Tmerr në Nju Jork. Zjarri përfshin ndërtesën, 12 viktima (VIDEO)

Rreth 12 persona kanë humbur jetën, mes tyre një fëmijë dhe shumë të tjerë janë plagosur si pasojë e një zjarri që përfshiu një ndërtesë në lagjen “Bronks” në Nju Jork.
Mediat e huaja raportojnë se po hetohet për shkaqet e zjarrit, ndërhyrja për të cilin u bë shumë e vështirë për shkak të temperaturave shumë të ulëta.
Në një reagim të parë, kryebashkiaku Bill De Blasio ka folur pas tragjedisë duke thënë se ky ishte “Zjarri më i keq i ndodhur në qytet”.
Ambasadorja shqiptare në SHBA Floreta Faber konfirmon se nuk ka asnjë njoftim për shtetas shqiptarë të dëmtuar apo plagosur. Ajo ka vendosur një numër telefoni në dispozicion për të gjithë ata që kanë nevojë për ndihmë dhe thotë se është në gatishmëri për të ofruar çdo gjë që kemi mundësi.
Statusi i Flaber
–Nr emergjence: 347.241.44 34
202.758.9526
Para pak orësh u informova se sonte (28 dhjetor) një zjarr masiv ka rënë në orën 19.00 (ora lokale) në Bronx, Nju Jork. Zyra e Kryetarit të Bashkisë së Nju Jorkut njofton se të paktën 12 vetë kanë humbur jetën dhe një numër i konsiderueshëm janë plagosur nga zjarri i rënë në një ndërtesë apartamentesh që ndodhet në Prospect Avenue afër Kopshtit Zoologjik në Bronx. Temperaturat e ulëta në minus 10° celsius e vështirësojë së tepërmi trajtimin e situatës. Çdo ndihmë e dhënë në këtë moment është e vlefshme.
Me shumë keqardhje për tragjedinë e rëndë dhe me shqetësimin se Bronxi është një nga lagjet shumë të populluara me familje me prejardhje shqiptare, kam ndjekur nga afër situatën. Nga informacionet zyrtare të deritanishme, nuk kemi njoftim për shtetas shqiptarë të dëmtuar apo të plagosur. Nga përfaqësues të komunitetit konfirmoj që ajo zonë nuk është zakonisht e populluar me familje shqiptare.
Për çdo rast, mund të na telefononi menjëherë. Numrat e emergjencës për Albanian Embassy to the US, në Nju Jork dhe në Uashington DC janë respektivisht:
347.241.44 34 ose
202.758.9526
Në gatishmëri për të ofruar çdo gjë që kemi mundësi.
Floreta Faber
Ambasadore e RSH në SHBA

Të tjera

Abissnet