Von der Leyen: Shqipëria në BE ka rëndësi strategjike

Dhënia e rrugës drejt hyrjes për në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është “me një rëndësi të madhe strategjike” për vetë Unionin, tha të premten Ursula von der Leyen.

Komentet e Presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian, në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve në Berlin pas një takimi me kancelaren gjermane Angela Merkel, ishin një reagim i qartë për presidentin Francez Emmanuel Macron, i cili muajin e kaluar theksoi kundërshtimin ndaj një vendimi për të filluar negociatat e zgjerimit.

“Unë besoj me vendosmëri se është me rëndësi të madhe strategjike për ne që të lidhim Ballkanin Perëndimor sa më shumë të jetë e mundur me Bashkimin Evropian”, tha von der Leyen. “Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut

kanë bërë përpjekje të jashtëzakonshme për të arritur pikën që u kemi kërkuar atyre të arrijnë”, vazhdoi ajo, ndërsa theksoi se ajo do të kërkojë mjete alternative për të forcuar lidhjet me vendet. “Për sa kohë që nuk është e mundur të hapen bisedimet e pranimit … Unë do të vë tërë energjinë time në zhvillimin e projekteve të përbashkëta që do t’i lidhin gjithnjë e më shumë këto vende për ne përmes bashkëpunimit të ngushtë”, tha ajo, duke shtuar: “Nëse nuk bëjmë” Bëni atë, të tjerët do të bien në një boshllëk, dhe ne nuk duam që kjo të ndodhë”. Duke folur pranë von der Leyen, Merkel tha që ajo e konsideron “jashtëzakonisht të rëndësishme, për interesat strategjikë evropian, që këto vende të mos humbasin shpresën në perspektivën e pranimit.”

Kjo ishte gjithashtu “shumë e lidhur” me çështjen e migracionit, shtoi kancelarja, duke aluduar në faktin se shumë refugjatë kanë hyrë në BE në vitet e kaluara përmes rrugës së Ballkanit Perëndimor. Duke trajtuar temën e migracionit, von der Leyen tha se ajo synon të paraqesë në tremujorin e dytë të vitit të ardhshëm Paktin e ri të Migracionit mbi Azilin, të cilin ajo e kishte njoftuar në fjalimin e saj të parë para Parlamentit Europian në korrik. “Qëllimi ynë duhet të jetë … të jemi një model në këtë botë për mënyrën sesi migrimi mund të menaxhohet në mënyrë të qëndrueshme, me një qasje humane, por edhe në mënyrë efektive. Dhe unë jam e bindur plotësisht se Bashkimi Europian mund ta bëjë këtë”, tha ajo. Merkel tha se Gjermania ishte në favor të planeve të migracionit të von der Leyen, të cilat nuk janë specifikuar akoma më tej: “Sigurisht, do të japim mbështetjen tonë pozitive për propozimet e reja”. /E.D/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet