×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Thaçi dhe Rama rrezohen vetëm nga Stambolli!

Alban Daci

Ka shumë ide e studime se si vdes një demokraci. Në të kaluarën jemi mësuar se demokracitë mund të vdesin përmes shesheve e marshimeve. Ndoshta i vetmi që e bëri të mundur një të tillë ishte Musolini me marshimin e tij të famshëm në Romë në vitin 1922. Të tjerë duke u frymëzuar prej tij u munduan të përsërisin ngjarjet më të njëjtin format, por dështuan e këto ishin për shembull Hitleri në Gjermani e Chavez në Venezuelë. Ata e provuan, u burgosen dhe dështuan. Atëherë përdoren po vetë mjetet e demokracisë për të vrarë demokracinë duke ardhur në pushtet përmes legjitimitetit dhe përmes zgjedhjeve. Këto janë raste tipike demagogësh “outsiders”. Sipas studiuesve që merren me faktorët që vrasin demokracitë futen edhe Erdogan dhe Putin që kanë ardhur me zgjedhje dhe po ashtu me mekanizma demokratik janë kthyer në diktatorë e autokrat. Demagogjia e tyre vjen në formën e sovranizmit e patriotizmit kundër sistemin tradicional. Ka mendime të ndryshme se si mund të shpëtohet një demokraci. Mendimi më i mirë është identifikimi i demagogëve dhe ndalimi i rrugëtimit të tyre për pushtet. Si identifikohet një demagog?

1. Së pari, vjen si outsider e kjo ndodh për shkak të krizës së partive tradicionale dhe lidershipit tradicional. Në shumicën e rasteve janë vetë liderit tradicional, të pa mundshëm për të fituar sipas sistemit tradicional që i ftojnë “outsider” si triumfues me idenë se mund t’i kontrollojnë kur te duan. Kështu ishte ideja edhe e Presidentit të Gjermanisë, heroi i Luftës I Botërore, I cili pas shumë përpjekjesh të dështuar pranoj të ofronte Hitlerin duke bërë gabimin më të madhe, të cilin nuk e kontrolloj me për asnjë çast dhe po ashtu vetë ky i fundit përmes mekanizmave kushtetues instalizoj e legjitimoj një ndër diktaturat më të egra të njerëzimit

2. Gjuha që përdorin dhe mungesa e tolerancës dhe po ashtu deligjitimiteti i kundërshtarit janë shenja për të kuptuar se ardhja e tij është demagogji. Nëse në një sistem tradicional forca politika njohin kundërshtarin dhe qeverisin me alternim, outsiders ose dammgogët vijnë me ide të “tabula razes”, çdo gjë është gabim e duhet t’ia nisim nga fillimi me metoda të reja

4. Thirrjet e vazhdueshme për ndryshime kushtetuese dhe në mënyrë të njëanshme. Këto thirrje bëhen më pretekstin për të ritkhyer demokracinë tek qytetarët, por në fakt për të forcuar e instaluar regjimin e tyre

5. Lufta e burgosja e gazetarëve e mediave të lira. Kjo mundëson instalimin e propagandës që kthehet vetëm në sistemin e tyre të pushtetit

6. Prishja e ekuilibrave dhe ndarjes së pushteteve duke i përqendruar ato në një grup njerezish që identifikohen me liderin “absolutë”.

Vetëm nga këto gjashtë shembuj, kuptojmë se jo vetëm Erdogane Putin, por edhe Thaçi e Rama janë e njëjta kategori. Pra, çfarë i bashkon Ramen e Thaçin? Dëshira për pushtet përmes demagogjisë? Kush është garancia e tyre dhe modeli i tyre? Pa dyshim Erdogan! Në Shqipëri lidhjen me Erdogan e quajnë disa edhe si lidhje vëllazërore për shkak se pushteti i Erdogan ka orientim fetar e justifikohet pa drejtësisht në fe. Shqiptarë e turqit kanë plotë arsye të kenë marrëdhënie të mira. Të gjithë popuj duhet të kenë parimisht marrëdhënie të mira, por marrëdhëniet e Ramës me Erdoğan apo e Thaçit me Erdoğan nuk kanë lidhje me historinë dhe me ndjesitë e dy popujve, por në dëshirën për të qeverisur duke shtypur popujt për interesa të pushtetit.

Rama është modeli se si ndryshohet Kushtetuta e vendit pa u pyetur populli e pa ardhur si një kërkesë popullore. Siç e dini mirë në 30 vejt demokraci, populli është pyet veten dy herë, njëherë për modelin e regjimit mes monarkisë e republikës dhe ky rezultat sipas historisë tashmë është manipuluar e po ashtu për hyrjen në fuqi të Kushtetutës. Ndryshimet e fundit kushtetuese të bëra nga Rama, jo vetëm që nuk kanë konsensusin e sovranit, sepse s’ka referundum, por është i njëanshëm edhe në këndvështrim politik, sepse Rama e ka deligjitimuar Opozitën nga çdo proces i rëndësishëm institucional. Madje edhe për reformën zgjedhore kërkon ta deligjitimoj.

Sot, kemi një grup liderësh në Ballkan, që jo vetëm janë të ngjashëm me njeri-tjetrin, por edhe i bëjnë tënderat, tregtinë apo shkëmbimet nëpër tavolina kafenesh siç ishte rasti i fundit i Ramës në takim me Presidentin e Azerbajxhanit. Në këto kushte e rrethana pushteti i Ramës dhe i Thaçit jo vetëm mbrohet nga modeli Erdoğan, por edhe në një mënyrë apo tjetër forcohet e sponsorizohet përmes këtyre modeleve. Vetë nismat e PPP dhe mungesa e Opozitë në Parlament i ka dhënë Ramës pushtet absolutë për investime, projekte apo nisma të tjera që kanë të bëjnë me sektorë strategjikë. Për këto arsye e për shumë të tjera, mendoj se mundja e Ramës dhe Thaçit bëhet nga Stambolli. Nëse dobësohen intersat e Erdoğan në Shqipëri e në Kosovë, atëherë dobësohet edhe pushteti i Thaçit dhe Ramës. Rritja e interesave gjermane, italiane dhe të SHBA në këto dy vende janë e vetmja mundësi për të mundur demagogët dhe për të rikthyer në binar demokracinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Në 25 prill 2021 fillon epoka e re”/ Presidenti Meta: Deklaratat e miqve evropiane shpresoj të dëgjohen deri të enjten

“Në 25 prill 2021 fillon epoka e re”/ Presidenti Meta: Deklaratat e miqve evropiane shpresoj të dëgjohen deri të enjten

Publikuar më 27.10.2020
Meta ka reaguar në lidhje me qëndrimin e komisionerit Evropi...

Meta ka reaguar në lidhje me qëndrimin e komisionerit Evropian për Zgjerimin Oliver Varhelyi, për qëndrimin e tij ndaj Kodit Zgjedhor. Meta përmes një postimi në rrjetin social ka shpërndarë qëndrimet  ndërkombëtarëve për ndryshimet e bërë nga qeveria në Kodin Zgjedhor. “Falenderoj miqtë e vërtetë të Shqipërisë, që duan çeljen sa më parë të negociatave […]

Lexo më shumë

Votimi/ Rrëzohet dekreti i Metës, Kodi Zgjedhor të enjten për rivotim në Kuvend

Votimi/ Rrëzohet dekreti i Metës, Kodi Zgjedhor të enjten për rivotim në Kuvend

Publikuar më 27.10.2020
Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar sot dekretin e Metës për kthi...

Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar sot dekretin e Metës për kthim në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Nga 17 anëtarë prezentë, 15 votuan kundër dekretit kurse vetëm 2 pro, Alimadhi dhe Lita. Pas një debati për më shumë se 2 orë, mazhoranca i ka qëndruar bindjes se ndryshimet në Kodin Zgjedhor duhen miratuar që […]

Lexo më shumë

Eurodeputeti gjerman thirrje për Kodin Zgjedhor: Institucionet si Komisioni i Venecias të respektohen nga të gjitha palët e përfshira

Eurodeputeti gjerman thirrje për Kodin Zgjedhor: Institucionet si Komisioni i Venecias të respektohen nga të gjitha palët e përfshira

Publikuar më 27.10.2020
Eurodeputeti gjerman i PPE, Michael Gahler i është bashkuar ...

Eurodeputeti gjerman i PPE, Michael Gahler i është bashkuar thirrjes së komisionerit për zgjerimin në BE, Olvier Varhelyi se Komisioni i Venecias duhet respektuar. Varhelyi tha për herë të dytë se opinioni i Komisionit të Venecias duhet të pritet nga Kuvendit dhe më pas ndryshimet në Kodin Zgjedhor të rivotohet. Sipas Gahler, institucionet e rangut […]

Lexo më shumë

Mazhoranca nuk pret opinionin e Venecias, dërgon me shpejtësi në Parlament dekretin e Presidentit Meta për Kodin Zgjedhor (Dokumenti)

Mazhoranca nuk pret opinionin e Venecias, dërgon me shpejtësi në Parlament dekretin e Presidentit Meta për Kodin Zgjedhor (Dokumenti)

Publikuar më 26.10.2020
Kuvendi pavarësisht thirrjeve nga BE nuk humbet kohë dhe nes...

Kuvendi pavarësisht thirrjeve nga BE nuk humbet kohë dhe nesër shqyrton në Komisionin e Ligjeve dekretin e Presidentit Meta për kthim në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Pikërisht, Meta iu drejtua me një kërkesë për opinion Komisionit të Venecias për ndyshimet në Kodin Zgjedhor të miratuara pa konsensus më 5 tetor në Kuvend, teksa […]

Lexo më shumë

PPE i kujton Ramës: Duhet të respektojë Opinionin e Venecias për Kodin Zgjedhor

PPE i kujton Ramës: Duhet të respektojë Opinionin e Venecias për Kodin Zgjedhor

Publikuar më 26.10.2020
Numri 2 i PPE në Parlamentin Europian, Andrei Kovaçev, mbësh...

Numri 2 i PPE në Parlamentin Europian, Andrei Kovaçev, mbështëti Komisionerin për Zgjerimin, Oliver Varhelyi në lidhje me situatën politike në Shqipëri. Njësoj si Komisioneri për Zgjerimin, Kovaçev kërkoi që qeveria dhe parlamenti të presin Opinionin e Venezias para se të votojnë për Kodin Zgjedhor. Reagimi i plotë Mbështes qëndrimin e Komisionerit OliverVarhelyi! Kodi Zgjedhor […]

Lexo më shumë

Koronavirusi detyron Këshillin e BE-së të ulë takimet në ‘minimumin absolut’

Koronavirusi detyron Këshillin e BE-së të ulë takimet në ‘minimumin absolut’

Publikuar më 26.10.2020
Këshilli i BE do të zvogëlojë takimet e ekspertëve fizikë &#...

Këshilli i BE do të zvogëlojë takimet e ekspertëve fizikë “në minimumin” dhe gjithashtu do të kufizojë videokonferencat në “tema përparësore” në përgjigje të rasteve në rritje të koronavirusit, tha të hënën presidenca gjermane. “Vala e dytë e pandemisë së koronës po godet kryeqytetin e BE, Bruksel me forcë të plotë. Shifrat e infeksionit në […]

Lexo më shumë

Kodi Zgjedhor/ Eurodeputeti David Lega: Rama duhet të presë opinionin e Venecias, kjo do të ishte qasje demokratike

Kodi Zgjedhor/ Eurodeputeti David Lega: Rama duhet të presë opinionin e Venecias, kjo do të ishte qasje demokratike

Publikuar më 26.10.2020
Eurodeputeti David Lega i ka bërë thirrje Ramës të presë opi...

Eurodeputeti David Lega i ka bërë thirrje Ramës të presë opinionin e Komisionit të Venecias për kërkesën e Metës për Kodin Zgjedhor. Sipas Legës, i cili është i dyti që reagon nga BE pas komisionerit Oliver Varhelyi, pritja e opinionit do të ishte një qasje demokratike nga parlamenti dhe qeveria shqiptare. Po ashtu edhe Oliver […]

Lexo më shumë

Zbardhet kërkesa e Metës drejtuar Venecias, ja 8 pyetjet për të cilat kërkon përgjigje Presidenti

Zbardhet kërkesa e Metës drejtuar Venecias, ja 8 pyetjet për të cilat kërkon përgjigje Presidenti

Publikuar më 26.10.2020
Zbardhet kërkesa e Presidentit Ilir Meta drejtuar Komisionit...

Zbardhet kërkesa e Presidentit Ilir Meta drejtuar Komisionit të Venecias  për një ppinion urgjent mbi procesin e ndryshimit të njëanshëm dhe të përshpejtuar të Kushtetutës dhe Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë. Në kërkesën prej 11 faqesh, Kreu i shtetit parashtron 8 pyetje për Venecian teksa dhe argumenton arsyet që e detyruan të kërkojë nga […]

Lexo më shumë