Viktor Bostinaru: Besoj se Këshilli i BE do të hapë negociatat me Shqipërinë

Deputeti Social-Demokrat në Parlamentin Evropian Viktor Bostinaru gjatë një interviste për gazetën “Shekulli”, flet me tone pozitive për avancimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Erjon Dervishi

Marrja e Presidencës së Bashkimit Evropian nga ana e Rumanisë, ka rritur shpresat për vendet e Ballkanit Perëndimor. Marrja e statusit kandidat për Shqipërinë dhe Maqedoninë, kërkojnë që të implementohen të gjitha rekomandimet e Komisionit Evropian. Këtë fakt e ka bërë të qartë edhe vetë Presidenca Rumune. Mbledhja e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian, në muajin qershor, pritet që të përcaktojë edhe avancimin ose je ta hapjes së kapitujve të mëtejshëm, me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Por nga ana tjetër, vendet e Ballkanit Perëndimor kanë edhe disa probleme të tjera. Ngjarjet e fundit midis Kosovës dhe Serbisë, kanë krijuar rrethana të përshtatshme për trazira politike në këtë rajon. Ideja e shkëmbimit të territoreve ka lënë të pakënaqur disa nga vendet më të rëndësishme të Bashkimit Evropian, përmendim këtu Gjermaninë. Problem për Ballkanin Perëndimor mbetet norma e lartë e papunësisë dhe frika e rritjes së retorikave ndezëse në rajon. Këto argumente i rendit mjaft qartë, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, eurodeputeti social-demokrat i Parlamentit Evropian, Viktor Bostinaru. Rumania nuk e njeh shtetin e Kosovës, por Bostinaru ka dhënë opinion e tij për çështjen e vendosjes së taksave të Qeverisë së Kosovës kundër mallrave Serbe.

Intervista e plotë:

Bostinaru, a po i afrohet BE-së Ballkanin Perëndimor?

Shumica e vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë bërë përparim të jashtëzakonshëm. Unë besoj se e ardhmja e të gjithë rajonit është në Bashkimin Evropian, bazuar në vlerat demokratike, paqen dhe tolerancën dhe se zgjerimi i Bashkimit Evropian është në interes të të dy palëve. Ky është një moment kyç dhe unë mund të inkurajoj vetëm Ballkanin Perëndimor dhe veçanërisht Shqipërinë, që të vazhdojë në rrugën e reformave dhe të investojë më tej në bashkëpunimin rajonal. Duke e thënë kështu, Ballkani Perëndimor ende përballet me sfida të rëndësishme, nga ato ekonomike sociale, duke përfshirë normat e larta të papunësisë dhe borxhin ekonomik, deri në rritjen shumë të tensioneve etnike në të gjithë rajonin, populizmin dhe retorikën ndezëse. Është jashtëzakonisht e rëndësishme për udhëheqësit dhe shoqërinë civile që të luftojnë këto tendenca shqetësuese.

A mendoni se presidenca rumune do të përqendrohet në strategjinë e zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor?

Zgjerimi është një nga prioritetet kryesore të presidencës rumune dhe unë besoj se pothuajse do të bëhet për të lehtësuar negociatat dhe përparimin e tyre. Unë tashmë mund t’ju informoj se Presidenca po planifikon të organizojë një sërë ngjarjesh dhe takimesh me këtë temë në Bruksel, por edhe në Bukuresht dhe gjithashtu në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore.

A shikoni zgjidhje mes të konfliktit mes Serbisë dhe Kosovës?

Dialogu i sponsorizuar nga Bashkimi Evropian në mes të Kosovës dhe Serbisë, po vazhdon dhe unë besoj se kemi arritur të sigurojmë hapa të rëndësishëm pozitivë drejt normalizimit të situatës mes këtyre dy vendeve. Ky proces është i rëndësishëm për të gjithë rajonin. Për fat të keq, vendimet e tanishme të autoriteteve të Kosovës mund t’i minojnë këto arritje.

Si e shihni situatën në Shqipëri? A besoni se këtë vit Shqipëria do të fitojë statusin për të filluar negociatat me Bashkimin Evropian?

Shqipëria ka bërë përparim të rëndësishëm, veçanërisht në vitet e fundit dhe duke përfshirë pesë prioritetet për hapjen e negociatave për anëtarësim. Po, unë besoj se Këshilli do të vendosë hapjen e negociatave të pranimit në qershorin e ardhshëm siç premtohet. Unë gjithashtu mund t’ju siguroj që unë dhe kolegët e mi të Socialistëve dhe Demokratëve, jemi thellësisht të angazhuar për integrimin e Shqipërisë dhe të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian dhe ne do të bëjmë çmos për t’ju mbështetur në këtë rrugë, duke filluar me vendimi i ardhshëm i Këshillit për fillimin e negociatave.

Biografia

Victor Bostinaru lindi më 17 maj 1952. Ai është anëtar rumun i Parlamentit Evropian dhe ulet në Komitetin për Zhvillim Rajonal (REGI) dhe në Komitetin për Peticione (PETI). Bostinaru është anëtar i Partisë Social Demokratike të Rumanisë dhe në Bashkimin Evropian ai është pjesë e Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve. Në vitin 1991, Bostinaru u bë nënkryetar i Frontit Kombëtar të Shpëtimit dhe nënkryetar i Partisë Demokratike. Bostinaru më vonë u bë kryetar i Frontit Kombëtar të Shpëtimit. Në vitin 1990, Bostinaru u zgjodh si deputet për qytetin e Dambovita-s dhe shërbeu në këtë post deri në vitin 2000. Gjatë kohës së tij si deputet, ai u ul në komisionet e punëve të jashtme dhe në Komitetin e Dhomës së Deputetëve. Në prill, Bostinaru u bë udhëheqës i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike dhe shërbeu si anëtar i delegacionit rumun në Asamblenë Parlamentare të OSBE në vitet 1992-1996.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet