×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tronditëse në Greqi/ Nëna dorëzon në jetimore vajzën 9-vjeçare, kishte borxhe për energjinë dhe ujin

Me borxhe të pabesueshme ndaj pagesës të energjisë elektrike, 48-vjeçarja nga Nea Jonia “dorëzoi” fëmijën e saj 9-vjeçar në Shtëpinë e Fëmijës në qytetin e Volos, pasi nuk e përballonte dot jetesën.

Nëntë vjeçarja që ndoqi mësimet në Shkollën Speciale i nënshtrohet transfuzionit të gjakut çdo 20 ditë dhe jetonte në shtëpinë e saj pa energji elektrike dhe ujë, ndërsa shumë herë i mungonte edhe ushqimi. Nëna 48-vjeçare është shfaqur një ditë në Pronoia dhe i ka thënë… “Unë ju jap fëmijën derisa të qëndroj në këmbë. Nuk mund ta jetoj”. Vogëlushja ka nisur menjëherë procedurat dhe me urdhër të prokurorit është dorëzuar në Shtëpinë e Fëmijës. E vogla qau pandërprerë për 15 ditë dhe u qetësua vetëm kur pa sërish nënën e saj.

“Si mund të jetonte fëmija, pa rrymë, pa ujë, pa ushqim. Pas vdekjes së babait të saj tre vjet më parë, ajo flinte me mua. Më duhej ta njoftoja se po e lija për të mirën e saj dhe se së shpejti do të ishim sërish bashkë. Prej atëherë kanë kaluar gjashtë muaj dhe fëmija mbetet në institucion”, ka thënë ajo për “gegonota.news”. Rrobaqepja 48-vjeçare humbi bashkëshortin e saj tre vjet më parë nga pneumonia. Kushtet e punës i krijuan problem shëndetësor. Gjendja e tyre financiare ishte jashtëzakonisht e vështirë, por pas vdekjes së bashkëshortit pati një kolaps. Një vit para vdekjes së tij, edhe fëmija u sëmur. 48-vjeçarja nuk ka asnjë ndihmë financiare nga të afërmit e saj.

Babai im mund të ndihmonte, por ai nuk dëshiron. Ai kurrë nuk e miratoi jetesën time, burrin tim dhe marrëdhënia jonë u ndërpre. Ai ka një jetë të re dhe ne nuk përshtatemi me të, megjithëse ka trashëguar shumë nga ish-bashkëshortja. Në të njëjtën mënyrë sillet me motrën e tij. Kështu kudo pashë një rrugë pa krye. Një ditë thashë që fëmija im nuk do të vdiste dhe kështu u ngrita në mëngjes, e putha dhe shkova në Pronoia. Nuk mund të jetojë fëmija, ajo do të vdesë. Nuk kam ushqim, rrymë elektrike dhe ujë. Kisha dhimbje të thella por nuk kishte zgjidhje. Nëse nuk e jepja, në një moment fëmija do ta kalonte. Unë jam një nënë. Më duhej të vendosja nëse ajo do të vdiste pranë meje në situatën në të cilën po jetonim apo nëse do të shpëtohej larg meje”, tha ajo. Nëna e sheh vajzën e saj 9-vjeçare çdo 20 ditë. Ajo e shoqëron atë në spital për transfuzione, ndërsa ajo jeton në shtëpinë e një të afërmi, në një fshat të Thesalisë, gjë që për arsye të dukshme nuk e regjistrojmë. Borxhi ndaj kompanisë se energjisë elektrike është 10.000 euro dhe ndaj ujit 2.650 euro. Që nga viti 2014 asnjë zgjidhje nuk është respektuar dhe borxhi është rritur në qiell. “Mund të punoj si rrobaqepëse në shtëpi dhe njëkohësisht të kujdesem për fëmijën tim. Mund të bëj çdo punë që më duhet. Duhet të jetojmë dhe gjithçka që kërkoj është të punojmë”, përfundoi ajo.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Publikuar më 27.01.2022
Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qyteti...

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Një apartament është përfshirë nga flakët, e për pasojë ka humbur jetën 67-vjeçari E.R. 67-vjeçari ka humbur jetën për shkak të asfiksisë. Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i zjarrit është bërë ngrohësja. Zjarrëfikësja ndodhet në vendngjarje për të bërë shuarjen e […]

Lexo më shumë

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Publikuar më 27.01.2022
I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar...

I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar ka deklaruar prerazi këtë të enjte se nëse Sali Berisha rikthehet në krye të Partisë Demokratike nuk mund të priten marrëdhënie të kësaj të fundit normale me SHBA-të. Sipas Gabierl Escobar, nuk është normale që një njeri i sanksionuar për vepra të mëdha korrupsioni të jetë […]

Lexo më shumë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Publikuar më 27.01.2022
Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion...

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Publikuar më 27.01.2022
Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka ...

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme. Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 27.01.2022
Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orë...

Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë 1549 qytetarë. Betejën me COVID e kanë humbur 6 qytetarë. “Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 […]

Lexo më shumë