×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Trupat ruse morën peng për 1 muaj të gjithë fshatin, i mbajtën në bodrum dhe i detyruan të flinin mes kufomave

Trupat ruse kanë mbledhur banorët e një fshati ukrainas dhe i kanë mbajtur për 4-javë të mbyllur në një bodrum të ngushtë, ku gjendeshin kufomat e 12 personave.

Yahidne, 80 milje në verilindje të Kievit dhe pak jashtë qytetit të dikurshëm të rrethuar të Chernihiv, u pushtua nga forcat ruse në fillim të luftës.

Ushtarët pushtues detyruan 130 të rritur dhe fëmijë të largoheshin nga shtëpitë e tyre nën kërcënimin e armëve dhe i futën në bodrumin e ndërtesës së shkollës lokale, një dhomë afërsisht 65 metra katrorë (700 metra katrorë), pretenduan banorët.

Ata u mbajtën atje nga fundi i shkurtit, ndërsa beteja u ndez rreth fshatit të tyre deri në javën e kaluar, dhe disa vdiqën në kushte mbytëse.

Një i mbijetuar, 60-vjeçari Mykola Klymchuk, i tregoi BBC-së bodrumin .

“Kjo ishte një gjysmë metër hapësira ime. Unë isha duke fjetur në këmbë, “tha ai, duke treguar cepin e largët të dhomës.

“Këtu e lidha me shallin në parmakë që të mos rrëzohesha. Kam kaluar 25 netë kështu,” shtoi ai, zëri i tij u mbyt dhe lotët i rrjedhin në fytyrë.

Klymchuk tha se ishte e pamundur të lëvizte nga frika se mos shkelte pengjet e tjerë. Ai tha se midis 40 dhe 50 prej atyre që mbaheshin në bodrum ishin fëmijë, me më të vegjlit vetëm dy muajsh.

Të ndaluarit në shumicën e rasteve nuk lejoheshin të dilnin për të përdorur tualetin, përkundrazi u detyruan të përdornin kova.

Ata u lejuan jashtë për të gatuar në zjarr të hapur dy herë në ditë, duke përdorur ujin nga pusi i fshatit dhe rezervat e tij ushqimore.

Klymchuk tha se një nga ushtarët rusë i kishte thënë se ata do të qëndronin në Ukrainë vetëm për katër ditë – aq shumë, mendoi ushtari, për të marrë Kievin.

Dritaret e dhomës ishin të mbyllura dhe nuk kishte ventilim. Sipas Klymchuk, 12 nga shokët e tij robër vdiqën gjatë kohës së tyre atje. Shumica ishin të moshuar dhe Klymchuk beson se ata vdiqën nga mbytja.

Ushtarët rusë nuk i lejonin ata të largonin të vdekurit çdo ditë, që do të thotë se të burgosurit e bodrumit jetonin mes kufomave për ditë të tëra.

“Në kushte normale ata nuk do të kishin vdekur. Putin është një kriminel lufte”, tha Klymchuk. “Këmbët e mia kishin filluar të fryheshin. Por vazhdova të mendoja me vete, duhet të mbijetoj. Më duhet, për vajzën time dhe dy mbesat.”

Në mars, ndërsa ofensiva e tyre ngeci, trupat ruse filluan të gërmojnë rreth Chernihiv, duke rrethuar qytetin.

Ata shkatërruan një urë që lidh qendrën rajonale me Kievin, duke parandaluar dërgimin e furnizimeve në Chernihiv dhe evakuimin e refugjatëve në zona më të sigurta.

Më 3 prill, pas më shumë se një muaji pushtim, rusët u larguan nga Yahidne, pasi nuk arritën të merrnin as Kievin dhe Chernihiv.

Ushtarët ukrainas tani kontrollojnë fshatin dhe pjesën tjetër të rajonit të shkatërruar të Chernihiv.

Përvoja e pushtimit ka lënë një vulë brutale në popullsinë vendase.

“Zgjohem shumë herë çdo natë. Më duket sikur dëgjoj zhurmën e të shtënave. Unë vrapoj te prindërit e mi e frikësuar,” tha Anastasiia, një vajzë 15-vjeçare që kaloi një muaj në bodrumin e shkollës me babanë dhe gjyshen.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Publikuar më 25.06.2022
Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carr...

Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carré Otis u kontaktuar nga agjentët e modelingut sapo fotoja e saj ra në tavolinën e shefit të agjencisë më të madhe të modeleve. Në moshën 16 vjeçare ajo nënshkroi me ‘Elite Model Management’ – ku janë krijuar gjithashtu supermodelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford e Helena Christensen, shkruan në […]

Lexo më shumë

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Publikuar më 25.06.2022
Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para...

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para të mëngjesit të sotëm në një lokal homoseksualësh në Oslo të Norvegjisë. Policia ka bërë me dije se një person i dyshuar si autor i ngjarjes është arrestuar dhe janë sekuestruar dy armë. Policia e armatosur rëndë e pajisur me jelek antiplumb […]

Lexo më shumë

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Publikuar më 25.06.2022
“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata ...

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.” Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë […]

Lexo më shumë

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

Publikuar më 25.06.2022
Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqe...

Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqet e saj deri aty sa është shtyrë që të kthehet në një hajdute. Ka arritur deri aty problematika saqë ajo në një rast vodhi çantën e mësueses mbasi nuk po siguronte para për të mbuluar kërkesat e shoqeve të klasës, të cilat kishin mësuar sekretin […]

Lexo më shumë

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

Publikuar më 25.06.2022
Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita ...

Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita Alvarez nga Kampionati botëror, pas incidentit që ndodhi në provat gjenerale përpara garës së Budapestit. Notarja amerikane shpresonte të merrte pjesë në finalen e ekipit pasi i ra të fikët në pishinë, por nuk është lejuar. 25-vjeçarja u shpëtua nga trajnerja spanjolle, Andrea Fuentes dhe kjo e […]

Lexo më shumë

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Publikuar më 25.06.2022
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezulta...

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezultatet e Barometrit të Ballkanit 2022, nëpërmjet një ankete me rreth 6000 qytetarë në Bosnjë, Serbi, Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. Rezultaet treguan se kënaqësia për jetesën aktuale mbetet e njëjtë (41%, e njëjtë si në vitin 2020), po pritshmëritë e rajonit për të ardhmen […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Publikuar më 24.06.2022
Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të sh...

Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të shtëna me armë zjarri mbrëmjen e djeshme. Por policia është shtangur kur është hasur me një aksident “të çuditshëm.” Një Range Rover u gjet e parkuar mbi një makinë tjetër. Policia shkoi rreth orës 19:00 në një rrugë në periferi të West Hampstead, në veriperëndim të Londrës […]

Lexo më shumë