×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vijon protesta e Grupimit për të Drejtat e Kafshëve: Bashkia e Veliajt lau me gjak rrugët e Tiranës ku kaloi maratona (VIDEO)

Grupimi për të Drejtat e Kafshëve protestoi dje, sërish, për vrasjen brutale të qenve endacakë nga Bashkia e Tiranës. Aktivistë të saj shpalosën një banderolë të madhe në vendin ku zhvillohej Maratona e Tiranës, organizuar nga bashkia, me thirrjen “Ndaloni genocidin ndaj qenve”.

Paralelisht, aktivistë të mbrojtjes së kafshëve u zhvendosën te Spitali Veterinar i Bashkisë së Tiranës, ku vriten qentë endacakë që mblidhen në rrugët e Tiranës, në vend që të trajtohen dhe të sterilizohen. Përmes një videoje të xhiruar në rrugë, dhe nga dëgjoheshin ulërimat e kafshëve, avktivistët denoncuan vijimin e masakrës ndaj qenve të rrugës, për trajtimin e të cilëve janë shpërdoruar deri më sot mbi 1 milionë dollarë.

 Reagimi i Grupimit

“Sa e bukur ishte bërë Tirana dje! Njerëz që vraponin, e njerëz që duartrokisnin. Ne sot nuk mundem t’i bashkoheshim këtij gëzimi. Ishte thjesht një fasadë. Si çdo gjë në këtë qytet. Një rrenë e madhe që mblodhi bashkë shumë njerëz, shumë interesa.

Ne sot ishin në spitalin e Bashkisë. Atje ku si çdo ditë, vijon mbledhja dhe vrasja e qenve endacakë. Por sot atje fasada nuk mundi t’i fshihte zërat e qenushëve të kapur me rastin e Maratonës. Për ne dhe të gjithë ata që i duan kafshët pa asnjë interes, kjo ishte një dite trishtimi. Që prej vitit 2017, që kur bashkia RRENË, nisi te kapte dhe më pas zhdukte përgjithnjë qenushët që jetonin në rrugët ku kalon maratona, kjo është një ditë e larë me gjak.

Ne dje nuk mundëm të bënim asgjë për të shpëtuar jetën e tyre, ashtu sikur prej kohësh jemi ballë për ballë me të keqen e cila e veshur me të gjitha pushtetet, madje shpesh e veshur me lëkurën e një kafshëdashësi, përçan dhe triumfon lehtësisht mbi këdo që ka zgjedhur të ndjekë një kauzë të drejtë”.

Pamje nga protesta dhe jashtë Spitalit Veterinar të bashkisë

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

  1. Rrapo Veshi says:

    Nuk ka para Bashkia që qentë, e lëshuar dhe të bërë rrugaç, t’i sistemojë në ndonjë azil
    me të tëra përkujdesjet bashkë-kohore, gjersa t’iu vijë ngordhja. Protestë e pakuptimtë.

Grabitën noterin në Sarandë, arrestohen dy të rinjtë

Grabitën noterin në Sarandë, arrestohen dy të rinjtë

Publikuar më 20.05.2022
Dy organizatorët e grabitjes së noterit Thoma Kaçi në dhjeto...

Dy organizatorët e grabitjes së noterit Thoma Kaçi në dhjetor të 2021 janë vënë në pranga ditën e sotme pas një operacioni të organizuar nga policia e Sarandës. Hajdutët janë identifikuar si Samet Brahimi, 34 vjeç, banues në Shkodër dhe Ilia Mata, 29 vjeç, banues në Tiranë. Sipas policisë këta persona ishin organizatorët e grabitjes. […]

Lexo më shumë

Rrëfimi/ Nuredin Dumani do të vriste një person në Elbasan, por atë ditë ra vetë në pritë

Rrëfimi/ Nuredin Dumani do të vriste një person në Elbasan, por atë ditë ra vetë në pritë

Publikuar më 20.05.2022
Në dosjen e SPAK, “Fisheku i artë” ka një rrëfim të gjatë të...

Në dosjen e SPAK, “Fisheku i artë” ka një rrëfim të gjatë të Henrik Hoxhës, personit që u arrestua së bashku me Nuredin Dumanin në 29 mars të këtij viti në Fier. Ai ka zbuluar se atë ditë ndodhej në Elbasan me Dumanin për të vrarë një person me emrin Oti Killa, porosinë për të […]

Lexo më shumë

Edhe sa kohë ka mundësi Rusia ta vazhdojë luftën në Ukrainë?

Edhe sa kohë ka mundësi Rusia ta vazhdojë luftën në Ukrainë?

Publikuar më 19.05.2022
Charles Lipson Kompleksiteti absolut i luftës në Ukrainë, mu...

Charles Lipson Kompleksiteti absolut i luftës në Ukrainë, mund të fshehë tiparet e saj më të rëndësishme. Prandaj le të reduktojmë disi kompleksitetin, dhe të përqendrohemi tek argumenti qendror: Ukraina ka penguar fitoren e rusëve, por nuk e ka fituar ende luftën. Priten ende luftime të ashpra, por rezultati në fushën e betejës po anon […]

Lexo më shumë

Shqipëria porosit raketa antitank ‘Javelin’

Shqipëria porosit raketa antitank ‘Javelin’

Publikuar më 19.05.2022
Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të bl...

Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të blerë raketat antitank Javelin të prodhurara nga konsorciumi amerikan Javelin Joint Venture, e cila përbëhet nga kompanitë Lockheed Martin Corp dhe Raytheon Technologies Corp. Lajmin e bëri të ditur Lockheed Martin në një njoftim për shtyp ku raportoi se blerjet e Shqipërisë, Norvegjisë, Letonisë […]

Lexo më shumë

Dëshmia e Nuredin Dumanit: Ervis Martinaj më dha 100 mijë euro për vrasjen e Endrit Dokles

Dëshmia e Nuredin Dumanit: Ervis Martinaj më dha 100 mijë euro për vrasjen e Endrit Dokles

Publikuar më 19.05.2022
Dy të penduar të drejtësisë, Nuredin Dumani dhe Henrik Hoxha...

Dy të penduar të drejtësisë, Nuredin Dumani dhe Henrik Hoxha nga qelia kanë shkatërruar 8 grupe kriminale.  Nga dosja hetimore janë zbuluar detaje të forta nga dëshmia e Nuredin Dumanit. Mësohet se ndër të tjera Dumani ka thënë se edhe pse është paguar nga Ervis Martinaj ai nuk donte të vriste Endrit Doklen. Shifra që […]

Lexo më shumë

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve

Publikuar më 19.05.2022
Bordi i Transparencës në datë 19 Maj 2022, në mbledhjen e ra...

Bordi i Transparencës në datë 19 Maj 2022, në mbledhjen e radhës vendosi: Çmimi i shitjes me pakicë i naftës  të jetë 229ekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë 217lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i benzinës të jetë 229 lekë/litri,ndërsa i shitjes me shumicë 217 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të […]

Lexo më shumë

Dosja e SPAK: Ardian Uzuni përgatiti vrasjen e ‘të fortit’ të Tropojës

Dosja e SPAK: Ardian Uzuni përgatiti vrasjen e ‘të fortit’ të Tropojës

Publikuar më 19.05.2022
Emri i Ardian Uzunit është një ndër emrat për të cilët është...

Emri i Ardian Uzunit është një ndër emrat për të cilët është ekzekutuar urdhri i GJKKO-së ditën e sotme. Prokuroria e Posaçme, SPAK ndërmori aksion në disa qytete të vendit, pas 32 urdhër-arresteve të lëshuara nga GJKKO. Ardian Uzuni, i cili mbahet në paraburgim për vrasje përgatiti planin për të vrarë Filip Gjeloshin, një eksponent i […]

Lexo më shumë

Tirana në karantinë më 25 maj, mbyllen edhe shkollat dhe kopshtet

Tirana në karantinë më 25 maj, mbyllen edhe shkollat dhe kopshtet

Publikuar më 19.05.2022
Kopshtet, shkollat, universitetet e zyrat arsimore në Tiranë...

Kopshtet, shkollat, universitetet e zyrat arsimore në Tiranë, do të jenë pushim me datën 25 maj. Vendimi është njoftuar nga ministria e Arsimit, në kuadër të vendimit të qeverisë për shpalljen e datës 25 Maj ditë pushimi për Qarkun e Tiranës, në kuadër të masave të marra për finalen e Conference League. Tirana do të […]

Lexo më shumë