×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Votohet qeveria në Kosovë, Avdullah Hoti merr drejtimin si Kryeministër

Kryeministri betohet dhe prezanton programin pasi mori 61 vota pro për të qeverisur Kosovën

Në mes të tensioneve jashtë parlamentit dhe replikave të deputetëve Brenda tij, Kuvendi i Kosovës miratoi me 61 vota pro qeverinë e re me në krye Avdullah Hotin. Kuvendi i Kosovës ka 120 deputetë ndërkohë 61 deputetë kanë votuar pto qeverisë së re duke bërë kështu shumicën. Ndërkohë 24 vota ishin kundër, ndërsa 31 deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje nuk votuan. Qeveria Hoti pritet t’i ketë 16 ministri një më shumë se qeveria aktuale dhe 4 zëvendëskryeminstra, 2 më shumë së Qeveria Kurti.

Emrat e kabinetit qeveritar:

Avdullah  Hoti –  Kryeminstër i Kosovës

Besnik  Tahiri – Zëvendëskryeminstër i parë

Driton Selmanaj – Zëvendëskryeminstër

Albulena Balaj Halimi – Zëvëndëskryeminstre

Goran Rakiq – Zëvendëskryeminsitër dhe Ministër i Pushtetit Lokal

Hykmete Bajrami – Minisitre e Financave

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë

Vlora Dumoshi  -Minsitre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit

Anton Quni – Minstër i Mbrojtjes

Agim  Veliu – Ministër i Punëve të Brendshme

Arban Abrashi – Ministër i Infrastrukturës

Armend Zemaj – Ministër i Shëndetësisë

Selim Selimi – Minisitër i Drejtësisë

Blerim Kuqi – Minisitër i Ekonomisë dhe Ambientit

Meliza Haradinaj Stublla – Ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës

Ramë Likaj – Minisitër i Arsimit dhe Shkencës

Skender Reçica – Minsitër i Punës dhe Mirëqeniës Sociale

Vesel Krasniqi  – Ministër i Tregtisë dhe Industrisë

Dalibor Jevtiq – Ministër për Kthim dhe Komunitete

Avdullah Hoti

Plani qeverisës

I mandatuari për kryeministër të ri të Kosovës, Avdullah Hoti, ka prezantuar planin e tij qeverisës në nisje të seancës së Kuvendit të Kosovës. Hoti ka thënë se qeveria që ai do të drejtojë do të ketë dy prioritete kryesore; e para luftimi i pandemisë së koronavirusit të ri dhe i dyti, rimëkëmbja ekonomike.

Duke folur për prioritetet, Hoti tha se së bashku me partnerët e tjerë qeverisës do të kujdesen edhe për prioritetet e tjera si forcmimi i shtetit, avancimi i demokracisë, luftimi i korrupsionit, zhvillimi ekonomik, marrja e përgjegjësive kushtetuese për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë me përfshirje të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Kjo qeveri do të promovojë dhe mbrojë sovranitetin e vendit si një tërësi e pandashme”, deklaroi Hoti. Sa i takon rimëkëmbjes ekonomike, Hoti tha se do të krijohet fondi për rimbëkëmbje ekonomike, pasi sipas tij, dëmet nga pandemia e koronavirusit të ri mund të jenë të paparashikueshme. Hoti ka premtuar mbështetje për bizneset për të tejkaluar krizën ekonomike që ka shkaktuar pandemia.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Formula 1/ Hamilton thyen rekordin e Schumacher, merr fitoren e 92-të në karrierë

Formula 1/ Hamilton thyen rekordin e Schumacher, merr fitoren e 92-të në karrierë

Publikuar më 25.10.2020
Luis Hamilton ka thyer sot në Portugali rekordin historik të...

Luis Hamilton ka thyer sot në Portugali rekordin historik të Michael Schumacher duke marrë fitoren e 92-të në karrierën e tij në Formula 1. Britaniku trimfoi në ”Portuguese Grand Prix” pasi la pas Valtteri Bottas dhe Max Verstappen.  Në fund të garës publiku duartrokiti arritjen historike të Hamilton që 14 vite më parë, kur ai […]

Lexo më shumë

Rritet kriza/ Italia i rikthehet ndeshjeve pa tifozë, qeveria ‘kyç’ stadiumet të paktën për 1 muaj

Rritet kriza/ Italia i rikthehet ndeshjeve pa tifozë, qeveria ‘kyç’ stadiumet të paktën për 1 muaj

Publikuar më 25.10.2020
Italia do i rikthehte ndeshjeve të futbollit pa tifozë. Qeve...

Italia do i rikthehte ndeshjeve të futbollit pa tifozë. Qeveria ka nxjerrë dekretin e ri që hyn në fuqi të hënën për të kyçur sërish stadiumet për tifozët. Duket se dhe Italia po kalon një valë të dytë nga COVID-19 pasi dy ditët e fundit ka shënuar rreth 20 mijë raste. Me masat kufizuese qeveria […]

Lexo më shumë

Situatë problematike në spitale, Manastirliu tregon kur do të hapet Covid 3

Situatë problematike në spitale, Manastirliu tregon kur do të hapet Covid 3

Publikuar më 25.10.2020
Ogerta Manastirliu, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes S...

Ogerta Manastirliu, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka zhvilluar një takim këtë të diel me stafin mjekësor të Spitalit Infektiv. Mes të tjerash, ajo ka njoftuar se hapja e spitalit Covid 3, do të ndodhë kur të ezaurohen kapacitet e ‘Infektivit’ dhe ‘Shefqet Ndroqit’. “Kur të ezaurohen kapacitete e dy spitaleve dhe kjo ndodh […]

Lexo më shumë

Broja: Qielli është kufiri, zgjodha Eredivise prej Ibrës, Ronaldos e Suarez

Broja: Qielli është kufiri, zgjodha Eredivise prej Ibrës, Ronaldos e Suarez

Publikuar më 25.10.2020
Sulmuesi shqiptar Armando Broja tanimë nuk është një emër i ...

Sulmuesi shqiptar Armando Broja tanimë nuk është një emër i panjohur në kampionatin holandez. Paraqitjet e tij të fundit me Viteshen ku edhe ka shënuar, e kanë kthyer fokusin e medias te 19-vjefokusin e medias te 19-vjeçari. Bomberi në pronësinë e Çelsit në një intervistë për “Vi.nl” është shprehur se e ka zgjedhur Eredivise për […]

Lexo më shumë

Sondazhi i OKB: Shqiptarët më pesimistë se bota, 46% presin të jenë më keq se sot në vitin 2045

Sondazhi i OKB: Shqiptarët më pesimistë se bota, 46% presin të jenë më keq se sot në vitin 2045

Publikuar më 25.10.2020
Shqiptarët janë më pesimistë se mesatarja botërore, kur vjen...

Shqiptarët janë më pesimistë se mesatarja botërore, kur vjen puna te pritshmëritë për të ardhmen, sipas një sondazhi global të zhvilluar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara me rastin e 75-vjetorit të OKB-së. Pyetjes “Në tërësi, a mendoni se njerëzit në 2045 do të jenë më mirë, më keq, ose njësoj në krahasim me atë […]

Lexo më shumë

“Burrit tim kurrë mos i qoftë hallall”/ U gjet e varur, zbulohet amaneti i fundit i 19-vjeçares shqiptare

“Burrit tim kurrë mos i qoftë hallall”/ U gjet e varur, zbulohet amaneti i fundit i 19-vjeçares shqiptare

Publikuar më 24.10.2020
Ngjarja tragjike që ndodhi në Kamenicë të Gjilanit ka trondi...

Ngjarja tragjike që ndodhi në Kamenicë të Gjilanit ka tronditur mbarë opinionin publik. Vetëm 19-vjeçe, Arbesa Murseli Liprovica u gjet e varur në degën e një lisi në lagjen Likovica të këtij fshati. Burime të afërta me familjen e viktimës, kanë bërë të ditur se gjatë ekzaminimit të viktimës nga hetuesit policorë në xhepin e […]

Lexo më shumë

Po udhëtonte drejt Italisë, pëson aksident lojtari i njohur

Po udhëtonte drejt Italisë, pëson aksident lojtari i njohur

Publikuar më 24.10.2020
Një lajm i rëndë vjen nga sulmuesi i njohur i Ascolit. Nikol...

Një lajm i rëndë vjen nga sulmuesi i njohur i Ascolit. Nikola Ninkovic, ka pësuar aksident, teksa po udhëtonte drejt Italisë  dhe më pas do të grumbullohej me skuadrën për të udhëtuar në Salerno kundër Salernitanës ,përballje kjo e vlefshme për javën e 5-të të Serie B. Sipas mediave serbe , sulmuesi i lindur në […]

Lexo më shumë

“COVID-19 nuk pyet nëse je apo jo me sëmundje shoqëruese”, Bino: E provova vetë se çfarë do të thotë të kalosh

“COVID-19 nuk pyet nëse je apo jo me sëmundje shoqëruese”, Bino: E provova vetë se çfarë do të thotë të kalosh

Publikuar më 24.10.2020
Në këndin e zërit të ekspertit këtë të shtunë është vendosur...

Në këndin e zërit të ekspertit këtë të shtunë është vendosur shefja e ISHP, Silva Bino. Ka qenë ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu e cila ka publikuar mesazhin. Në këtë video, Bino kërkon ndërgjegjësim të çdo qytetari mbi COVID-19, teksa shton se virusit nuk i ka ndryshuar virulenca. Teksa pohon se vetë […]

Lexo më shumë