Terroristi i xhamisë së Zelandës së Re i “frymëzuar nga nacionalistët e Ballkanit”

Një person i armatosur që vrau 49 persona në një sulm terrorist në dy xhami në Christchurch, në Zelandën e Re besohet të jetë një admirues i nacionalistëve të Ballkanit dhe këndoi një këngë që nderonte Radovan Karaxhiç përpara se të hapte zjarr, thekson media e njohur Ballkanike “Balkan Insight”

Një përdorues në Facebook me emrin Brenton Tarrant – njeriu që thuhet se vrau dhjetëra njerëz në një sulm terrorist në dy xhami në Christchurch të premten në mëngjes – paraqiti figura të simboleve nacionaliste të Ballkanit në internet dhe një deklaratë që kritikon përfshirjen e SHBA në Kosovë. Një video gjithashtu tregoi se para se të qëllonte, personi i armatosur luajti një këngë duke nderuar udhëheqësin serb boshnjak të kohës së luftës Radovan Karaxhiç, vendimi përfundimtar i të cilit për gjenocid dhe krime të luftës do të dorëzohet javën e ardhshme. Përpara vrasjeve, përdoruesi i llogarisë së Tarantit të Brentonit vendosi një “manifest” prej 73 faqesh, i cili tha se motivi i sulmit ishte “të krijonte frikë” dhe përfshinte fjalimin anti-emigrant të urrejtjes, bën thirrje për vrasje të muslimanëve të bardhë dhe retorika supremaciste. Teksti gjithashtu përmbante një seksion rreth konfliktit në Kosovë. “Ballkanizmi gjithashtu do të zvogëlojë aftësinë e SHBA-së për të projektuar fuqinë globale dhe në këtë mënyrë të sigurojë që kurrë të mos të ndodhë një situatë e tillë si përfshirja e SHBA në Kosovë (ku forcat e SHBA/NATO-s luftuan përkrah myslimanëve dhe thernin evropianët e krishterë duke u përpjekur për të larguar aty Islamik pushtues nga Evropa)”, tha ai.

Operacionet e NATO-s në Kosovë

NATO ka udhëhequr operacionet paqeruajtëse në Kosovë që nga qershori 1999 pas fushatës së saj të sulmeve ajrore për t’i dhënë fund fushatës ushtarake të Serbisë kundër rebelëve shqiptarë etnikë. Fotografitë që tregojnë armatime të përdorura në të shtënat u shënuan gjithashtu me emrin e kreut ushtarak malazez Marko Miljanov Popoviç, i cili udhëhoqi fisin e tij në luftën kundër Perandorisë Osmane. Armët u shënuan gjithashtu me emrin Bajo Pivljanin, një komandant i cili gjithashtu luftoi kundër Perandorisë Osmane në Bosnje dhe Mal të Zi. Një tjetër emër i shënuar në armatim ishte Novak Vujoseviç, i cili luftoi në anën e Malit të Zi në betejën e Fundinës kundër forcave të Perandorisë Osmane. Deri tani policia e Zelandës së Re ka arrestuar katër vetë në lidhje me sulmet terroriste. Kryeministri i Zelandës së Re, Jacinda Ardern, e quajti të shtënat “Dita më e errët e Zelandës së Re” dhe tha në një deklaratë të premten në mëngjes se “shumë njerëz të prekur nga ky akt i dhunës ekstreme do të jenë nga komuniteti ynë i refugjatëve dhe emigrantëve”. /E. D.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet