×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ndërron jetë “Zoti” i botës së futbollit, shuhet në moshën 60-vjeçare Diego Armando Maradona

Bota e futbollit në zi! Ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare legjenda e futbollit dhe një ndër ikonat e këtij sporti, Diego Armando Maradona. Lajmi është raportuar sot pasdite nga mediat argjentinase “Clarin” dhe “Ole”.

Mësohet se ish-Kampioni i Botës në vitin 1986 ka pësuar një arrest kardiak në banesën e tij në Tigre. Ikona e futbollit botëror po rehabilitoj pas një operacioni në tru. Ekipi i specializuar i mjekëve bëri të pamundurën për ta mbajtur në jetë, por pa ia dalë mbanë.

Kujtojmë që Maradona festoi më 30 tetor të këtij viti 60-vjetorin e tij të lindjes, pa ditur se zemra do ta “tradhtonte” dhe fati do t’i paracaktonte një fund tragjik. Diego u lind në një familje të varfër të Buenos Aires-it në Argjentinë, ku ishte djali i vetëm pas katër motrave.

Debutimin e tij si futbollist profesionist do ta bënte 10 ditë para ditëlindjes së gjashtmëdhjetë te ekipi i Argentina Juniors, ku do të spikaste si një talent i rrallë që kishte një të ardhme premtuese.

Mandej “djaloshi i artë” bëri kalimin te ekipi më me traditë në Argjentinë, Boca Juniors, ku tifozët do ta shihnin si një “Zot” të vërtetë. Që prej këtij momenti karriera e tij njohu vetëm ngjitje, ku në vitin 1982 ai do të bënte kapërcimin e madh te Barcelona.

Megjithatë klubi ku mori famë botërore si lojtar ishte Napoli, qytet ku rrëmbeu zemrën e tifozëve përjetësisht. Karriera e Maradonës do të vazhdonte te Sevilla dhe për t’u rikthyer më pas për ta mbyllur sërish tek ekipi i zemrës, Boca Juniors. Gjithashtu ai shkëlqeu në arenën ndërkombëtare me Argjentinën duke u kurorëzuar si Kampion Bote në vitin 1986.

Një njeri rebel dhe i pamësuar me rregullat, i rrethuar nga skandalet në jetën personale që ishte e mbushur me konsum kokaine, varësi ndaj alkoolit, dhe skandale seksuale.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

“Dëgjuam një shpërthim të madh”/ Një pako e dyshimtë shkaktoi frikë pranë fabrikës së vaksinave, AstraZeneca

“Dëgjuam një shpërthim të madh”/ Një pako e dyshimtë shkaktoi frikë pranë fabrikës së vaksinave, AstraZeneca

Publikuar më 27.01.2021
Një fabrikë ku prodhohen dhe ruhen dozat e vaksinave të Astr...

Një fabrikë ku prodhohen dhe ruhen dozat e vaksinave të AstraZeneca, është evakuuar pasi u vu re një pako të dyshimtë. Policia e Uellsit tha se oficerët ishin në zonën industriale Wrexham. “Ne morëm një pako të dyshimtë këtë mëngjes. Të gjithë autoritetet përkatëse u informuan menjëherë”. Duke ndjekur këshillat e ekspertëve, ne evakuuam pjesërisht […]

Lexo më shumë

“Europa është fatkeqe”/ Shefi i AstraZeneca: Dërgesa e vaksinave në BE do të jetë larg parashikimeve, ja pse Anglia ka marrë më shumë doza

“Europa është fatkeqe”/ Shefi i AstraZeneca: Dërgesa e vaksinave në BE do të jetë larg parashikimeve, ja pse Anglia ka marrë më shumë doza

Publikuar më 27.01.2021
Shefi i kompanisë së vaksinave, AstraZeneca ka mbrojtur pran...

Shefi i kompanisë së vaksinave, AstraZeneca ka mbrojtur pranimin tronditës të kompanisë, se dërgesat e para të vaksinave të koronavirusit në BE do të jenë shumë larg parashikimeve, duke pretenduar se numri që do të dorëzohet nuk është “aq i keq” dhe kompania e tij u angazhua vetëm për të përmbushur kërkesën për “përpjekjen e […]

Lexo më shumë

Tetë viktima dhe 301 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Tetë viktima dhe 301 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Publikuar më 27.01.2021
Të mërkurën në Kosovë janë shënuar edhe tetë viktima nga kor...

Të mërkurën në Kosovë janë shënuar edhe tetë viktima nga koronavirusi i ri, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vdekurve në 1.479. Njoftimi është bërë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike përmes raportit ditor për situatën epidemiologjike. Në raport thuhet se nga testimi i 2.325 mostrave, pozitivë në COVID-19 kanë rezultuar edhe 301 […]

Lexo më shumë

Pa vaksina/ Madridi ndalon vaksinimet për dy javë

Pa vaksina/ Madridi ndalon vaksinimet për dy javë

Publikuar më 27.01.2021
Autoritetet shëndetësore të Madridit pezulluan vaksinimet ku...

Autoritetet shëndetësore të Madridit pezulluan vaksinimet kundër COVID-19 këtë jave dhe atë të ardhshme, pasi dozat në dispozicion të tyre skadojnë, tha sot nënkryetari i rrethit të Madridit, Ignacio Aguado. Distrikti ka ndaluar vaksinimet e reja në mënyrë që të përdorë disa doza pasi u duhen ende t’u japë dozën e dytë atyre që kanë […]

Lexo më shumë

“Trutë në tokë t’i kisha qit”, kërcënohet Vjosa Osmani

“Trutë në tokë t’i kisha qit”, kërcënohet Vjosa Osmani

Publikuar më 27.01.2021
Presidentja e në detyrë, Vjosa Osmani, është kërcënuar dhe k...

Presidentja e në detyrë, Vjosa Osmani, është kërcënuar dhe këtë fakt e ka bërë të ditur shefi i stafit të saj. Mediat kosovare shkruajnë se shefi i stafit të presidentes në detyrë, Faton Peci, ka thënë se po bëhet një fushatë e egër ndaj saj. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Peci ka bërë […]

Lexo më shumë

Telefonata e parë mes Vladimir Putin dhe Joe Biden, ja çfarë u bisedua

Telefonata e parë mes Vladimir Putin dhe Joe Biden, ja çfarë u bisedua

Publikuar më 26.01.2021
Presidenti amerikan Joe Biden dhe presidenti rus Vladimir Pu...

Presidenti amerikan Joe Biden dhe presidenti rus Vladimir Putin patën bisedën e tyre të parë telefonike. Putini theksoi se normalizimi i marrëdhënieve është në interes të të dy vendeve. Në të njëjtën kohë, ai shtoi se përmirësimi i dialogut midis dy vendeve do të përfitojë për të gjithë botën, për shkak të ndikimit të tyre […]

Lexo më shumë

Anthony Blinken merr frenat e politikës së jashtme amerikane, ja sfidat e tij

Anthony Blinken merr frenat e politikës së jashtme amerikane, ja sfidat e tij

Publikuar më 26.01.2021
Antony Blinken u konfirmua si Sekretar i Shtetit të martën, ...

Antony Blinken u konfirmua si Sekretar i Shtetit të martën, duke marrë frenat e politikës së jashtme të SHBA mes sfidave të mëdha globale dhe viteve të trazirave në Departamentin e Shtetit. Blinken fitoi miratimin dypartiak në Senat, me një votim prej 78-22. Ai pritet të fillojë punën pothuajse menjëherë, duke përfshirë adresimin e fuqisë […]

Lexo më shumë

“Ky është një Aparteidi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

“Ky është një Aparteidi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

Publikuar më 26.01.2021
Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata t...

Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata të furishme për të siguruar që nuk do të ketë ulje të furnizimit të tyre me vaksinë koronavirus, vendet më pak të pasura po ankohen. Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa të martën bëri thirrje për vendet e pasura që kanë siguruar “deri në katër […]

Lexo më shumë