×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Von der Leyen: Shqipëria në BE ka rëndësi strategjike

Dhënia e rrugës drejt hyrjes për në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është “me një rëndësi të madhe strategjike” për vetë Unionin, tha të premten Ursula von der Leyen.

Komentet e Presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian, në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve në Berlin pas një takimi me kancelaren gjermane Angela Merkel, ishin një reagim i qartë për presidentin Francez Emmanuel Macron, i cili muajin e kaluar theksoi kundërshtimin ndaj një vendimi për të filluar negociatat e zgjerimit.

“Unë besoj me vendosmëri se është me rëndësi të madhe strategjike për ne që të lidhim Ballkanin Perëndimor sa më shumë të jetë e mundur me Bashkimin Evropian”, tha von der Leyen. “Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut

kanë bërë përpjekje të jashtëzakonshme për të arritur pikën që u kemi kërkuar atyre të arrijnë”, vazhdoi ajo, ndërsa theksoi se ajo do të kërkojë mjete alternative për të forcuar lidhjet me vendet. “Për sa kohë që nuk është e mundur të hapen bisedimet e pranimit … Unë do të vë tërë energjinë time në zhvillimin e projekteve të përbashkëta që do t’i lidhin gjithnjë e më shumë këto vende për ne përmes bashkëpunimit të ngushtë”, tha ajo, duke shtuar: “Nëse nuk bëjmë” Bëni atë, të tjerët do të bien në një boshllëk, dhe ne nuk duam që kjo të ndodhë”. Duke folur pranë von der Leyen, Merkel tha që ajo e konsideron “jashtëzakonisht të rëndësishme, për interesat strategjikë evropian, që këto vende të mos humbasin shpresën në perspektivën e pranimit.”

Kjo ishte gjithashtu “shumë e lidhur” me çështjen e migracionit, shtoi kancelarja, duke aluduar në faktin se shumë refugjatë kanë hyrë në BE në vitet e kaluara përmes rrugës së Ballkanit Perëndimor. Duke trajtuar temën e migracionit, von der Leyen tha se ajo synon të paraqesë në tremujorin e dytë të vitit të ardhshëm Paktin e ri të Migracionit mbi Azilin, të cilin ajo e kishte njoftuar në fjalimin e saj të parë para Parlamentit Europian në korrik. “Qëllimi ynë duhet të jetë … të jemi një model në këtë botë për mënyrën sesi migrimi mund të menaxhohet në mënyrë të qëndrueshme, me një qasje humane, por edhe në mënyrë efektive. Dhe unë jam e bindur plotësisht se Bashkimi Europian mund ta bëjë këtë”, tha ajo. Merkel tha se Gjermania ishte në favor të planeve të migracionit të von der Leyen, të cilat nuk janë specifikuar akoma më tej: “Sigurisht, do të japim mbështetjen tonë pozitive për propozimet e reja”. /E.D/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draft-kuadri për hapjen e negociatave/ Komisioneri për zgjerimin e BE: Është thelbësore që Shqipëria të…

Draft-kuadri për hapjen e negociatave/ Komisioneri për zgjerimin e BE: Është thelbësore që Shqipëria të…

Publikuar më 08.07.2020
Komisioneri për zgjerimin e BE, Olivér Várhelyi prezanton pë...

Komisioneri për zgjerimin e BE, Olivér Várhelyi prezanton përmbajtjen e draft-kuadrit për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. DW: Z. Komisioner Várhelyi, çfarë rëndësie ka hartimi i draftit të kuadrit të negociatave për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të cilin Komisioni Europian, ia vuri në dispozicion javën e […]

Lexo më shumë

Merkel ndan Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut/ Konferenca e pranimit me Maqedoninë e Veriut, ndoshta edhe me Shqipërinë

Merkel ndan Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut/ Konferenca e pranimit me Maqedoninë e Veriut, ndoshta edhe me Shqipërinë

Publikuar më 08.07.2020
Sot ka qenë një ditë e veçantë për Parlamentin Europian. Atj...

Sot ka qenë një ditë e veçantë për Parlamentin Europian. Atje ka qenë e pranishme kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, e cila ka paraqitur prioritet e presidencës gjermane të Bashkimit Europian. Gjatë prezantimit të prioriteteve të presidencës gjermane në Parlamentin Europian, kancerlarja gjermane i është referuar mundësimit të mbajtjes së konferencës së parë ndërqeveritare me […]

Lexo më shumë

Shkarkimi i ambasadores shqiptare në Athinë, media greke: Lidhet me vjedhjen e 100 pasaportave

Shkarkimi i ambasadores shqiptare në Athinë, media greke: Lidhet me vjedhjen e 100 pasaportave

Publikuar më 08.07.2020
Në një vendim të papritur ministri i Jashtëm Gent Cakaj shka...

Në një vendim të papritur ministri i Jashtëm Gent Cakaj shkarkoi sot ambasadoren shqiptare në Athinë, Ardiana Hobdari. Gazeta greke “Protothema” raporton se shkak për vendimin është bërë episodi i vitit të shkuar, kur u vodhën 100 pasaporta shqiptare në Athinë. Media greke shkruan se Hobdari “ka gisht” në ngjarjen e 13 shkurtit 2019, ku […]

Lexo më shumë

Takim Kosovë-Serbi nga Merkel e Macron, Grenell: I lumtur, urojmë të përfundojë çështja e vizave

Takim Kosovë-Serbi nga Merkel e Macron, Grenell: I lumtur, urojmë të përfundojë çështja e vizave

Publikuar më 08.07.2020
Richard Grenell ka mbështetur takimin e datës 10 korrik mes ...

Richard Grenell ka mbështetur takimin e datës 10 korrik mes Serbisë dhe Kosovës, të organizuar nga kancelarja Merkel dhe presidenti Macron. I dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi shprehet:  “Jemi të lumtur që shohim se europianët do të takohen më 10 korrik për të diskutuar me Kosovën dhe Serbinë. Ofrojmë […]

Lexo më shumë

Takimi i Ramës me opozitën parlamentare, Murrizi: Nuk votojmë reformën zgjedhore pa lista të hapura

Takimi i Ramës me opozitën parlamentare, Murrizi: Nuk votojmë reformën zgjedhore pa lista të hapura

Publikuar më 07.07.2020
Deputeti dhe përfaqësuesi i Opozitës Parlamentare, Myslim Mu...

Deputeti dhe përfaqësuesi i Opozitës Parlamentare, Myslim Murrizi, ka deklaruar pas përfundimit të takimit me kryeministrin Rama se nuk pati marrëveshje, pasi kryeministri sipas tij ka marrëveshje paraprake me PD e LSI. Murrizi tha ndër të tjera se ai dhe kolegët e tij nuk do ta votojnë marrëveshjen e 5 qershorit nëse nuk do të […]

Lexo më shumë

“Të gjitha palët duhet të bëjnë lëshime”, Rama: Nuk gjetëm gjuhën e përbashkët me opozitën parlamentare

“Të gjitha palët duhet të bëjnë lëshime”, Rama: Nuk gjetëm gjuhën e përbashkët me opozitën parlamentare

Publikuar më 07.07.2020
Kryeministri Rama ka folur për mediat pas daljes nga diskuti...

Kryeministri Rama ka folur për mediat pas daljes nga diskutimi me përfaqësuesit e opozitës parlamentare në lidhje me sistemin zgjedhor. Rama ndër të tjera tha se ende nuk është arritur një marrëveshje me opozitën parlamentare me parlamentin. “Jemi  të gatshëm të diskutojmë për ta formalizuar përgjatë procesit të diskutimeve, të arrijmë një konsensus trepalësh, ku […]

Lexo më shumë

Përfundon takimi 80 minutësh me Ramën/ Hajdari: Nuk u vendos gjë! S’tërhiqemi nga Listat e Hapura edhe nëse na bëjnë presion të huajt

Përfundon takimi 80 minutësh me Ramën/ Hajdari: Nuk u vendos gjë! S’tërhiqemi nga Listat e Hapura edhe nëse na bëjnë presion të huajt

Publikuar më 07.07.2020
Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari ka bërë me...

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari ka bërë me dije se as në këtë takim të dytë nuk ka vendimmarrje lidhur me vazhdimësinë e Reformës Zgjedhore dhe miratimin ën Kuvend. Hajdari thotë se nuk do të ketë tërheqje nga listat e hapura edhe nëse bëhet presion nga opozita jashtëparlamentare apo dhe nga të huajt. “I […]

Lexo më shumë

Paralajmëron Rama: S’ka zgjedhje të parakohshme në Bashki! S’jam për lista të hapura, por deri në fund s’i dihet!

Paralajmëron Rama: S’ka zgjedhje të parakohshme në Bashki! S’jam për lista të hapura, por deri në fund s’i dihet!

Publikuar më 07.07.2020
Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme takime me d...

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme takime me deputetët sipas qarqeve, ku ka ndarë detyrat për fushatën zgjedhore 2021 dhe ka dhënë paralajmërime të qarta se nuk ka zgjedhje të parakohshme në Bashki dhe se nuk është për lista të hapura. Në preferencën e tij nuk janë listat e hapura, megjithatë shefi i qeverisë […]

Lexo më shumë