×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“T’i hiqet gjoba 1500 lekëshe drejtorit të kadastrës”, KQZ tallet me ligjin që ndalon fushatën shtetërore 4 muaj përpara zgjedhjeve

Asnjë ndëshkim për veprimet e deputetit socialist Bujar Cela, i cili shpërndau leje legalizimesh përpara fushatës elektorale në zonën e tij zgjedhore, por as për shefin e Kadastrës që ishte bashkëpunëtor.

Dënimi simbolik prej 15 mijë lekësh të vjetër për drejtorin e Kadastrës Lushnje, Arben Qalliu, u rrëzua sot pasi Komisioni për Ankimet dhe Sanksionet vendosi ta shfuqizojë gjobën.

Vendimi në KAS u mor me 3 vota pro dhe dy kundër. Ilir Rusmajli i bashkoi votat e tij me të dy anëtarëve të tjerë të sjellë nga PS, dhe pranoi kërkesën e drejtorit të Kadastrës së Lushnjes për pafajësi. Ndërsa dy anëtarët e tjerë të propozuar nga opozita, mbështetën kërkesën e LSI-së që Arben Qalliu të ndëshkohej më shumë se sa 15 mijë lekë të vjetër.

“Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve shqyrtoi Kërkesën Ankimore nr. 01 me objekt “Ndryshimi i Vendimit të Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve nr.7 datë 14.01.2021” me ankues, z. Arben Qalliu dhe Kërkesën Ankimore nr. 02 me objekt “Ndryshimi i Vendimit të Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve nr.7 datë 14.01.2021” me ankues, Partia Lëvizja Socialiste për Integrim.

Në përfundim të shqyrtimit Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve vendosi ndryshimin e vendimit nr. 7, datë 14.01.2021, të Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve dhe pranimin e ankimit të z. Arben Qalliu lidhur me vendosjen e sanksionit administrativ, si edhe rrëzimin e ankimimit Lëvizjes Socialiste për Integrim lidhur me vendosjen e sanksionit administrative ndaj deputetit Bujar Çela.

Gjithashtu, KAS vendosi që Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve të informojë Agjensinë Shtetërore të Kadastrës dhe t’i kërkojë që, në respektim të standardit të zgjedhjeve dhe neutralitetit të administratës publike, deputetët, deri në datën e zgjedhjeve të mos ftohen në veprimtaritë rutinë të administratës qendrore dhe vendore të tij, të cilat zhvillohen nëpërmjet kontaktit, komunikimit dhe bashkëpunimit me zgjedhësit”, thuhet në njoftimin e KQZ.

Vendimi në fjalë përbën jo vetëm një shkelje të ligjit për ndalimin e fushatës katër muaj përpara zgjedhjeve, por edhe një tallje për votuesit shqiptar. Askush nuk dënon pushtetarët dhe njerëzit e lidhur me ta.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Lista e plotë e kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike në 12 qarqet e vendit

Lista e plotë e kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike në 12 qarqet e vendit

Publikuar më 08.03.2021
Partia Demokratike ka publikuar listën e plotë të kandidatëv...

Partia Demokratike ka publikuar listën e plotë të kandidatëve për deputetë në 12 qarqet e vendit. Ndërsa mbrëmja e sotme (ora 00:00) është afati i fundit për dorëzimin e këtyre listave në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, tanimë kjo parti i ka përpiluar ato dhe pritet t’i dorëzojë zyrtarisht. Lista e qarkut te Tiranes do të […]

Lexo më shumë

Nisma Thurje depoziton në KQZ listën e kandidatëve për deputet

Nisma Thurje depoziton në KQZ listën e kandidatëve për deputet

Publikuar më 08.03.2021
Sot Nisma Thurje ka depozituar në Komisionin Qendror të Zgje...

Sot Nisma Thurje ka depozituar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve listën e plotë me kandidatët e saj për zgjedhjet e 25 prillit. Rudina Hajdari do të jetë kryesuese e listës në qarkun  Elbasanit, ashtu sikurse ka bërë me dije më herët. Në Tiranë lista kryesohet nga Pano Soko, i ndjekur në vend të dytë nga […]

Lexo më shumë

Skandali për maskat/ Jep dorëheqjen deputeti gjerman që u përdor nga Rama dhe Balla gjatë vizitës në Berlin

Skandali për maskat/ Jep dorëheqjen deputeti gjerman që u përdor nga Rama dhe Balla gjatë vizitës në Berlin

Publikuar më 08.03.2021
Një ligjvënës nga partia konservatore e kancelares Angela Me...

Një ligjvënës nga partia konservatore e kancelares Angela Merkel dha dorëheqjen të hënën mes kritikave në rritje për rolin e tij në marrëveshjet e diskutueshme të prokurimit të maskave. Në një deklaratë, Nikolas Loebel tha se ai ka paraqitur dorëheqjen e tij si ligjvënës me efekt të menjëhershëm në mënyrë që të shmangë dëmtimin e […]

Lexo më shumë

Këta janë emrat në 12 qarqet që do të jenë krye të listës në Partia Socialiste

Këta janë emrat në 12 qarqet që do të jenë krye të listës në Partia Socialiste

Publikuar më 08.03.2021
Në 12 qarqet e Shqipërisë, Partia Socialiste ka vendosur që ...

Në 12 qarqet e Shqipërisë, Partia Socialiste ka vendosur që në krye të listës të jenë gra përveç Dibrës dhe Fierit. Në një pjesë të këtyre qarqeve janë emra të rinj në Partinë Socialiste. Ndërkohë, Erion Braçe, i cili mban aktualisht postin e zv/kryeministrit dhe një nga figura më jetëgjata në këtë parti do të […]

Lexo më shumë

Edi Rama kalon në delir: Minimumi marrim 78 mandate, maksimumi 88

Edi Rama kalon në delir: Minimumi marrim 78 mandate, maksimumi 88

Publikuar më 08.03.2021
Kryeministri Rama ka nisur prezantimin e emrave te listes se...

Kryeministri Rama ka nisur prezantimin e emrave te listes se PS per zgjedhjet e 25 prillit. Gjate nje komunikimi per mediat ai ka thene se objektivi i PS është minimumi 78 mandate, maksimumi 88 mandate. Sipas tij këto  nuk janë numra filxhanesh! Objektivi minimal është që të mos biem nga kuotat e vitit 2017. Shkoder: […]

Lexo më shumë

Dritan Leli refuzon ftesën e Ramës për të qenë kandidat për deputet

Dritan Leli refuzon ftesën e Ramës për të qenë kandidat për deputet

Publikuar më 08.03.2021
Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli ka refuzuar ftesë...

Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli ka refuzuar ftesën e kryeministrit Edi Rama për të qenë kandidat për deputet në zgjedhje. Burime për “Shekulli-n” bëjnë me dije se Leli ka refuzuar të jetë pjesë e listës së kandidatëve për deputet. Leli mësohet se nuk dëshiron që të largohet nga drejtimi i Bashkisë Vlorë.

Lexo më shumë

Një tjetër deputet i Partisë Socialiste nuk do të jetë pjesë e garës së 25 prillit

Një tjetër deputet i Partisë Socialiste nuk do të jetë pjesë e garës së 25 prillit

Publikuar më 08.03.2021
Një tjetër deputet i Partisë Socialiste nuk do të jetë më në...

Një tjetër deputet i Partisë Socialiste nuk do të jetë më në garën për t’u rizgjedhur. Musa Ulqini, i cili u zgjodh deputet në vitin 2017 në zonën e Belshit. Partia Socialiste nuk i ka përmbyllur listat e saj të kandidatëve për deputetë, ndërsa sonte është afati përfundimtar për dorëzimin e tyre në Komisionin Qendror […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Nga Flutura Açka te Agron Gjekmarkaj, emrat surprizë në listat e PD-së

Zgjedhjet e 25 prillit/ Nga Flutura Açka te Agron Gjekmarkaj, emrat surprizë në listat e PD-së

Publikuar më 08.03.2021
Kur na ndajnë vetëm pak orë nga mesnata kur është afati i fu...

Kur na ndajnë vetëm pak orë nga mesnata kur është afati i fundit i dorëzimit të listave të kandidatëve për deputetë në KQZ, gazeta “Shekulli” zbulon disa emra surprizë që pritet që të jenë pjesë e ekipit të Lulzim Bashës. Burime pranë PD bëjnë të ditur se disa nga emrat e rinj, të ardhur si […]

Lexo më shumë