×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

U kërkua mbyllja e shkollave/ Merret vendimi i papritur, çfarë pritet të ndodhë nga 1 dhjetori

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu në një komunikatë për mediat bëri me dije se duke nisur nga 1 dhjetori mëismi në shkolla do të jetë i alternuar.

Pas konsultimit me Komitetin Teknik të Ekspertëve, ministrja tha se është e domosdoshme që të vazhdojë frekuentimi në ambientet e shkollave, por për të ulur rrezikun e përhapjes së infeksionit është e nevojshme që të shmangen grumbullimet.

“Ashtu si e kemi përsëritur shëndeti juaj dhe i fëmijëve është i pari. Deri tani fëmijët nuk vlerësohen të jenë transmetues të lartë i infeksionit.

Protokollet në shkolla janë zbatuar, por për të minimizuar risqet ku të pranishme janë edhe infeksionet e tjera respirator, pas rekomandimit të Komiteti të Ekspertëve kemi vendosur që ti rekomandojmë ministrisë së Arsimit që prej datë 1 dhjetor të aplikojmë skenarët me mësim të alternuar, klasike, fizike dhe të kombinuar me mësim online. Bazuar në specifikat e situatës lokale të epidemisë”- tha Manastiruliu ndër të tjera.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Nga dhurimi i makinës tek apartamenti 75 mijë euro, si u rrit pasuria e ish-ministres Besa Shahini në Shqipëri

Nga dhurimi i makinës tek apartamenti 75 mijë euro, si u rrit pasuria e ish-ministres Besa Shahini në Shqipëri

Publikuar më 15.01.2021
Besa Shahini u emërua ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë...

Besa Shahini u emërua ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë në dhjetor 2018, pas ndryshimeve të kabinetit qeveritar që pasuan protestat studentore të të njëjtit muaj. Shahini zëvendësoi në këtë post Lindita Nikollën, e cila e drejtoi Ministrinë e Arsimit nga viti 2013 deri në fund të vitit 2018. Besa Shahini ka lindur në Prishtinë […]

Lexo më shumë

Kërkuan heqjen e tarifës, Rektorati nuk pranoi, studentët paralajmërojnë protesta masive

Kërkuan heqjen e tarifës, Rektorati nuk pranoi, studentët paralajmërojnë protesta masive

Publikuar më 14.01.2021
Kërkesa e të rinjve për të të anuluar tarifat e studimit, du...

Kërkesa e të rinjve për të të anuluar tarifat e studimit, duke qenë se nuk po shfrytëzohen auditorët, nuk është pranuar nga ana e Rektoratit. Kërkesa e studentëve e cila mbante 8 mijë firma, nuk është pranuar duke deklaruar se tarifat e shkollimit dhe mbarëvajtja e veprimtarive akademike përgjithësisht e në kushtet e pandemisë, në […]

Lexo më shumë

Punoi 40 vite në arsim, humb betejën me COVID-19 mësuesja në Vlorë

Punoi 40 vite në arsim, humb betejën me COVID-19 mësuesja në Vlorë

Publikuar më 13.01.2021
Pëllumbesha Xhiaj, mësuese në Vlorë ka ndërruar jetë si paso...

Pëllumbesha Xhiaj, mësuese në Vlorë ka ndërruar jetë si pasojë e COVID-19. Lajmin e trishtë e ka dhënë gazetari Erik Mehmeti, i cili tregon se Xhiaj ka qenë mësuesja e tij kujdestare. Nëpërmjet një statusi, gazetari tregon se ajo punoi për 40 vite në arsim dhe ka qenë një ndër mësuesit më pozitiv jo vetëm […]

Lexo më shumë

“Duam ngrohje”, rinisja e viti shkollor në Elbasan pritet me protesta

“Duam ngrohje”, rinisja e viti shkollor në Elbasan pritet me protesta

Publikuar më 11.01.2021
  “Duam ngrohje”,  me këtë pankartë ka rinisur viti në ...

  “Duam ngrohje”,  me këtë pankartë ka rinisur viti në shkollën 9-vjeçare  “Europa” në Elbasan, shoqëruar me një protestë në oborrin e kësaj shkolle. Nxënësit kanë vendosur të bojkotojnë mësimin pasi mungon ngrohja në këtë institucion. Në mbështetje të tyre kanë dalë edhe prindërit, të cilët kërkojnë të jepet zgjidhje për këtë problem të hershëm […]

Lexo më shumë

Ministria e Arsimit jep fondin për studentët me ndihmë ekonomike dhe ekselentë, pritet të publikohet lista fituese

Ministria e Arsimit jep fondin për studentët me ndihmë ekonomike dhe ekselentë, pritet të publikohet lista fituese

Publikuar më 07.01.2021
Pritet që në orët në vijmë të kësaj të enjte të shpallet lis...

Pritet që në orët në vijmë të kësaj të enjte të shpallet lista e fituesve të studentëve të cilët përfitojnë ndihmë ekonomike, po ashtu ata që përfitojnë si ekselentë. Në Universitetin e Tiranës janë 1636 studentë përfitues të bursës për nevoja ekonomike dhe 2031 studentët përfitues të bursës për ekselencë. Në Universitetin Politeknik të Tiranës […]

Lexo më shumë

Babai i 3 fëmijëve, COVID-19 i merr jetën një tjetër mësuesi në vend

Babai i 3 fëmijëve, COVID-19 i merr jetën një tjetër mësuesi në vend

Publikuar më 29.12.2020
Një tjetër mësues nuk ka arritur të fitoi betejën me COVID-1...

Një tjetër mësues nuk ka arritur të fitoi betejën me COVID-19. Mësohet se mësuesi shkollës së mesme të Topojanit në Kukës, Nehat Sokoli është ndarë nga jeta një natë më parë. Lajmin e hidhur e ka dhënë kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ku nëpërmjet një statusi në rrjetin social ‘Facebook’ i shpreh ngushëllime familjarëve dhe të […]

Lexo më shumë

U dërgua për kurim në Turqi, humb jetën nga COVID-19 një tjetër mësues

U dërgua për kurim në Turqi, humb jetën nga COVID-19 një tjetër mësues

Publikuar më 20.12.2020
COVID-19 ka shënuar një tjetër viktimë në radhët e arsimtarë...

COVID-19 ka shënuar një tjetër viktimë në radhët e arsimtarëve këtë të diel. Mësohet se Neim Istrefi, mësues në shkollën e mesme profesionale “Sahli Çeka” të Elbasanit, ka humbur betejën me COVID-19. Ai ishte infektuar prej ditësh dhe pasi gjendja e tij shëndetësore ishte përkeqësuar e kishin dërguar për kurim më të specializuar në Turqi. […]

Lexo më shumë

Sondazhi mbi mësimin online, “Qëndresa Qytetare”: Sa përqind është pjesëmarrja e studentëve, universiteti më problematik

Sondazhi mbi mësimin online, “Qëndresa Qytetare”: Sa përqind është pjesëmarrja e studentëve, universiteti më problematik

Publikuar më 17.12.2020
“Qëndresa Qytetare”, publikon të dhëna shqetësues mbi zhvill...

“Qëndresa Qytetare”, publikon të dhëna shqetësues mbi zhvillimit e mësimit online. Në një sondazh, ku kanë marrë pjesë 60% ë studentëve nga 9 universitetet publike, rezulton se 77.5% e studentëve e ndjekin mësimin online nëpërmjet telefonit, 20.5% nëpërmjet laptopit ose kompjuterit dhe vetëm 2% e aksesojnë mësimin nga tabletat e tyre. “Nisur nga mundësitë e pakta që […]

Lexo më shumë