disi ndryshe, nga ēfarė jemi ...Lexoni me shume
Shekulli
21:28
Ndreu: Ndjesė publikut, nuk lejoj tė njolloset emri i familjes sime. Deputeti socialist, Pjerin Ndreu, kėrkoi falje pėr incidentin e sotėm me deputetin demokrat Strazimiri. Pėrmes njė njoftimi nė rrjetin social facebook, deputeti socialist i kėrkoi ndjesė personave qė e njohin dhe atyre qė e kanė votuar, dhe deklaroi se askush nuk mund tė njollosė emrin e tij apo tė ...Lexoni me shume
Shekulli
20:55
Ekstradohet shqiptari nga Italia, ishte shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar. Njė 39-vjeēar shqiptar i shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar,  u ekstradua sot nė Itali,  pasi ishte dėnuar me 10 vite burg nė Shqipėri pėr veprėn penale tė rrėmbimit dhe marrjes peng tė njė personi.  Shtetasi Julian Dauti, nė bashkėpunim me Fatjon Dautin nė vitin 2001, morė peng shtetasin Raimond.P,...Lexoni me shume
Shekulli
20:33
Bllokohen nga moti i keq, piloti porosit 50 pica pėr pasagjerėt e tij. Njė pilot i SHBA-ve ndėrmori njė gjest mjaft tė mirė pėr pasagjerėt e tij, pasi ata ishin bllokuar pėr dy ore nė aeroplan nga moti i keq. Ai porositi 50 pica pėr 160 pasagjerėt e tij dhe ia u shpėrndau atyre pėr t’i ngrėnė. Gerhard Bradner urdhėroi 50 pica pasi avioni i tij u devijua pėr Cheyenne, ...Lexoni me shume
Shekulli
20:06
Ambasadori i SHBA-ve nė Rusi, "lugati" i diplomacisė amerikane. Ambasadori i ardhshėm amerikan nė Rusi, John Tefft, ėshtė personi mė i pėrfolur sot nė shtetin rus, misioni i tė cilit sipas Rusisė ėshtė qė tė frikėsojė kėtė tė fundit, duke shkaktuar kaos nė shtetet fqinje tė saj. Nė Moskė atė e quajnė eksperti i ndryshimit tė regjimeve, njė “sabotues diplomatik” ...Lexoni me shume
Shekulli
19:40
Shqiptarėt nė Siri: Xhihad dhe qejf (VIDEO). Ka disa ditė qė nė "WhatsApp" po qarkullon kjo video. Nuk dihet kush ėshtė autor i xhirimit. Por, ajo qė vėrehet e dėgjohet qartė ėshtė edhe zėri shqip i disa nga ata qė argėtohen e freskohen nė kėtė pishinė pėr tė cilėn thuhet tė jetė e njė milioneri sirian. Nė Siri, nė emėr tė asaj qė po quhet l...Lexoni me shume
Shekulli
19:07
FMN: Sektori i energjisė, problematik, tė shfrytėzohen rezervat natyrore. Shefi i misionit tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar pėr Shqipėrinė, Nadeem Ilahi, deklaroi se sektori i energjisė ka disa probleme themelore qė kėrkojnė zgjidhje dhe se vendi duhet tė shfrytėzojė rezervat e mėdha hidro-energjitike.  Miratimi i kėstit tė dytė tė kredisė pėr Shqipėrinė pėr Ilahi-n, ėshtė...Lexoni me shume
Shekulli
19:05
Ekstradohet shqiptari nga Italia, ishte shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar
Njė 39-vjeēar shqiptar i shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar,  u ekstradua sot nė Itali,  pasi ishte dėnuar me 10 vite burg nė Shqipėri pėr veprėn penale tė rrėmbimit dhe marrjes peng tė njė personi.  Shtetasi Julian Dauti, nė bashkėpunim me Fatjon Dautin nė vitin 2001, morė peng shtetasin Raimond.P,
Shijak, 3 fėmijė helmohen me pesticide
Shijak - Tre fėmijė kanė pėrfunduar nė gjendje tė rėndė nė spital, pasi kanė pirė nga njė bidon me helm. Ata u dėrguan nė spitalin “Nėnė Tereza” nė Tiranė pėr ndihmė mjekėsore, pasi gabimisht kishin konsumuar nga njė bidon tretėsire pesticidesh duke menduar se ishte ujė. Fmijėt L.L., 7 vjeē, I.Ē.,
Plagos tė dashurėn dhe mė pas tenton tė vrasė veten
Njė 21-vjeēar ka plagosur me thikė tė dashurėn e tij 15-vjeēare. Ngjarja e rėndė ka ndodhur rreth orės 05:30 tė mėngjesit tė sotėm nė Ksamil. Sipas burimeve tė policisė, 21-vjeēari Klodian Oruēi ka shkuar nė banesėn e tė dashurės A.Sadiku dhe nė debat e sipėr ka goditur me thikė tė dashurėn e tij a
FMN: Sektori i energjisė, problematik, tė shfrytėzohen rezervat natyrore
Shefi i misionit tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar pėr Shqipėrinė, Nadeem Ilahi, deklaroi se sektori i energjisė ka disa probleme themelore qė kėrkojnė zgjidhje dhe se vendi duhet tė shfrytėzojė rezervat e mėdha hidro-energjitike.  Miratimi i kėstit tė dytė tė kredisė pėr Shqipėrinė pėr Ilahi-n, ėshtė
Japonia investon 79 milionė dollarė pėr impiantin e ujėrave tė ndotura tė Tiranės
Gjatė ditės sė sotme ėshtė inauguruar fillimi i punimeve pėr ndėrtimin e impiantit tė trajtimit tė ujėrave tė ndotura pėr Tiranėn. Ky ėshtė njė projekt japonez qė kap vlerėn e 79 milionė dollarėve, i cili ėshtė projekti mė i madh i kredisė pėr zhvillim qė Japonia ka akorduar pėr Shqipėrinė me njė vl
BB jep mbi 7 mln euro pėr zhvillimin e zonave rurale
Banka Botėrore ka miratuar njė financim prej 7.3 milionė eurosh nga IBRD-ja pėr Projektin e Shėrbimeve Mjedisore nė Shqipėri, nga i cili do tė pėrfitojnė fermerė, shoqata tė pyjeve, grupe dhe individė nė 310 komuna rurale dhe nė 2980 fshatra tė vendit. Bėhet me dije se kostoja totale e projektit
Kėshilli Ndėrakademik: Gjuha shqipe provim pjekurie mė vete, tė mėsohet gjatė gjithė gjimnazit
Gjuha shqipe duhet tė studiohet gjatė 3 viteve tė shkollės sė mesme dhe duhet tė jepet provim pjekurie i ndarė nga letėrsia. Kėshilli Ndėrakademik pėr Gjuhėn Shqipe, nė njė njoftim pėr shtyp ka bėrė me dije propozimet e fundit, dhe ndėr tė tjera ka theksuar se gjuha shqipe duhet tė mėsohet nė tė gji
Artistėt e TOB-it firmosin kontratat
Konflikti i artistėve tė Teatrit Kombėtar tė Operės dhe Baletit pėrfundoi dje. Artistėt iu binden drejtorit Ilir Kerni pėr tė firmosur kontratat e reja. Korridoret e Teatrit tė Operės ishin mbushur me artistėt qė prisnin radhėn pėr tė firmosur kontratėn individuale dhe pėr tė vazhduar mė pas me marr
Bankers, festė me skela metalike nė Apoloni
Valeria Dedaj    Nė Parkun e Apolonisė po bėhen pėrgatitjet pėr festėn e Bankers Petroleum. Disa fotografi me skelat qė janė vendosur nė eminentet e Parkut dhe qė do tė jenė pėrgjatė kėsaj feste janė botuar nė media. Ky veprim ėshtė konsideruar nga qytetarėt njė akt i pashembullt. Pėr ta ngulitja e
Vlorė, Koka bėn apel pėr mbrojtjen e pyjeve, ndryshon ligji pėr zjarrvėnien e qėllimshme
Ministri i Mjedisit, Lefter Koka zhvilloi sot njė takim me pėrfaqėsues tė pushtetit vendor dhe banorė tė qarkut Vlorė. Tema e takimit qė u mbajt nė Parkun Kombėtar tė Llogorasė u fokusua tek dėmtimi i pyjeve nga zjarret, masat e reja qė janė marrė pėr tė parandaluar dhe mbrojtur pyjet nga zjarret.
Reforma nė arsim, Mazniku: T’i japim fund 2-3 punėsimit tė pedagogėve
Me miratimin e reformės nė arsim, pritet tė ndodhin disa ndryshime thelbėsore nė universitete, midis tė cilave ndarja e fondeve nė bazė tė performancės sė universiteteve dhe dhėnia fund e 2-3 punėsimit tė pedagogėve. Lajmin e ka bėrė tė ditur zėvendės ministri i Arsimit Arbian Mazniku, i cili dekla
Ish-tė pėrndjekurit pėrfitojnė kėstin e parė
Ministri i Mirėqenies Sociale, Erion Veliaj, ka shpėrndarė sot kėstin e parė tė dėmshpėrblimit pėr njė grup ish-tė pėrndjekurish politik. Veliaj gjatė ndarjes sė kėstit u shpreh se qeveria ndryshoi ligjin me qėllim pėrshpejtimin e pagesave.  Sipas Veliajt me skemėn e ndryshuar tashmė do tė dėmshpėr
Kush ka frikė nga Kalifati?
Graham E. Fuller Huffingtonpost -Suksesi tronditės i Shtetit Islamik tė Irakut dhe Sirisė (ISIS) nė krijimin e njė “shteti” pėrgjatė Irakut veriperėndimor dhe Sirisė verilindore gjatė javėve tė fundit, pėrbėn njė moment strategjik vendimtar nė pėrparimin e luftėtarėve xhihadistė dhe ideologjisė sė
Tumori mė i madh nė botė, peshonte 110 kg (Foto)
Doktorėt kinezė kanė kryer me sukses njė operacion tepėr tė ndėrlikuar. Ata kanė hequr tumorin mė tė madh nė botė, pesha e tė cilit ishte 110 kilogramė.  Yang Jianbin 37 vjeē i cili vjen nga provinca Shanxi e Kinės, kishte lindur me njė nishan tė zi nė krahun e djathtė tė shpinės sė tij. Kur ai ish
Ja pse Shkodra ėshtė tifoze e ēmendur me Gjermaninė
Nė njė nga shtėpitė e para nė hyrjen e qytetit tė Shkodrės varet njė flamur gjigant i Gjermanisė. Flamuri mė i madh nė pronėsi private qė kam parė ndonjėherė. Rrugėt e qytetit verior shqiptar duken si njė muze i hapur pėr makinėn Mercedes Benz W201 tė viteve 80. Edhe dashuria gjermane ndaj biēikle

Sport
Gjermanėt ngushėllojnė brazilianėt pėr humbjen
Pas lajmit se lojtarėt gjermanė ishin kėshilluar nga trajneri i tyre pėr tė mos tallur brazilianėt pėr eleminimin nga Kupa e Botės, duket se lojtarėt gjermanė janė solidarizuar me humbjen e tyre. Futbollisti i Gjermanisė Mesut Ozil, shprehu mbėshtetjen e tij pėr njė nga tifozat mė tė trishtuar pėr