×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Tirana, një shekull kryeqytet”, dekorohen figura që lanë gjurmë në histori (FOTO)

U mbajt sot eventi “Tirana, një shekull kryeqytet”, ku morën pjesë figura të shquara të kryeqytetit, dhe u dekoruan disa prej figurave që lanë gjurmë në historinë e qytetit.

Eventi u organizua në Teatrin Kombëtar nga shoqata “Tirona Intellectum”, shoqata “Bashkësia Dibrane” dhe “Aleanca për mbrojtjen e teatrit”.

Në fjalën e saj, kryetarja e “Tirana Intellectum” u shpreh se u zgjodh pikërisht Teatri Kombëtar sepse është ikonat e pakta që përfaqëson historinë arkitetkturore të Tiranës pas katrahurave që ka pësuar nga sistemet dhe se teatri është kthyer në simbolin e rezistencës kundër të keqes e shkatërrimit që ka përfshirë këtë vend, raporton gazetarja e “Shekulli”-t Lorena Resulaj.

Said Semedin Toptanit i jepet titulli Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut me motivacionin personalitet i shquar i qytetit të Tiranës, që ka luajtur një rol të rëndësishëm ne Rilindjen Kombëtare dhe kulturën shqiptare.

Ismail Ndroqi merr titullin Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut për kontributin e shquar artistik kulturor në shpalljen e Tiranës kryeqytet.

Hasa Zyberi, merr titullin Mjeshtre e Madhe për kontributin në muzikëm popullore tiranase dhe muzikën tradicionale të Shqipërisë së Mesme.

Hatixhe Skënderi, nderohet me titullin Naim Frashëri për cilësitë e veçanta njerëzore në shërimin e plagëve të shoqërisë dhe emancipimin e grave dhe vajzave.

Etem Tabakut i jepet titulli për Merita të veçanta civile për kontributin e tij në arsimim dhe edukimin e shumë brezave të Tiranës.

Me titullin Mjeshtër i Madh nderohet Gazmend Bakiu për kontributin dhe përkushtimin si studiues në ndriçimin e historisë, vlerave të qytetit të Tiranës.

Në fjalën e mbajtur nga presidenti Ilir Meta tha se: “Dua të uroj nga zemra të gjithë qytetarët e Tiranës dhe mbarë shqiptarët kudo ku janë: gëzuar 100-vjetorin e shpalljes së Tiranës si kryeqytet i Shqipërisë. E prita me shumë kënaqësi ftesën tuaj për të nderuar kontributin shekullor të shumë brezave. Caktimi i Tiranës si kryeqytet ka qenë një nga veprimet më të zgjuara dhe themeltare të shtetformimit tonë”.

Mandej kreu i shtetit shtoi se: “Në këtë 100 vjetor përkulem me mirënjohje ndaj kontributit, historisë, mirësjelljes dhe vlerave etnokulturore të komunitetit tiranas. Kryeqytetet meritohen jo vetëm nga pozicioni gjeografik, por edhe bazuar mbi traditën, monumentet historike, vlerat kulturore dhe cilësitë njerëzore të banorëve. Jam i vetëdijshëm se në historinë 100-vjeçare të Tiranës, krahas arritjeve është dëshmuar për fat të keq edhe cenimi, egocentrizimi dhe papëpëgjegjshmëria për t’u ngritur dhe shkelur mbi vlerat e të parëve tanë të nderuar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Butrinti me koncesion? Tare kundërshton: S’mund t’ua japim të huajve, rrezikohet identiteti

Butrinti me koncesion? Tare kundërshton: S’mund t’ua japim të huajve, rrezikohet identiteti

Publikuar më 11.09.2020
Qendra më e njohur arkeologjike në Shqipëri, Butrinti, do të...

Qendra më e njohur arkeologjike në Shqipëri, Butrinti, do të menaxhohet për 10 vitet e ardhshme nga Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim. I ftuar në ‘RTV ORA’, ish-drejtori i këtij parku arkeologjik Auron Tare, tha se situata në Butrint në 10 vitet e fundit lë për të dëshiruar, sa i përket menaxhimit, por dhe të parkut […]

Lexo më shumë

Infektohet me koronavirus aktorja e njohur shqiptare, i prekur edhe bashkëshorti

Infektohet me koronavirus aktorja e njohur shqiptare, i prekur edhe bashkëshorti

Publikuar më 08.09.2020
Është infektohet me koronavirus aktorja e njohur shqiptare, ...

Është infektohet me koronavirus aktorja e njohur shqiptare, drejtoresha e Artit dhe Kulturës Korçë, Zamira Kita. Mësohet se gjithashtu nga virusi vdekjeprurës është prekur edhe bashkëshorti i saj, i cili është dërguar për një trajtim më të specializuar në një nga spitalet e kryeqytetit. Ndërsa gjendja shëndetësore e aktores paraqitet e mirë. Prej disa vitesh […]

Lexo më shumë

Vdekja e aktorit Chadwick Boseman thyen një rekord historik

Vdekja e aktorit Chadwick Boseman thyen një rekord historik

Publikuar më 31.08.2020
Vdekja e parakohshme e aktorit Chadwick Boseman, pas një luf...

Vdekja e parakohshme e aktorit Chadwick Boseman, pas një lufte të gjatë me kancerin ka prekur zemrat e miliona fansave. Ngushëllimet e tyre po sinjalizohen edhe si rekorde në rrjetin social Twitter. Administratorët e këtij rrjeti social kanë lajmëruar se njoftimi për vdekjen e tij, që u postua në profilin e aktorit, është bërë postimi […]

Lexo më shumë

Zbulohet varri helenistik në Tepelenë, gjenden monedha dhe enë qeramike (FOTO)

Zbulohet varri helenistik në Tepelenë, gjenden monedha dhe enë qeramike (FOTO)

Publikuar më 24.08.2020
Gjetjet arkeologjike që i përkasin periudhës helenistike jan...

Gjetjet arkeologjike që i përkasin periudhës helenistike janë zbuluar rastësisht në fshatin Turan të Tepelenës Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, përmes një postimi në rrjetet sociale, njoftoi zbulimin e një vendi arkeologjik ku janë gjetur objektet, si monedha, enë qeramike, kandilë etj. Ministrja Margariti bën me dije se tashmë specialistët e IKTK kanë shkuar në […]

Lexo më shumë

Shqiptarja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit në Kanada (Foto)

Shqiptarja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit në Kanada (Foto)

Publikuar më 02.08.2020
Artistja dhe producentja shqiptare në Kanada, Ana Golja ësht...

Artistja dhe producentja shqiptare në Kanada, Ana Golja është vlerësuar në festivalin e filmit “Lavazza Film Festival” për filmin The Cuban. Përmes një postimi në rrjetet sociale shqiptarja ka treguar se ndjehet e nderuar që është vlerësuar me çmimin “Aktorja më e mirë”. “Nuk e di ende se çfarë ndodhi mbrëmjen e djeshme por përfundova […]

Lexo më shumë

Bienalja e parë e karikaturës në Shqipëri, mbi 100 artistë nga gjithë bota konkurrojnë me veprat më të mira

Bienalja e parë e karikaturës në Shqipëri, mbi 100 artistë nga gjithë bota konkurrojnë me veprat më të mira

Publikuar më 20.07.2020
Shqipëria do të mbledhë për herë të parë në një bienale emra...

Shqipëria do të mbledhë për herë të parë në një bienale emrat më të njohur të karikaturës në mbarë botën. Drejtoresha ekzekutive dhe themeluesja e çmimit Niko Nikolla, Flora Nikolla, tregon për “Shekulli”-n si i lindi kjo ide dhe çfarë pritet të ndodhë në eventin e rëndësishëm, që synon të vendosë Shqipërinë në hartën e […]

Lexo më shumë

Rikthehet “Festivali i Resë”, 100 artistë shqiptarë ndezin atmosferën në Tiranë mes pandemisë

Rikthehet “Festivali i Resë”, 100 artistë shqiptarë ndezin atmosferën në Tiranë mes pandemisë

Publikuar më 19.07.2020
Festivali i Resë që çdo edicion mbledh artistët më të mirë n...

Festivali i Resë që çdo edicion mbledh artistët më të mirë nga Shqipëria dhe jo vetëm, rikthehet edhe këtë vit, pavarësisht se në kushte jo normale. Pandemia nuk e ndali festivalin, i cili i dedikohet në tërësi promovimit të kulturës, artistëve, folklorit shqiptar e artit kontemporan. Nga data 21 korrik deri në 2 gusht të […]

Lexo më shumë

Ndërkohë që Shqipëria i shkatërron, KE jep miliona euro për monumentet e dëmtuara nga tërmeti

Ndërkohë që Shqipëria i shkatërron, KE jep miliona euro për monumentet e dëmtuara nga tërmeti

Publikuar më 17.07.2020
Kala, monumente, muze dhe site arkeologjike u dëmtuan rëndë ...

Kala, monumente, muze dhe site arkeologjike u dëmtuan rëndë pas tërmetit të 26 nëntorit. Komisioni Europian do i vijë në ndihmë Shqipërisë për restaurimin e tyre me një fond prej 50 milionë eurosh. Fondi i miratuar nga KE është pjesë e një pakete prej 100 milionë eurosh, në mbështetje të qeverisë shqiptare për rehabilitimin dhe […]

Lexo më shumë