“Ukshini është, qeveria mungon”, shënimi i Kurtit në 20-vjetorin e zhdukjes së intelektualit Hoti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka përkujtuar sot 20-vjetorin e rrëmbimit dhe zhdukjes të intelektualit dhe veprimtarit të shquar të Kosovës, Ukshin Hotit.

Kurti thotë se Ukshin Hoti edhe pse tri herë i burgosur politik, nuk është ndalur asnjëherë dhe se jetoi për ne.

“Librat e Bacës Ukë janë. Leximi i tyre nga pushtetarët mungon. Ukshin Hoti është, qeveria mungon”, shkruan Kurti.

Shënimi i plotë i Albin Kurtit:

Ndërrimi i qeverisë në Kosovë e shtoi sasinë e qeveritarëve por jo edhe cilësinë e qeverisjes. Kurrë shteti ynë nuk ka qenë më i kapur sesa sot. Sepse kurrë zyrat e larta të shtetit nuk kanë pasur më shumë bashibozukë mujsharë dhe lakmiqarë tërpijanë që e kanë bërë shtetin feud e Kosovën plaçkë.

Ukshin Hoti e ka dashur shtetin si republikë, popullin si kryengritje, lirinë si zhvillim dhe demokracinë si mënyrë. Nuk i mori asgjë vendit tonë, i dha krejt çka pati, bëri krejt çfarë mundi. Ai thoshte çka mendonte dhe bënte çka thoshte.

Tri herë i burgosur politik. Nuk ndalej. Ai jetoj për neve. Tre librat do t’i jetojnë edhe pas neve.

Te “Filozofia politike e çështjes shqiptare”, “Lufta e ftohtë dhe detanti” si dhe “Bisedë përmes hekurash” ku kemi përgjigjet e Ukshin Hotit në 13 pyetjet e Ismail Kadaresë, e gjejmë orientimin e duhur për të ardhmen dhe shpjegimin e nevojshëm për veten tonë.

Librat e Bacës Ukë janë. Leximi i tyre nga pushtetarët mungon.

Ukshin Hoti është, qeveria mungon.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet