×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vigjilenca ndaj vrimës së Ozonit, një emergjencë

“Rimëkëmbja e shtresës së ozonit mbi Antarktidë nuk mund të merret si e mirëqenë dhe kërkon vigjilencë të vazhdueshme.” Ky është mesazhi i doktor Jonathan Shanklin, një nga shkencëtarët që fillimisht dokumentuan rrallimin vjetor të gazit mbrojtës në vitet 1980.

Dr Shanklin, së bashku me Joe Farman dhe Brian Gardiner, alarmuan për herë të parë botën në vitin 1985 se një rrallim i thellë po ndodhte në shtresën e ozonit sipër Antarktidës çdo pranverë. Duhet të theksojmë se Ozoni filtron rrezatimin e dëmshëm ultravjollcë nga Dielli.

Dr.Shanklin dhe kolegët e tij bënë vëzhgimet e tyre në stacionin kërkimor Halley në raftin e akullit Brunt. Ata përdorën një instrument me të cilin tradicionalisht operohet me dorë.

Gjithashtu, një temë që ka tërhequr vëmendjen së fundmi është heksafluoridi i squfurit, ose SF6. Kjo substancë përdoret në industrinë elektrike për të parandaluar qarqet e shkurtra dhe aksidentet.  Sipas shkencëtarëve ky është një gaz i serrës jashtëzakonisht i fuqishëm dhe megjithëse emetimet në atmosferë janë relativisht të vogla për momentin, ato po rriten.

Dr Shanklin shqetësohet se SF6 është duke u trajtuar sikur ky gaz nuk është i dëmshëm.  Ai u shpreh për BBC News: “Unë mendoj se ne po e trajtojmë SF6 në mënyrë të gabuar. Ne mendojmë se ndoshta nuk do të ketë ndonjë problem, megjithëse e dimë se është një gaz serë. Dhe për këtë arsye ne jemi duke e përdorur atë ndoshta jo aq me mençuri sa ne mund ta bëjmë. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për sensorë të ndryshëm monitorimi në të gjithë globin, që të mund të zbulojmë se cilat janë pasojat e mundshme “./ BBC

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vuçiç tregon bisedimet me Merkel dhe Makron: Serbia nuk pranon ultimatume

Vuçiç tregon bisedimet me Merkel dhe Makron: Serbia nuk pranon ultimatume

Publikuar më 10.07.2020
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë pas bisedes...

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë pas bisedes me presidentin Emanuel Macron, se Serbia është e gatshme për bisedime me Kosovën, por nuk pranon ultimatume. “Pala shqiptare doli me kërkesa që ata i shkruajtën me kujdes. Ata kërkojnë ruajtjen e integritetit territorial të Kosovës, Kushtetutës së Kosovës, njohje të ndërsjellë, anëtarësim në OKB, që […]

Lexo më shumë

Diplomati europian: Ndryshimi i kufijve Kosovë – Serbi që u përkrah nga Mogherini, s’është më në tryezë

Diplomati europian: Ndryshimi i kufijve Kosovë – Serbi që u përkrah nga Mogherini, s’është më në tryezë

Publikuar më 10.07.2020
Wofgang Petritsch, ish-përfaqësues i Bashkimit Evropian në b...

Wofgang Petritsch, ish-përfaqësues i Bashkimit Evropian në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë gjatë vitit 1998-1999 thotë se ndryshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë që u mbështet nga ish-përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Frederica Mogerini dhe ekipi i saj negociues duket se nuk është më në tryezën e BE-së. Petritsch kishte folur më parë për […]

Lexo më shumë

OBSH: Transmetimi i koronavirusit përmes ajrit ka qenë gjithmonë një shqetësim

OBSH: Transmetimi i koronavirusit përmes ajrit ka qenë gjithmonë një shqetësim

Publikuar më 10.07.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë të premte...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë të premten se transmetimi i koronavirusit përmes ajrit ka qenë gjithmonë një shqetësim, megjithëse përhapja përmes spërklave të personit të infektuar duket se është rruga më e zakonshme e infektimit. “Infektimi përmes ajrit është një nga mënyrat e transmetimit për të cilën jemi shqetësuar që nga fillimi, veçanërisht […]

Lexo më shumë

Rritja masive e infektimeve/ Kryeministri i Kosovës: Jemi duke shkuar drejt gjendjes së jashtëzakonshme

Rritja masive e infektimeve/ Kryeministri i Kosovës: Jemi duke shkuar drejt gjendjes së jashtëzakonshme

Publikuar më 10.07.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se gjendja e ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se gjendja e rënduar e situatës së përhapjes së pandemisë COVID-19 në Kosovë, mund të bëj që të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Ai tha se një vendim i tillë merret nga ana e Kuvendit të Kosovës në bazë të vlerësimeve të cilat do të shqyrtohen të dielën nga […]

Lexo më shumë

Protesta të dhunshme në Greqi/ Kreu i opozitës: Qeveria po i paraprin asaj që do të ndodhë në vjeshtë me…

Protesta të dhunshme në Greqi/ Kreu i opozitës: Qeveria po i paraprin asaj që do të ndodhë në vjeshtë me…

Publikuar më 10.07.2020
Dhuna shpërtheu në Athinë të enjten vonë gjatë një demonstra...

Dhuna shpërtheu në Athinë të enjten vonë gjatë një demonstrate masive kundër një ligji të ri për të frenuar protestat publike, duke lënë gjashtë oficerë policie të plagosur. Një grup protestuesish hodhën bomba tymuese ndaj policisë jashtë parlamentit, ndërsa policia u përgjigj me gaz lotsjellës. Policia tha se arrestoi nëntë persona dhe shoqëroi 15 të […]

Lexo më shumë

Kina ngre alarmin: Në Kazakistan është përhapur një pneumoni e panjohur, më e rrezikshme se COVID-19

Kina ngre alarmin: Në Kazakistan është përhapur një pneumoni e panjohur, më e rrezikshme se COVID-19

Publikuar më 10.07.2020
Autoritetet në Kazakistan kanë mohuar një raport të publikua...

Autoritetet në Kazakistan kanë mohuar një raport të publikuar nga zyrtarë kinezë se vendi po përjeton një shpërthim të “pneumonisë së panjohur” potencialisht më vdekjeprurëse sesa koronavirusi. Të enjten, Ambasada Kineze në Kazakistan lëshoi ​​një paralajmërim për qytetarët që jetojnë në vendin e Azisë Qendrore se pneumonia kishte vrarë më shumë se 1.700 njerëz. “Departamenti […]

Lexo më shumë

Situatë e rëndë në Serbi, s’ka vend në spitale për të sëmurët me Covid

Situatë e rëndë në Serbi, s’ka vend në spitale për të sëmurët me Covid

Publikuar më 10.07.2020
Në Serbi gjatë 24 orëve janë shënuar 18 viktima nga sëmundja...

Në Serbi gjatë 24 orëve janë shënuar 18 viktima nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri. Lajmin e bëri të ditur kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, e cila e quajti të premten, si ditën më të rëndë që nga fillimi i pandemisë. “Deri më tani situata më kritike është në Beograd, pastaj Kragujevc dhe […]

Lexo më shumë

Video-përgjimi në prag të zgjedhjeve/ Zoran Zaev ofendon shqiptarët: “A nuk vlejnë as për…..

Video-përgjimi në prag të zgjedhjeve/ Zoran Zaev ofendon shqiptarët: “A nuk vlejnë as për…..

Publikuar më 10.07.2020
Ish-kryeministrit të Maqedonisë Veriore, njëherësh kryetarit...

Ish-kryeministrit të Maqedonisë Veriore, njëherësh kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev i është bërë publike një përgjim ku dëgjohej duke ofenduar shqiptarët. Indeksonline ka siguruar bisedën ndërmjet Zaevit dhe një “X” personi. Biseda kryesore është për vota. Zaevi dëgjohet duke thënë se “shqiptarët nuk vlejnë as për pesë pare”. Më pas, “X”-i i thotë ish-kryeministrit se […]

Lexo më shumë