Thinja të parakohshme! Mësoni arsye pse flokët tuaj po zbardhen

Kur mendojmë për thinjat, na vijnë në mendje gjyshet tona pasi ato janë një proces natyral me kalimin e kohës. Por ka disa raste që ato dalin dhe një një moshë më të re, në të cilin me siguri nuk i  kishit menduar.

Jetoni në një vend të ndotur: Ndotësit dhe toksinat mund t’ju shkaktojnë thinja të parakohshme. Këto kimikate krijojnë radikale të lira ose stres që dëmtojnë prodhimin e melaninës dhe shpejtësinë e plakjes së flokëve, sipas studimeve.

Jeni shumë të stresuar: Stresi do të përshpejtojë fatin tuaj gjenetik.Domethënë, nëse nuk e keni në gjenetikë , stresi ka gjasa të ndryshojë ngjyrën e flokëve tuaj.

Cigarja: dhe nëse nuk e pini por e pi dikush në shtëpinë tuaj tymi i cigares mund t;ju shkaktojë flokë gri. Disa studime të bëra në 2013 zbuloi që këta persona thinjen dy herë më shumë.

Ndryshimi i hormoneve: Nëse keni probleme me ndryshimin e hormoneve, ato mund të shkaktojnë teksturën e flokëve dhe si rrjedhojë ato të thinjen më shpejt.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet