×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Trajneri i mundjes abuzoi me 12-vjeçaren/ Nëna e vajzës jep dëshminë: Luftova që ajo të largohej prej tij, e ndiqja në çdo hap

Në vazhdën e zbulimeve në lidhje me Federatën e Lundrimit dhe trajnerin e garave me vela, i cili dyshohet se abuzoi seksualisht me Sofia Bekatorou para 22 vjetësh, por së fundmi një tjetër partnere e saj, e cili u abuzua nga trajneri i saj, sipas asaj që personi dëshmoi para prokurorit. Të mërkurën e kaluar – një rast i ngjashëm dhe më tronditës, i cili ka të bëjë me ngacmimet seksuale, del në dritë përmes faqeve të medias greke, “THEMA”. Bëhet fjalë për një incident që ndodhi rreth tre vjet më parë dhe do të angazhojë përsëri autoritetet gjyqësore në ditët në vijim.

Sidoqoftë, në këtë rast viktima është një vajzë e mitur, e cila në moshën 12 vjeçare, u josh nga trajneri i saj, 47 vjeç!

Padyshim që kjo është një rast që zgjon makthin më të keq për një prind.

Prindërit e 12-vjeçares ia besuan fëmijën e tyre tre vjet më parë një traineri 47-vjeçar të mundjes në mënyrë që të forcojnë performancën e saj fizike, mendore dhe rrjedhimisht shkollore, për të ndërtuar vetëbesimin e saj, për të mësuar të pretendojnë dhe arrijnë qëllimet.

Në vend të kësaj, ata panë vajzën e tyre të binte viktimë e orekseve të pangopura të trajnerit, të cilët, për të përmbushur dëshirat e tij të çoroditura, nuk hezituan ta kthejnë vajzën e mitur kundër prindërve të tij, duke e bindur atë se ajo sapo po rritej, do të kishin mundësinë të jetonin të patrazuar në dashurinë e tyre.

Ajo që përmend në dëshmitë e saj nëna e 12-vjeçares është tronditëse, duke filluar nga kronika e njohjes së tyre me trajnerin e atëhershëm të mundjes 47-vjeçar: “Unë jam nëna e vajzës 12-vjeçare. Ajo ishte atëherë vetëm 12 vjeç. Unë e njihja të akuzuarin si një fqinj. Për fat të keq unë isha vonë për të kuptuar se çfarë po ndodhte. Vajza ime e pëlqente këtë sport, ajo humbi peshë dhe pashë që ishte ngazëllyer. E pashë atë duke folur vetëm për mundjen dhe trajnerin e saj. Derisa u largua nga miqtë e saj”.

U deshën gjashtë muaj të tërë derisa prindërit e 12-vjeçares të kuptonin se çfarë po ndodhte midis fëmijës dhe trajnerit të saj. Konkretisht, kur e mitura ndoqi trajnerin me pëlqimin e prindërve të saj në një kamp trajnimi në Kalambaka. Nëna e saj thotë në dëshminë e saj: “Ata e sollën vajzën nga atje me temperature 40 gradë dhe askush nuk më kishte njoftuar se fëmija im ishte i sëmurë. I akuzuari dhe vajzat e tjera ma sollën mua fëmijën. Ne e çuam atë në spitalin e fëmijëve, ku ajo ishte u shtrua në spital për një javë sepse ishte diagnostikuar me pielonefrit. Pastaj nëna e disa vajzave, më tha të shkoja për kafe për të biseduar, por unë nuk e arrita. Përfundimisht ajo më tha se ajo kishte nuhatur diçka për vajzat dhe më tha të kisha kujdes për vajzën time sepse diçka nuk shkon me trajnerin e saj, i cili thuhet se është një pedofil. Vajza ime më tha se kur u sëmur, ajo qëndroi në dhomën e trajnerit të saj për ta parë, vetë i akuzuari më thirri dhe më tha “nuk besoj se i dëgjon thashethemet që thotë B”. “Unë i thashë atij ‘jo’ në mënyrë që të konfirmoja dyshimet e mia”.

Që nga ai moment, nëna e 12-vjeçares ishte e armatosur me durim, e detyruar të bënte detektivin për të mbledhur prova që do të konfirmonin makthet e saj.

“Unë kam shkuar me të që nga ajo kohë. Ishte verë dhe vajzat e tjera kishin ndaluar stërvitjen. Vetëm vajza ime shkoi sepse tha se humbi një muaj nga sëmundja e saj. Trajneri nganjëherë vinte nga shtëpia dhe e merrte atë, siç bënte me fëmijët e tjerë. Ai kishte një komoditet që ne i kishim dhënë. Pas kampit në Kalampaka, ai padyshim që dëgjoi thashethemet dhe u ruajt. Pak më vonë unë ndoqa vajzën time për të parë se çfarë po ndodhte dhe e pashë atë të dilte nga palestra rreth orës dy e gjysmë pasdite dhe pas tre minutash doli edhe i akuzuari. Palestra ishte e mbyllur. Vajza ime doli nga kangjella. Ai doli normalisht dhe vështroi majtas dhe djathtas. Unë iu afrova për të biseduar me të. Pastaj ai më tha “nuk është ajo që ju mendoni”. Unë i thashë atij që të qëndronte larg vajzës time”.

Pas këtij zhvillimi, nëna e 12-vjeçares, e vendosur për të zbuluar të vërtetën, i bëri presion vajzës së saj, duke i kërkuar asaj t’i tregonte asaj saktësisht se çfarë po ndodhte midis saj dhe trajnerit.

Ajo do të thotë në dëshminë e saj: “Unë e shtyva fort dhe më në fund ajo më rrëfeu se që nga maji ajo kishte një marrëdhënie të plotë me trajnerin e saj, se ajo e do atë, se ajo është e dashuruar me të. Ai më tha se nuk do ta pranonte kurrë atë. Ai më luti që të mos e lëndoja. Mos e denoncoj atë dhe se ai nuk do ta pranojë atë. Ditën tjetër i thashë në telefon që të qëndrojë larg vajzës sime. Ai m’u përgjigj të bëja atë që dua dhe asgjë tjetër”.

Reagimi i 12-vjeçares

Nëna e ndaloi vajzën e saj të shkonte përsëri në stërvitje, por vajza 12-vjeçare mori biçikletën dhe shkoi në fushat e të akuzuarit, të cilat janë 500 metra larg shtëpisë së saj. Nëna e saj vazhdoi ta ndiqte dhe në një moment e pa me trajnerin e saj. Ajo gjoja i tha asaj se ishte gabim që e ndaloi vajzën e saj nga diçka që ajo e donte. Vajza, e cila me sa duket ishte indoktrinuar nga truri i saj, reagoi dhe i tha nënës së saj “çfarë do të bësh, do të më mbyllësh?”. Prindërit e saj vazhduan denoncimin. “Por ajo po linte shkollën”, thotë nëna në dëshminë e saj për trajnerin.

Në fakt, makthi për prindërit e 12-vjeçares nuk mbaroi me kaq, pasi pavarësisht përpjekjeve të tyre të dëshpëruara për t’i dhënë fund kontakteve të fëmijës së tyre të mitur me 47-vjeçarin, ky i fundit duket se e ka inkurajuar atë mënyra për të komunikuar me të. Kjo u gjet nga llogaria e fryrë në fiks. Një nga numrat e thirrur nga 12-vjeçarja korrespondonte me trajnerin e saj.

“Ne e dërguam vajzën tonë për sport dhe ajo ndryshoi plotësisht karakterin e saj”, thonë ata në deklaratat e tyre. “Ai ka ndryshuar pamjen e fëmijës, e ka hyjnizuar dhe na ka urryer”, nënvizojnë. Një letër e shkruar nga dora e 12-vjeçares për 47-vjeçarin, të cilën ai e kishte lënë në makinën e tij, u paraqit në gjykatë si provë. Djali i trajnerit ua dorëzoi letrën prindërve të vajzës së mitur dhe në përmbajtjen e saj fjalët e përdorura nga vajza bënë që gjyqtarët të dridheshin.

“E vetmja gjë për të cilën u pendova ishte që kësaj here, edhe pse ju kisha thënë që nuk do ta pranoja tek nëna ime, u detyrova dhe i thashë asaj … Do të doja ta gënjeja përsëri dhe ta mbuloja, por këtë herë ajo ishte perfekte me mua dhe nuk mund ta mohoja. Shpresoj që të mos ishe inatosur me mua se më në fund duhej t’i tregoja asaj dhe nëse ishe inatosur me mua, duhet të llogaritësh deri në 4 ose ndoshta deri në 5 dhe do të kalojë”, shton ajo me pafajësinë që karakterizon një fëmijë të mosha e saj

Prindërit e saj janë të bindur se trajneri e ktheu vajzën e tyre kundër tyre. Vajza e mitur iu nënshtrua një ekzaminimi gjinekologjik dhe u duk se kishte një marrëdhënie të plotë, megjithëse pretendoi në polici se e bëri me vetëdije.

Babai i saj iu drejtua Federatës Greke të Mundjes duke u kërkuar atyre që t’u jepnin një listë të ndeshjeve në të cilat vajza e tyre mori pjesë dhe një ish-anëtare e fuqishme e Federatës (nëna e emëron atë në dëshminë e saj) i tha burrit të saj: “A e donte vajza juaj atë?” “Pastaj burri im e pyeti se çfarë do të bënte nëse do të ishte fëmija i tij”, tha ajo.

Në faljen e tij, trajneri i akuzuar pretendoi se ai nuk kishte bërë seks me vajzën 12-vjeçare, se ai madje nuk e kishte puthur atë dhe se një shërbëtore që e pa atë të zhveshur mbi vajzën e mitur në dhomën e tij, ajo që ai tha ishte “një trillim i imagjinatës” dhe se gjithçka ishte bërë “për të njollosur emrin e Federatës”.

Kreu i gjyqtarit, Konstantinos Kanellakis, i cili dëshmoi për rastin, deklaroi se ishte informuar për incidentin me pastruesin nga dy trajnerë mundjeje, duke thënë për trajnerin specifik se ai nuk ka një diplomë dhe për këtë arsye licencë për të ushtruar profesionin. Profesori i mundjes në shkollën e Edukimit Fizik në Universitetin e Selanikut, George Pakhtas, tha në dëshminë e tij se trajneri i akuzuar ishte i mbuluar nga një figurë e fuqishme e Federatës, të cilën ai madje e emëroi.

Gjykata, duke vlerësuar të gjitha provat, e gjeti trajnerin fajtor për “joshjen dhe abuzimin e një të mituri në inçest” dhe e dënoi atë me 12 vjet burg. Pas dënimit të tij, trajneri u dërgua në Burgun e Tripolit.

Avokati i familjes së vajzës së mitur, Irini Maroupa, duke folur për “THEMA” komentoi: “Këto vepra shkelin lirinë seksuale, dëlirësinë dhe pafajësinë e të miturve në një mënyrë të patolerueshme, të kryer nga persona të besuar atyre nga prindërit e tyre (mësuesit, trajnerët, mjekët, etj.) dhe dëmtojnë shëndetin fizik dhe mendor të të miturve. Klubi specifik në të cilin i akuzuari ishte aktiv, më pas u largua nga Sekretariati i Përgjithshëm i Sporteve për shkak të mangësive kryesore që ekzistonin që nga fillimi në dosjen e tij, ndërsa duhet të asnjëherë nuk janë legalizuar. Kështu që këtij personi nuk do t’i jepej kurrë mundësia të ishte pranë një të mituri dhe të kryente krimin. Federata gjithashtu punoi ngushtë me të dënuarin. Dëshmitarët dëshmuan se ata ishin informuar siç duhet për sjelljen e papërshtatshme të trajnerit.

Është tragjike që një fëmijë i moshës 12-13 vjeç abuzohet seksualisht sepse mekanizmat e kontrollit të shtetit nuk funksionojnë”!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Çfarë po ndodh në Greqi? 7 oficerë policie plagosen nga qytetarët, ja shkaku (Foto+Video)

Çfarë po ndodh në Greqi? 7 oficerë policie plagosen nga qytetarët, ja shkaku (Foto+Video)

Publikuar më 07.03.2021
Oficerët e policisë në Greqi u sulmuan në orën 3 pasdite të ...

Oficerët e policisë në Greqi u sulmuan në orën 3 pasdite të së dielës. Një grup prej 30 personash thuhet se sulmuan katër oficerë policie, të cilët po kryenin kontrolle për përdorimin e maskës, distancat dhe lëvizjet e paligjshme. Ajo që pasoi ishte një betejë më vete me policinë duke kërkuar përforcime nga forcat DIAS […]

Lexo më shumë

Në Maqedoninë e Veriut arrijnë 3.000 vaksina ruse

Në Maqedoninë e Veriut arrijnë 3.000 vaksina ruse

Publikuar më 07.03.2021
Të dielën në Maqedoninë e Veriut kanë arritur 3.000 vaksina ...

Të dielën në Maqedoninë e Veriut kanë arritur 3.000 vaksina ruse Sputnik V, nga rreth 200.000 sa janë porositur nga Rusia për vaksinimin e popullatës për mbrojtje nga koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, i cili së bashku me ambasadorin rus Sergej Bazdnikin, kanë dalë për të pritur vaksinat në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit, tha […]

Lexo më shumë

Kosovë/ Nëntë viktima dhe 548 të infektuar me koronavirus

Kosovë/ Nëntë viktima dhe 548 të infektuar me koronavirus

Publikuar më 07.03.2021
Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të dielë...

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të dielën 548 raste me koronavirus, pas testimit të 4.193 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), më 7 mars janë regjistruar nëntë viktima. “Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjakovë 2 raste (80, 76 vjeç), Mitrovicë 2 raste (84, […]

Lexo më shumë

FOTO/ Aksident i frikshëm automobilistik, kamioni del nga autostrada, shoferi dërgohet me urgjencë në spital!

FOTO/ Aksident i frikshëm automobilistik, kamioni del nga autostrada, shoferi dërgohet me urgjencë në spital!

Publikuar më 07.03.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur në një zonë me qarkullim të ...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në një zonë me qarkullim të lartë në Greqi. Bllokimi i trafikut aktualisht po mbizotëron në zonën e Kifissos për shkak të këtij aksidenti automobilistik. Siç mund të shihet në foto, kamioni ktheu kursin dhe si rezultat ra në parmakët mbrojtës. Për shkak të trafikut ka një ndalim trafiku […]

Lexo më shumë

“Nuk mund të mbrohesha edhe pse isha sportiste”/ Zyrtarja e lartë greke: Ata u përpoqën të më përdhunonin kur isha 15 vjeçe

“Nuk mund të mbrohesha edhe pse isha sportiste”/ Zyrtarja e lartë greke: Ata u përpoqën të më përdhunonin kur isha 15 vjeçe

Publikuar më 07.03.2021
Ish-Ministrja e Kulturës greke, Lydia Koniordou foli për ank...

Ish-Ministrja e Kulturës greke, Lydia Koniordou foli për ankesat në lidhje me ngacmimet seksuale, duke theksuar se në asnjë rast nuk duhet të njollosen viktimat. Duke folur në Open dhe emisionin “Ela, Hamogela”, Znj. Koniordou iu përgjigj Ministres së Kulturës, Lina Mendoni, duke thënë se përmendja e emrit të saj ishte për të ardhur keq […]

Lexo më shumë

Kryeministri i Malit të Zi: Kurrë nuk do ta pranoja pavarësinë e Kosovës

Kryeministri i Malit të Zi: Kurrë nuk do ta pranoja pavarësinë e Kosovës

Publikuar më 07.03.2021
Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, ka deklaruar...

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, ka deklaruar se sikur ai të kishte qenë në krye të qeverisë malazeze në vitin 2008, shteti i tij kurrë nuk do ta kishte njohur pavarësinë e Kosovës. Kreu i qeverisë së Malit të Zi në një intervistë për gazetën serbe “Blic” ka thënë çështja e Kosovës, për […]

Lexo më shumë

Tmerr i vërtetë! Vajza bie pre e dhunës së ish të dashurit të saj, ajo tenton të largohet nga dritarja

Tmerr i vërtetë! Vajza bie pre e dhunës së ish të dashurit të saj, ajo tenton të largohet nga dritarja

Publikuar më 07.03.2021
“Ajo as nuk e mbante mend se “ngacmuesi” i 32-vj...

“Ajo as nuk e mbante mend se “ngacmuesi” i 32-vjeçares i cili u dënua nga Gjykata e Volosit me 15 muaj burg me pezullim të thjeshtë për dëmtim të thjeshtë trupor, dëmtim të pronës së huaj, prishjen e shtëpisë, ishte ish-partneri i saj 25 vjerçar”! Vajza e dëmtuar dukshëm tronditi gjykatën duke përshkruar se si […]

Lexo më shumë

Tërmeti në Greqi, vdes personi i parë!

Tërmeti në Greqi, vdes personi i parë!

Publikuar më 07.03.2021
I moshuari grek që u shpëtua nga ekipet e shpëtimit të gjetu...

I moshuari grek që u shpëtua nga ekipet e shpëtimit të gjetura në zonë dhe më pas u transportua me ambulancë në një qendër private rehabilitimi ka vdekur; Ditën e djeshme, 83-vjeçari u transportua në Spitalin e Përgjithshëm të Larisës, aty edhe ku humbi jetën. Varrimi i tij do të bëhet nesër në një rreth […]

Lexo më shumë