×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Vlonjatët janë kampionë të padurimit”. Nisin punimet për Aeroportin, Kryeministri Rama mallkon nga Vlora 2 herë brenda pak sekondash

Në një datë të shënuar për Vlorën dhe gjithë Shqipërinë, ka nisur këtë 28 nëntor puna për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës.

Rama e quajti “aventurë”, sepse “për hir të të vërtetës ndër të gjitha punët që kemi bërë kjo për të ardhur deri këtu në këtë ditë ka qenë më e vështira”.

Duke folur për vonesat mbi kete projekt, Rama u shpreh se “për dreq qëlloi që ishte një punë që duhej bërë këtu në Vlorë e mua mu desh të përballoj gjithë padurimin e vlonjatëve që dihet që janë kampionët e padurimit në gjithë universin shqiptar”.

Rama: Këtu ku ne ndodhemi është ndërtuar edhe aerodromi që në vitin 1920 i cili përdorej për arsye ushtarake. Mbi këtë gjurmë, ne sot fillojmë një histori të re, bashkë me një mik të mirë, ndër më të shquarit e siërpmarrjes sonë kombëtare, personalitet që me veprat e tij e ka cuar emrin në shumë vende të botës. Një njeri që kam nderin ta konsideroj dhe mikun tim bacën Behgjet që e falenderoj për përfshirjen në këtë aventurë të përbashkët se për hir të të vërtetës ndër të gjitha punët që kemi bërë kjo për të ardhur deri këtu në këtë ditë ka qenë më e vështira.

Dhe për dreq qëlloi që ishte një punë që duhej bërë këtu në Vlorë e mua mu desh të përballoj gjithë padurimin e vlonjatëve që dihet që janë kampionët e padurimit në gjithë universin shqiptar.

Nuk ishte aspak e thënë që ky proces të shkonte fjollë sic do donim. U nis e u pengua disa herë për arsye objektive që skishin asnjë lidhje me ne se veprat e mëdha publike i kanë edhe këto të papritura.

E për dreq na u fut në mes dhe pandemia që goditi më shumë se cdo sektor tjetër sektorin e aviacionit. U bë thuajse e paimagjinuar të mendohej se do gjendeshin njerëz të investonin në një aviacion të ri kur aviacioni lëngonte në kthetrat e armikut të padukshëm.

Nuk reshtëm derisa gjendëm forcën e duhur për ta cuar para këtë projekt të madh, forca e Behgjet Pacollit. Gjithë ai stres për të cilin vlonjatët kontribuan në mënyrë të vecantë me përqeshjet e tyre karakteristike dhe rumnuzet tradicionale u kthye në një mirësi.

Aeroiporti i Mynihut vjen në Vlorë si një forcë operacionale që garanton jo vetëm menaxhim të nivelit më të lartë të këtij Aeroporti por sinergjinë me struktura të tjera. Aeroportet janë si klane familjare dhe nuk mjafton të ndërtosh një infrastrukturë të bukur apo një pistë që këtu do jetë 3.2 kilometra dhe do vërë në dispozicion kapacitetin dhe për fluturime trans-oeqanike.

Dua t’i uroj fat në punë se dhe fati duhet, ndaj dua ti uroj fat e sukses e t’u ecë puna vaj të gjithë atyre që angazhohen në këtë kantier zyrtarisht nga sot me në krye bacën Behgjet. Jam i bindur qe sot ne darke do marr mesazhet e para a do hapet Aeroporti javen tjeter. Eshte fare normale se kesaj i thone Vlore se eshte ajo kenga “Po the Gjirokaster i ke thene te tera”, eshte edhe ajo kenga tjeter qe une e kam mesuar ta kendoj me vete dhe pse s’eshte kenge popullore e njohur, qe “nese thua Vlore nuk ke më ç’thua”.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Publikuar më 27.01.2022
Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qyteti...

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Një apartament është përfshirë nga flakët, e për pasojë ka humbur jetën 67-vjeçari E.R. 67-vjeçari ka humbur jetën për shkak të asfiksisë. Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i zjarrit është bërë ngrohësja. Zjarrëfikësja ndodhet në vendngjarje për të bërë shuarjen e […]

Lexo më shumë

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Publikuar më 27.01.2022
I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar...

I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar ka deklaruar prerazi këtë të enjte se nëse Sali Berisha rikthehet në krye të Partisë Demokratike nuk mund të priten marrëdhënie të kësaj të fundit normale me SHBA-të. Sipas Gabierl Escobar, nuk është normale që një njeri i sanksionuar për vepra të mëdha korrupsioni të jetë […]

Lexo më shumë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Publikuar më 27.01.2022
Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion...

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Publikuar më 27.01.2022
Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka ...

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme. Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 27.01.2022
Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orë...

Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë 1549 qytetarë. Betejën me COVID e kanë humbur 6 qytetarë. “Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 […]

Lexo më shumë