×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tërmeti që shkundi politikën

Imer Mushkolaj

Qytetarët nga Kosova dhe jo vetëm iu dhanë leksion politikanëve se si duhet bashkuar e bashkëpunuar në ditë tragjedish, si tërmeti në Shqipëri. Ata e nxorën kastën politike këndej e andej kufirit ashtu çfarë është – hipokrite, egoiste e inatçore. Ndërkaq arrogancës së Edi Ramës iu përgjigjën me solidarizim të pashoq.

Ra tërmeti në Shqipëri dhe doli sheshazi mënyra se si funksionon politika shqiptare këndej e andej kufirit. Ra tragjedia e dhimbja dhe u shfaq haptas ndasia e hipokrizia e njerëzve që udhëheqin të dyja vendet, qasja egoiste e inatçore e tyre.

Përtej inateve e interesave personale të kastës politike, qytetarët iu dhanë leksion atyre se si duhet bashkuar e bashkëpunuar në ditë tragjedish. Por, politikanët e mbrapshtë nuk është se nuk u sollën ashtu siç vetëm ata dinë – edhe kur nuk duhet.

Ditën e tragjedisë Ramush Haradinaj nuk i telefonoi homologut të tij Edi Ramës, por presidentit Ilir Meta. Hashim Thaçi, që do të duhej të komunikonte me Ilir Metën, bisedoi me Edi Ramën. Kështu nuk ndodh në vende normale, me politikanë normalë. Kështu ndodh ndërmjet udhëheqësve që qeverinë me mendësi fisi, e jo shteti.

Ndërkohë Edi Rama nuk e shmangu as në ditë tragjedie arrogancën e tij, që e nisi me atë që e nervozon dhe për të cilën, me të drejtë, kritikohet më së shumti – taksën e shumëpërfolur të Rrugës së Kombit. Ai vazhdon të mbajë ligjërata për “patriotin modern” që nëpërmjet pagesës së taksave ndërton dhe mban shtetin.

E vërtetë. Shqipëria e ka të drejtën e plotë që të vendos tarifa për shfrytëzimin e rrugës së ndërtuar me para publike të shqiptarëve. Këtë e kanë parasysh edhe qytetarët e Kosovës. Por ata vetëm kërkojnë që tarifa të jetë më e ulët, gjë që Rama e kundërshton.

Idiotizmi shkoi aq larg sa që ditën e parë të tragjedisë taksën u detyruan ta paguajnë edhe ata që çuan ndihma në Shqipëri. Një veprim që nuk përkonte me realitetin, kur qindra mijëra kosovarë u organizuan për t’iu dalë në ndihmë të dëmtuarve nga tërmeti. Vetëm presioni publik bëri që ditën tjetër taksa të suspendohet. Përkohësisht. Por Edi Rama vazhdoi të jep leksione për “patriotë e tradhtarë”, madje në një situatë kaq të vështirë nuk e la pa iu kthyer edhe temës së tij të preferuar – “Mini Schengenit”.

* * *

Teksa Edi Rama gjen kohë për “patriotë e tradhtarë”, më mirë do të ishte që të koordinonte si duhet veprimin e institucioneve shtetërore atje, për t’u përballur me gjendjen e krijuar. Një situatë kaotike, aspak e denjë për një shtet me 107 vjet histori e anëtar i NATO’s. Madje Rama nuk ngurroi as të përpiqet që ta minimiojë solidarizimin e pashoq të mijëra kosovarëve që hapën dyert e zemrat për qytetarët e Shqipërisë, që mbushën sheshe me ndihma të çfarëdollojshme, të cilat ua dërguan nevojtarëve. Pavarësisht arrogancës së Edi Ramës, ata treguan kulturë e vetëmohim, duke mos kursyer asgjë në ditë të vështira.

Përderisa ende vazhdojnë përpjekjet e ekipeve të shpëtimit për të nxjerrë viktima nga rrënojat, disa udhëheqësve institucionalë kosovarë iu ra ndërmend të vizitojnë vendin e tragjedisë vetëm ditën e dytë. Më i shpejtë ishte shefi i diplomacisë greke, sesa politikanët e Kosovës që aq shumë e duan Durrësin kur zhvillojnë aktivitete atje dhe marrin mëditje të majme. Të tjerë ende “nuk kanë gjetur kohë” për t’i vizituar njerëzit që pësuan, duke u mjaftuar me respektim procedurash të ofrimit të ndihmës në raste të tilla.

Pavarësisht raportimeve për mundësinë e keqpërdorimit të ndihmave që po dërgohen në Shqipëri, nga individë të ndryshëm, qytetarët e Kosovës po e bëjnë më të mirën. E rëndësishme për ta është që t’iu gjenden sa më pranë njerëzve që kanë pësuar, disa nga të cilët i morën dhe i sollën në shtëpitë e tyre.

Nuk është ky kthim borxhi për vitin 1999, kur qindra mijëra kosovarë gjetën strehim në Shqipëri. Është, thjesht, shprehje e solidaritetit njerëzor me ata që i ndjejnë më afër dhe bashkëndiejnë me tragjedinë e tyre.

* * *

Nëse politika ka dështuar për të menaxhuar situatën e bashkërenduar aktivitetet, qytetarët kanë dhënë provimin. Ata i kanë lënë mbrapa tensionet dhe situatat e pakëndshme të krijuara nga politikanët për interesa personale dhe protagonizëm.

Politikanët andej e këndej kufirit është mirë ta dëgjojnë zërin e qytetarëve, është mirë të reflektojnë dhe të provojnë të dalin nga llumi i papërgjegjësisë e arrogancës ku janë katandisur.

Përtej betejave në rrjete sociale e ekrane televizive, ata duhet të ballafaqohen me nevojat e këtyre njerëzve, disa nga të cilët kanë mbetur pa të afërm e pa kulm mbi kokë, e të tjerë që kanë mbetur pa shpresë. Përgjegjësinë për këtë e kanë të padinjitetshmit, që edhe në ditë zie shfaqin idiotësinë e tyre prej politikanësh e mungesën e njerëzores prej njerëzish. Ra tërmeti e i shkundi, i zhveshi, i la lakuriq.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Brenga e një emigranti!

Brenga e një emigranti!

Publikuar më 05.08.2020
Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen tim...

Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen time si fëmijë ishte mami. Por le të jetë kjo letër vetëm e jona. Vetëm e ne të dyve.) E di, nëse unë të shkruaj një letër ti do mendosh se dua të të kërkoj dicka dhe mënyra më e mirë për të të bindur […]

Lexo më shumë

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Publikuar më 05.08.2020
Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ...

Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ‘Zgjidhja’ Tenderi për blerjen e 2000 lojërave “Mos u nxeh” organizuar nga Qendra e Botimeve për Diasporën, në varësi të ministrit të shtetit për Diasporën, nuk është lojë “novative” apo një program plotësues i mësimdhënies për fëmijët, siç u munduan ta justifikojnë drejtuesit e saj. Është […]

Lexo më shumë

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Publikuar më 30.07.2020
Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kusht...

Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, me 106 votat gjoja për listat e hapura që do jenë sërish të kryetarëve dhe ndalimin e koalicioneve paragjedhore. Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë u bë copash me amendimet e viteve 2007, 2008, 2012, 2015, 2016 dhe ndryshimin e sotëm, si […]

Lexo më shumë

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Publikuar më 28.07.2020
Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deput...

Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deputetët e emëruar, të votojë ‘hapjen’ e pjesshme të listave të kandidatëve për deputetë, ku sërish vendosin kryetarët e partive, tregon frikën personale për t’u përballur me votën popullore. Partitë e vjetra ishin dhe janë bashkë në çdo maskaradë zgjedhore, siç tregoi sot edhe një […]

Lexo më shumë

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Publikuar më 28.07.2020
Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbë...

Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbën e infeksionit me Sars-CoV-2. Por nëse tani nuk përpiqemi të gjithë bashkë do ta çojmë dëm suksesin e arritur në luftën kundër COVID-19, mendon Fabian Schmidt. Shumë vende të botës reaguan ndaj pandemisë Corona  me kohë duke marrë masat e izolimit si dhe […]

Lexo më shumë

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

Publikuar më 28.07.2020
Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A k...

Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A ke para?-Po ! Ti je gjithkush, Ti je gjithçka! “Varfëria është uri. Varfëria është mungesa e një strehe. Varfëria është të qenit i sëmurë dhe të mos kesh mundësi për t’u vizituar tek doktori. Varfëria është të mos kesh akses në edukim […]

Lexo më shumë

Kur televizioni publik fle

Kur televizioni publik fle

Publikuar më 27.07.2020
Vladimir Lulaj Nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’ Prej vitesh, ...

Vladimir Lulaj Nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’ Prej vitesh, televizioni publik “fle”, përton t’i bëjë oponencë konstruktive pushteteve të përkohshëm politikë, që vazhdimisht sillen në menyre destruktive dhe nuk përfaqësojnë interesat themelore të shtetit Juridik. Kater pushtetet kryesore të shoqërisë sonë (pushtetet e pavarur shtetërore legjislative, ekzekutive, gjyqësor dhe mediatik), prej kohësh ndihen të “droguar..” dhe […]

Lexo më shumë

Për zgjedhjet universitare

Për zgjedhjet universitare

Publikuar më 27.07.2020
Nga: Rezart Prifti Para 7 vjetësh kur fillova punë në Univer...

Nga: Rezart Prifti Para 7 vjetësh kur fillova punë në Universitetin e Tiranës si rishtar, idealist, zelltar dhe me një frymë inovative u ngërdhesha mes asaj si është dhe të paktën se si mendoja unë se si duhet të ishte. Rrugës nuk humba as të qenit rishtar, idealist, zelltar, apo frymën inovative, por mësova disa […]

Lexo më shumë