Von der Leyen kritika të ashpra ndaj Francës dhe Gjermanisë: Në kohë krize mendojnë vetëm për veten e tyre!

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, kritikoi vendet anëtare të BE-së pas dështimit për të koordinuar përgjigjen e tyre fillestare ndaj shpërthimit të koronavirusit, veçanërisht në lidhje me ndarjen e furnizimeve mjekësore.

“Kur Europa vërtet duhej të ishte atje për njëra-tjetrën, shumë prej tyre fillimisht u kujdesën për veten e tyre. Kur Europës i duhej vërtet një frymë gjithëpërfshirëse, shumë fillimisht dhanë një përgjigje vetëm për mua”, tha von der Leyen para seancës plenare të parlamentit të enjten.

“Kur Europa vërtet duhej të provonte se kjo nuk është vetëm një bashkim i drejtë i motit, shumë prej tyre refuzuan të ndajnë ombrellën e tyre”.

Ajo shtoi, “Nuk kaloi shumë kohë që disa të ndjejnë pasojat e veprimit të tyre të pakoordinuar”.

Megjithëse ajo nuk emërtoi vende specifike, komentet e von der Leyen ishin një referencë e qartë për Gjermaninë, Francën dhe vendet e tjera që ndërmorën hapa për të kufizuar eksportet e maskave dhe pajisjeve të tjera mbrojtëse personale në vendet e tjera të BE-së.

Komisioni kërcënoi goditjen e Gjermanisë me një procedurë shkeljeje – një qortim zyrtar për kundërshtimin e ligjit të BE – përpara se Berlini përfundimisht të hiqte ndalimin e tij. Ajo kritikoi vendet që mbajnë dërgesat e furnizimit duke lënë profesionistë shëndetësorë në vijat e para.

Komisioni “mori masa të jashtëzakonshme”, tha von der Leyen. “Që atëherë gjërat po përmirësohen”. Von der Leyen tregoi spitalet në zonat kufitare duke marrë pacientë nga vendet fqinje dhe rezervat e reja të furnizimeve mjekësore të BE-së, si hapa përpara, citon revista e njohur ndërkombëtare, “Politico.eu”.

“Numrat në ditët e fundit tregojnë se ne mund të përkulim trendin, por vetëm nëse të gjithë bëjmë pjesën tonë”, tha ajo, duke shprehur simpati të veçantë për ata për “të cilët shtëpia nuk është një vend i lumtur ose i sigurt për të qenë.”

Të gjitha sytë te shtetet anëtare

Parlamenti pranoi që kryeqytetet kombëtare po përmirësojnë bashkëpunimin dhe po tregojnë solidaritet. Një numër i vendeve anëtare morën pacientë nga Italia për të ndihmuar në zbutjen e situatës në vend dhe shkëmbimi i pajisjeve mjekësore po ndodh.

Sidoqoftë, ligjvënësit e BE-së u kërkuan liderëve një përgjigje më ambicioze ndaj rënies së jashtëzakonshme ekonomike që me shumë mundësi do të pasojë krizën tashmë serioze shëndetësore. Më vonë të enjten, udhëheqësit e BE do të takohen për një takim virtual, për të eksploruar një sërë masash të reja për të trajtuar urgjencën shëndetësore, si dhe pasojat ekonomike përfshirë përdorimin e Mekanizmit Europian të Stabilitetit, fondit të shpëtimit të BE-së, ose krijimin e ‘ lidhjet për të ndërsjellë borxhin e vendeve që vijnë nga investimet për të luftuar COVID19.

Sidoqoftë, u bë e qartë këtë javë që anëtarët e Eurogroup si Gjermania apo Holanda nuk janë ende të gatshëm të ecin përpara në këtë drejtim. Gjatë fjalës së saj, Von der Leyen citoi Konrad Adenauer, një nga baballarët themelues të BE-së, duke thënë se “historia është shuma e gjërave që mund të ishin shmangur”, dhe i nxiti vendet që “të bëjnë gjënë e duhur së bashku – me një zemër të madhe , sesa 27 zemra të vegjël”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet