Tërmeti në Irak – Iran vret më shumë se 400 njerëz

Teheran – Forcat e punëtorisë të Iranit kanë filluar të kërkojnë në rrënoja në një kërkim të furishëm për të mbijetuarit ditën e hënë, pasi një tërmet i fuqishëm ka goditur shtetin iranian pranë kufirit me Irakun.

Epiqendra e tërmetit të dielën mbrëma ishte afër Ezgelehut, Iran, rreth 135 milje në verilindje të Bagdadit dhe kishte një shkallë paraprake prej 7.3 ballë dhe sizmologët në vend thanë se ishte tërmeti më i madh që kishte goditur pjesën perëndimore të Iranit. Fotot nga rajoni kanë treguar shtëpitë e shumë kurdëve që ishin shkatërruar, ndërtesat ishin të rrënuara dhe njerëzit që flinin nëpër rrugë për shkak të frikës së ndodnjë tërmeti.  Të paktën 407 persona u vranë dhe rreth 6000 njerëz u plagosën në Iran, sipas zyrtarëve dhe agjencive të lajmeve dhe qindra njerëz prisnin në linjë për të dhuruar gjak në Teheran në përgjigje të një thirrjeje nga qeveria. Të paktën tetë vetë u vranë në anën e Irakut të kufirit, sipas Dr. Saif al-Badir, një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë dhe të paktën 535 u lënduan.

/D.Xh/

 

 

 

Të tjera

Abissnet