×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tërmeti që shkundi politikën

Imer Mushkolaj

Qytetarët nga Kosova dhe jo vetëm iu dhanë leksion politikanëve se si duhet bashkuar e bashkëpunuar në ditë tragjedish, si tërmeti në Shqipëri. Ata e nxorën kastën politike këndej e andej kufirit ashtu çfarë është – hipokrite, egoiste e inatçore. Ndërkaq arrogancës së Edi Ramës iu përgjigjën me solidarizim të pashoq.

Ra tërmeti në Shqipëri dhe doli sheshazi mënyra se si funksionon politika shqiptare këndej e andej kufirit. Ra tragjedia e dhimbja dhe u shfaq haptas ndasia e hipokrizia e njerëzve që udhëheqin të dyja vendet, qasja egoiste e inatçore e tyre.

Përtej inateve e interesave personale të kastës politike, qytetarët iu dhanë leksion atyre se si duhet bashkuar e bashkëpunuar në ditë tragjedish. Por, politikanët e mbrapshtë nuk është se nuk u sollën ashtu siç vetëm ata dinë – edhe kur nuk duhet.

Ditën e tragjedisë Ramush Haradinaj nuk i telefonoi homologut të tij Edi Ramës, por presidentit Ilir Meta. Hashim Thaçi, që do të duhej të komunikonte me Ilir Metën, bisedoi me Edi Ramën. Kështu nuk ndodh në vende normale, me politikanë normalë. Kështu ndodh ndërmjet udhëheqësve që qeverinë me mendësi fisi, e jo shteti.

Ndërkohë Edi Rama nuk e shmangu as në ditë tragjedie arrogancën e tij, që e nisi me atë që e nervozon dhe për të cilën, me të drejtë, kritikohet më së shumti – taksën e shumëpërfolur të Rrugës së Kombit. Ai vazhdon të mbajë ligjërata për “patriotin modern” që nëpërmjet pagesës së taksave ndërton dhe mban shtetin.

E vërtetë. Shqipëria e ka të drejtën e plotë që të vendos tarifa për shfrytëzimin e rrugës së ndërtuar me para publike të shqiptarëve. Këtë e kanë parasysh edhe qytetarët e Kosovës. Por ata vetëm kërkojnë që tarifa të jetë më e ulët, gjë që Rama e kundërshton.

Idiotizmi shkoi aq larg sa që ditën e parë të tragjedisë taksën u detyruan ta paguajnë edhe ata që çuan ndihma në Shqipëri. Një veprim që nuk përkonte me realitetin, kur qindra mijëra kosovarë u organizuan për t’iu dalë në ndihmë të dëmtuarve nga tërmeti. Vetëm presioni publik bëri që ditën tjetër taksa të suspendohet. Përkohësisht. Por Edi Rama vazhdoi të jep leksione për “patriotë e tradhtarë”, madje në një situatë kaq të vështirë nuk e la pa iu kthyer edhe temës së tij të preferuar – “Mini Schengenit”.

* * *

Teksa Edi Rama gjen kohë për “patriotë e tradhtarë”, më mirë do të ishte që të koordinonte si duhet veprimin e institucioneve shtetërore atje, për t’u përballur me gjendjen e krijuar. Një situatë kaotike, aspak e denjë për një shtet me 107 vjet histori e anëtar i NATO’s. Madje Rama nuk ngurroi as të përpiqet që ta minimiojë solidarizimin e pashoq të mijëra kosovarëve që hapën dyert e zemrat për qytetarët e Shqipërisë, që mbushën sheshe me ndihma të çfarëdollojshme, të cilat ua dërguan nevojtarëve. Pavarësisht arrogancës së Edi Ramës, ata treguan kulturë e vetëmohim, duke mos kursyer asgjë në ditë të vështira.

Përderisa ende vazhdojnë përpjekjet e ekipeve të shpëtimit për të nxjerrë viktima nga rrënojat, disa udhëheqësve institucionalë kosovarë iu ra ndërmend të vizitojnë vendin e tragjedisë vetëm ditën e dytë. Më i shpejtë ishte shefi i diplomacisë greke, sesa politikanët e Kosovës që aq shumë e duan Durrësin kur zhvillojnë aktivitete atje dhe marrin mëditje të majme. Të tjerë ende “nuk kanë gjetur kohë” për t’i vizituar njerëzit që pësuan, duke u mjaftuar me respektim procedurash të ofrimit të ndihmës në raste të tilla.

Pavarësisht raportimeve për mundësinë e keqpërdorimit të ndihmave që po dërgohen në Shqipëri, nga individë të ndryshëm, qytetarët e Kosovës po e bëjnë më të mirën. E rëndësishme për ta është që t’iu gjenden sa më pranë njerëzve që kanë pësuar, disa nga të cilët i morën dhe i sollën në shtëpitë e tyre.

Nuk është ky kthim borxhi për vitin 1999, kur qindra mijëra kosovarë gjetën strehim në Shqipëri. Është, thjesht, shprehje e solidaritetit njerëzor me ata që i ndjejnë më afër dhe bashkëndiejnë me tragjedinë e tyre.

* * *

Nëse politika ka dështuar për të menaxhuar situatën e bashkërenduar aktivitetet, qytetarët kanë dhënë provimin. Ata i kanë lënë mbrapa tensionet dhe situatat e pakëndshme të krijuara nga politikanët për interesa personale dhe protagonizëm.

Politikanët andej e këndej kufirit është mirë ta dëgjojnë zërin e qytetarëve, është mirë të reflektojnë dhe të provojnë të dalin nga llumi i papërgjegjësisë e arrogancës ku janë katandisur.

Përtej betejave në rrjete sociale e ekrane televizive, ata duhet të ballafaqohen me nevojat e këtyre njerëzve, disa nga të cilët kanë mbetur pa të afërm e pa kulm mbi kokë, e të tjerë që kanë mbetur pa shpresë. Përgjegjësinë për këtë e kanë të padinjitetshmit, që edhe në ditë zie shfaqin idiotësinë e tyre prej politikanësh e mungesën e njerëzores prej njerëzish. Ra tërmeti e i shkundi, i zhveshi, i la lakuriq.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Diktatura ekziston, por ne duhet ta shikojmë!

Diktatura ekziston, por ne duhet ta shikojmë!

Publikuar më 04.12.2020
Alban Daci Shekulli i kaluar e sidomos vetë eksperienca e Sh...

Alban Daci Shekulli i kaluar e sidomos vetë eksperienca e Shqipërisë është shembulli se si diktaturat instalohen, forocohen e bëhen realitet përballë syve tanë, por që propaganda e madhe na bën që shikimi jonë të mos jetë i qartë. Të gjitha diktaturat më të rrrezikshme, historikisht kur kanë ardhur, kanë ardhur me mjetet e demokracisë […]

Lexo më shumë

Fenomeni i shëmtuar “Frrok Çupi”

Fenomeni i shëmtuar “Frrok Çupi”

Publikuar më 03.12.2020
Nga: Egers Bardhi Më kujtohet shumë mirë se si njëri pre...

Nga: Egers Bardhi Më kujtohet shumë mirë se si njëri prej pedagogëve më këshilloi që të shmangia televizionin e mbi të gjitha emisionet politike si një burim informacioni për aktualitetin, duke i cilësuar ato si ndotje akustike, kakofoni, çorba partiake, promovim antivlerash e deformim i shtyllës kurrizore të diskursit politik. Fatëkeqsisht, si shumë herë të […]

Lexo më shumë

Veton Surroi: Lajthitja e Këshillit Bashkiak të Kukësit, Gjici me deficit të thelluar intelektual!

Veton Surroi: Lajthitja e Këshillit Bashkiak të Kukësit, Gjici me deficit të thelluar intelektual!

Publikuar më 02.12.2020
Veton Surroi Me hapa të vendosur përpara drejt të së kaluarë...

Veton Surroi Me hapa të vendosur përpara drejt të së kaluarës Faulkneri, Kukësi dhe lajthitjet e së ardhmes 1. “E kaluara kurrë nuk është e vdekur. Madje, as që është e kaluar”. Mund të ndodhë që ndonjë lexues të më qortojë për përdorimin e sërishëm të këtij citati të William Faulknerit, por nëse kjo ndodh […]

Lexo më shumë

E ka një ‘’bela’’ historia, të mëson shumë

E ka një ‘’bela’’ historia, të mëson shumë

Publikuar më 02.12.2020
Pirro Naçi Grekët dhe shqiptarët besojnë se dy popujt  janë ...

Pirro Naçi Grekët dhe shqiptarët besojnë se dy popujt  janë historikisht armiq?! Ky opinion në një masë të gjerë njerëzish është pasaktësi ose injorim i historisë. Janë  opinione dhe pasaktësi ndoshta të  qëllimshme, ndoshta  edhe nga mungesa e njohjes së historisë. Ka një arsye të ‘’mirë’’ që njerëzit nuk merren me historinë: -Të mëson shumë-thotë […]

Lexo më shumë

S’ka Dibër të Madhe dhe të Vogël, por ka vetëm një Dibër!

S’ka Dibër të Madhe dhe të Vogël, por ka vetëm një Dibër!

Publikuar më 26.11.2020
Alban Daci Për herë të parë përmendet në hartën e Ptolemeut ...

Alban Daci Për herë të parë përmendet në hartën e Ptolemeut (shek.II e.r.) me emrin Deburus. Më 1502, njihet si qendër e rëndësishme qytetare. Në vitet 30-40 të shek XIX, Dibra me afro 8 400 banorë dhe 250 dyqane, ishte një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike të tregut të brendshëm shqiptar. Në kohën e […]

Lexo më shumë

Sa shumë i kam dhënë këtij vendi, e kurrë, kurrë s’më ka dhënë asgjë

Sa shumë i kam dhënë këtij vendi, e kurrë, kurrë s’më ka dhënë asgjë

Publikuar më 23.11.2020
Haris Vongli Si e dalë shëndoshë e mirë nga Covid-19, ku...

Haris Vongli Si e dalë shëndoshë e mirë nga Covid-19, ku veç besimit tek fryma e shenjtë dhe miqtë e të afërmit, të fushës së mjeksisë a jo, besim të madh gjeta edhe tek vetja e shërbimi që i bëra instiktivisht vetes, si edhe duke lexuar shumë, me shpresë plot e sakrifica të panumërta, po […]

Lexo më shumë

Histeri publike kundër Bashës!

Histeri publike kundër Bashës!

Publikuar më 21.11.2020
Alban Daci Njerëz, nuk e kuptoni që po jetojmë në një diktat...

Alban Daci Njerëz, nuk e kuptoni që po jetojmë në një diktaturë moderne dhe kjo ka emrin “Rilindje”. Reagimi thuajse publik i të gjithëve: institucioneve, mediave, pushtetit dhe një grupi qytetarësh kundër deklaratës së Bashës për numrin e viktimave, dëshmon qartë polarizimin maksimal të shoqërisë dhe kontrollin e saj nga pushteti në shërbim të pushtetit. […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: Pse u krijua Legaliteti, 77 vite më parë?!

Ekrem Spahiu: Pse u krijua Legaliteti, 77 vite më parë?!

Publikuar më 20.11.2020
Nga pikëpamja historike, Partia “Lëvizja e Legalitetit” e ka...

Nga pikëpamja historike, Partia “Lëvizja e Legalitetit” e ka zanafillën që nga “Triumfi i Legalitetit”, më 24 dhjetor 1924, kur u rikthye legjimiteti i zgjedhjeve të dhjetorit 1923 të fituara nga Ahmet Zogu. Në kontekstin e Luftës së II Botërore, zogistët, përveçse kanë kontribuar drejtpërdrejt në luftë, janë përpjekur me të gjitha mënyrat për bashkimin […]

Lexo më shumë