×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vazhdojnë shifrat e larta nga Covid-19, ja sa raste u shënuan në 24 orë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 69 raste të reja dhe tre viktima. Nga 371 testime të kreyera për të dyshuar të prekur me Covid19, nga  69 raste kanë rezultuar pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 23 raste në Tiranë, nga 10 raste Durrës, Krujë, 6 në Vlorë, 5 në Mat, nga 4 raste në Kurbin, Kamëz, nga 2 raste në Shkodër, Fier, Kavajë, 1 në Lushnje.

Ljami i mirë është se pavarësisht rasteve ditore të identifikuara pozitivë, lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 25 qytetarë, duke e çuar në 1459 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1014 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale vahzdon të apelojë qytetarët, bizneset, që në mënyrë strikte të respektojnë zbatimin e masave të rekomanduara: distancën fizike, përdorimin e maskave në shërbim dhe kur nuk është e mundur të respektohet distanca, higjienën personale, dezinfektimin e ambienteve, ajrosjen e tyre, në menyrë që të kufizohet përhapja e Covid19.

 COVID-19 – Statistika (30 Qershor 2020)

Testime totale 27034

Raste pozitive 2535

Raste të shëruara 1459

Raste Aktive 1014

Humbje jete 62 (Qarku Tiranë 34, Durrës 11, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 8, Kukës 1, Elbasan 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 370

Durrës 212

Shkodër 156

Vlorë 106

Fier 49

Lezhë 43

Korçë 28

Kukës 18

Elbasan 13

Gjirokastër 7

Berat 6

Dibër 6.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pas spitalit Elvis Naçi zgjeron rrjetin e bizneseve, hap optikë me paratë e dhuruara për të varfrit

Pas spitalit Elvis Naçi zgjeron rrjetin e bizneseve, hap optikë me paratë e dhuruara për të varfrit

Publikuar më 03.12.2020
Imami i njohur, Elvis Naçi ka zgjeruar rrjetin e bizneseve t...

Imami i njohur, Elvis Naçi ka zgjeruar rrjetin e bizneseve të tij. Pas hapjes së spitalit “Continental”, Imami ka njoftuar në rrjetet sociale për një tjetër biznes. Tashmë, së bashku me bashkëshorten ai ka prezantuar biznesin e syzeve optike nën emrin “Optika Elitare Milano”. Mes një luksi të shfrenuar dhe ‘lutjes’ për një tjetër bamirësi, […]

Lexo më shumë

Komiteti Teknik merr vendimin: Masat anti-COVID do të vazhdojnë pa afat

Komiteti Teknik merr vendimin: Masat anti-COVID do të vazhdojnë pa afat

Publikuar më 02.12.2020
Komiteti Teknik i Ekspertëve për COVID-19 në vendin tonë, në...

Komiteti Teknik i Ekspertëve për COVID-19 në vendin tonë, në një deklaratë për mediat bëri me dije se të gjitha masat e marra deri me tani kundër pandemisë do të vijojnë pa afat. Zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka paralajmëruat se nëse situata do të përkeqësohet do të ashpërsohen masat kufizuese. Zv. ministrja përjashtoi […]

Lexo më shumë

Përfundon sot ora policore, çfarë pritet të ndodhë nga kjo e mërkurë me masat kufizuese

Përfundon sot ora policore, çfarë pritet të ndodhë nga kjo e mërkurë me masat kufizuese

Publikuar më 02.12.2020
Kjo e mërkurë 2 dhjetor është dita e fundit orës policore, e...

Kjo e mërkurë 2 dhjetor është dita e fundit orës policore, e cila ndalon lëvizjen e njerëzve dhe qarkullimin e automjeteve pas orës 22:00 deri në 06:00 të mëngjesit. Masat u morën nga Komiteti Teknik i Ekspertëve në 11 nëntor për tre javët në vazhdim. “Këto masa do të hyjnë në fuqi ditën e mërkurë […]

Lexo më shumë

Shkon në 798 numri i viktimave nga COVID-19 në vendin tonë, zbulohen 835 raste të reja në 24 orët e fundit

Shkon në 798 numri i viktimave nga COVID-19 në vendin tonë, zbulohen 835 raste të reja në 24 orët e fundit

Publikuar më 29.11.2020
Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 11 persona nga COVID-1...

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 11 persona nga COVID-19, duke e çuar totalin në 798 nga fillimi i epidemisë. 5 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Shkodra të moshave nga 59 vjeç […]

Lexo më shumë

E rëndë/ Sapo kishte kaluar koronavirusin, ndahet nga jeta mjeku i njohur nga Kavaja

E rëndë/ Sapo kishte kaluar koronavirusin, ndahet nga jeta mjeku i njohur nga Kavaja

Publikuar më 29.11.2020
Ka ndërruar sot jetë në moshën 67-vjeçare si pasojë e C...

Ka ndërruar sot jetë në moshën 67-vjeçare si pasojë e Covid-19 mjeku pediatër nga Kavaja Hidajet Deda. Mësohet se mjeku e kishte kaluar Covid-19, por sëmundja kishte lënë pasoja pulmonare. Pasi kishte kaluar Covid-19 mjeku ishte negativizuar, por prej 3 javësh ndodhej në spital ku oksigjenohej në periudhën post Covid 19. Sipas të afërmve, mjeku […]

Lexo më shumë

Zbardhet udhëzimi, kjo është lista e barnave që do të jepet falas në farmaci për te prekurit me COVID-19

Zbardhet udhëzimi, kjo është lista e barnave që do të jepet falas në farmaci për te prekurit me COVID-19

Publikuar më 26.11.2020
Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor ka ...

Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor ka publikuar listën e barnave që trajtojnë COVID-19, e cila do të rimburësohet nga shteti. Sipas udhëzuesit, kostoja nuk do të jetë më shumë se 1650 lekë, ndërsa për skemën e moderuar të trajtimit do të jetë 10.900 lekë. Kjo paktë ka një kohëzgjatje  maksimale jo më […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Vaksina e Oksfordit, prodhon përgjigje të fuqishme imunitare tek të moshuarit

Covid-19/ Vaksina e Oksfordit, prodhon përgjigje të fuqishme imunitare tek të moshuarit

Publikuar më 23.11.2020
Rezultatet e testeve të fundit, sugjerojnë se vaksina e koro...

Rezultatet e testeve të fundit, sugjerojnë se vaksina e koronavirusit e Universitetit të Oksfordit, prodhon një përgjigje të fortë imunitare tek të rriturit e moshuar. Universiteti pritet të bëjë publike të dhëna mbi efektivitetin e vaksinës në javët në vijim. Vaksina ChAdOx1 nCov-2019, është treguar se shkakton një reagim të fortë imunitar tek të rriturit e shëndetshëm të moshës 56-69 vjeç, dhe tek njerëzit […]

Lexo më shumë

“Ndërrojmë bombolat e oksigjenit në makinë”, denoncimi i fortë i mjekut: Pacientët rrinë në autoambulancë me orë të tëra

“Ndërrojmë bombolat e oksigjenit në makinë”, denoncimi i fortë i mjekut: Pacientët rrinë në autoambulancë me orë të tëra

Publikuar më 22.11.2020
Mjeku Dritan Koçiaj nëpërmjet një postimi në rrjetin social ...

Mjeku Dritan Koçiaj nëpërmjet një postimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka denoncuar situatën në të cilën ndodhen spitalet Covid në vend. Ai i bën thirrje kryeministrit Edi Rama, Komitetit të Ekspertëve, Ministres Ogerta Manastirliu, që të reagojnë sa më shpejtë, pasi situata ka dal jashtë kontrollit. Koçiaj thotë se në spitalin COVID 2, janë 6 […]

Lexo më shumë