×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Veset” që do t’ju ndihmojnë të humbisni peshë

Rënia nga pesha është një ndër faktorët që ndikojnë negativisht në shëndetin mendor. Vështirësitë më të mëdha që hasim në rrugën për të rënë nga pesha janë dietat e mërzitëshme dhe të lodhshme që asnjëherë nuk arrijmë ti cojmë deri në fund. Është e provuar që nëqoftëse dikush mendon se problemet me peshën vijnë nga mos ushtrimi i aktiviteteve fizike atëhere ai do të ketë probleme për të arritur qëllimin. Por nuk ka pse të funksionojë gjithmonë në këtë mënyrë, tani ju mund të humbisni peshë dhe vetëm duke u mësuar me këto “vese”:

Të mësoheni duke pirë ujë në mënyrë të rregullt: Pirja e ujit në mënyrë që mos të harroni duhet bërë fillimisht me anë të orareve. Mund t’ju ndihmoje foto e mëposhtme

Nuhasni mollë jeshile dhe banane përpara drekës ose darkës: Mund të duket qesharake, por funksionon, duke ju ndihmuar në zvogëlimin e oreksit.

Ndizni një qiri me erë vanilje pasi të keni ngrënë: Me shumë mundësi po mendoni që vanilja përdoret në të gjitha ëmbëlsirat që ju njihni por një qiri me këtë aromë nuk është e njëjta gjë. Në një studim nga dietologia Catherine Collins ka rezultuar se era e vaniljes ndihmon që t’ju ndalojë uria.

Hani vezë dhe ushqime pikante për mëngjes: Të hani vezë në mëngjes do t’ju ndihmojë që metabolizmi juaj te funksionon më shpejt dhe nëqoftëse e kombinoni këtë me ushqime pikante do ta shpejtojë atë akoma më shumë.

Rrethojeni veten nga ngjyra blu ose bojë qielli: Sipas një studimi nga revista “Woman Health” ngjyra blu e përdorur në pjata, gota apo kudo që të dëshironi do ju bëjë që uria juaj të zhduket pasi kjo ngjyrë është një “shtypëse e saj”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju duket i drejtë vendimi i qeverisë që e cilëson vrasjen e Klodian Rashës si aksidentale dhe i jep 8 pensione sociale familjes?

Loading ... Loading ...

“Mos kaloni pa zinxhirë”, dëbora zbardh vendin, ARRSH tregon akset më problematike

“Mos kaloni pa zinxhirë”, dëbora zbardh vendin, ARRSH tregon akset më problematike

Publikuar më 16.01.2021
Moti i acartë dhe dëbora e dendur e ditëve të fundit ka shka...

Moti i acartë dhe dëbora e dendur e ditëve të fundit ka shkaktuar probleme në disa akse kryesore të rrugëve në vend. Autoriteti Rrugor Shqiptar iu bën thirrje drejtuesve të mjeteve të përdorin zinxhirët dhe të kenë kujdes me shpejtësinë. Sipas ARRSH, gjatë natës ka pasur reshje me intensitet të ulët bore në veri, në […]

Lexo më shumë

Zbardhen emrat, këta janë 4 viktimat e aksidentit tragjik në Rrugën e Kombit

Zbardhen emrat, këta janë 4 viktimat e aksidentit tragjik në Rrugën e Kombit

Publikuar më 14.01.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik mbrëmjen e sotme. N...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik mbrëmjen e sotme. Në këtë aksident kanë mbetur viktima 4 persona dhe një i plagosur. Mësohet se viktimat janë anëtarë të së njëjtës familje që po udhëtonin nga Kosova. Paraprakisht raportohet se kanë ndërruar jetë dy prindërit dhe dy fëmijët e së njëjtës familje, ndërsa ka mbetur […]

Lexo më shumë

Ishte në kërkim/ Ish-kryetari i Qarkut Kukës, Abedin Oruçi nxjerr armën dhe dëmton 5 policë

Ishte në kërkim/ Ish-kryetari i Qarkut Kukës, Abedin Oruçi nxjerr armën dhe dëmton 5 policë

Publikuar më 12.01.2021
Në kërkim nga policia për veprat penale “Kundërshtimi i puno...

Në kërkim nga policia për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik”, ” Kanosja për shkak të detyrës” si dhe ndërtim pa leje, ish-kryetari i këshillit të Qarkut të Kukësit, Abedin Oruçi përplaset sërish me policinë. Ndërsa këta të fundit e kanë ndaluar sot, Oruçi raportohet të ketë […]

Lexo më shumë

Temperatura të ulëta dhe reshje shiu, si parashikohet moti për këtë të hënë

Temperatura të ulëta dhe reshje shiu, si parashikohet moti për këtë të hënë

Publikuar më 11.01.2021
Sipas MeteoAlb, dita nis me vranësira të dendura dhe reshje ...

Sipas MeteoAlb, dita nis me vranësira të dendura dhe reshje shiu mesatare për zonat Veriore dhe qendrore, por më pak reshje priten në jug të Shqipërisë. Mesdita sjellë pauzë të reshjeve në të gjithë vendin. Por sërish mbrëmja dhe nata ri-kthejnë reshjet mesatare në vendin tonë. Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke […]

Lexo më shumë

Mbledhja e jashtëzakonshme/ Parlamenti shkarkon Edi Ramën si Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme

Mbledhja e jashtëzakonshme/ Parlamenti shkarkon Edi Ramën si Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme

Publikuar më 04.01.2021
Kuvendi i Shqipërisë është mbledhur në një seancë të jashtëz...

Kuvendi i Shqipërisë është mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme, e thirrur me kërkesë të kryeministrit Edi Rama. Rama zyrtarisht nga sot nuk do të jetë më në rolin e dytë si Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, por vendin do e ketë Xhaçka që liron postin e Ministrit të Mbrojtjes. Në këtë të […]

Lexo më shumë

“Lindën 10 fëmijë me Përparimin dhe i kanë shitur në Selanik”, flet vëllai i motrave Metani që u vranë në Astir

“Lindën 10 fëmijë me Përparimin dhe i kanë shitur në Selanik”, flet vëllai i motrave Metani që u vranë në Astir

Publikuar më 04.01.2021
Bashkim Metani, vëllai i dy motrave që u ekzekutuan në zonën...

Bashkim Metani, vëllai i dy motrave që u ekzekutuan në zonën e Astirit në Tiranë, ka bërë një dëshmi tronditëse gjatë ditës së sotme, ku thotë se Përparim Ademi (Tela) ka shítur 10 fëmijë të tyre. Metani është shprehur në Tch, se motrat e tij mbeteshin shtatzënë në kohë të ndryshme, dhe fëmijët e lindur […]

Lexo më shumë

Shigjetari, Bricjapi, Ujori dhe Peshqit/ Si do të jetë 2021 për këto shenja në dashuri, karrierë, shëndet dhe financa

Shigjetari, Bricjapi, Ujori dhe Peshqit/ Si do të jetë 2021 për këto shenja në dashuri, karrierë, shëndet dhe financa

Publikuar më 31.12.2020
Shigjetari Viti 2021 do të jetë një vit i qetë dhe i begatë ...

Shigjetari Viti 2021 do të jetë një vit i qetë dhe i begatë . Zakonisht të lindurit në shenjën e shigjetarit, kanë një jetë të çmendur, por gjërat do të jenë shumë të qeta këtë vit. Sidoqoftë kjo nuk do të thotë që viti do të jetë i mërzitshëm. Dashuria Në vitet e kaluara ju […]

Lexo më shumë

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, psikiatrja: Shtohen tentimet për vetëvrasje te fëmijët

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, psikiatrja: Shtohen tentimet për vetëvrasje te fëmijët

Publikuar më 25.12.2020
Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë ...

Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë njerëz po mabifestohen me çrregullime të shëndetit mendor. Dy specialiste në këtë fushë të mjekësisë që jetojnë dhe punojnë në qytetin e Nju Jorkut thonë se fëmijët dhe adoleshentët janë kategoritë që paguajnë çmimin më të shtrenjtë emocional në këtë pandemi. Me psikiatren e fëmijëve […]

Lexo më shumë