×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vetëflijimi për ringjallje/ Mjeku flet për psikozën e familjes Josifi, çfarë i çoi drejt vdekjes

Vetëflijimi i familjes Josifi në Kombinat. Psikiatri Gentian Çala thotë për “Shekulli”-n se referuar gjithë ngjarjes, dyshohet se vajzat dhe nëna vuanin nga Psikoza e Induktuar. Si shfaqet kjo sëmundje, pasojat dhe rastet të tjera të ngjashme në shoqërinë shqiptare

Enida Vërça

Blerta Josifi, e mbijetuara e vetme e ngjarjes në Kombinat është shtruar në pavijonin e grave në Urgjencën e Spitalit Psikiatrik nr. 5 në Tiranë. Nga burime të sigurta, mësohet se 34-vjeçarja vuan nga Psikozë e Induktuar. Psikiatri, Gentian Çala thotë se psikoza e Induktuar ndodh kur një anëtar i familjes i imponon mendimet dhe sjelljet tek anëtarët e tjerë.

Te një psikozë e induktuar mund të kemi ndërtimin e një besimi patologjik, fillimisht te një individ që konsiderohet primar, zakonisht ky ka një lidhje të fortë me individët që indukton (sekondarët), që mund të jenë një ose disa. Zakonisht ky individ ka ndikim te të tjerët dhe ata mund të fillojnë të besojnë të njëjtën gjë. Në këtë rast duket se primare mund të ketë qenë vajza e vdekur ose nëna”– bën me dije ai.

Besimi

Çala thotë se familja ka patur një besim i cili është përcjellë nga njëri prej anëtarëve te të tjerët. “Me gjasë nëna duhet të ketë qenë primare dhe të ketë ndikuar te vajzat, por nuk përjashtohet mundësia që kjo t’i ketë ndodhur njërës prej vajzave dhe të jetë induktuar te nëna dhe motra. Ky është një çrregullim që ndodh më shpesh te gjinia femërore. ‘Të pushtuara’ nga besimi deluzional ato ndërmorën aktin e vetëflijimit, i cili rezultoi fatal për njërën nga vajzat dhe nënën.

Për nga ngjashmëria, mund të përmend rastin e vdekjes së familjes Burari në New Delhi në Indi, ku 11 anëtarë të saj (7 femra dhe 4 meshkuj) kryen vetëvrasje ritualistike në vitin 2018. Pas hetimeve nga policia u zbulua që kjo kishte ndodhur pas vdekjes së kryefamiljarit, ku anëtari më i ri e kishte kaluar më me vështirësi humbjen. Ai e shihte shpesh në ëndrra të atin dhe ndihej i “pushtuar” prej tij. Madje në shënimet e lëna shkruante se ai mund ta shihte dhe ta dëgjonte atë. Familja ishte përfshirë në rituale okulte prej shumë viteve dhe në përpjekje për të takuar babain e vdekur kishin shkuar drejt vetëflijimit në masë”.

Identifikimi

Psikiatri Çala thotë se nëse rasti i tyre do të identifikohej në kohë, kjo tragjedi do të ishte shmangur. “Mendoj se nëse kjo do të ishte identifikuar me kohë, rastet mund të trajtoheshin dhe kjo ngjarje mund të parandalohej”,- thotë ai.

Në fjalën e tij, mjeku thotë se përmirësimi i gjendjes shëndetësore të Blertës, e vetmja e mbijetuar nga tragjedia, lidhet nga shumë faktorë. “Gjasat për përmirësim varen nga shumë faktorë, të cilat ne i marrim parasysh për të ndërtuar skenarët prognostikë. Besoj se vajza është në vlerësim dhe në trajtimin e duhur. Nëse ndjek arsyetimin tim se ajo ishte sekondare, gjasat për rikuperim mund të jenë të mira”.

Sektet

I pyetur nëse ka luajtur rol frekuentimi i sekteve fetare në çrregullimin e tyre dhe në aktin e vetëflijimit, mjeku thotë se ngjarja është e ndikuar nga disa faktorë. “Mendoj se bota është e mbushur përplot besimtarë, njerëzit janë të lirë të besojnë atë që duan, ashtu siç ka edhe sharlatanë e mashtrues. Besimet duhet të tregojnë kujdes që të përcjellin mesazhet e duhura dhe qartazi, pa nënkuptime. Ata duhet të theksojnë se vlera e jetës nuk mund të këmbehet më asgjë. Besimet e kanë për detyrë kujdesin ndaj besimtarëve apo kërkimin e ndihmës në rastet kur vihet re një gjë e pazakontë. Besimtarët gjithashtu duhet të raportojnë për parregullsitë që venë re në komunitetet e tyre. Shteti duhet të ketë kontroll mbi keqpërdorimet apo sharlatanët. Të kërkosh t’i vesh fajin për një dramë të caktuar një institucioni apo një doktrine fetare, më duket gjeneralizuese dhe aspak reale. Ky rast fatkeq duhet të na mësojë se akte të tilla mund të ndodhin edhe në të ardhmen. Këta njerëz nuk i vret vetëm sëmundja, por edhe indiferenca jonë qytetare apo institucionale”,– saktëson Çala.

Raste të ngjashme

Mjeku ndan me “Shekulli”-n edhe disa raste të ngjashme në përvojën e tij 20-vjeçare si psikiatër, ku shpesh është arritur që të jepet ndihmë.

Në të dyja rastet kanë qenë fëmijët e sëmurë (në moshë madhore), në këto raste primarë dhe kam evidentuar deluzione të ngjashme te nënat (sekondare). Këto janë raste në 5-6 vitet e fundit. Përmirësimi i gjendjes së primarëve është shoqëruar me përmirësim edhe te nënat, së paku në njërin rast”, ka treguar psikiatri Gentian Çala.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Ikja e të rinjve, fenomeni i largimit është më i lartë në Shqipëri, se kudo tjetër në Europë

Ikja e të rinjve, fenomeni i largimit është më i lartë në Shqipëri, se kudo tjetër në Europë

Publikuar më 23.01.2021
Vit pas viti, fenomeni i emigracionit po merr përmasa alarma...

Vit pas viti, fenomeni i emigracionit po merr përmasa alarmante dhe po përfshin segmente të shoqërisë me aftësi. Një anketë e vitit 2020 e profesorëve Gëdeshi dhe King, nga Qendra për Studime Ekonomike dhe Sociale me studentë, zbuloi se 79% e studentëve shqiptarë dëshirojnë të largohen nga vendi në raport me 65% në vitin 2018. […]

Lexo më shumë

Rreth 6 mijë vdekje shtesë në 2020-n, pesë herë më shumë se raportimet zyrtare për fatalitetet në spitalet Covid

Rreth 6 mijë vdekje shtesë në 2020-n, pesë herë më shumë se raportimet zyrtare për fatalitetet në spitalet Covid

Publikuar më 22.01.2021
Pandemia e Covid-19 ka ndikuar ndjeshëm në rritjen e vdekshm...

Pandemia e Covid-19 ka ndikuar ndjeshëm në rritjen e vdekshmërisë në vend, duke e çuar në rekorde historike të larta. Në vitin 2020 kanë humbur jetën në vend rreth 28 mijë persona, sipas të dhënave zyrtare që “Monitor” ka siguruar pas një kërkese për informacion drejtuar Drejtorisë së Gjendjes Civile. Në krahasim me vitin 2019 […]

Lexo më shumë

Mësimi online/ Studentët me dy kërkesa të panegociueshme: Të hapen auditorët, të rishikohen tarifat!

Mësimi online/ Studentët me dy kërkesa të panegociueshme: Të hapen auditorët, të rishikohen tarifat!

Publikuar më 21.01.2021
Rikthimi në auditor dhe rishikimi i tarifës mbeten dy kërkes...

Rikthimi në auditor dhe rishikimi i tarifës mbeten dy kërkesat themelore të studentëve. Ata tregojnë për “Shekulli”-n se peticioni mbi hapjen e auditorëve është firmosur në masë dhe bëjnë me dije se nesër do të takohen me përfaqësues të MSH-së Enida Vërça Do të duhej një peticion online me mbi 6 mijë firma nga studentët, […]

Lexo më shumë

Në një dorë shkarpat, në anën tjetër çantën/Njihuni me Maliq Torrën, mësuesin që na kthehu pas në kohë

Në një dorë shkarpat, në anën tjetër çantën/Njihuni me Maliq Torrën, mësuesin që na kthehu pas në kohë

Publikuar më 19.01.2021
Maliq Torra, mësuesi i Gjuhës dhe Letërsisë në shkollën e Me...

Maliq Torra, mësuesi i Gjuhës dhe Letërsisë në shkollën e Mesme të Bashkuar Velçan, tregon për “Shekulli”-n kuptimin e fotos së bërë virale në rrjetet sociale. Pasioni për mësimdhënien, sakrificat dhe dashuria për poezinë Enida Vërça Maliq Torra është nga të shumtë mësues të cilët sakrifikojnë çdo ditë duke ecur në këmbë, në mes të […]

Lexo më shumë

Tomini komenton shifrat e fundit në Shqipëri nga COVID-19, zbulon çfarë do të ndodhë këtë javë

Tomini komenton shifrat e fundit në Shqipëri nga COVID-19, zbulon çfarë do të ndodhë këtë javë

Publikuar më 17.01.2021
Edhe pse çdo ditë raportohen shifra të larta të infektuarish...

Edhe pse çdo ditë raportohen shifra të larta të infektuarish në vend me COVID-19, në dy javët e fundit është vënë re ulja e numrit të rasteve të shtruara në spitale. Për ekspertët kjo gjë është duke ndodhur pasi ka një rënie të agresivitetit të koronavirusit, ndonëse në shumë shtete po merren masa të rrepta […]

Lexo më shumë

Merret vendimi nga Komiteti Teknik, çfarë pritet të ndodhë me lëvizjen e lirë, universitetet dhe restorantet

Merret vendimi nga Komiteti Teknik, çfarë pritet të ndodhë me lëvizjen e lirë, universitetet dhe restorantet

Publikuar më 16.01.2021
Komiteti Teknik në konferencë mesditën e kësaj të shtune vle...

Komiteti Teknik në konferencë mesditën e kësaj të shtune vlerësoj situatën në të cilën ndodhet vendi nga pandemia e COVID-19. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me dije se pas vlerësimit të realizuar është vënë  re një rritje e incidencës dy javore. Të ndodhur në këto kushte, ministrja lajmëroi se masat kufizuese do të mbeten […]

Lexo më shumë

Flet 1 javë pas vaksinimit infermieri shqiptar në Gjermani: Ndjesitë dhe frika, diskutimet mbi certifikatën mjekësore që vërteton marrjen e dozës

Flet 1 javë pas vaksinimit infermieri shqiptar në Gjermani: Ndjesitë dhe frika, diskutimet mbi certifikatën mjekësore që vërteton marrjen e dozës

Publikuar më 15.01.2021
Flet për “Shekulli”-n infermieri shqiptar në Gjermani, Mehme...

Flet për “Shekulli”-n infermieri shqiptar në Gjermani, Mehmet Vërça. Ai tregon gjendjen shëndetësore pas 1 jave të injketimit me vaksinën Pfizer, pritjen për marrjen e dozës së dytë dhe diskutimet për ‘pasaportën e imunitetit’. Mehmet Vërça, është një ndër të shumtë infermierë, që është larguar nga Shqipëria për t’i dhënë kontributet e tij në një […]

Lexo më shumë

Prej kohësh në luftë me kancerin, fëmija nga Burreli fiton betejën dhe feston 10-vjetorin e lindjes

Prej kohësh në luftë me kancerin, fëmija nga Burreli fiton betejën dhe feston 10-vjetorin e lindjes

Publikuar më 15.01.2021
Ardenisi, 10-vjeçari nga Burreli, ka arritur të fitoi betejë...

Ardenisi, 10-vjeçari nga Burreli, ka arritur të fitoi betejën me kancerin. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ministrja shkruan se i mituri ka arritur të fitoi betejën e vështirë me tumorin në sistemin nervor,  një ndërhyrje delikate në neurokirurgji. Sakaq, shton se ka përfunduar […]

Lexo më shumë