×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tërmetet, ja shtetet dhe grupimet që dhuruan donacione

Mblidhen fonde për të dëmtuarit nga tërmeti. Emiratet e Bashkuara Arabe dhurojnë 3 milionë euro. Ish-ushtarakët dhurojnë 10 % të pensionit. Sipërmarrësi, Behgjet Pacolli fal 1 mln euro. Miliona dollarë edhe nga fondacionet

Erjon Dervishi

Tërmeti shkatërrues që goditi Shqipërinë ka marrë vëmendjen dhe solidarizimin absolut të rajonit, Bashkimit Europian dhe SHBA-ve, por edhe individëve e organizatave brenda vendit. Nga shumë vende të botës nuk ka munguar solidariteti njerëzor dhe ndihmat e ekipeve të specializuar në emergjencat civile. Deri dje janë arritur që të mblidhen rreh 1 milionë dollarë nga donacionet e emigrantëve në Shtetet e Bashkuar të Amerikës, sikundër miliona dollarë janë mbledhur edhe nga nismëtarë e filantropë të ndryshëm në vend.

Emiratet e Bashkuara Arabe

Emiratet e Bashkuara Arabe do të ofrojnë ndihmën e tyre prej 13 milionë AED, ose 3 milionë euro, për viktimat e tërmetit që goditi Shqipërinë në 26 nëntor të 2019. Ndihma humanitare do të dërgohen nga princi Shejh Mohamed Bin Zayed Al Nahyan dhe Zëvendës Komandanti Suprem i Forcave të Armatosura të Emiratet e Bashkuara Arabe. Faza e parë e ndihmës urgjente humanitare, e cila përfshin nevojat themelore që variojnë nga ushqimi deri tek furnizimet mjekësore dhe strehimi do të përfitojnë 555,000 njerëz. Persona të ndihmës së shpejtë në Emiratet e Bashkuara Arabe do të udhëtojnë drejt kryeqytetit shqiptar këtë të diele, për të menaxhuar dhe mbikëqyrur shpërndarjen e ndihmës në vendet më të prekura.

Papa Françesku

Kreu i Slisë së Shenjtë, Papa Françesku, përmes Departamentit të Vatikanit për Zhvillimin Integral Njerëzor, dërgon një kontribut prej 100 mijë eurosh për të ndihmuar popullsinë në fazën e emergjencës në Shqipëri. “Deri sot, kujton ministria e Vatikanit, ka dhjetëra viktima dhe të paktën 600 të plagosur, por shumë njerëz janë ende nën rrënoja. Tërmeti ka lënë dëme të mëdha pas: ndërtesave të shembura dhe qindra njerëz të pastrehë. Shuma e akorduar do të përdoret në dioqezat e përfshira në tërmet në lehtësim dhe ndihmë, në marrëveshje me nunciaturën apostolike në Shqipëri”. Papa Françesku u ka dërguar “ngushëllimet e tij të përzemërta” të mbijetuarve nga tërmeti që goditi Shqipërinë herët të martën në mëngjes.

Sipërmarrësi dhe politikani i Kosovës

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Begjet Pacolli ka njoftuar përmes një postimi në rrjetet sociale ka bërë të ditur se familja e tij do të kryej një donacion prej 1 milion euro në ndihmë të personave të goditura në tërmetin shkatërrues në Shqipëri. Pacolli shkruan se u trondit kur pa “dëmet në jetën e njeriut dhe në infrastrukturë që tërmeti shkatërrues po lë pas në Shqipëri. Kjo kërkon solidaritet dhe mbështetje për të siguruar që qytetarët e prekur mund të kthehen shpejt në jetën normale. Kemi vendosur së bashku me familjen time (ne djemtë e Isa dhe Ruhan Pacollit) që të dhurojmë 1 milion euro për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti. Ky donacion do të shkojë në funksion të rindërtimit dhe bashkë me Qeverinë e Shqipërisë do të menaxhohet në mënyrë transparente dhe të sigurt. Kjo është më e pakta që unë dhe familja ime mund të bëjmë për Shqipërinë tonë të dashur”, u shpreh Z. Pacolli.

Pensionistët

Për tërmetin e 26 nëntorit solidarizim ka pasur edhe nga shoqata apo grupime të ndryshme brenda vendit. Një prej tyre, grupimi i ushtarakëve në pension ka vendosur që të falë për të lënduarit 10 për qind të masës së pensionit të muajit dhjetor. Po ashtu, ata bëjnë thirrje, që edhe ndihma tradicionale e Vitit të Ri të shkojë për llogari të të prekurve në qarqet e Tiranës, Durrësit e Lezhës.

Shoqatat

Llogari për të prekurit nga tërmeti kanë hapur edhe fondacionet apo shoqatat bamirëse. Fondacioni i Elvis Naçit, njofton se ka mbledhur deri tani 558 mijë dollarë. Ndërsa fondacioni “Fundjava Ndryshe” i Arbër Hajdarit ka mbledhur deri më tani, 1,423,870 dollarë. Një tjetër nismë është edhe ajo e gazetarit të Marin Mema së bashku me “Rrënjët Shqiptare” që ka mbledhur në 2,1 milionë USD.

OKB dërgon ekspertët e saj për të vlerësuar dëmin

Dy ekspertë të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që merren me vlerësimin e katastrofave dhe koordinimin e punës për kapërcimin e pasojave, kanë shkuar në Shqipëri në ndihmë të qeverisë shqiptare, një ditë pas tërmetit. “Dy anëtarët e ekipit të mbështetjes teknike mbërritën sot (dje) në Tiranë duke iu bashkangjitur ekipit europian të mbrojtjes civile, për të ndihmuar qeverinë në operacionet e kërkimit dhe shpëtimit,” tha dje zëdhënësi i OKB, Stephane Dujarriç në konferencën e përditshme të shtypit mbajtur në selinë e OKB në Nju Jork. Dujarriç pati njoftuar një ditë më parë dërgimin e dy teknikëve të OKB në Shqipëri. Ai dha të dhënat e ditës së djeshme për numrin e viktimave që kanë humbur jetën, janë lënduar apo janë shpëtuar, duke shpjeguar se “operacionet e kërkimit dhe shpëtimit vazhdojnë duke u ndihmuar edhe nga ekipet ndërkombëtare të vendeve fqinjë”.  Zyra e OKB që merret me vlerësimin dhe koordinimin në raste katastrofash, UNCTAD, ndihmon vendet në fazën e parë të krizave që shkaktohen nga tërmete, uragane, përmbytje apo gjendje të tjera kritike. Duke i dërguar ngushëllimet e OKB familjarëve të viktimave, Dujarriç siguroi në emër të OKB se: “ne sigurisht që jemi të gatshëm të dërgojmë ndihmë të mëtejshme për qeverinë e Shqipërisë”.

Gjermania

Organizata joqeveritare gjermane “Johanniter” ka nisur drejt Shqipërisë disa kamionë me ndihma, kryesisht ushqime për të dëmtuarit nga tërmeti i datës 26 nëntor. Mbledhja e këtyre ndihma ka nisur një ditë pas tërmetit prej shkollave gjermane, sipërmarrjet private dhe individët. Më pas ato me anë të një organizimi të mirëfiltë do të mëbërrijnë në Shqipëri për të shpërndarë ndihmat e mbledhura.

Shqiptarët e Maqedonisë Veriore

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, por edhe qytetarë të bashkësive tjera etnike, kanë ndërmarrë aksione të shumta për grumbullimin e ndihmave për banorët e goditur nga tërmeti në disa zona të Shqipërisë. Qeveria e kryeministrit Zoran Zaev, në një mbledhje të jashtëzakonshme, ka ndarë një fond prej 100 mijë eurosh, ndërsa më shumë se 100 mijë të tjera janë ndarë nga komunat dhe Kryqi i Kuq, që ka nisur edhe ekipe të shpëtimit në rajonet e goditura në Durrës e Thumanë. “Bashkë me kontingjentin e ndihmave humanitare për në zonat e goditura nga tërmeti kanë shkuar edhe dy ekipe vullnetare që do të jenë në dispozicion të Kryqit të Kuq Shqiptar. Kështu që, ne do të jemi një kohë të gjatë atje, koha do t’i tregojë nevojat që do të ketë popullata atje”, thotë Sait Saiti nga Kryqi i Kuq. Ekipe të emergjencës janë dërguar edhe nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, nga njësitet e zjarrfikësve dhe të organizatave humanitare, ndërkohë që në të gjitha qytetet po zhvillohen aksione të grumbullimit të ndihmave, nga shoqatat humanitare, unionet studentore, nxënës të shkollave fillore dhe të mesme. “I ftojmë të gjithë qytetarët që duan të ndihmojnë, që të dhurojnë aq sa kanë mundësi, që me këto fonde e ndihma të mbledhura, t’ju sigurojmë familjeve shqiptare tenda, batanije, ushqime dhe mjete të ndryshme, për të cilat kanë nevojë”, ka deklaruar një studente nga Universiteti i Evropës Juglindore në Tetovë. Ndihma po grumbullohen edhe në Kumanovë, nga të gjitha bashkësitë etnike, pa përjashtim. “Ka një mobilizim të mirë, njerëzit sjellin edhe mjete materiale, gjëra tjera ushqimore e veshmbathje. Ka edhe qytetarë të palës maqedonase që janë solidarizuar, na vjen mirë për këtë, ndërsa ka edhe nga bashkësitë tjera etnike”, thotë një aktivist nga Kumanova. Ndihma kanë ofruar edhe objektet hotelerike në qytetin e Strugës dhe të Ohrit. “Jemi në kontakt të vazhdueshme me miq e njerëz të tjerë në Shqipëri, sigurisht që dyert tona janë të hapura gjithmonë për ta, sidomos në këtë rast dhe halli me ta mund të ndahet duke qëndruar fizikisht këtu te ne”, thotë Xheladin Poshka, hotelier në Strugë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gruaja e pushtuar nga ‘djalli’ shkakton frikë në avion! (Video)

Gruaja e pushtuar nga ‘djalli’ shkakton frikë në avion! (Video)

Publikuar më 30.09.2020
Incident i pabesueshëm gjatë një fluturimi me një protagonis...

Incident i pabesueshëm gjatë një fluturimi me një protagoniste një grua. Ndërsa avioni ishte rrugës për në Michigan, gruaja u ngjit në vendet, të cilat ishin bosh për shkak të koronavirusit dhe filloi të “godiste” dhe të betohej. Gruaja ishte mbështetur në dollapët dhe bërtiste “do ta bëjmë gjithë natën”, ndërsa sipas Daily Mail nuk […]

Lexo më shumë

Parashikimi nga gjigandi francez: Po vjen fundi i epokës së naftës

Parashikimi nga gjigandi francez: Po vjen fundi i epokës së naftës

Publikuar më 30.09.2020
Sipas gjigantit të naftës dhe gazit Total, fokusi i tij i bi...

Sipas gjigantit të naftës dhe gazit Total, fokusi i tij i biznesit, si dhe ai i kolegëve të saj evropianë, do të zhvendoset drejt burimeve të energjisë me karbon të ulët në vitet e ardhshme, pasi tregu i naftës do bëhet gjithnjë e më i vjetëruar. Një kompani udhëheqëse franceze e naftës dhe gazit, Total, […]

Lexo më shumë

Skandali/ Gardianja e burgut kapet duke kryer marrëdhënie intime me vrasësin e tmerrshëm

Skandali/ Gardianja e burgut kapet duke kryer marrëdhënie intime me vrasësin e tmerrshëm

Publikuar më 29.09.2020
Lauren McIntyre pretendohet të jetë përfshirë në një marrëdh...

Lauren McIntyre pretendohet të jetë përfshirë në një marrëdhënie seksuale me të burgosurin Andrew Roberts për një periudhë katër-mujore. 32-vjeçarja, nga Ryde në Isle of Wight, akuzohet gjithashtu për rrahjen e një oficeri tjetër nga i dashuri i saj. Veprat e pretenduara ndodhën ndërsa roja i burgut po punonte në HMP Isle of Wight në […]

Lexo më shumë

Çfarë do të thotë të dalësh negativ në tampon, po pozitiv? Njihuni me cilat janë dhe si funksionojnë testimet për Covid-19

Çfarë do të thotë të dalësh negativ në tampon, po pozitiv? Njihuni me cilat janë dhe si funksionojnë testimet për Covid-19

Publikuar më 29.09.2020
Brenda pak muajsh pandemia e Covid-19 është spostuar nga një...

Brenda pak muajsh pandemia e Covid-19 është spostuar nga një kontinent tek tjetri. Sot numërohen më shumë se 31 milion të prekur dhe më shumë se 960000 të vdekur. Qysh nga fillimi, kërkimi ka lëvizur për të zhvilluar testime të besueshme në gjendje të identifikojnë praninë e virusit në popullatë. Tani vëmendja është përqëndruar ndaj […]

Lexo më shumë

OBSH krijon përsëri alarm: Virusi nuk do të zhduket as me vaksinën, ai do jetë mes nesh!

OBSH krijon përsëri alarm: Virusi nuk do të zhduket as me vaksinën, ai do jetë mes nesh!

Publikuar më 29.09.2020
Kompanitë më të mëdha farmaceotike në botë janë në garë se k...

Kompanitë më të mëdha farmaceotike në botë janë në garë se kush do të mundë të nxjerr në treg vaksinën anti-Covid. Në një kohë kur të gjithë presin me padurim mbërritjen e vaksinën për të ndalur koronavirusin, Dr. David Nabarro, autoritet i OBSH-së për pandeminë u shpreh se virusi nuk do të zhduket as kur […]

Lexo më shumë

Gjetje befasuese/ Ja dy sinjalet e para që tregojnë se jeni të prekur me COVID-19

Gjetje befasuese/ Ja dy sinjalet e para që tregojnë se jeni të prekur me COVID-19

Publikuar më 28.09.2020
Të gjitha mediat kanë qenë të zëna me kërkime se cilat janë ...

Të gjitha mediat kanë qenë të zëna me kërkime se cilat janë simptomat e hershme të COVID-19, pasi ky informacion është thelbësor për të na ndihmuar të gjithëve të ndalojmë përhapjen e virusit në muajt e ardhshëm. Nëse mund të zbulojmë raste të bazuara në simptoma më shpejt, njerëzit do të jenë në gjendje të […]

Lexo më shumë

OBSH: Teste të shpejta për Covid-19 që nxjerrin rezultatin në 30 minuta, ja ku do shpërndahen

OBSH: Teste të shpejta për Covid-19 që nxjerrin rezultatin në 30 minuta, ja ku do shpërndahen

Publikuar më 28.09.2020
Testet për Covid-19 që e tregojnë rezultate në vend për 15 d...

Testet për Covid-19 që e tregojnë rezultate në vend për 15 deri në maksimumi 30 minuta do të mundësohen për të gjithë botën, duke shpëtuar potencialisht mijëra jetë dhe duke frenuar pandeminë në vendet e varfra dhe të pasura, citon The Guardian.  Afro 120 milion analiza të shpejta antigjeni nga dy kompani do të furnizojnë […]

Lexo më shumë

Antonio Fauci: SHBA nuk është në gjendje të mirë përballë virusit, situata do të rëndohet më

Antonio Fauci: SHBA nuk është në gjendje të mirë përballë virusit, situata do të rëndohet më

Publikuar më 28.09.2020
Me SHBA mesatarisht 40,000 raste të reja në ditë, Drejtori i...

Me SHBA mesatarisht 40,000 raste të reja në ditë, Drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive Dr. Anthony Fauci thotë se vendi “nuk është në një gjendje të mirë” tani. “Është diçka që ju nuk doni të jeni në një pozitë të tillë pasi moti fillon të ftohet”, tha Fauci, duke paralajmëruar se […]

Lexo më shumë