“Veset” që do t’ju ndihmojnë të humbisni peshë

Rënia nga pesha është një ndër faktorët që ndikojnë negativisht në shëndetin mendor. Vështirësitë më të mëdha që hasim në rrugën për të rënë nga pesha janë dietat e mërzitëshme dhe të lodhshme që asnjëherë nuk arrijmë ti cojmë deri në fund. Është e provuar që nëqoftëse dikush mendon se problemet me peshën vijnë nga mos ushtrimi i aktiviteteve fizike atëhere ai do të ketë probleme për të arritur qëllimin. Por nuk ka pse të funksionojë gjithmonë në këtë mënyrë, tani ju mund të humbisni peshë dhe vetëm duke u mësuar me këto “vese”:

Të mësoheni duke pirë ujë në mënyrë të rregullt: Pirja e ujit në mënyrë që mos të harroni duhet bërë fillimisht me anë të orareve. Mund t’ju ndihmoje foto e mëposhtme

Nuhasni mollë jeshile dhe banane përpara drekës ose darkës: Mund të duket qesharake, por funksionon, duke ju ndihmuar në zvogëlimin e oreksit.

Ndizni një qiri me erë vanilje pasi të keni ngrënë: Me shumë mundësi po mendoni që vanilja përdoret në të gjitha ëmbëlsirat që ju njihni por një qiri me këtë aromë nuk është e njëjta gjë. Në një studim nga dietologia Catherine Collins ka rezultuar se era e vaniljes ndihmon që t’ju ndalojë uria.

Hani vezë dhe ushqime pikante për mëngjes: Të hani vezë në mëngjes do t’ju ndihmojë që metabolizmi juaj te funksionon më shpejt dhe nëqoftëse e kombinoni këtë me ushqime pikante do ta shpejtojë atë akoma më shumë.

Rrethojeni veten nga ngjyra blu ose bojë qielli: Sipas një studimi nga revista “Woman Health” ngjyra blu e përdorur në pjata, gota apo kudo që të dëshironi do ju bëjë që uria juaj të zhduket pasi kjo ngjyrë është një “shtypëse e saj”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet