Vdes aktorja e rrëmbyer nga Koreja e Veriut

Një aktore e Koresë së Jugut, e rrëmbyer nga Koreja e Veriut dhe e detyruar për të bërë filma për shtetin ka vdekur në moshën 92 vjeç.
Choi Eun-hee ishte një aktore kryesore në Korenë e Jugut, kur u rrëmbye nën urdhrat e udhëheqësit të atëhershëm Kim Jong-il në fund të viteve 1970.
Ish-burri i saj, një regjisor i njohur, gjithashtu u rrëmbye disa muaj më vonë. Dyshja më pas u arratis me sukses.
Koreja e Veriut ka mohuar gjithmonë rrëmbimin e çiftit, duke thënë se ata kishin kërkuar azil atje.
Choi vdiq të hënën pasdite në spital në Korenë e Jugut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet