Tusk në Tiranë: Medalja më e madhe do të ishte hapja e negociatave për Shqipërinë

Pas një ore takimi me kryeministrin Rama, Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk ka dalë në një konferencë të përbashkët me kreun e vendit.

Në agjendën e tij përfshihej vetëm një takim me kryeministrin Edi Rama dhe tema e takimit të tij ishte pikërisht hapja e negociatave, vendim i cili pritet të jepet gjatë muajit tetor.

Gjatë një fjale të shkurtër në konferencë Tusk tha se çelja e negociatave do të ishte një medalje për Shqipërinë.

“Medalja më e madhe për mua do ishte çelja e negociatave. Sot, një vit më pas mund të them se në sajë të përpjekjeve tuaja jemi më afër integrimit dhe askush nuk duhet të ketë as diskutimin më të vogël. Në qershor krerët e shteteve u angazhuan për të dhënë një vendim të qartë për çeljen e negociatave me ju dhe Maqedoninë e Veriut në tetor.

Unë kam qenë i mendimit se BE duhet të çelë negociatat në përputhje me rekomandimnin pozitiv të komisionit. Vendi juaj duhet të trajtohet me të njëjtin respekt si janë trajtuar edhe vendet e tjera të rajonit. Ne diskutuan sot në lidhje me sundimin e ligjit, ky obsesion i BE. Fqinjësia e mirë gjithashtu është pjesë e ADN-së tonë. Anëtarësimi i Shqipërisë është në interesin më të mirë të të gjithë Europës. Nuk do të ketë Europë të qëndrueshme pa integrimin e Ballkanit. Kjo do të thotë se askush nuk po i bën askujt ndonjë nder”, tha Tusk.

Fjala e plotë e Presidentit të Këshillit të Europës, Donald Tusk:

Më lejoni t’ju falënderoj, Kryeministri Rama, për mirëseardhjen tuaj të ngrohtë. Unë jam gjithmonë i lumtur që kthehem këtu. Më lejoni gjithashtu t’ju falënderoj për nderin e madh që më dhatë medaljen Benemerenti. Ju më thatë që e meritoj këtë medalje për mbështetjen time për procesin e integrimit evropian të Shqipërisë. Jam shumë krenar të pranoj këtë dallim, por çmimi më i madh për mua do të ishte hapja e negociatave të pranimit me Shqipërinë. Kur vizitova Tiranën në prill të vitit të kaluar, unë fola për ëndrrën time që vendi juaj dhe i gjithë rajoni të ndjekin të njëjtën rrugë si vendi im, Polonia, drejt Bashkimit Evropian. Sot, një vit më par, mund të them që, falë përpjekjeve tuaja, ne i jemi afruar këtij qëllimi. Askush nuk duhet të ketë dyshimin më të vogël për këtë. Këtu në Tiranë si dhe në të gjitha kryeqytetet e BE-së. Në qershor, Krerët e shteteve ose qeveritë të Bashkimit Evropian u angazhuan të japin një vendim “të qartë dhe thelbësor” nëse do të hapni bisedime të pranimit me ju dhe fqinjin tuaj, Maqedoninë Veriore, në tetor të këtij viti. Ne po i afrohemi këtij momenti. Unë gjithmonë kam menduar se Bashkimi Evropian duhet të hap bisedimet e pranimit si me Shqipërinë ashtu edhe me Maqedoninë e Veriut, në përputhje me rekomandimet pozitive të Komisionit. Nuk kam ndryshuar mendje. Vendi juaj duhet të trajtohet me respekt të barabartë dhe me meritat e tij, ashtu si të gjitha vendet e tjera të rajonit që ndajnë qëllimin tuaj për t’u bërë anëtarë të BE-së një ditë. Në takimin tonë sot, ne diskutuam gjithashtu rëndësinë e vendit tuaj për të mbajtur një rekord të qëndrueshëm sa i përket sundimit të ligjit dhe luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Obsesioni i BE-së me sundimin e ligjit – dhe unë do të shtoja me “pajtimin” dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë – është pjesë e ADN-së tonë dhe nuk do të largohet kur të bëheni anëtarë. Përndryshe, projekti Evropian do të qëndronte mbi baza të lëkundshme. Por po aq e rëndësishme është që anëtarësimi i Shqipërisë dhe rajonit në BE është në interesin më të mirë për të gjithë Evropën. Sepse nuk do të ketë një Evropë të qëndrueshme dhe të sigurt pa integrimin e të gjithë Ballkanit në BE. Ajo që është në diskutim është e ardhmja jonë e përbashkët. Dhe askush nuk po bën askënd që të favorizojë këtu. Faleminderit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet