×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vendet e BE-së nuk arrijnë një pozicion të përbashkët se si të përdorin vaksinën e AstraZeneca

Vendet anëtare të BE-së kanë miratuar taktika të ndryshme se si të përdorin vaksinën AstraZeneca, pavarësisht shtytjes së Komisionit për një qasje të koordinuar.

Rregullatori i ilaçeve i BE-së tha të mërkurën (7 prill) se mpiksjet e gjakut duhet të renditen si një efekt anësor i rrallë i goditjes AstraZeneca por përfitimet vazhdojnë të tejkalojnë rreziqet, pasi disa vende luftojnë mbingarkesat e virusit të freskët mes mungesave të vaksinave.

Një numër vendesh kanë pezulluar përdorimin e vaksinës së AstraZeneca për popullatat më të reja pasi u ndalua më herët plotësisht në disa vende për shkak të frikës nga mpiksja e gjakut.

Mbretëria e Bashkuar të mërkurën tha se do të miratojë këshilla të reja mjekësore për t’u ofruar shumicës së njerëzve nën 30 vjeç një alternativë ndaj AstraZeneca nëse është e mundur, pasi raportoi 19 vdekje nga mpiksjet midis njerëzve që morën vaksinën.

Debati në lidhje me përdorimin e vaksinës AstraZeneca vjen ndërsa vendet nga Gjermania në Ukrainë dhe Indi përballen me valë të reja të virusit që tani ka vrarë më shumë se 2.8 milion njerëz.

Qeveritë po përpiqen të sigurojnë doza shumë të nevojshme të vaksinës, ndërsa BE nuk është në gjendje të arrijë një pozicion të unifikuar.

Në një telekonferencë jozyrtare pas vendimit të ri të EMA, ministrat e shëndetësisë të BE-së nuk arritën të miratojnë një qasje të përbashkët pavarësisht nga shtytja e Komisionit për veprim të koordinuar.

Një deklaratë e publikuar nga Presidenca e BE-së e Portugalisë thekson se vendet anëtare të BE-së kanë interpretime të ndryshme të konkluzioneve të EMA-s. Kjo praktikisht do të thotë që vendet anëtare do të veprojnë individualisht për këtë çështje.

Spanja tashmë ka vendosur të japë vaksinën AstraZeneca vetëm për njerëzit e moshës 60 deri në 65 vjeç, ndërsa Italia do të rezervojë vaksinën e AstraZeneca për mbi 60 vjeç. Në Belgjikë, për një muaj, do t’u jepet vetëm njerëzve mbi 55 vjeç, në Suedi mbi 65 vjeç dhe në Estoni mbi 60 vjeç.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha të mërkurën se mpiksjet e gjakut duhet të renditen si një efekt anësor “shumë i rrallë”, duke inkurajuar vendet të vazhdojnë përdorimin e saj.

Njoftimi erdhi pasi EMA shqyrtoi 86 raste të mpiksjes së gjakut, 18 prej të cilave ishin fatale, nga rreth 25 milion njerëz në Evropë që morën vaksinën AstraZeneca. Shumica e rasteve ishin te gratë e moshës nën 60 vjeç.

Por shefi i EMA-s, Emer Cooke tha se asnjë faktor i veçantë rreziku nuk ishte identifikuar dhe mpiksjet mund të lidhen me një përgjigje imune ndaj vaksinës.

“Përfitimet e vaksinës AstraZeneca në parandalimin e Covid-19 në përgjithësi tejkalojnë rrezikun e efekteve anësore”, i tha ajo një konference shtypi.

“Po shpëton jetë”.

Burimet e BE insistojnë që programi i vaksinimit të Evropës nuk do të ndikohet për shkak të zhvillimeve të reja me AstraZeneca.

Në tremujorin e dytë të vitit 2021, BE pret 200 milion doza nga Pfizer-BioNTech, 55 milion doza një herë nga Johnson&Johnson, 35 milion doza nga Moderna dhe 70 milion nga AstraZeneca.

Të njëjtat burime shtuan se objektivi për të vaksinuar 70% të popullsisë së rritur në BE deri në fund të gushtit është ende i realizueshëm dhe kjo do të ndihmojë në arritjen e një përqindje të konsiderueshme të imunitetit.

‘E besueshme por e pa konfirmuar’

Ekspertët e vaksinave të Organizatës Botërore të Shëndetit të mërkurën i bënë jehonë gjetjeve të EMA-s, duke thënë se një lidhje shkakësore midis vaksinës dhe mpiksjes së gjakut ishte “e besueshme por nuk është e konfirmuar”.

“Ne besojmë se ekuilibri përfitim-rrezik është shumë në favor të vaksinës”, tha OBSH në përgjigje të një pyetje të AFP.

Vetë AstraZeneca tha se dy studime nga rregullatorët britanikë dhe evropianë “rikonfirmuan” se përfitimet e vaksinës së saj “tejkalojnë rreziqet”.

Vendimi i Britanisë për të ofruar një vaksinë alternative nëse është e mundur për shumicën e njerëzve nën 30 vjeç erdhi pasi të dhënat treguan 79 mpiksje gjaku dhe 19 vdekje midis njerëzve që kishin marrë një nga 20 milion doza AstraZeneca të administruara në Mbretërinë e Bashkuar.

Vaksina e AstraZeneca është administruar në të paktën 111 vende, më shumë se çdo rival i saj, sipas të dhënave të AFP. Ai është duke u përdorur si në vendet më të pasura dhe në kombet e varfëra, kryesisht si pjesë e skemës Covax për të siguruar qasje të barabartë në vaksinat.

Polemikat rreth vaksinës kanë prishur një përhapje globale të vaksinave që do të ndihmojë vendet të dalin nga një pandemi që ka shkatërruar ekonominë e botës dhe i nënshtroi shumë njerëzimit në një formë të izolimit.

Në Gjermani, Kancelarja Angela Merkel shprehu mbështetjen për një bllokim të menjëhershëm për të ndaluar rastet në rritje, pasi masat e decentralizuara nuk arritën të shuanin shpërthimet.

Franca e goditur rëndë vendosi masa më të rrepta këtë javë, pasi organizatorët e Open French thanë që turneu i tenisit do të vonohet me një javë deri më 30 maj me shpresën për të akomoduar më shumë tifozë.

Ukraina të mërkurën raportoi vdekje rekord të reja dhe shtrime në spital pas masave shtrënguese në kryeqytet.

Provinca më e populluar e Kanadasë e Ontario u urdhërua në një bllokim katër javë, ndërsa Katari vendosi përsëri masa të rrepta.

India, e cila regjistroi një rekord 24-orësh me pothuajse 116,000 raste të reja të mërkurën, tha se edhe ajo do të hapte bordurat më të ashpra me shtetrrethimin e ri të vendosur në 20 qytete, përfshirë kryeqytetin New Delhi.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro theksoi kundërshtimin e tij ndaj masave të bllokimit, pavarësisht se vendi regjistroi ditën e tij më vdekjeprurëse të martën me më shumë se 4,000 vdekje.

“Ne nuk do t’i pranojmë këto politika të ‘qëndroni në shtëpi, mbyllni gjithçka'”, tha ai.

Amnistia kritikon grumbullimin

Australia po përballej me problemet e veta të vaksinave, pasi u dorëzuan vetëm 700,000 nga 3.8 milion doza të kontraktuara të vaksinës AstraZeneca.

Kryeministri Scott Morrison fajësoi BE për mungesat, duke akuzuar bllokun për “kontrolle të rrepta të eksportit”.

Më shumë se 694 milion doza të vaksinave të koronavirusit janë administruar globalisht, sipas një numri të AFP, me vetëm një pjesë të vogël të vendeve që udhëheqin paketën me një diferencë të gjerë.

Izraeli ka vaksinuar 61% të njerëzve të tij me një dozë, ndërsa SHBA ka administruar 33% me një goditje të parë.

Amnesty International tha në raportin e saj vjetor se vendet e pasura po dështojnë në një provë të solidaritetit global duke grumbulluar vaksinat Covid.

Duke u bërë jehonë thirrjeve për të ndihmuar vendet e goditura rëndë, ministrat e financave të G20 dhe bankierët qendrorë ranë dakord të zgjasin një moratorium për pagesat e interesit të borxhit për vendet më të varfra.

Ndërkohë në Mbretërinë e Bashkuar, ku rreth 60% e të rriturve kanë marrë një dozë të parë, punonjësit shëndetësorë filluan të hapnin vaksinën Moderna, e treta e aprovuar pas AstraZeneca dhe Pfizer.

“Unë jam një kujdestare e papaguar për gjyshen time, kështu që është shumë e rëndësishme për mua që ta marr, kështu që unë mund të kujdesem për të siç duhet dhe në mënyrë të sigurt”, tha 24-vjeçarja Elle Taylor.

Përgatiti: Erjon Dervishi 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Skandali i abuzimit me tenderat e projektuar për kafshët nga Bashkia e Tiranës, avokatja Adriana Kalaja tregon shifrat marramendëse

Skandali i abuzimit me tenderat e projektuar për kafshët nga Bashkia e Tiranës, avokatja Adriana Kalaja tregon shifrat marramendëse

Publikuar më 11.04.2021
Keqtrajtimi dhe vrasja e kafshëve ka nxjerrë në protestë qyt...

Keqtrajtimi dhe vrasja e kafshëve ka nxjerrë në protestë qytetarë dhe anëtarë të shoqërisë civile para bashkisë së Tiranës që prej datës 2 prill. Organizatorët e protestës kanë dërguar dhe një padi në SPAK, pasi bashkia nuk i përgjigjet kërkesave të tyre. Në tetë vitet e fundit sipas statistikave janë vrarë rreth 15 mijë qen. […]

Lexo më shumë

Zjarrfikësi hero shpëton foshnjën 3-muajshe/ Zjarri në garazh bllokon banorët e pallatit

Zjarrfikësi hero shpëton foshnjën 3-muajshe/ Zjarri në garazh bllokon banorët e pallatit

Publikuar më 11.04.2021
Banorët e një pallati në zonën e Freskut kanë përjetuar tmer...

Banorët e një pallati në zonën e Freskut kanë përjetuar tmerrin mëngjesin e sotëm, pasi ngelën të bllokuar nga tymi që shkaktoi një makinë e cila kishte marrë flakë në garazh. Zjarrfikësit mundën të evakuonin në kohë banorët me anë të shkallëve. Sipas gazetares së Top Channel Anila Hoxha, e cila ndodhej në vendngjarje, janë […]

Lexo më shumë

Cili ishte roli i ish-ministrit Nasip Naçi dhe Avokates së Shtetit në gjobën 110 mln euro të Becchetit

Cili ishte roli i ish-ministrit Nasip Naçi dhe Avokates së Shtetit në gjobën 110 mln euro të Becchetit

Publikuar më 11.04.2021
Procesi gjyqësor mes Shqipërisë dhe biznesmenit italian Fran...

Procesi gjyqësor mes Shqipërisë dhe biznesmenit italian Francesco Beccheti, i cili u ngarkoi shqiptarëve faturën marramendëse 120 milionë euro, përveç përgjegjësisë direkte të zyrtarëve më të lartë të qeverisë, ekspozon një rrjet të mirëfilltë konflikti interesi dhe transaksionesh të dyshimta të ngritura rreth Avokaturës së Shtetit. Historia nis në vitin 2015. Në 23 janar 2015, […]

Lexo më shumë

Të dhënat e qytetarëve po përdoren nga PS përmes e-Albania? Reagon AKSH: Të gatshëm të ballafaqohemi!

Të dhënat e qytetarëve po përdoren nga PS përmes e-Albania? Reagon AKSH: Të gatshëm të ballafaqohemi!

Publikuar më 11.04.2021
Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSH) ka mo...

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSH) ka mohuar kategorikisht përdorimin e të dhënave për rreth 900 mijë qytetarëve për qëllime elektorale. Në një reagim zyrtar, AKSH ka hedhur poshtë akuzuar se të dhënat që disponon si institucion të jenë përdorur nga partitë politike për qëllime elektorale. Më tej ka sqaruar se të dhënat e qytetarëve nuk ruhen, […]

Lexo më shumë

Si na monitoron Rilindja nr e telefonit, nr ID, vendet e punës, të dhënat konfidenciale për 910 mijë votues të Tiranës

Si na monitoron Rilindja nr e telefonit, nr ID, vendet e punës, të dhënat konfidenciale për 910 mijë votues të Tiranës

Publikuar më 11.04.2021
Çdo parti politike tenton që të hartojë një regjistër sa më ...

Çdo parti politike tenton që të hartojë një regjistër sa më real të votuesve të saj potencialë ditën e zgjedhjeve, për të krijuar një projeksion të përafërt mbi rezultatin. Me këtë qëllim krijohen lista me emra votuesish që kanë lidhje me strukturat. Këto lista organizohen, sipas Qendrave të Votimit dhe në bazë të llogaritjeve krijohet […]

Lexo më shumë

Kundërshtuan ndërtimin e HEC-it, policia shoqëron 33 persona në Mirditë

Kundërshtuan ndërtimin e HEC-it, policia shoqëron 33 persona në Mirditë

Publikuar më 11.04.2021
Policia ka njoftuar se janë shoqëruar 33 persona të fshatrav...

Policia ka njoftuar se janë shoqëruar 33 persona të fshatrave Thirrë dhe Sang në Mirditë, të cilët kundërshtuan ndërtimin e HEC-it në dhe ndërtimin e fabrikës se ujit. Kësaj proteste iu bashkuan edhe dhe disa organizata mjedisore si dhe deputetë e aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë. Protestuesit bllokuan Rrugën e Kombit dhe kjo solli […]

Lexo më shumë

Zyrtare: Efektshmëria e vaksinave kineze është e ulët

Zyrtare: Efektshmëria e vaksinave kineze është e ulët

Publikuar më 11.04.2021
“Efektiviteti e vaksinave kineze është i ulët”, ...

“Efektiviteti e vaksinave kineze është i ulët”, kështu ka deklaruar zyrtari më i lartë i kontrollit të sëmundjes në Kinë, i cili tha se efektiviteti i tyre është i ulët dhe qeveria po konsideron përzierjen e tyre, raporton AP. “Vaksinat kineze nuk kanë norma shumë të larta mbrojtjeje“, tha drejtori i Qendrave Kineze për Kontrollin […]

Lexo më shumë

Protesta kundër HEC-it, banorët bllokojnë Rrugën e Kombit

Protesta kundër HEC-it, banorët bllokojnë Rrugën e Kombit

Publikuar më 11.04.2021
Vijimi i punimeve dhe mungesa e reagimet pas akuzave për mas...

Vijimi i punimeve dhe mungesa e reagimet pas akuzave për mashtrim dhe falsifikim te firmave, ka ngritur sërish në protestë banorët e fshatrave Thirrë dhe Sang në Mirditë. Ata kundërshtojnë ndërtimin e një HEC-i dhe ndërtimin e fabrikës se ujit në ketë zonë. Banorëve u janë bashkuar edhe disa organizata mjedisore si dhe deputetë e […]

Lexo më shumë