×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

(Video)15-vjeçarja ulet afër një burri në avion! Pasagjerët filmojnë skenën e pabesueshme që nisi mes tyre

Epoka e rrjeteve sociale ka zbuluar një sërë ngjarjesh, nga të cilat deri në një dekadë më parë nuk kishte gjurmë.

Duke filluar nga mundësia e bërjes të famshme të tregimeve që pajtohen me kënaqësinë e të qënit njerëzor. Një specie, e cila pa li gësi, natyrisht do të sillet me dashuri dhe solidaritet.

Kjo histori, për shembull, ka të bëjë me një vajzë të quajtur Clara Daly dhe ajo është pesëmbëdhjetë vjeçe.

Në mënyrë të pandërgjegjshme, ajo u bë protagoniste e një fakti që po bëhet i famshëm në të gjithë botën.

Ajo ndoshta mendoi se nuk kishte bërë asgjë të veçantë, por në atë fluturim nga Bostoni në Portland ajo shkruajti një faqe që tani po prek shpirtin e të gjithëve.

Realizimi maksimal i esencës së njerëzimit nëpërmjet ndihmës së sinqertë ndaj një personi të ve rbër dhe të shu rdhër.

Historia e vajzës u rrëfye nga një grua që ishte në atë fluturim, Lynette Scribner, përmes një postimi që ka qenë shumë i suksesshëm në rrjetet sociale.

Tim, emri i burrit, ishte vënë nën vëmendjen e ekuipazhit të avionit që kur kishte hipur në bord.

Komunikimi me të, duke pasur parasysh pamundësinë e shikimit dhe dëgjimit, ishte të paktën prob lematik.

Dhe ai nuk ndihej aspak i rehatshëm. Në horizont kishte një fluturim gjashtë orësh që mund ta bënte këtë vës htirësi të rëndësishme.

Vajza e re duke treguar një maturim të jashtëzakonshëm, kur e kuptoi pro blemin e burrit, me qëllim zgjodhi të ulet pranë tij.

Ajo mori duart e tij dhe, edhe me disa mbështetje shqisore, mes të dyve kishte menjëherë empati.

Vajza e re kishte filluar të studionte gjuhën e shenjave një vit më parë.

Kjo ka lehtësuar aftësinë për të komunikuar me Timin përmes kësaj gjuhe. Kishte vetëm një mënyrë për të komunikuar: për të udhëhequr duart e tij në mënyrë që të kuptonte shenjën që ishte shkruar në pëllëmbë.

Dëshmitarja e tregimit tregoi se, gjatë kohëzgjatjes së fluturimit, biseda e tyre ishte e vazhdueshme.

Në të njëjtën mënyrë, vajza u kujdes që çdo nevojë e burrit të plotësohej nga personeli i aeroplanit.

E ajo që në fillim dukej ner vozizëm nga ana e burrit, i vetëdijshëm për paa ftësinë e tij për të bashkëvepruar me të tjerët, u kthye në dashuri dhe mirënjohje për vajzën që e ndihmoi.

Fakti arriti në vëmendjen e medias amerikane dhe Tim, duke folur për miken e tij të rë, donte ta përcaktonte atë si “një engjëll”.

Në fund të fluturimit të dy shkëmbyen një përqafim të gjatë, të ndërgjegjshëm për një përvojë të mrekullueshme që mund të bëhet një shembull për shumë njerëz.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shuma e frikshme që NBA ka humbur prej pandemisë

Shuma e frikshme që NBA ka humbur prej pandemisë

Publikuar më 03.07.2020
NBA parashikohet të humbasë 1 miliardë dollarë nga situata e...

NBA parashikohet të humbasë 1 miliardë dollarë nga situata e krijuar prej pandemisë së Covid-19, që solli ndërprerjen e kampionatit që në mars. Sipas ESPN, kjo shumë kaq e lartë vjen si pasojë e mungesës së tifozëve në stadium dhe shitjes së biletave, që është një goditje e rëndë për skuadrat dhe vetë NBA-në. Gjithsesi, […]

Lexo më shumë

Capital T nuk kursehet, shpenzon shumë marramendëse parash vetëm për një orë

Capital T nuk kursehet, shpenzon shumë marramendëse parash vetëm për një orë

Publikuar më 02.07.2020
Capital T është një nga artistët më të suksesshëm brenda tro...

Capital T është një nga artistët më të suksesshëm brenda trojeve shqiptare dhe gjithmonë ai ka investuar në gjithçka që lidhet me karrierën e tij. Përveçse kuron me detaje çdo projekt muzikor, reperi tregohet i kujdesshëm edhe për paraqitjen e tij të jashtme. Ai cilësohet si një nga djemtë më me stil në showbiz dhe […]

Lexo më shumë

Mikrofinanca zgjeron tregun me 25% më 2019

Mikrofinanca zgjeron tregun me 25% më 2019

Publikuar më 02.07.2020
Institucionet financiare jo banka zgjeruan më tej pozicionin...

Institucionet financiare jo banka zgjeruan më tej pozicionin në tregun financiar gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, totali i aktiveve për subjektet financiare jobanka (SFJB), në dhjetor 2019, arrin në nivelin 58.1 miliardë lekë, duke u rritur me rreth 11.8 miliardë lekë ose 25.4%. Kjo rritje është gjeneruar kryesisht nga […]

Lexo më shumë

“Spitalet presin lëmoshë nga ministria”, mjeku i njohur shpërthen ndaj sistemit shëndetësor

“Spitalet presin lëmoshë nga ministria”, mjeku i njohur shpërthen ndaj sistemit shëndetësor

Publikuar më 30.06.2020
Në një status në rrjetet sociale, mjeku Artan Koni ka shpërt...

Në një status në rrjetet sociale, mjeku Artan Koni ka shpërthyer ndaj fasadës së Ministrisë̈ se Shëndetësisë. “Shoh nëpër lajme ngazëllimin se erdhën 90 aspiratorë, 200 maska, 3000 fasho, apo pajisje të tjera konsumi, të cilat në një vend normal duhet të ishin me shumicë” shkruan mjeku. Sipas mjekut kjo ndodh sepse spitalet nuk kanë […]

Lexo më shumë

Itali/ Nëna shqiptare e tre fëmijëve humb jetën tragjikisht në një aksident të frikshëm (Emri+Foto)

Itali/ Nëna shqiptare e tre fëmijëve humb jetën tragjikisht në një aksident të frikshëm (Emri+Foto)

Publikuar më 30.06.2020
Një aksident tragjik ka ndodhur mesditën e kësaj të enjte ne...

Një aksident tragjik ka ndodhur mesditën e kësaj të enjte ne unazën Vignola, në Milano, ku si pasojë ka humbur jetën një 47-vjeçarja shqiptare Violeta Caka. Mediat italiane shkruajnë se gruaja, me origjinë shqiptare banonte në Marano. Sipas një rindërtimi paraprak të fakteve policia italiane raporton se gruaja që udhëtonte me një makinë synonte të […]

Lexo më shumë

Zbulohet shumë e mbledhur për prodhimin e vaksinës: 4.9 miliardë euro! Kush qëndron pas saj

Zbulohet shumë e mbledhur për prodhimin e vaksinës: 4.9 miliardë euro! Kush qëndron pas saj

Publikuar më 27.06.2020
Bashkimi Evropian ka premtuar një shtesë prej 4.9 miliardë e...

Bashkimi Evropian ka premtuar një shtesë prej 4.9 miliardë eurosh për vaksinën e koronavirusit, testimin dhe trajtimet në dispozicion në të gjithë botën, tha Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen gjatë një ngjarje virtuale të mbledhjes së fondeve. Konferenca e premtimeve, e cila u organizua nga Komisioni dhe grupi ndërkombëtar i avokimit Global […]

Lexo më shumë

Kush e udhëheq sot botën?

Kush e udhëheq sot botën?

Publikuar më 26.06.2020
Krizat mund të sjellin edhe qartësi. Në krizën financiare të...

Krizat mund të sjellin edhe qartësi. Në krizën financiare të vitit 2008-09, u krijua klubi i G20-ës i ekonomive më të mëdha të botës, duke reflektuar faktin sesi fuqia ekonomike ishte përhapur përtej G7-ës së botës së pasur. Ajo që ka nxjerrë në pah pandemia e Covid-19, është mungesa e udhëheqjes globale. Këtë herë G20 […]

Lexo më shumë

Çështja e Saimir Tahirit në pikën zero, Apeli e kthen dosjen për rigjykim (VIDEO)

Çështja e Saimir Tahirit në pikën zero, Apeli e kthen dosjen për rigjykim (VIDEO)

Publikuar më 26.06.2020
Gjykata e Posaçme e Apelit ka vendosur sot të rikthejë për r...

Gjykata e Posaçme e Apelit ka vendosur sot të rikthejë për rigjykim në Shkallën e Parë dosjen e Saimir Tahirit, duke e kthyer kësisoj çështjen e ish-ministrit të Brendshëm në pikën zero. Gazetari i “Shekulli”-t në terren Erdi Bërxulli raporton se vendimi i sotëm nënkupton që nga shtatori Saimir Tahiri do të rinisë një betejë të re ligjore. […]

Lexo më shumë