×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vendimi për zonat e mbrojtura, ambientalistët dalin në protestë

Një grup ambientalistësh kanë dalë në protestë ditën e sotme përpara godinës së Ministrisë së Mjedisit për të kundërshtuar vendimin për zonat e mbrojtura.

Sipas ambientalistëve, një zonë e mbrojtur duhet të mbrohet e tëra dhe jo e copëzuar, prandaj dhe ata i bëjnë thirrje kryeministrit të mos e miratojë vendimin qe i trajton te gjitha zonat e mbrojtura përreth Shqipërisë në bllok, vendim të cilin ata e cilësojnë të turpshëm.

Duke folur për mediat, një nga ambientalistët i ka bërë thirrje edhe bashkive të bashkohen për mbrojtjen e zonave të mbrojtura, duke i apeluar që zonat e mbrojtura t’i shohin si pjesë të tyre dhe jo si

“Është shqetësuese nisma e marrë AKZMJA për të rishikuar në bllok zonat e mbrojtura. Ne shkuam në kohë te Ministria e Mjedisit dhe i thamë se kjo nuk është e duhura. Ne shpallëm një zonë që mbrohet ekologjikisht dhe nuk mbrohet me copëza, ajo mbrohet e tëra. Këtë e kemi aplikuar edhe në Nartë, edhe në Butrint, etj. Parimi është që zonat e mbrojtura num mbrohen në mënyrë të copëtuar. Vendimi që është marrë në faqen e Këshillit Kombëtar të territorit tregon se këshillat tona nuk janë marrë parasysh.

Ne i bëjmë thirrje kryeministrit të mos e miratojë atë vendim. Është e turpshme për Shqipërinë. I bëj thirrje bashkive të bëhen palë me zonat e mbrojtura dhe të mos e shohin si konflikt. Ato duhet ta ndiejnë veten pjesë të zonës së mbrojtur. I bëj thirrje politikës të mbajë qëndrim në këtë gjë, sepse ne në kushtet që jetojmë jemi të gjithë të bindur që kërkojmë një mjedis të shëndetshëm. Unë jam i bindur që pas pandemisë, i gjithë planeti do të ketë qasje ndryshe ndaj ambientit. Janë ndërtuar HEC-e janë ndërtuar rezorte në zonat e mbrojtura. Ky vendim i legjitimon ata, dhe bën që subjektet që operojnë të jenë në rregull. Kjo gjë nuk është aspak profesionale dhe aspak vizionare,” u shpreh një ambientalist.

Një tjetër ambientaliste tha se vitin e shkuar Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtës i ka propozuar një listë me propozimet e reja të zonave të mbrojtura qeverise dhe pas një viti ne shohim një vendim të qeverisë që kundërshton edhe raportin e vetë Agjencisë Kombëtare

“Vitin që shkoi në shkurt 2020, Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtës i ka propozuar një listë me propozimet e reja të zonave të mbrojtura dhe pas një viti ne shohim një vendim të qeverisë që kundërshton edhe raportin e vetë Agjencisë Kombëtare të zonave të mbrojtura. Ne e kemi lënë komunikimin mes palëve në shkurt të 2020 dhe vijmë në këtë vendim që kundërshton çdo gjë që kemi bërë deri më tani,” u shpreh ajo.

Ndërsa një tjetër ambientalist ngriti shqetësimin se pas këtij vendimi në bllok për të gjitha zonat e mbrojtura qëndrojnë qëllime të fshehta për të lënë jashtë listës së zonave të mbrojtura disa të tilla në mënyrë që të shfrytëzohen.

“Nuk mund të bëhet një vendimmarrje e tillë në bllok për të gjitha zonat e mbrojtura. Ky lloj procesi kaq i ngutshëm, ka pasur qëllimin e fshehtë që një pjesë e zonave të mbrojtura të lihen jashtë zonave të mbrojtura dhe të jepen për zhvillim. Ashtu siç është e papranueshme që brenda një zone të mbrojtur ka njolla të bardha që përfaqësojnë zonat urbane brenda zonave të mbrojtura,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Bilanci i 24 orëve/ Ulet ndjeshëm numri i viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19 në vendin tonë

Bilanci i 24 orëve/ Ulet ndjeshëm numri i viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19 në vendin tonë

Publikuar më 11.04.2021
Në 24 orët e fundit 7 persona kanë humbur jetën nga COVID-19...

Në 24 orët e fundit 7 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 dhe janë regjistruar 238 raste të reja në vendin tonë. Autoritet shëndetësore njoftojnë se 2 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Përmeti, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 54 – 72 vjeç, nuk arritën të […]

Lexo më shumë

Kush janë qytetet me numrin më të lartë të papunësisë në vend

Kush janë qytetet me numrin më të lartë të papunësisë në vend

Publikuar më 06.04.2021
Shkodra, Lezha dhe Vlora panë rritjen më të madhe të normës ...

Shkodra, Lezha dhe Vlora panë rritjen më të madhe të normës së papunësisë në vitin 2020, në raport me qarqet e tjera të vendit. Varësia nga shërbimet dhe turizmi, të cilat ishin më të ndikuara nga pandemia Covid -19, i ka goditur më shumë qytetet bregdetare. Sipas të dhënave të INSTAT, normën më të lartë […]

Lexo më shumë

Nis vaksinimi i uniformave blu në “Air Albania” (Video)

Nis vaksinimi i uniformave blu në “Air Albania” (Video)

Publikuar më 03.04.2021
Kjo e premte ka nisur me vaksinimi i uniformave blu në stadi...

Kjo e premte ka nisur me vaksinimi i uniformave blu në stadiumin “Air Albania” . Ka qënë kryeministri Edi Rama bashkë me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manistirliu dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka inspektuar procesin e vaksinimit. Policia ka 1180 punonjës për t’u vaksinuar, ndërsa Garda e Republikës 1300 efektivë. Paralelisht […]

Lexo më shumë

Hendeku gjinor, Shqipëria renditet e 25-a në botë, më mirë me fuqizimin politik

Hendeku gjinor, Shqipëria renditet e 25-a në botë, më mirë me fuqizimin politik

Publikuar më 01.04.2021
Shqipëria renditet në vendin e 25 në botë nga 156 shtete, në...

Shqipëria renditet në vendin e 25 në botë nga 156 shtete, në Indeksin e hendekut Gjinor të vitit 2021, të publikuar nga Forumi Ekonomik Global, duke hyrë ndër vendet ku diferenca mes femrave dhe meshkujve është më e ulët dhe shumë më lart se shtetet e rajonit. Hendeku gjinor në Shqipëri është më i ulët […]

Lexo më shumë

Vazhdon vaksinim masiv, Manastirliu: Në prill vijnë 20 mijë doza nga Pfizer

Vazhdon vaksinim masiv, Manastirliu: Në prill vijnë 20 mijë doza nga Pfizer

Publikuar më 31.03.2021
Ministrja Ogerta Manastirliu nga Sheshi “Skëndërbej’’, ku va...

Ministrja Ogerta Manastirliu nga Sheshi “Skëndërbej’’, ku vazhdon vaksinimi masiv, deklaroi se gjatë muajit prill pritet të vijnë 20 mijë doza nga Pfizer Më tej sqaroi se java e parë do të nisë me 7 mijë për të vijuar më pas dhe me dozat e tjera. Ndër të tjera ajo ka theksuar se procesi po […]

Lexo më shumë

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, mbetet shqetësues numri i viktimave

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, mbetet shqetësues numri i viktimave

Publikuar më 27.03.2021
Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 12 qytetarë nga COVID-...

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 12 qytetarë nga COVID-19 dhe janë regjistruar 425 raste të reja. Autoritetet njoftojnë se 4 qytetarë nga Tirana,  2 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Shkodra, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Durrësi të moshave 64- 83 vjeç, […]

Lexo më shumë

Ulet numri i viktimave në 24 orët e fundit, shtohen rastet e reja me COVID-19 në Shqipëri

Ulet numri i viktimave në 24 orët e fundit, shtohen rastet e reja me COVID-19 në Shqipëri

Publikuar më 20.03.2021
Në 24 orët e fundit, autoritetet shëndetësore raportuan për ...

Në 24 orët e fundit, autoritetet shëndetësore raportuan për 11 humbje jete dhe 519 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Peqini, 1 […]

Lexo më shumë

Frikë dhe pasiguri me vaksinën AstraZeneca, mësuesit në Shqipëri të detyruar për të plotësuar këtë formular

Frikë dhe pasiguri me vaksinën AstraZeneca, mësuesit në Shqipëri të detyruar për të plotësuar këtë formular

Publikuar më 16.03.2021
Teksa shumë shtete të Bashkimit Evropian kanë pezulluar përk...

Teksa shumë shtete të Bashkimit Evropian kanë pezulluar përkohësisht vaksinimin me AstraZeneca, në Shqipëri kjo gjë nuk do të ndodhë. Të radhës që janë në pritje të marrjes së dozës së parë të kësaj vaksine janë arsimtarët, të cilët po përballen me frikën dhe pasigurinë që ka shkaktuar kjo kompani. Ndërkohë mësuesit të cilët hezitojnë […]

Lexo më shumë