×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vajza e dy prindërve shqiptarë/ 18-vjeçarja shpallet maturantja më e mirë në Greqi, pa ndjekur asnjë kurs privat

Shpesh fëmijët e emigrantëve shqiptarë janë kthyer në modele suksesi në vendet ku ata jetojnë, falë talentit dhe vullnetit për përparuar dhe për t’u integruar në shoqëri.

E tillë është historia e Albiona Manços, e cila vjen nga një familjeje emigrantësh shqiptarë në Greqi dhe është renditur e para në listën e maturantëve në provimet shtetërore. Ajo është vlerësuar me 18.750 pikë në provimet shtetërore, duke fituar të drejtën për të studiuar për Informatikë në “OPA” Universiteti Ekonomik i Athinës.

Mediat helene shkruajnë se shqiptarja ka thyer çdo rekord duke u vlerësuar me 20 në Informatikë, 20 Ekonomi, 18,6 Matematikë dhe 16.4 Gjuha Greke- Letërsi. Madje ajo rrëfen se për të arritur këto rezultate nuk i është dashur të ndjekë asnjë kurs privat. “Nuk pranova kurrë të shkoj në kurse private pas shkollës. E njoh mirë veten, e di sa kohë më duhet të përvetësoj një lëndë, koha dhe mundimi që duhet të investoj, kurset private thjesht do më privonin nga aktivitetet e tjera jashtëshkollore, që për mua janë njësoj të rëndësishme”, shprehet ajo.

Ajo thotë krenare se “çdo gjë që bëj dua të jetë perfekte, nëse nuk arrij nivelin më të lartë, askush nuk do mësojë kurrë për angazhimin tim. Ky rezultat është piedestali në të cilin ngjitesha gradualisht me ndihmën e mbështetjen e prindërve të mij, nga klasa e parë fillore. Pandemia ishte një tjetër eksperiencë e vlefshme, me telemësimet, karantinën, më dhanë kohë dhe përvojë për të ardhmen”.

Përpos të qenit një nxënëse e shkëlqyer, vlen për t’u theksuar që Albiona ishte pjesë aktive e jetës kulturore të shkollës, duke marrë pjesë në aktivitete të ndryshme, e duke spikatur në shfaqjet teatrale. Mësuesi dhe drejtori i Liceut nuk i kursejnë vlerësimet për 18-vjeçaren.

Drejtori i Liceut të Përgjithshëm Nr 2 Nea Ionia, Nikos Kokinakis, me entuziazëm e krenari thotë për Albionën “Kishte fatkeqësinë mos të njihte drejtor tjetër në arsimin e mesëm, kisha fatin e madh të ishte nxënësja ime 3 vjet gjimnaz dhe 3 lice. Një fëmijë inteligjent, e shkathët, e dashur, aktive, penë e artë në gazetën e shkollës, sidomos reportazhet për lëndët ekzakte, fizikën, merrte pjesë në çdo aktivitet, duke kontribuar për programe mbështetëse për familjet në nevojë. Albiona, vajza e një nëne emigrante nga Vlora, babai emigrant nga Korça, por edhe fëmija ynë këtu në Nea Ionia, një familje që përveç problemeve ekonomike, përballej me problemet e vështirësitë e integrimit, sot na ka bërë të gjithëve të lumtur, e ka shumë akoma për të ofruar. Urime e suksese për Albionën dhe prindërit e saj të mrekullueshëm, janë shumë pak, meritojnë shumë, shumë më tepër”- ka përfunduar drejtori i shkollës së Albionës.

Me fjalë lavdëruese kanë folur edhe mësuesit e lëndëve të Informatikës, Ekonomisë e Filologjisë së Albiona Manço, tepër të emocionuara për suksesin e nxënëses së shkëlqyer nga Shqipëria, që ka mahnitur mbarë opinionin publik në Greqi.

Albiona është fëmijë i vetëm, prindërit erdhën në Greqi dhe e lindën këtu. Në fillore ishte e vetmja nxënëse e huaj dhe për këtë thotë “disa herë ndjehesha e huaj, ndryshe, nuk ishte e lehtë si fëmijë emigrantësh, duke u rritur, në gjimnaz e lice u qetësova se kishte dhe fëmijë të tjerë të huaj. Si përfundim, diskriminimi sado i kufizuar që përjetova, më forcoi, më bëri më të përgatitur e të matur”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

  1. Rush says:

    Bravo. I lumte. E shkelqyer

Shtëpitë me kanabis në Angli udhëhiqen nga 88 shqiptarë, tashmë janë dënuar (Emrat)

Shtëpitë me kanabis në Angli udhëhiqen nga 88 shqiptarë, tashmë janë dënuar (Emrat)

Publikuar më 13.09.2020
Gazeta Sunday Express i ka kushtuar një investigim special a...

Gazeta Sunday Express i ka kushtuar një investigim special asaj që e quan si Godfatherat e ri të fermave më kanabis në Britani. Jon Austrin editori krimeve në këtë gazetë shkruan se në vitin 2017 gjykatat angleze dënuan për këtë krim 34 shqiptarë. Ndërsa në dy vitet pasardhëse numri shqiptarëve të dënuar ishte 53. Ky […]

Lexo më shumë

Biznesmeni shqiptar i nominuar për çmimin “Sipërmarrësi i Vitit 2020 në Zvicër”

Biznesmeni shqiptar i nominuar për çmimin “Sipërmarrësi i Vitit 2020 në Zvicër”

Publikuar më 10.09.2020
Është bërë e ditur se Avni Orllati, biznesmeni shqiptar në Z...

Është bërë e ditur se Avni Orllati, biznesmeni shqiptar në Zvicër, është një nga 15 personalitetet e nominuar si finalist për çmimin Sipërmarrësi i Vitit 2020 në Zvicër, shkruan albinfo.ch. Sipas raportit të “EY Building a better working World” thuhet se çmimi Sipërmarrësi i Vitit 2020 do të ndahet këtë vit me 30 tetor në […]

Lexo më shumë

Makina del nga rruga dhe përmbyset, humb jetën tragjikisht i riu në Itali

Makina del nga rruga dhe përmbyset, humb jetën tragjikisht i riu në Itali

Publikuar më 08.09.2020
Një aksident i rëndë është regjistruar në Itali, paditen e d...

Një aksident i rëndë është regjistruar në Itali, paditen e djeshme. Referuar mediave vendase thuhet se një 35-vjeçar shqiptar ka humbur jetën, ndërsa pasagjeri ka arritur të mbijetoi. Ngjarja ka ndodhur në Bolonja, ku emigranti ka humbur kontrollin e makinës “Toyota Yaris” që po drejtonte duke dalë nga rruga. Makina është përmbysur dhe rrokullisur disa […]

Lexo më shumë

Shqiptari gjysmë i zhveshur kërcënon se do të hidhet nga ndërtesa 12-katëshe në Selanik (VIDEO)

Shqiptari gjysmë i zhveshur kërcënon se do të hidhet nga ndërtesa 12-katëshe në Selanik (VIDEO)

Publikuar më 06.09.2020
Një shqiptar që është pa dokumente qëndrimi në Greqi kërcëno...

Një shqiptar që është pa dokumente qëndrimi në Greqi kërcënon se do të hidhet nga një ndërtesë 12-katëshe. Mediat greke raportojnë se ngjarja ka ndodhur mesditën e kësaj të diele në Selanik. Burri është shfaqur gjysmë i zhveshur në ndërtesën e lartë. Gjatë negociatave me policinë ai u ka thënë këtyre të fundit se është […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet/ Diaspora kërkon përfaqësim në parlamentin e ardhshëm

Zgjedhjet/ Diaspora kërkon përfaqësim në parlamentin e ardhshëm

Publikuar më 04.09.2020
Teksa pritet miratimi i datës së zgjedhjeve mes kreut të sht...

Teksa pritet miratimi i datës së zgjedhjeve mes kreut të shtetit, Ilir Meta dhe partive politike, Diaspora për  Shqipërinë e Lirë ka kërkuar pjesëmarrje. Në një letër zyrtare dërguar presidentit Meta, ministrit Majko dhe KQZ që të sigurohet edhe vota e emigrantëve. Po ashtu emigrantët kërkojnë që të jenë pjesë e konsultimeve në KQZ, si […]

Lexo më shumë

Masakroi infermieren, flet gruaja e shqiptarit që u vetëvra në Greqi

Masakroi infermieren, flet gruaja e shqiptarit që u vetëvra në Greqi

Publikuar më 01.09.2020
59-vjeçari që goditi infermieren dje në Attikon dhe më pas b...

59-vjeçari që goditi infermieren dje në Attikon dhe më pas bëri vetëvrasje u diagnostikua me kancer marsin e kaluar. Ai ishte  shtruar në spital që nga 19 gushti. Sipas gruas së tij, 59-vjeçari me origjinë shqiptare, i cili po kurohej në Spitalin Attikon dhe goditi me thikë një infermiere dje, mendohet se është operuar padrejtësisht. […]

Lexo më shumë

Aksidenti fatal i merr jetën 18-vjeçarit shqiptar në Itali, po kthehej natën nga puna

Aksidenti fatal i merr jetën 18-vjeçarit shqiptar në Itali, po kthehej natën nga puna

Publikuar më 29.08.2020
Një aksident fatal i ka marrë jetën në moshën më të bukur nj...

Një aksident fatal i ka marrë jetën në moshën më të bukur një të riu me origjinë shqiptare që jetonte në Itali. 18-vjeçari Rusjon Kercuku (djali që shihni në foto) po udhëtonte me një motor në momentin që u përplas me një shtyllë dhe pasi mori plagë të rënda në kokë e gjoks ndërroi jetë […]

Lexo më shumë

Tragjike/ Aksidenti i rëndë i merr jetën çiftit shqiptar në Amerikë (EMRAT)

Tragjike/ Aksidenti i rëndë i merr jetën çiftit shqiptar në Amerikë (EMRAT)

Publikuar më 29.08.2020
Një aksident në New York ka rezultuar tragjik për një çift n...

Një aksident në New York ka rezultuar tragjik për një çift nga Shqipëria. Muharrem Frluckaj, 52 vjeç, dhe Bisere Frluckaj, 47 vjeçe, humbën jetën pasi makina e tyre Honda CRV u përplas me një  Chevrolet Corvette në urën e George Washington. Përplasja ka qenë aq e fortë sa gruaja shqiptare ka dalë jashtë sediljes dhe […]

Lexo më shumë