×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Uthull dhe hudhër, përzierja fantastike për të humbur peshë

Uthulla me hudhrën janë dy produkte të kuzhinës të cilat janë të jashtëzakonshme për shëndetin.

Kur bashkohen në një tonik të vetëm, të dy këto produkte formojnë një ilaç të jashtëzakonshëm. Ekspertët e mjekësisë popullore aziatike e kanë përdorur këtë prej shekujsh për kura mjekësore.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të bashkoni fuqitë e hudhrës dhe uthullës. Receta është e thjeshtë: një litër uthull dhe 5 hudhra (kokë të plota), por ju mund të përdorni racione më të vogla duke patur në konsideratë sasinë prej 50 përqind uthull dhe 50 përqind hudhër në një enë.

Ju mund të përdorni uthull të pafiltruar molle. Mund t’i shtoni pak gjethe dafine nëse dëshironi.

Përgatitja:

Ndani thelpinjtë nga koka e hudhrës dhe qërojini një nga një.

Më pas shtypini në një tas qelqi. Shtoni uthullën dhe përziejini me një lugë.

Lëngun e uthullës me hudhër hidheni në një kavanoz qelqi  dhe ruajeni në errësirë për të paktën dy javë deri në një muaj.

Pas një muaji, mund të filtroni uthullën dhe ta përdorni rregullisht.

Përdorimet dhe vlerat shëndetsore të tonikut me uthull dhe hudhër

Konsumoni nga një lugë gjelle të kësaj kure pas çdo vakti. Mos e përdorni në gatim sepse temperatura e lartë shkatërron vlerat e hudhrës.

Nëse vuani nga mbipesha atëherë konsumoni dy deri në katër lugë pas çdo vakti.

Këtë tonik mund ta përdorni edhe kundër kollës dhe të ftohurës. Përzieni dy lugë gjelle nga toniku me një gotë ujë të vakët dhe pijeni nga pak para ngrënies, tre herë në ditë.

Ndiqini këto hapa deri sa kolla dhe e ftohura të largohen.

Nëse jeni të lodhur dhe të stresuar përzieni dy lugë gjelle nga toniku me ujë të ngrohtë dhe një lugë çaji mjaltë. Pijeni lëngun tre herë në ditë.

Kundër sëmundjeve të zemrës, mund të tresni dy lugë gjelle nga toniku në ujë të vakët dhe ta pini tre herë në ditë para ngrënies.

Tonikun mund ta përdorni edhe në kompresa të cilat mund t’i vendosni në zonën e kraharorit.

Kompresat mund t’i përdorni edhe nëse vuani nga artriti, nëse keni temperaturë dhe dhimbje.

Kundër hemorroideve mund të përdorni gjysëm gote të kurës pas çdo vakti.

Hudhra është fantastike falë vlerave kundër inflamacionit, baktereve dhe virozave.

Hudhra përmban sasi të mëdha të manganit, kalciumit, fosforit, seleniumit, vitaminës B6 dhe asaj C.

Përdoreni hudhrën për të ulur tensionin e gjakut, përmirësuar shëndetin kardiovaskular, ulur kolesterolin dhe metabolizuar hekurin.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konsumimi i kafesë dhe çokollatës iu bën më të zgjuar

Konsumimi i kafesë dhe çokollatës iu bën më të zgjuar

Publikuar më 04.08.2020
Ndërsa ushtrimet, si dhe meditimi janë zbuluar se ndihmojnë ...

Ndërsa ushtrimet, si dhe meditimi janë zbuluar se ndihmojnë në mbajtjen e trurit të ri, ka edhe gjëra të tjera që mund të bëni për ta mbrojtur atë, siç është pirja e kafesë. Gjatë dekadës së fundit, janë bërë dhjetëra studime në lidhje me kafenë dhe trurin. Midis këtyre studimeve, tre në vijim janë padyshim […]

Lexo më shumë

Historike/ Kina rishikon dietën ushqimore, heq dorë nga qentë për arsye evolucioni

Historike/ Kina rishikon dietën ushqimore, heq dorë nga qentë për arsye evolucioni

Publikuar më 10.04.2020
Qeveria kineze ka nxjerrë një listë të re të bagëtive që mun...

Qeveria kineze ka nxjerrë një listë të re të bagëtive që mund të kultivohen për mish në vazhdën e epidemisë së koronavirusit, e cila dyshohet se ka origjinë nga kafshë të egra në një treg në Wuhan, raporton CNN. Pekini ndaloi përkohësisht tregtinë me kafshë të egra për ushqim pas shpërthimit të epidemisë, e cila […]

Lexo më shumë

14 ditë në izolim? Ja çfarë nuk duhet të mungojë në shtëpinë tuaj

14 ditë në izolim? Ja çfarë nuk duhet të mungojë në shtëpinë tuaj

Publikuar më 16.03.2020
OBSH e ka shpallur zyrtarisht koronavirusin e ri një pandemi...

OBSH e ka shpallur zyrtarisht koronavirusin e ri një pandemi. Për të shmangur përhapjen e mëtejshme, njerëzit sugjerohen e detyrohen të vetë-izolohen në shtëpi. Por çfarë produktesh duhet të blini, në mënyrë që të mos dilni çdo dy ditë, duke mos rrezikuar kështu as shëndetin tuaj, e as shëndetin e të tjerëve. Duhet të blini […]

Lexo më shumë

Vezë me “koronavirus” në prag të Pashkëve

Vezë me “koronavirus” në prag të Pashkëve

Publikuar më 08.03.2020
Një kuzhinier francez ka spikatur këto ditë me recetën e tij...

Një kuzhinier francez ka spikatur këto ditë me recetën e tij të fundit. Në prag të pashkëve, ose më saktë në kulmin e progresit të koronavirusit Covid-19, ai ka gatuar një çokollatë, të cilën të dashuruarit pas ëmbëlsirave duhet të mendohen dy herë përpara se ta blejnë. Kuzhinieri Jean-François Pré tregoi krijimin e tij më […]

Lexo më shumë

Mëngjesi ideal për fëmijët

Mëngjesi ideal për fëmijët

Publikuar më 06.10.2019
Kujdesi për ushqimin e fëmijës fillon që me vaktin e mëngjes...

Kujdesi për ushqimin e fëmijës fillon që me vaktin e mëngjesit. “Në anglisht fjala mëngjes – breakfast – do të thotë fjalë për fjalë “të thyesh pushimin nga ushqimi”. Të cosh fëmijën në shkollë pa ngrënë mëngjes është njësoj si të nisesh për rrugë të gjatë me makinë me llampë të ndezur. Që ta kuptojmë […]

Lexo më shumë

Mëngjesi ideal i së dielës

Mëngjesi ideal i së dielës

Publikuar më 19.05.2019
Të përgatisësh pancake për mëngjes është gjithnjë një ide e ...

Të përgatisësh pancake për mëngjes është gjithnjë një ide e mirë, sidomos gjatë ditëve të fundjavës! Receta e këtyre petullave është jo vetëm e thjeshtë, por dhe shumë e shijshme Për brumin: 1 gotë miell 1 e verdhë veze 1 e bardhë veze 1 filxhan kafeje vaj ulliri 1 gotë qumësht 1/2 lugë kafeje kripë […]

Lexo më shumë

Mësoni 4 mënyrat si të hiqni shenjat e thikës në tavolinën e prerjes

Mësoni 4 mënyrat si të hiqni shenjat e thikës në tavolinën e prerjes

Publikuar më 16.05.2019
Tavolinat e prerjes janë një element thelbësor në kuzhinë e ...

Tavolinat e prerjes janë një element thelbësor në kuzhinë e të gjithëve. Por a keni menduar ndonjëherë se sa të shëmtuara mund të bëhen tavolinat tuaja më pas? Pas të gjitha, ju që shpesh prisni sipër tyre apo edhe ne vendet e posaçme prej druri ja disa truke për të hequr shenjat:   Kripë dhe […]

Lexo më shumë

“Qumështi i Artë”, pija që do t’ju lërë pa fjalë, pijeni çdo darkë

“Qumështi i Artë”, pija që do t’ju lërë pa fjalë, pijeni çdo darkë

Publikuar më 21.02.2019
“Qumështi i Artë” nuk është ndonjë lloj produkti magjik, por...

“Qumështi i Artë” nuk është ndonjë lloj produkti magjik, por thjesht një përzierje erëzash në një gotë me qumësht ! Dietologët e rekomandojnë në mbrëmje dhe përfitimet janë të shumta, duke ditur vetitë dhe vlerat e përbërësve shtesë, duke nisur nga shafrani i Indisë . Kjo erëz është dhe shtojca kryesore, ngjyra e së cilës […]

Lexo më shumë